Výjimečné okolnosti roku 2020 se podle očekávání výrazně podepsaly také na vyhledávání na internetu, jak se lze dočíst v tiskové zprávě na czechrepublic.googleblog.com. Zatímco loňskému žebříčku neochvějně kralovala legenda české pop music Karel Gott, letošní vyhledávání na českém Googlu ovládly zejména výrazy související s pandemií. Jednalo se o koronavirus samotný, příznaky s ním spojené nebo stránky Ministerstva zdravotnictví a jeho tři letošní hlavní představitele.
Ve snaze získat více informací pak Češi vyhledávali zpravodajský kanál ČT24, kvůli vzdálené výuce a práci pak programy Google Classroom a Office 365 od firmy Microsoft. Dlouhé večery strávené doma pak vedly ke zvýšenému zájmu o Netflix či český seriál Slunečná. Velký zájem však v Česku vyvolaly také americké prezidentské volby, které se tak staly vyhledávanějším heslem než podzimní volby v Česku.
Ministři zdravotnictví populárnější než zpěváci
Stopy pandemie lze nalézt v podstatě ve všech kategoriích vyhledávání. Žebříčku českých osobností tak letos netradičně kralovali oba bývalí ministři zdravotnictví – Roman Prymula a Adam Vojtěch – kteří se tak letos na internetu těšili větší popularitě než známé české celebrity. Dokonce i současný ministr Jan Blatný se pak ještě koncem roku stihl probojovat na osmé místo v žebříčku. Kromě vědce Jaroslava Flegra už zbytek seznamu ovládly osobnosti zábavního průmyslu jako hvězda seriálu Slunečná Eva Burešová, moderátor Kazma nebo hudebník Jordan Haj.
Z nejisté reality utíkali Češi do světa seriálů a reality shows. Zatímco loni byl oblíbencem internetu seriál Most z produkce ČT, letošním absolutním hitem se stal nový počin televize Prima – seriál Slunečná. Úspěch zaznamenaly také některé reality show a pořady jako Svatba na první pohled z produkce TV Nova nebo třeba Peče celá země České televize.
Českem hýbaly i americké volby
Mezi zahraničními osobnostmi letos vynikli hlavně protagonisté amerických prezidentských voleb. Kromě obou kandidátů Joe Bidena a Donalda Trumpa se v první pětici objevila i demokratická kandidátka na viceprezidentku a první žena v této roli – Kamala Harris. Mimo politiky se pak Češi ptali Googlu třeba na zpěvačku Billie Eilish nebo herce Toma Hankse, který na jaře prodělal nemoc COVID-19.
Google každoročně sestavuje taktéž žebříček Smutná loučení, v němž rekapituluje osobnosti, které v daném roce zesnuly a jejichž jména uživatelé v dané souvislosti vyhledávají. Letos Češi vzpomínali zejména na tragicky zesnulého amerického basketbalistu Kobeho Bryanta, dále na filmového herce Chadwicka Bosemana i na nedávno zesnulého legendárního argentinského fotbalistu Diega Maradonu. Smutek mezi Čechy ale vzbudil i odchod zpěvačky Evy Pilarové či senátora Jaroslava Kubery.
Návody pro zvládnutí pandemie
Lidé na Googlu běžně vyhledávají různé návody na to, JAK něco vyrobit, naladit nebo napodobit. Nejinak tomu je i při probíhající pandemii. Češi tak na internetu hledají hlavně návod na výrobu roušek nebo dezinfekčních gelů, které na jaře nejsou na trhu k dostání. Nebyli si jisti, jak roušky správně nosit nebo jak u sebe poznat onemocnění COVID-19. Zajímali se také o to, jak naladit nový dočasný kanál pro seniory ČT3. Letos se však pomocí internetu řeší nadčasové problémy jako například, jak upéct husu nebo odstranit přisáté klíště.