Acer Liquid E3
recenze

Acer Liquid E3

Ambiciózní zástupce střední třídy

Prosadit se ve střední třídě smartphonů není věcí jednoduchou, Acer se však se svým zajímavě vybaveným modelem Liquid E3 za zajímavou cenu bude snažit zavařit mnohem známějším značkám. Předpoklady k tomu jistě má. Pojďme se tedy podívat, jak si „E3ka“ vedla v našem dlouhodobém testu.

I když Acer není zrovna typickým výrobcem mobilních telefonů, neznamená to, že by s výrobou neměl žádné zkušenosti. Acer Liquid E3 je vybavenější dvojče modelu Liquid Z4, který jsme pro vás recenzi již podrobili. Dnes recenzovaný model Liquid E3 se hrdě hlásí do segmentu střední třídy vybavenosti, nejedná se tedy o žádný TOP smartphone, přesto ambicemi sahá o kus výše, než na co byste ho podle oficiální cenovky 5 500 Kč typovali. Nebudeme se tedy zdržovat a rovnou se podíváme, jak si vybavenější dvojče vedlo v našem dlouhodobém testu.

Nepřehlédněte:

Acer Liquid E3 na oficiálních snímcích

Technické parametry Acer Liquid E3

Kompletní specifikace
Konstrukce140 × 70 × 8,9 mm, 135 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 4,7" (1 280 × 720 px)
Fotoaparát13 Mpx (4 160 × 3 120), LED dioda, autofocus
ChipsetCPU: 4×1,2 GHz, GPU: ano
PaměťRAM: 1 GB, vnitřní paměť: 4 GB, paměťové karty: microSD
Datové funkceHSPA: 42 / 5,76 Mb/s, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ne
Operační systémAndroid 4.2
Navigacevestavěná GPS: ano (A-GPS), Google Mapy
Akumulátor2 000 mAh, bezdrátové nabíjení: ne
Dostupnostduben 2014, 5 490 Kč

Acer Liquid E3 – rychlý videopohled

Obsah základního balení: nic extra nečekejte

  • mobilní telefon Acer Liquid E3
  • datový kabel
  • nabíjecí adaptér do sítě
  • špuntová sluchátka
  • dokumentace, záruční list
Obsah základního balení

Design a konstrukce: hlavní je se odlišit

Vyrobit zajímavý a neotřelý mobilní telefon není nic jednoduchého, v dnešní době „placek“ je zkrátka těžké vybočit z řady. Výrobci se tak snaží odlišit hodnotnými materiály anebo detaily, které celek dotváří. O síle detailů ví své i Acer, dnes recenzovaným Liquidem E3 to bezezbytku dokázal. Ten, ač se kompletně plastový, rozhodně nezapadá mezi „nudný průměr“, nebudeme ale předbíhat. Přední část z valné části zabírá 4,7palcový displej, větší prostor pod displejem je pak vyhrazen kapacitním tlačítkům pro ovládání systému ve standardním složení, tedy (zleva) tlačítku se šipkou zpět, uprostřed se nachází tlačítko pro návrat na domovskou obrazovku a napravo pak naleznete tlačítko pro vyvolání kontextové nabídky. Už samotné ikony tlačítek udělal Acer po svém, například tlačítko pro návrat na domovskou obrazovku je netradičně vyvedeno formou dvou kružnic.

Acer Liquid E3 je elegantní zařízení

Prostor nad displejem hostí lesklé logo společnosti Acer, vedle kterého se nachází průzory senzorů (senzor přiblížení a senzor jasu) a také přední, respektive sekundární kamera pro videohovory. Překvapivým a stále velmi výjimečným prvkem je sekundární přisvětlovací LED dioda, tu naleznete na levé straně vrchní části. Tímto bychom většinou popis přední strany u testovaného telefonu skončili, ale kde je sluchátko pro hovory? Acer si s designem novinky vyhrál a na vrch a spodek přední strany dosadil červené děrované pruhy. Ty nejsou pouze na okrasu, decentně ukrývají právě zmíněné sluchátko (vrchní pruh) a také hlasitý reproduktor spolu s primárním mikrofonem (spodní pruh). Spojení černé a červené působí velice zajímavě a (v dobrém slova smyslu) také dravě, až agresivně. Jedno negativum si však tato designová vychytávka nese, konkrétně uplývání prachu a dalších malých částic, které se následně obtížněji odstraňují. Efektně působí také zkosená „brada“ telefonu.

Acer Liquid E3 ze všech stran

Podíváme se samozřejmě také na boky telefonů, hned na levém boku ve vrchní části nalezneme dvojici záslepek pro vložení SIM karet ve velikosti micro, Acer Liquid E3 totiž, jak již víme, disponuje podporou dualSIM režimu. Pravá část pak hostí další zaslepený slot, tentokrát však pro microSD kartu do velikosti až 32 GB. Na okamžik se zastavíme také u zpracování krytek, ty na svém místě drží opravdu poctivě a jejich odklopení vyžaduje trpělivost anebo větší nehty. Pod tímto slotem se nachází dvoupolohové tlačítko pro regulaci hlasitosti, to je příjemně vystouplé a nabídne ukázkovou tuhost. Za to Acer rozhodně chválíme.

Vypínací tlačítko displeje, respektive telefonu naleznete na vrchní straně zařízení, poněkud nestandardně se však usídlilo v levé části. Napravo se pak ukrývá vstup 3,5milimetrového jack konektoru. Na spodní části už se pak kromě mikrofonu nachází pouze vstup microUSB konektoru. Nebudeme vás napínat, Acer Liquid E3 se bohužel po vzoru konkurenčních značek nechlubí odolnou konstrukcí, vzhledem k cenovce telefonu je však tento fakt pochopitelný. Zadní strana hostí čočku 13Mpx fotoaparátu, ta je opět designově obtočena červenou linkou, která na jeho přítomnost náležitě upozorňuje. Fotoaparátu sekunduje, v pořadí již druhá, přisvětlovací LED dioda a také sekundární, odšumující, mikrofon.

Acer Liquid E3

Pod čočkou najdeme další výjimečnost, tlačítko AcerRAPID, o tom si však více povíme až později. Dále zadní strana ukrývá další logo společnosti Acer a ve spodní části také popisky, včetně popisku signalizujícího přítomnost zvukového režimu DTS (Digital Theatre System). Přítomnost krytek většinou signalizuje také napevno zabudovanou baterii, to platí i u modelu Liquid E3. Zadní kryt je tedy uživatelsky nevyměnitelný, to však přináší i výhodu v podobě špičkově zpracované konstrukce, od které se skřípavých zvuků rozhodně nedočkáte.

Příjemné je také zpracování zadního krytu, jedná se o pogumovaný plast, díky kterému se nechtěného vyklouznutí nedočkáte, v ruce navíc povrch působí příjemným dojmem. Kryt sice není lapačem otisků prstů, bohužel uplývající mastnotě z vašich prstů se nevyhnete, následné čištění je pak poněkud obtížnější. Doplníme také rozměry telefonu, ty se zastavily na 140 × 70 × 8,9 milimetrech, hmotnost je pak vcelku ještě příjemných 135 gramů.

Detaily

A jak zhodnotit Acer Liquid E3 po stránce designu a zpracování jako celek? I když je telefon celý plastový, zajímavě zvolené detaily přidávají telefonu na exkluzivitě, stejně jako kombinace černé a červené barvy. Zpracování je rovněž na špičkové úrovni a v ruce působí Liquid E3 vcelku hodnotným dojmem. V tomto ohledu si tak Acer zaslouží velkou pochvalu, jen málokdy od výrobců mobilních telefonů vidíme iniciativu přispěchat na trh s designově zajímavým telefonem, zvláště pak v segmentu střední třídy vybavenosti.

Tlačítko AcerRAPID

V běžném popisu jsme funkčnost konfigurovatelného tlačítka AcerRAPID schválně přeskočili, abychom se na něj detailněji podívali právě v tuto chvíli. Ještě než se zaměříme na jeho funkčnost, zastavíme se na okamžik také u jeho vyvedení. Tlačítko se, stejně jako dvoupolohové tlačítko pro regulaci hlasitosti, pyšní příkladnou tuhostí, také jeho umístěné je vzhledem k předpokládanému úchopu telefonu ideální. Dost ale teorie, podívejme se, na co vše je tlačítko užitečné. Defaultně přednastavenou funkcí je odemknutí zařízení, rázem se tak po jeho stisku ocitnete přímo na úvodní ploše. To je vhodné především v tu chvíli, kdy se potřebujete rychle dostat do běžného provozu a chcete tak přeskočit část s odemknutím displeje dotykem po displeji.

Tlačítko AcerRAPID

V tomto ohledu však musíme poznamenat, že na odemknutí si chvíli počkáte, od zmáčknutí tlačítka po rozsvícení displeje uplynou téměř dvě vteřiny. To však samozřejmě není vše, pokud je telefon již odemknutý, plní tlačítko funkci dle vašeho přání. V nastavení tlačítka AcerRAPID lze zvolit, jaká aplikace se otevře při jeho krátkém stisku, na výběr máte mezi všemi aplikacemi, které jsou v zařízení nainstalovány. Dlouhý stisk tlačítka AcerRAPID vždy spustí aplikaci Fotoaparát (a to včetně situace, kdy máte vypnutý displej). Krátký stisk v aplikaci Fotoaparát pak zastoupí hardwarovou spoušť, což je praktické.

Nastavení tlačítka AcerRAPID

Jediné co můžete nastavit u možnosti dlouhého stisku je funkčnost, respektive nefunkčnost, dlouhý stisk který spustí aplikaci Fotoaparát tak můžete zakázat a využívat tlačítko pouze krátkým stiskem pro odemknutí displeje, případně pro spuštění přednastavené aplikace, dlouhý stisk bohužel přenastavit nejde. Poslední možností je deaktivovat funkčnost tlačítka Acer RAPID úplně, záleží tedy jen na vás, do jaké míry budete jeho funkčnosti využívat.

Diskuze ke článku
Smarter
Povedena recenze povedeneho smartra. Ma to MHL nebo Slimport?
Bocco
Ďakujem páni, na túto recenziu som čakal od predstavenia Acer-u. Idem objednávať, som rozhodnutý.Ešte raz vďaka.
Michal Trněný
Michal Trněný
Další velká kráva s příliš nevyváženou výbavou, kterou LG L9 II i po víc jak půl roce od uvedení na trh strčí do kapsy...
Wayne Rooney
Zas 4GB ROM...Toto já nikdy nepochopím.Nemá se sakra interní paměť zvyšovat? Furt je snižují.Já si počkám na mobil s 1GB ROM... :(

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze