Potvrzeno: Android bude brzy umět fotit do RAWu

16

Poté, co minulý měsíc oznámila Nokia, že její Lumia 1020 a 1520 dostanou podporu fotografování do RAWu, dočkají se i majitelé smartphonů s Androidem. Dosavadní spekulace oficiálně potvrdil samotný Google s tím, že se tato novinka objeví v některé z příštích aktualizací. Fotoaparát navíc dostane i sériové snímání (burst režim).

První zprávy o chystané novince se objevily na internetu až na počátku listopadu, kdy byly nalezeny stopy ve zdrojovém kódu Androidu 4.4. Google však pracuje na nové funkci od počátku roku 2012 a je tedy již v pokročilé fázi vývoje. Potvrdil jí však až nyní. Podle mluvčí společnosti Giny Scigliano je podpora RAWu a sériového snímání součástí HAL (hardware abstraction layer) Androidu, což je část operačního systému, která zprostředkovává komunikaci s aktuálním hardwarem zařízení. Google přitom plánuje uvolnit i nové API tak, aby mohli vývojáři zahrnout nové funkce do svých aplikací.

Nový Google Nexus 5

Neznamená to, že by se ze všech fotoaparátů ve smartphonech s Androidem rázem stala náhrada profesionálních fotoaparátů. Stále záleží především na hardwaru fotoaparátu, ale vylepšení softwaru zvyšuje konkurenceschopnost celého ekosystému. Google již přitom nyní používá burst režim ve svém Nexusu 5, kde slouží v režimu HDR+ pro zachycení série snímků v rychlém sledu, které jsou následně složeny do jedné fotografie s vysokým dynamickým rozsahem.

TIP: Nokia nabídne ukládání fotek do formátu RAW a unikátní Refocus

Fotografování do RAW mají v oblibě především profesionální fotografové a nadšenci a podporují ho především digitální zrcadlovky a další pokročilejší fotoaparáty. Nejedná se ve skutečnosti o již hotové fotografie, ale o surová minimálně zpracovaná data ze snímače, které obsahují všechny potřebné údaje pro jeho vytvoření. Proces vytváření fotografií pak připomíná vyvolávání analogových filmů a fotograf při nich může dodatečně upravit expozici, vyvážení bílé, úpravy tonality a podobně.

Zdroje: mobileburn.com, news.cnet.com

Diskuze ke článku
n7610
To jem zvedav jestliže se tahle vychytávka dostane i na Note 2, to je snad jediná věc co mě u tohoto stroječku vadí,(ta nízká kvalita snímkům ) no uvidíme co prinese čas ?
Xvasek
Dostane se na všechny Androidy (4.2) nebo to bude výsada pouze zařízení s čistým Androidem (Nexus 5...)?
SSD
Jeste kdyby tak mel nejaky Android telefon kvalitni fotoaparat... Jediny poradny fotak ma zatim Nokia Lumia 1020.
pedro
Uraaa, mobily s 5-ti megapixely, pidi nekvalitni optikou, pidi cipem, budou fotit do RAW. Uraaa :D

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze