Nový telefon každý rok? Řešením mohou být mobily na „leasing“

Nový telefon každý rok? Řešením mohou být mobily na „leasing“
9
  • Trendem poslední doby je možnost pořídit si telefon na leasing
  • Výhodou je, že máte každý rok nový model a současně splátkami nikdy nic nepřeplatíte
  • Podíváme se však, zda se nevyplatí telefon zakoupit a po roce například prodat

Pojem leasing je v českých poměrech nejčastěji spojován především s automobily. V zásadě jde o službu, kdy vám nějaká konkrétní věc nepatří a vaší se stane až v momentě, kdy celý leasing skončí. Jinými slovy až danou věc doplatíte. Rozlišujeme finanční a operativní leasing. V případě druhého si věc v podstatě pronajímáte a skutečně vaše nikdy nebude. Slovo leasing můžeme poměrně nově nalézt také v souvislosti s mobilními telefony. V českém rybníčku objevíme patrně dva opravdu významné hráče, kteří nějakou obdobu služby leasing nabízejí – jde o obchody Alza.cz a Mobil Pohotovost.

První jmenovaná služba nese název Alza Neo, druhá Vždy nejnovější z řady. U obou společností máte možnost volit telefony od různých značek (zpravidla předních). Jde tak o vyšší modely Applu, Samsungu a Huawei. Služby se však navzájem poměrně zásadně liší. Zatímco u produktu Alza Neo vám přístroj nikdy nepatří a pouze si jej pronajímáte, u Mobil Pohotovosti jste odpočátku vlastníkem daného zařízení. Jelikož jde o poměrně podstatný rozdíl, rozebereme si obě služby zvlášť. U každé si však budeme klást otázku, zda se vyplatí telefon měsíčně „splácet“, nebo zda by nebylo lepší si jej klasicky koupit a posléze například prodat.

Alza Neo

U služby Alza Neo si můžete vybrat (pro naše účely) mezi telefony i tablety. Zatímco u tabletů je na výběr výhradně z produktů Apple, u telefonů je již výběr o poznání pestřejší. Kromě Applu jsou v nabídce smartphony Samsungu, Huawei a Honoru. V drtivé většině případů jsou zastoupeny buď nejvýše posazené modely, případně žhavé novinky. Vždy však počítejte s dražšími telefony, což je vcelku očekávatelné u služby podobného typu.

Alza Neo

Jaké přístroje jsou v nabídce?

Již jsme si nastínili značky, které si můžete zvolit. V případě Applu máte možnost zvolit nejnovější modely iPhone X, iPhone 8 Plus a iPhone 8. Partu však doplňuje i starší iPhone SE v obou paměťových verzích. Samsung dodal do programu opět novinky v podobě smartphonů Galaxy S9, Galaxy S9+ a Galaxy Note8. Z levnějších sfér je v nabídce Samsung Galaxy A8. Huawei v době psaní článku (přelom března a dubna) nabízí modely P10, Mate 10 Pro a Mate 10 Lite. Od Honoru je v nabídce pouze „Devítka“.

Alza Neo nabízí spíše novější smartphony a také dražší

Jaké jsou podmínky?

Díky tomu, že vám Alza přístroj vždy jen zapůjčuje, jsou podmínky vcelku příznivé. Jakožto fyzická osoba musíte být starší 18 let a vyplnit kontaktní formulář pravdivými údaji. Kromě běžných věcí je zde samozřejmě požadováno vaše rodné číslo. Následně už jen vyčkáte, zda vaši žádosti Alza vyhoví. Vše je pouze na zvážení společnosti.

Jak lze zařízení používat?

Již víme, že využitím služby Alza Neo se nestanete vlastníkem přístroje. Z tohoto důvodu jej musíte používat dle určitých podmínek. Propůjčený telefon je určen jen do vašich rukou. Nesmíte jej prodat ani půjčit třetí osobě. Vaší povinností je také nošení telefonu v pouzdře. Po celou dobu musíte telefon udržovat v dobré kondici, a to nejen po vzhledové stránce, ale také co se softwaru týče. Instalace aktualizací je tudíž povinností.

Apple iPhone X
Přístroj ze služby Alza Neo budete muset nosit v pouzdře

Výhodou však zůstává, že pokud se přístroj pokazí bez přičinění uživatele, má nárok na okamžitou výměnu svého telefonu za telefon obdobného stáří. To znamená, že pokud například budete mít 8 měsíců starý smartphone a dojde k reklamaci, nedostanete automaticky nový, ale pravděpodobně opět 8 měsíců starý telefon, jen bez vad.

Na telefon je skutečně nutné dávat dobrý pozor. Při výměně či vrácení se posuzuje míra poničení. Běžné vlasové škrábance naštěstí nevadí. Hlubší vrypy či velké škrábance však již znamenají pro uživatele pokutu ve výši 10 % původní ceny telefonu. U dražších kousků to klidně může být částka převyšující 2 tisíce korun. Za prasklý displej či oxidaci konektorů už se pokuta šplhá na 50 %. Pakliže byste vrátili zcela zničený přístroj, může Alza požadovat až 100 % původní částky, která je snížena pouze o 2% za každý měsíc, co jste telefon využívali a řádně platili.

Kdy dostanete nový telefon?

S Alzou vždy uzavíráte smlouvu, která trvá maximálně 2 roky. Na nový telefon máte nárok nejdříve po 12 měsících. Při výměně za nový přístroj dojde ve stejnou chvíli k navrácení starého smartphonu. Pokud by se vám služba nelíbila, máte možnost smlouvu vypovědět, avšak nejdříve tak lze učinit po 6 měsících.

Konkrétní příklad

Nyní se podíváme, jak moc se služba Alza Neo vlastně vyplatí. Nejprve si vybereme například Huawei P10. Jeho pořízení skrze službu Alza Neo vyjde na 880 Kč měsíčně. V naší modelové situaci bude vše probíhat ideálně a vy si jej budete chtít nechat 12 měsíců a poté ihned dostat nový model. Během onoho roku Alze zaplatíte 10 560 Kč. Běžná cena na českém trhu (oficiální) aktuálně činí 11 990 Kč. Zdánlivě tedy šetříte, na druhou stranu vám telefon nezůstane.

Pokud byste si jej dnes za 11 990 Kč zakoupili, mohli byste jej za rok prodat. Jaká bude výkupní cena za rok se velmi špatně odhaduje. Poměrně jistě však můžeme říci, že minimálně 4 tisíce korun byste za rok starý telefon v dobrém stavu měli spolehlivě dostat. Pakliže byste si prodej obstarali sami a nespolehli se na výkup, cena se navýší. Z těchto čísel tak jasně vyplývá, že pokud máte možnost, je lepší si telefon pořídit, za rok případně prodat a pořídit další.

Jiná situace by mohla panovat u iPhonů, které si mnohem více drží svou hodnotu. Modelovým příkladem bude iPhone X ve verzi 64 GB. Ve službě Alza Neo aktuálně vyjde na 1 590 Kč měsíčně. Za rok zaplatíte 19 080 Kč. Oficiální česká cena přitom činí 29 990 Kč. Lze tak ušetřit již více než 10 tisíc korun. Nadále ale platí, že vám telefon nezůstane.

Pokud byste si iPhone X pořídili za bezmála 30 tisíc korun, za rok jej spolehlivě prodáte za více než 20 tisíc korun. Vrátí se vám přes 2/3 původní ceny. I v případě Applu se tak vyplatí si telefon pořídit, vlastnit a následně prodat. Na druhou stranu už je zde zcela pochopitelné využití služby Alza Neo. Nezaplatíte tolik a navíc si částku rozložíte minimálně do 12 měsíců. Podmínkou však je nejen vyšší cena zařízení, ale také příslib takřka nulových slev a ty lze aktuálně spatřit pouze u produktů Apple.

Je o službu zájem?

Samozřejmě nás zajímalo, jaký je o službu Alza Neo zájem. Na náš dotaz odpovídal Jiří Ponrt, finanční ředitel Alza.cz. Dle jeho slov je největší zájem o telefony Apple a Samsung, což není velkým překvapením. „Zájem našich zákazníků o finanční služby u Alza.cz roste rok od roku. Vidíme ale odklon od klasických splátek právě k dlouhodobému pronájmu, tedy posun od vlastnictví k využívání elektroniky a softwaru jako služby. Lidé nechtějí řešit výměnu, pojištění, opravu, chtějí mít stále nejnovější mobil/notebook a starosti nechat na někom jiném. V Čechách máme v programu kolem deseti tisíc věrných zákazníků a jejich počet roste každý měsíc.“

A co Třetinka?

Možná vás při čtení článku napadla i služba Alza Třetinka. Zdánlivě se totiž může jevit velmi podobně. V zásadě se ale liší. V prvé řadě není určena každému, ale pouze VIP zákazníkům Alzy, kteří pravidelně nakupují. Dále si zboží nepronajímáte, ale kupujete. Zaplatíte třetinu ceny a zbylé 2/3 do tří měsíců od data koupě. Alza vám za odměnu neúčtuje žádné úroky ani další poplatky. Jiří Ponrt uvedl, že se službou Třetinka mají prozatím velmi dobré zkušenosti, avšak z důvodu krátkého fungování služby nejsou k dispozici žádná konkrétní čísla.

Alza Třetinka
Diskuze ke článku
Jop
Jen si kupujte telefon každý rok a pak se budeme topit v odpadech. Nikdo nepotřebuje každý rok nový mobil. Nikdo.
zog
Příběhů o tom jak se to nevyplatí a jak pojišťovny neplní je plný internet.
Michal
Tak službu rozhodně nedoporučuji. Veškeré termíny dodání, vrácení funguje na principu Někdy.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze