ČTÚ chce, aby nízkopříjmoví obyvatelé dostali slevu 200 Kč na tarif

7
ČTÚ chce, aby nízkopříjmoví obyvatelé dostali slevu 200 Kč na tarif
Fotografie: pixabay.com
  • Cenové zvýhodnění tarifu o 200 Kč má být podle návrhu ČTÚ dostupné i pro osoby s nízkými příjmy
  • Dosáhnout by na něj měli ti, kteří si nevydělají měsíčně více než 9 137 Kč
  • ČTÚ zahajuje veřejné konzultace, v případě, že dojde ke shodě, měla by nová regulace vejít v platnost 1. 1. 2023

Osoby se zvláštními sociálními potřebami budou mít podle zákona o elektronických komunikacích, který v tomto ohledu následuje Evropský kodex pro elektronické komunikace, větší výběr, jakým způsobem uplatní svůj nárok na zvláštní ceny. Cenové zvýhodnění ve výši 200 Kč může nově osoba se zvláštními sociálními potřebami uplatnit na libovolný tarif pevného či mobilního volání či internetu. Zvláštní cena může být také nově přiznána širšímu okruhu osob proti původnímu vymezení, viz dále. ČTÚ do veřejné konzultace posílá záměr uložit na dobu tří let povinnost poskytovat v rámci univerzální služby tuto dílčí službu. V případě, že dojde ke shodě, měla by nová regulace vejít v platnost 1. 1. 2023. Z provedeného přezkumu vyplynulo, že i nadále trvají důvody, aby byla povinnost poskytovat zvláštní ceny uložena.

Zvláštní cena může být nově přiznána širšímu okruhu osob proti původnímu vymezení. Za osobu se zvláštními sociálními potřebami je považována zdravotně postižená osoba nebo nově osoba s nízkými příjmy podle § 38 odst. 4 zákona o elektronických komunikacích. Tak je vymezena osoba, jejíž započitatelný příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15násobek životního minima (vychází na 9 137 Kč měsíčně). Kromě toho došlo k dalšímu rozšíření této dílčí služby – nově lze zvláštní ceny využít buď na mobilní hlasový tarif nebo internet, nebo na volání či internet v pevném místě.

ČTÚ dospěl také k závěru, že je k naplnění účelu univerzální služby nutné vedle stávající možnosti uplatnění cenového zvýhodnění ve výši 200 Kč zajistit i existenci konkrétního mobilního tarifu, který pokryje základní potřeby oprávněných osob. Tento mobilní tarif umožní osobám se zvláštními sociálními potřebami základní možnost přístupu k internetu a hlasovým službám bez nutnosti vynakládat další prostředky.

Stávající sleva ve výši 200 Kč nyní půjde uplatnit na mnohem širší portfolio služeb, což je jednoznačný posun kupředu. Speciální tarif pak vnímám jako určitý krajní nástroj, který zajistí možnost přístupu k internetu a hlasu nutného k práci, vzdělání i kontaktu se státem těm nejpotřebnějším, pro které je důležité, aby sleva pokryla celou cenu služby,“ uvedla předsedkyně Rady ČTÚ Hana Továrková.

Do veřejné konzultace jde i záměr uložit povinnost poskytovat přístup zdravotně postižených osob k dílčím službám poskytovaným nejen v pevném místě, rovnocenný s přístupem, který využívají ostatní spotřebitelé, zejména prostřednictvím speciálně vybavených koncových zařízení.

Související články
Diskuze ke článku
Otomar Thoma
Otomar Thoma
tak to čistá minimální mzda i penze dělají víc ...
Jiří Hřebačka
Jiří Hřebačka
Tak k této slevě, už ani není třeba nic dodat. Snad jedině převratné, bombastické nebo kolosální. Zkrátka k smíchu
Hans Jirak
Hans Jirak
slevu dostane maximálně nemakačenko, nebo socka dávkař.
Věra Beran
Věra Beran
můj důchod je nižšší, kde se o slevu žádá?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze