Apple iPhone X
recenze

Apple iPhone X

Zkrátka ten nejlepší iPhone
58

Apple je obecně považován a vnímán jako inovativní společnost, po stránce designu se však u iPhonů dlouho nic nedělo. iPhone X je po dlouhé době přelomový kousek, který se inspiroval aktuálním trendem bezrámečkovosti. Kromě toho přináší další novinky, kterými se snaží vrátit na výslunní technologických gigantů. Dnešní recenze prozradí, zda se Apple trefil, nebo zda nás opravdová revoluce ještě čeká.

Displej: ten nejlepší, co kdy iPhone měl

iPhone X je osazen 5,8palcovým Super Retina OLED displejem s rozlišením 2 436 × 1 125 pixelů, což nám dává nadprůměrnou jemnost 463 PPI. Dosavadním maximem přitom bylo Full HD rozlišení u 5,5palcového iPhonu z řady Plus s jemností 401 PPI. Displej je tedy mezigeneračně největší a zároveň nejjemnější vůbec. Samozřejmost představuje přítomnost technologie 3D Touch a také True Tone, která debutovala již v modelech iPhone 8 a 8 Plus a která upravuje vyvážení bílé barvy a určuje intenzitu bílého světla. I když o novém iPhonu X mluvíme jako o bezrámečkovém, rámečky displeje stále existují. A jsou, jak už tomu tak bývá, o trochu větší, než se zdá.

Apple iPhone X

Displej konkrétně zabírá zhruba 82 % přední části, což je výsledek slušný, ale rozhodně ne nejlepší. Například takový Essential Phone nabídne rámečky ještě tenčí (zhruba 86 %) a Galaxy Note8 si vede podobně. Rámeček je jak pod i nad displejem, tak také po bocích, kde jej halí černá mlha. Musíme uznat, že Apple skryl rámečky vcelku dobře. Díky zaobleným hranám působí boční rámečky méně nápadným dojmem než například u některé konkurence z řad Huawei a dalších.

Displej kryje stejné „tajemné“ odolné sklo jako zadní část a také nechybí speciální oleofobní vrstva, díky které prst ideálně klouže. Tomu napomáhá i mírné zakřivení skla směrem k okrajům, za což si Apple zaslouží pochvalu. Málokterý displej se ovládá tak příjemně jako právě ten iPhonu, zvláště pak s úhlopříčkou 5,8 palce. Pokud hledáte notifikační LED diodu nebo snad požadujete Always On režim displeje, zklameme vás – využít můžete maximálně probliknutí přisvětlovací LED diody na zádech. Potěší že displej lze nově rozsvítit i jedním klepnutím na něj.

Displej, o jehož dodávku se stará společnost Samsung, jednoznačně hodnotíme jako kvalitní. Zamrzí však, že Apple trochu více nezapracoval na jasu displeje. Ten při přímém světle nabídne běžnou svítivost kolem 650 nitů, což není málo, ale – jak ukázala praxe – ani mnoho. Například displej Samsungu Galaxy Note8 dokáže (při určitých situacích) dosáhnout svítivosti přes 1 000 nitů, zatímco u iPhonu činí maximum zhruba 750 nitů (opět jen ve speciálních situacích a ne po celé ploše displeje). Displeje s technologií OLED jsou typicky tmavší než TFT IPS konkurence, protože černá je opravdu černá (pixely jsou neaktivní). Na přímém slunci je displej iPhonu X sice čitelný, občas jsme však měli chuť jas navýšit, i když jsme už byli na maximální hodnotě. Škoda.

Apple iPhone X

Možná jste už zaslechli zprávy, že i displej iPhonu X se může vypálit. OLED panely jsou náchylné na vypalování pixelů, což víme již delší dobu a nepopírá to ani Apple. Ten přímo uvádí, že dlouhodobé zobrazování statických fotografií může displej iPhonu poškodit. Po dobu testování jsme se nesetkali ani s vypáleným obsahem, ani s různými artefakty, které OLED displeje provází. To však neznamená, že při dlouhodobém používání nemůže nějaký problém nastat. Vy se tak musíte dopředu smířit s tím, že postupné „zhoršování zobrazení“ je typickým projevem OLED panelů.

Líbilo se nám
 • tenké rámečky
 • skvělá jemnost rastru
 • věrné barevné podání, opravdová černá
 • ideální rozměry
 • oleofobní vrstva
 • technologie 3D Touch a True Tone
Nelíbilo se nám
 • hodila by se vyšší svítivost
 • OLED displeje se potýkají s problémy
 • chybí notifikační LED dioda
 • chybí Always On

Zvuk: tohle se Applu povedlo

Minulý rok přišel Apple vůbec poprvé se stereo reproduktory. Ty se staly součástí jak modelu iPhone 7 Plus, tak i menšího z obou iPhonů. Reproduktory sklidily mezi milovníky jablečných výrobků velký úspěch, avšak kvalita lehce zaostávala za očekáváním. Apple se na keynote nechal slyšet, že reproduktory v nových iPhonech 8 jsou o 25 % hlasitější, a provedeme-li srovnání s loňským modelem, rozdíl je skutečně znatelný. Bohužel, zvuková stránka je v případě iPhonů 8 opět jen lehce nadstandardní, druhý reproduktor kvalitu degradoval. To iPhone X konečně napravil. Hraje pocitově méně hlasitěji než u iPhonu 8 Plus, avšak zvukový výstup se nám naopak zdá kvalitnější a iPhone X se tak opět dostává na vrchol co se kvality zvukového výstupu týká.

Apple iPhone X

Výstup do sluchátek je také kvalitní, avšak pokud chcete připojit vlastní, přibalená redukce vás bude neustále doprovázet – 3,5milimetrový jack totiž nadále chybí. Kvalita zvuku je opět špičková, s vlastními sluchátky uspokojí i velmi náročné posluchače.

Líbilo se nám
 • hlasitější reproduktor než u iPhonu 7 (Plus)
 • špičkový výstup do sluchátek
 • vysoce nadprůměrná kvalita stereo reproduktorů
Nelíbilo se nám
 • pocitově o trochu méně hlasitý než u iPhonu 8 (Plus)

Výkon hardwaru: na konkurenci kouká z patra

V novém iPhonu X tepe procesor Apple A11 Bionic, na kterém Apple pracoval několik let. Nově má 6 jader, z toho 2 opravdu výkonná a 4 úsporná na běžnou práci. Tento procesor jsme viděli už u iPhonu 8 a iPhonu 8 Plus. iPhonu X sekundují 3 GB operační paměti RAM, situace je tedy stejná jako v případě iPhonu 8 Plus, zatímco iPhone 8 nabízí stále „jen“ 2 GB.

Benchmark testy

V benchmark testech AnTuTu dosáhl iPhone X na skóre zhruba 220 tisíc bodů. Bez jakýchkoli obav můžeme iPhone X označit za jeden z nejvýkonnějších smartphonů současnosti, většinu konkurence s OS Android poráží iPhone X naprosto drtivě.

Líbilo se nám
 • extrémně vysoký výkon
 • vyladěnost hardwaru a softwaru

Výdrž baterie: den to jistí

Kapacita baterie je v případě iPhonu X vyšší než u iPhonu 8 a dokonce i mírně vyšší než u iPhonu 8 Plus, konkrétně činí 2 716 mAh. Aby se takto velká baterie do těla iPhonu vměstnala, musel Apple přistoupit k rozdvojení baterie. Ta tak zabírá valnou většinu vnitřního prostoru. I přes maximální snahu Applu je výdrž baterie jen průměrná, pohybuje se mezi standardním iPhonem 8 a iPhonem 8 Plus.

Výdrž baterie je lepší než v případě iPhonu 8, ale horší než u iPhonu 8 Plus.

Pokud máte opravdu náročný pracovní den, který začíná v 8 hodin ráno a končí až pozdě večer, můžete si být jistí, že s vámi iPhone krok udrží. Běžně jsme telefon zapojovali do nabíječky okolo jedenácté hodiny večerní, kdy mu ještě zbývalo zhruba 25 kapacity baterie. Pokud jsme tempo trochu zmírnili, například o víkendu, dobíjet stačilo až následující den dopoledne.

iPhone X sice není vybaven vícero speciálními úspornými režimy jako konkurence, avšak lze aktivovat režim nízké spotřeby. Ten stáhne maximální výkon, který je důležitý například u her, avšak stále lze pracovat bez jakýchkoli záseků. Díky tomuto režimu, navíc v kombinaci s polovičním jasem, lze dosáhnout i delší výdrže.

Apple iPhone X

Provedli jsme také standardizované testy výdrže. iPhone dokázal přes Wi-Fi přehrávat streamované video 9 hodin a 43 minut. Na 80 % nabití baterie se iPhone X dostane během 2 hodin a 12 minut, na kompletní dobití si počkáte dalších asi 27 minut. Nové iPhony se umí nabíjet i zrychleně (50 % za 30 minut), k tomu je však potřeba dokoupit nabíjecí adaptér pro MacBooky a také kabel USB-C–Lightning v celkové hodnotě více než 2 tisíce korun. Potěší alespoň bezdrátové nabíjení ve standardu Qi, dobíjet tedy můžete téměř s jakoukoli podložkou, navíc i v restauracích a na letištích. Nabíjení tímto způsobem je však vcelku pomalé, blíží se době nabíjení přiloženým adaptérem do sítě.

Líbilo se nám
 • režim nízké spotřeby
 • bezdrátové nabíjení ve standardu Qi
Nelíbilo se nám
 • rychlé kabelové nabíjení jen za příplatek
 • výdrž baterie na hranici průměrnosti
Diskuze ke článku
Blue Sun
Blue Sun
No, tak si to shrňme. Hezké to není, rámečky nahoře a dole sice zmizely a o to silnější jsou boční, výkus v displeji je odpornost. FaceID funguje dost bídně. Fotky jsou na "nejlepší iPhone" doslova odporné, něco tak strašného nedělají ani mobily za pět tisíc. Takže zbývá akorát ten maximální výkon, který si ale člověk zase nemůže dlouho užívat, protože to ten mobil nevydrží.
No, možná to je nejlepší iPhone. Jenže mezi konkurenci tak maximálně střední třída, zbytek je dál.
DV
Dovolim si parafrazovat jednu reklamu: "Kdyz ho (nakousnute jablko) nemilujes, neni co resit"...
Sebelepsi design a funkce (i kdyz bych jim vytknul par veci, ale nic neni dokonale) nenahradi jednu zasadni vec, ktera mi u Applu vadi - neprizpusobitelny system iOS. Holt neresim, protoze jej nemiluji. Ale za displej davam velke plus.
haha
to je zase recenze :D a nakonec vyblitek jako zkratka ten nejlepsi Iphone :D komedie pekna
Dave
Displej je za mě co se týká ceny 30 respektive 35 tisíc velký mínus.Proč? Za prvý má fakt hrozný poměr displeje 19,5:9, nějaký hry jako třeba Mario jsou na to již upraveny ale třeba Angry Birds nebo GTA jsou stále v poměru 16:9 a řeknu vám že to vypadá strašně hnusně na jak je to seřízlý ale tak to se asi taky časem upravý ale co se neupravý budou videa a filmy ty se prostě dělají v tom kalsickém formátu. Za druhý nevím co mají všichni s těmi OLED displeji jako arugment že černá je opravdu černá je nesmysl v kolika procentech máte na displeji zobrazenou černou? A pak kvalita barev není taky nic moc taková S8, G6 nebo XZ Premium ho roznese na kopytech díky HDR a to jsou to telefony za 13 respektive za 20 tisíc korun. Jedinný co se na Xku dá pochválit je celkem foťák. A ikdyž má Xko výkoný procesor tak třeba XZ Premium je rychlejší.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze