Check Point Research varuje před podvody spojenými s koronavirovými vakcínami. Na problém upozorňují také FBI a Europol. Check Point například objevil prodejce, který na dark netu nabízí schválenou vakcínu Pfizer za 250 dolarů. Prodejce tvrdí, že má k dispozici zásoby nově schválené vakcíny Pfizer a může je odeslat do Velké Británie, USA nebo Španělska.
Watch for #fraud schemes related to #COVID19 vaccines. You should suspect fraud if someone asks you to pay out of pocket to put your name on a vaccine waiting list or to have doses of a vaccine shipped to you. https://t.co/DWDe0OQDMg pic.twitter.com/tviXiVBSIJ
— FBI (@FBI) December 26, 2020
Najít lze i další nabídky a reklamy, jako jsou „koronavirová vakcína za 250 dolarů“, „řekněte sbohem COVID19 = CHLOROQUINE PHOSPHATE“ nebo „Rychle nakupte. VAKCÍNA NA KORONAVIRUS K DOSTÁNÍ PRÁVĚ TEĎ“. Všichni prodejci trvají na platbách ve formě bitcoinů, což znesnadňuje pravděpodobnost jejich případného odhalení.
Check Point se jednoho z prodejců ptal, kde je možné vakcínu koupit. Odpovědí byla nabídka na nespecifikovanou koronavirovou vakcínu za 0,01 BTC (kolem 300 dolarů). Prodejce zároveň tvrdil, že je potřeba aplikovat 14 dávek.
Nárůst vakcínových domén
Prudce roste počet vakcínových domén. Jen v listopadu bylo zaregistrováno více než 1 062 nových „vakcínových“ domén, což je stejně jako za předchozí 3 měsíce dohromady. Z toho 400 domén obsahovalo také slovo „covid“ nebo „corona“.
Nový „vakcínový“ phishing
Kyberzločinci se snaží nalákat oběti na zprávy o vakcínách. Hackeři například rozesílají e-maily se škodlivým .exe souborem „Stáhnout_Covid 19 Nové schválené vakcíny.23.07.2020.exe“, který po spuštění nainstaluje InfoStealer a krade přihlašovací údaje a uživatelská jména a hesla.
Check Point odhalil i další kampaň, kdy e-maily s předmětem „koronavirová vakcína pfizer: 11 věcí, které potřebujete vědět“ obsahovaly škodlivý soubor s názvem „Stručné shrnutí vakcíny na Covid-19“. Soubor po spuštění nainstaloval pokročilý RAT AgentTesla, který krade hesla a funguje jako keylogger. AgentTesla může monitorovat a zaznamenávat stisknuté klávesy na počítači oběti, pořizovat snímky obrazovky nebo krást obsah systémové schránky a přihlašovací údaje od různých programů (včetně Google Chrome, Mozilla Firefox a e-mailového klienta Microsoft Outlook).
„Koronavirové vakcíny jsou žhavé téma. Na trend reagují i kyberzločinci a snaží se nachytat uživatele, kteří hledají informace a novinky. Na dark netu také vidíme řadu prodejců nabízejících vakcíny, ale ještě je brzy, abychom mohli jasně říci, jestli se jedná o skutečné vakcíny nebo je to jen další podvod,“ říká Daniel Šafář, Country Manager CZR regionu ve společnosti Check Point.