Apple iPhone 6s
recenze

Apple iPhone 6s

Nový a ještě lepší
47

Rok se s rokem sešel a na trh vstoupila nová řada telefonů od Applu. Nesou názvy iPhone 6s a iPhone 6s Plus a jsou k dostání ve čtyřech barvách. K vesmírně šedé, stříbrné a zlaté přibyla i růžově zlatá. Slogan od Applu k novým iPhonům zní: „Změnilo se jenom všechno.“ Co přesně se za tímto heslem skrývá, si řekneme v dnešní recenzi.

Dnešním dnem se začaly v České republice prodávat nové iPhony 6s. Telefony, kterých Apple prodal za první víkend přes 13 milionů kusů. Vypadají přitom na první pohled úplně stejně jako loňské modely, změn je ale více, než tomu u Skových verzí obecně bývá. iPhony jsou těžší, mají zcela nový fotoaparát nebo třeba 3D touch či přepracovanou vnitřní konstrukci. A to zdaleka není všechno. V dnešní recenzi se zaměříme hlavně na rozdíly oproti iPhonu 6, jehož recenzi jste si mohli přečíst minulý rok, a mimo jiné i odpovíme na otázku, zda má upgrade smysl.

Apple iPhone 6s

Technické parametry Apple iPhone 6s

Kompletní specifikace
Konstrukce138,3 × 67,1 × 7,1 mm, 143 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 4,7" (1 334 × 750 px)
Fotoaparát12 Mpx, LED dioda, autofocus, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS
ChipsetApple A9, CPU: 2×1,8 GHz, GPU: PowerVR GT7600
PaměťRAM: 2 GB, vnitřní paměť: 16 GB / 64 GB / 128 GB, paměťové karty: ne
Datové funkceHSPA: 42 / 5,76 Mb/s, LTE: 300 / 100 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 4.2, NFC: ano
Operační systémiOS 12
Akumulátor1 715 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 2:10 hodin
Dostupnostříjen 2015,

Hlavní novinky

 • 3D Touch: Obě novinky podporují 3D Touch – displej je citlivý na tlak a díky tomu umožní nové funkce. 3D Touch je marketingové označení pro Force Touch, které známe z MacBooků a chytrých hodinek Apple Watch – uživateli pomáhá vylepšená haptická odezva (vibrace).
 • Silnější slitina: Pamatujete si na aféru „bendgate“? Aby nové iPhony nepotkala stejná aféra, používá Apple mnohem pevnější hliník než u iPhonů 6.
 • Odolnější sklo: Apple se tím sice moc nechlubí, ale také krycí sklo displeje má být odolnější.
 • Fotoaparát a video: Novinky si polepšily také co se fotografických výkonů týče. Rozlišení povyrostlo na 12 Mpx, lepší je barevné podání a video lze nově nahrávat až ve 4K rozlišení a Apple tak konečně dohání konkurenci.
 • Selfie: Přední fotoaparát pro selfie nabídne rozlišení 5 Mpx, což je znatelný nárůst, předchozí generace nabídla pouze 1,2Mpx snímač. Zajímavostí je také displej, který se při pořizování selfie chová jako blesk – při sejmutí snímku displej blikne až o 300 % více, než jaká je jeho normální svítivost. To znají především majitelé MacBooků, kteří pořizují fotky přes Photo Booth.
 • Live Photos: K fotografickým schopnostem se váže také novinka, kterou v Applu označují jako „Live Photos“. Jde o snímek, ve kterém je ukryté krátké video, které dotvoří obrazový materiál. Stále ovšem v rozlišení 12 Mpx. Stejnou funkci nabízejí několik let například telefony od Nokie/Microsoftu nebo HTC.
 • Apple A9 a koprocesor M9: Logickou novinkou je také procesor, který aktuálně nese označení A9. Vylepšený je také koprocesor Apple M9, který sleduje pohybovou aktivitu uživatele a je tedy neustále v pohotovosti. Novinkou je třeba to, že Siri je automaticky aktivní z jakékoliv obrazovky, a to bez nutnosti mít iPhone zapojený v nabíječce.
 • Dvojnásobek RAM iPhone 6s má místo 1 GB rovnou 2 GB RAM, což znamená jediné. Mnohem pohodlnější multitasking, při kterém systém není nucen pro nedostatek paměti zavírat aplikace. Poznat to je zejména na otevřených kartách v Safari, které se po obnovení prohlížeče nenačítají tak často znovu.
 • TouchID 2.0: Apple vylepšil také snímač otisků prstů, ten má být nově dvakrát tak rychlejší.
 • LTE-A: Nové iPhony umožní rychlost připojení až 300 Mb/s na downloadu.

Hlavní mínusy

Bohužel, ne všechny změny proběhly k lepšímu, případně zůstaly některé nedokonalosti z minula. O co se jedná?

 • Rozměry: Novinky povyrostly. Ne o mnoho, ale přece.
 • Hmotnost: Stejně jako rozměry, změnila se i hmotnost. K horšímu. Apple iPhone 6s je těžší o 14 gramů, 6s Plus dokonce o 20 gramů. Na svědomí to má pevnější konstrukce, ale hlavně technologie vibrační odezvy pro 3D Touch.
 • Menší kapacita baterie: Akumulátor má u iPhonu 6s menší kapacitu, a to téměř o 100 mAh oproti předchůdci. Výdrž je ale stejná.
 • Fotoaparát: iPhony 6s mají stále neprakticky vystupující fotoaparát. U menšího modelu zamrzí také fakt, že stále nemá optickou stabilizaci obrazu.
 • Cena: Nebyl by to Apple, aby cena nebyla vysoká. Navíc jsme se bohužel dočkali oproti minulému roku zvýšení cen. Zaplatíte od zhruba 20 tisíc po cca 26 tisíc za nejvyšší variantu.

Apple iPhone 6s – videopohled

Srovnání Apple iPhone 6s Apple iPhone 6
Rozměry 138,3 × 67,1 × 7,1 mm 138,1 × 67 × 6,9 mm
Hmotnost 143 gramů 129 gramů
Úhlopříčka displeje 4,7 palce 4,7 palce
Rozlišení displeje 1 334 × 750 px 1 334 × 750 px
Jemnost displeje 326 ppi 326 ppi
Procesor Apple A9 Apple A8
Paměťové varianty 16/64/128 GB 16/64/128 GB
RAM 2 GB 1 GB
Fotoaparát 12 Mpx 8 Mpx
Optická stabilizace fotoaparátu ne ne
Přední fotoaparát 5 Mpx 1,2 Mpx
Rozlišení natáčeného videa 3 840 × 2 160 px 1 920 × 1 080 px
Čtečka otisků prstů ano, TouchID 2.0 ano, TouchID
NFC/LTE ano (pouze pro placení), LTE 300 / 50 Mb/s ano (pouze pro placení), LTE 150 / 50 Mb/s

Kompletní specifikace najdete v našem katalogu

Obsah základního balení: překvapivě bez překvapení

V krabičce, které Apple navrátil tvář (loňské balení bylo zcela bez potisku), nejvíce zaujme čelní strana, která symbolizuje barvu vašeho iPhonu. Po otevření vás přivítá iPhone zasazený do plastové vaničky, pod ní najdeme strohou dokumentaci a také dvě bílé samolepky s logem Applu. Na vysunutí šuplíčku s nanoSIM je tu spona. Pod samotným manuálem si své místo našla 5W zástrčka do sítě, synchronizační kabel Lightning konektorem a nesmíme zapomenout ani, pro Apple typická, EarPods sluchátka, které dostanete v praktickém cestovním pouzdru. Ani letos se žádné překvapení nekoná a koneckonců Apple nemá ani důvod cokoliv měnit. Sám nejvíce těží z prodeje příslušenství ve svých Apple Storech.

obsah základního balení

Design: stále stejná písnička

Design nového iPhonu 6s je totožný s loňským modelem, tehdy se Apple navrátil k zaoblenému tělu, jaké provázelo iPhony až do modelu 3GS. Zadní část tvoří hliníkový kryt, který je stále lemován výraznými plastovými předěly, které tu jsou kvůli oddělení antén pro GSM a Wi-Fi. Bohužel to nepůsobí dvakrát hodnotným dojmem a za toto je potřeba Apple zkritizovat. U našeho vesmírně šedého iPhonu jsou tyto pruhy tmavě šedé a celkově jsou méně rušivé, než je tomu u zlatých iPhonů, které mají tyto plastové části bílé. Ke změně bohužel nedošlo ani u čočky fotoaparátu, ta stále o 2 mm vystupuje nad jinak rovná záda a celkově design telefonu narušuje. Přitom iPhone 6S stále nemá optickou stabilizaci obrazu. Na obranu Applu musíme říci, že loňské obavy o poškrábání či zničení takto vystouplé čočky byly liché. Ani po ročním fungování s iPhonem 6 se nám krycí sklo čočky ani obruba kolem něj nepoškrábala ani jinak neznehodnotila. Přesto spousta majitelů raději nosila telefon v obalu, který vystupující čočku zarovnal do roviny právě s krytem.

Apple iPhone 6s

Nové iPhony jsou po designové stránce zcela totožné s těmi loňskými a zpracování je na špičkové úrovni. Zde Apple zaslouží pochválit, poněvadž u všech svých produktů dbá na každý detail a rozhodně by si nemohl dovolit ani drobné odchylky, zvlášť pak u iPhonů, které pro něj tvoří velkou část příjmů. Přesto tu máme jednu novinku. Kalifornská společnost letošní telefony vyrábí z nové kvalitnější slitiny hliníku řady 7000, která je při zachování stejné hmotnosti značně pevnější. Po loňské kauze s ohýbáním telefonů chtěl Apple podobnému problému předejít, a zvolil tak stejnou řadu hliníku, jakou používá při výrobě sportovních hodinek Apple Watch. Dle prvních testů na internetu musíme konstatovat, že nové iPhony už v ruce neohnete.

Apple iPhone 6s

Kromě materiálu došlo i k nepatrnému zvětšení rozměrů telefonů. Abychom byli konkrétní, míry letošního iPhonu 6s jsou 138,3 × 67,1 × 7,1 milimetrů. Nový iPhone 6s je tedy vyšší o 0,2 mm a širší o 0,1 mm oproti loňskému iPhonu 6. Vzrostla i hloubka telefonu o 0,2 mm. Toto nepatrné zvětšení v ruce nezaznamenáte, a pokud přecházíte z iPhonu 6, můžete si oddechnout. Všechna pouzdra i obaly z iPhonu 6 jsme nasadili i na nový iPhone a znovu tak do nich investovat nemusíte. Bohužel došlo i k nárůstu hmotnosti zařízení. Telefon nyní váží o 14 gramů více než loňský model, konkrétně 143 gramů. Podle ekologického reportu zveřejněného samotným Applem víme, že za nárůstem hmotnosti je skryt nový displej s technologií 3D Touch a zejména masivní vibrační motorek poskytující zpětnou vazbu, kterou rozebereme dále. Displej iPhonů 6s váží jednoduše jednou tolik, co vážil běžný displej v předchozí generaci telefonů. Tuto vyšší hmotnost pocítíte zvlášť po přechodu z loňského iPhonu 6, ale pokud by vám o tom nikdo neřekl, asi byste si toho ani nevšimli a vyšší hmotnost není u menší varianty problém. U většího iPhonu 6s Plus ale problémem je, atakuje totiž hranici 200 gramů, a to není na telefon, který nosíte stále při sobě, nízká hodnota a v ruce působí nepatřičně těžkým dojmem.

Diskuze ke článku
Milan
Přiznávám, že bych ho chtěl, ale nemám na něj. Jen škoda, že dost nadstandardní telefon nemá i nadstandardní baterii. Takhle to není král se vším všudy.
Matej Rajniak
Matej Rajniak
Pekna recenzia, len pri baterii by sa hodilo porovnanie nie len s iP6, ale hlavne s konkurenciou nech clovek co o iP6s rozmysla, pripadne rozmysla o prechode z/na iOS vie do coho ide... To ze to je biedne je jasne, otazka je ako velmi... :)
Arnold
Modrá obloha stále zrní. Bude to asi menším čipem, fotografie mi připomínají jako kdyby prohnané nějakým malířským filtrem v 1:1 měřítku. Celkově chválím za výběr fotografií.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze