Apple iPhone SE (2020)
recenze

Apple iPhone SE (2020)

Snový comeback, nebo zklamání roku?
164

Dlouholetá očekávání se naplnila a nový iPhone SE (2020) bez velkých fanfár dorazil na trh v notně zastaralém těle iPhonu 8 z roku 2017. Zaslouží si novinka skutečně tolik pozornosti, kolik se jí dostává? A komu je vlastně „staronový“ iPhone SE určený? To i další otázky zodpoví tato recenze.

Displej: návrat do pravěku

Jak již bylo zmíněno v předchozí kapitole, čelní strana zůstala identická s iPhonem 8. Na uživatele tedy logicky čeká 4,7" IPS LCD displej s podporou funkce True Tone (jenž reguluje teplotu barev na základě okolí) s pouze průměrnou, avšak plně dostačující, jemností 326 pixelů na palec. Zachován zůstal rovněž původní poměr stran 16:9. Při prohlížení obsahu na Netflixu (kde stále častěji najdeme videa v poměru 21:9) nebo na YouTube se tak bohužel poměrně často setkáte s nepěknými černými pruhy. Pokud chcete na iPhonu SE (2020) sledovat často videa, což by byla popravdě vcelku zvláštní volba, musíte s tímto neduhem počítat. Pochopitelně však najdete stále i mnoho obsahu v klasickém poměru 16:9.

Apple iPhone SE (2020)

Obecně vzato lze tvrdit, že displej iPhonu SE (2020) není ideální volbou, pokud chcete na telefonu převážně konzumovat média, tedy často sledovat videa a hrát hry. V takovém případě bych vám doporučil sáhnout po jiném zařízení s větším displejem typu OLED. Pokud však telefon kupujete zejména na práci a sledování videí je pro vás pouze doplňkem, bude vám pravděpodobně iPhone SE (2020) zcela stačit. Během používání venku mě rovněž zamrzela trochu nižší svítivost. Maximální hodnota jasu není vůbec špatná, ale ocenil bych, kdyby byla ještě o něco vyšší.

Nový iPhone SE má paradoxně jednu nevýhodu oproti iPhonu 8.

Nový iPhone SE (2020) má paradoxně také jednu nevýhodu oproti iPhonu 8: tou je absence 3D Touch. Technologie, která reagovala na tlak vyvinutý při zmáčknutí, byla nahrazena haptickou odezvou. Za mě je to škoda, neboť byl 3D Touch poměrně unikátní záležitostí, která dávala iPhonům malou výhodu oproti konkurenci. Chápu však, že by nový iPhone SE s 3D Touch vyčníval oproti ostatním iPhonům. Abych však zakončil kapitolu o displeji na pozitivní vlně, pochválím výrobce za pěkné barevné podání, příkladné pozorovací úhly i extrémně nízký jas, který oceníte zejména při používání telefonu v noci. Zároveň nechybí funkce Night Shift, která posune barvy displeje do teplejší oblasti, či automatické přepínání mezi světlým a tmavým režimem podle soumraku či uživatelem nastaveného rozvrhu.

Líbilo se nám
 • pěkné barevné podání
 • příkladné pozorovací úhly
 • True Tone
Nelíbilo se nám
 • škoda absence 3D Touch
 • maximální jas by mohl být vyšší

Zvuk: spíše průměrný

iPhone SE (2020) spoléhá na dvojici reproduktorů: jeden umístěný ve sluchátku, druhý pak v pravé mřížce na spodní straně. Hlasitost je dostatečná, prostorový efekt je však menší, neboť zvuk ze sluchátka hraje podstatně méně hlasitě než hlavní reproduktor. Na občasný poslech či sledování videa iPhone SE (2020) zcela dostačuje, avšak ve srovnání s obdobně velkým Pixelem 4 je zvukový zážitek jednoznačně slabší. Zvuk bych tedy označil za průměrný, i přestože má slušnou basovou složku. V době představení iPhonu 8 se možná jednalo nadprůměr, na dnešní poměry vás však zvuk již tolik neoslní.

Apple iPhone SE (2020)

Při telefonních hovorech jsem se naštěstí setkal s dostatečnou hlasitostí i vysokou kvalitou zvuku. Není si tak nač stěžovat.

Líbilo se nám
 • kvalita hovorů
 • dvojitý reproduktor
Nelíbilo se nám
 • zvuk by mohl být hlasitější

Výkon hardwaru: skryté eso v rukávu

Snad všichni vědí, že nový iPhone SE (2020) pohání supervýkonný čipset A13 Bionic, který najdeme rovněž v iPhonech 11. Uživatelé tak mají naprostý dostatek výkonu, a to i přestože je procesor mírně podtaktovaný. Jeho výkon jsme otestovali v samostatném článku, kde jsme jej rovněž porovnali s dalšími iPhony (viz níže).

Obrovský výkon vnímám hlavně jako výhodu pro uživatele, kteří mají v plánu používat iPhone SE dalších 4 až 5 let. Díky tomu budou mít jistotu hladkého chodu i v budoucnu. Méně jej bohužel využijete při hraní her, neboť, jak jsem zmiňoval v kapitole o displeji, toto zařízení není zcela ideální pro multimédia a hraní. Z testované verze s 256GB úložištěm si operační systém ukousl zhruba 10 GB, absenci paměťových karet asi netřeba zmiňovat. Operační paměť má 3 GB. Údaj to však podle mého není příliš podstatný, neboť na rozdíl od Androidu iPhony nepotřebují přehršel RAM, aby fungovaly svižně.

Líbilo se nám
 • extrémní výkon na roky dopředu

Výdrž baterie: drátově i bezdrátově

Na první pohled až směšně nízká kapacita baterie okamžitě odradí ty, kteří hledají telefon „držák“. Podobně jako benchmarky však ani papírová kapacita akumulátoru nemusí být vždy zcela směrodatná. Nový iPhone je toho zářným příkladem.

Apple iPhone SE (2020)

1 821 mAh je až děsivě málo, důležitá je však výdrž reálná. Z mého testování přitom novinka zvládne jeden běžně náročný pracovní den. Tedy pokud neustále nehrajete hry nebo nevisíte na „feedu“ z Instagramu apod. Osobně telefon používám spíše na práci, takže často používám e-mailového klienta, v němž se synchronizuje několik emailových účtů, dále webový prohlížeč či komunikačními aplikace, jako je například Telegram. Spíše občasně pak zavítám na sociální sítě (LinkedIn a Instagram) nebo hraji hry. Jednodenní výdrž je tedy při podobném využití zcela reálná.

O tom, jak rychle se telefon nabíjí dodávaným 5W adaptérem a naopak, jak rychle se vybíjí, se dočtete v přiloženém článku (včetně podrobných grafů). Zejména nabíjení je opravdu pomalé, telefon však naštěstí podporuje i 18W drátové nabíjení. Průměrnou jednodenní výdrž, která mi znovu připomněla Pixel 4, vynahradí alespoň podpora bezdrátového nabíjení, které je pohodlné, neboť telefon stačí jednoduše odložit na podložku v kanceláři, v autě atp. Novinku lze pochválit také za energetický management. Zatímco některé telefony přes noc „propálí“ klidně i 10 %, u iPhonu SE (2020) přijdete maximálně o malé jednotky procent.

iPhone SE (2020) tedy sice není žádný maratonec a naopak má výdrž pouze průměrnou, není to však ani žádná bída, jak tvrdí někteří jedinci na internetu. Určitě se nemusíte obávat toho, že byste po čtyřech hodinách běžného používání museli hledat zásuvku. Pokud se však vydáte na víkend do přírody, rozhodně si s sebou nezapomeňte powerbanku.

Líbilo se nám
 • skvělý energetický management
 • podpora bezdrátového nabíjení
Nelíbilo se nám
 • výdrž by mohla být lepší
Diskuze ke článku
Johny
iPhone 8C
Pesedm
Má tohle Appfel za potřebí... 5W adaptér... kolik stojí výroba v China silnějšího. A ten displej bídný. A to tohle vyrobil ještě před propadem prodejů.
///
Cilovka tohoto telefonu je obrovska a Apple to vi. Z komercniho hlediska to je mistrovsky kousek.
Solus
Marně jsem hledal dotykový smartphone s 1821 mAh baterie, jako má ten iphone. S takto nízkou kapacitou se asi vyrábí jen tlačítkové telefony. Asi by se tedy hodila i srovnání podle jednotlivých parametrů. V baterii konkuruje mobilům s cenou pod 3000 Kč.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze