mobilenet.cz
mobilenet.cz
mobilenet.cz mobilenet.cz mobilenet.cz

Novela zákona se blíží. Nastane konec retenčních nabídek?

autor:
, vydáno:

V návrhu novely zákona o elektronických komunikacích (ZEK) se objevil paragraf, který zakazuje všem operátorům nabízet různé retenční slevy, tedy i všechny akce, které nejsou uvedeny v kompletním ceníku služeb. Od novely si zákonodárci slibují to, že operátoři zlevní služby všem, realita však může být odlišná.

V aktuálně připravované novele zákona o elektronických komunikacích se objevuje paragraf, který zakazuje operátorům nabízet jiné ceny za své služby, než které má v ceníku. Tento paragraf se samozřejmě opírá o různé retenční nabídky operátorů, po kterých se sahá většinou ve snaze o udržení pro operátora zajímavého klienta. Všichni velcí tuzemští operátoři retenčními centry disponují a i když intenzita retenčních nabídek veskrze klesá, stále se jedná o aktivní střediska zaměstnávající velký počet lidí.

Virtuální operátoři
Podnikatel poskytující veřejně dostupnou službu elektronických komunikací a poskytovatel univerzální služby nesmí při prodeji služeb spotřebitele diskriminovat, zejména nesmí spotřebitelům poskytovat služby za jiné ceny, než jaké byly uveřejněny.

Zákonodárci si od paragrafu slibují to, že zrušení retenčních nabídek zlepší podmínky pro zákazníky komplexně. Samotná novela by měla projít ve zrychleném režimu, je tedy možné, že se nové praxe dočkáme již brzy. Pokud se bavíme o různých rámcových smlouvách, které operátoři nabízejí podnikatelským subjektům, tak těch se novela nijak nedotkne. Jak již ale víme, právě v rámcových smlouvách jsou ceny často nejnižší a právě zde operátor snižuje ceníkové ceny na minimum.

Hlavním cílem novely je komplexní snížení cen za služby pro všechny zákazníky, avšak takové změny samozřejmě v novele ukotvit nelze. Nezbývá tedy než doufat, že operátoři za „ušetřené“ peníze nabídnou jinou formu kompenzace. Bohužel může nastat i nepříjemná situace, kdy se retenční nabídky na tuzemském trhu zakáží, na druhou stranu se však operátoři k žádným slevám neuchýlí a pro klienty tak zmizí jediná šance, jak se k nižším cenám dostat.

Nabídka retenčních cen v rozporu se zákonem bude od začátku platnosti novely zákona finančně postihnutelná, operátoři by tak zřejmě svoji dosavadní praxi opustili. Novela nově zvyšuje i maximální pokuty, kterými lze operátory postihnout. Ze současné hranice 20 milionů by pokuty mohly být až 50milionové.

Zdroje: tisková zpráva

Tagy článku: , ,

Související články

Mobilní služby jsou v ČR až o 79 % dražší, než je průměr EU | vydáno
18
Silvestr byl po vzoru Vánoc ve znamení datových přenosů | vydáno
2
Operátoři nestojí o poptávku z Brna, výhodnější tarify nenabídnou | vydáno
12

diskuze ke článku (nejnovější příspěvky)

Jak si kdo vyhandluje telekomunikacni sluzby ti Mladku ma hlavne bejt u prdele, pro tebe je to preci ona nearabska cenikova nabidka, takze TY bejt jako na trzisti nemusis a do nas ostatnich se laskave neser!!! Redmarx
Jak vidím, většina zde diskutujících je značně hloupá, jelikož ještě nepochopila, že služby telekomunikací nemají být jako arabské tržiště, kde dostane lepší cenu ten, který se vydrží déle dohadovat. Aldo
Stát se nám sere do všeho. Jsou to socky přece. Roman
Jak řekl ten idiot náměstek: "chcete levnější volání - odstěhuje se do Polska". A takto je to u "prde-e" všem. Jen před volbama dělají že je to zajímá. Aspoň nám prozradil co si o nás myslí. StalkerPetr
Na jednu stranu dobře, že chce s tím oligopolem někdo něco dělat, ale proboha?! Zakázat, že soukromý podnik nemůže prodávat levněji, než má uvedeno? Kde to jsme? KOmunisme, vítej zpátky. Opravdu se těším až tahle generace politiků, členů KSČ, vymře. ondras
Myslím, že na tohle se operátoři opravdu těší. trent
Žijeme v absurdním dramatu. Nate
Wow, vážně se snaží zakázat levnější cenové nabídky a přesvědčit tím lidi, že to dělá v jejich zájmu? :D Tom
Počkáme si na 15. června :) skodajelepsinezhnujday
Tak ať jim to rovnou vyvlasněj a nemusej dál nic řešit. Jak se u Nás někomu daří, tak jdem do něj. Vim že je volání u Nás drahé, ale toto !!! ??? Michal

zobrazit celou diskuzi přidat názor

celkem 14 příspěvků

další zajímavé články na mobilenet.cz

recenze2Recenze HTC U Ultra: ani tři trumfy nejsou spásou
vydáno |
Michal Pavlíček
| recenze
Tchajwanské HTC je výrobce, kterého se nebojíme nazvat nezmarem. Ačkoliv neprožívá zrovna vydařená léta, vždy se snaží přinést co nejlepší telefon. Je to případ i letošního roku a modelu U Ultra. Ten chce zaujmout stylovým vzhledem, dvěma displeji či důrazem na kvalitní zvuk. Navrch přihazuje výkonný hardware a nového asistenta.
16Apple akademie: jak prodloužit výdrž iPhonu?
vydáno |
Michal Marek
| článek
iPhone je, podobně jako další moderní smartphony, mimořádně výkonný a chytrý. Inteligentní funkce ovšem často vyžadují využívání různých senzorů, připojení k internetu i třeba zjišťování polohy, což je náročné na energii a uživatel brzy zjistí, že za výkon a funkčnost smartphonu platíme svou cenu – telefony musíme prakticky denně nabíjet.
11Retro: Sony Ericsson T610 – švédsko-japonská legenda
vydáno |
Michal Pavlíček
| článek
Celou jednu dekádu fungovalo spojení švédského Ericssonu s japonským Sony. Během této nezanedbatelné doby jsme se dočkali hned několika povedených telefonů, které se nesmazatelně zapsaly do mobilní historie. Bezpochyby se mezi ně řadí také kultovní Sony Ericsson T610, který před téměř 15 lety zaujal vzhledem i výbavou.