Motorola RIZR Z8: banán se Symbianem UIQ

Pokud jste se už někdy zajímali o rozšíření Wi-Fi signálu v rámci vašeho obydlí, jistě jste narazili na nákladnější řešení Wi-Fi mesh. Možná jste se pak sami sebe ptali, proč byste měli investovat více, když existují různé extendery za pár korun. V dnešní recenzi TP-Link Deco P9 na tuto otázku odpovíme.

Server fZone.cz se rozšířením signálu zabývá dlouhodobě. Mohli jste si tedy přečíst recenzi výkonných extenderů, síťových karet powerline a konečně, také Wi-Fi mesh řešení, které lze jednoduše charakterizovat jako nákladnější a nejlépe fungující. Naposledy se nám do redakce dostalo řešení Deco M5, nyní se podíváme na téměř ve všech aspektech vylepšenou variantu Deco P9. Tento model se navíc pyšní podporou powerline, čili funguje jak bezdrátově, tak i skrze vaše rozvody v domě, což je poměrně výjimečná dovednost.

Samsung X830

Wi-Fi mesh řešení obecně funguje na podobném principu jako extendery, přesto se svým výkonem nedají srovnávat. Dodávají se většinou po třech, mezi sebou komunikujících kusech, které sdílí stejnou síť, nabízí snadnou obsluhu, kvalitní rozprostření originálního signálu, propracovaný ekosystém a ve většině případů také podstatně vyšší přenosové rychlosti. Za to vše si však případný zájemce musí připlatit. Vyplatí se taková investice? A je TP-Link Deco P9 tím pravým řešením, pokud se pro Wi-Fi mesh rozhodnete? Na tyto otázky vám odpoví naše dnešní recenze.

Obsah balení: vše podstatné

  1. 3× Deco P9
  2. 3× síťový adaptér s proprietární koncovkou
  3. 1× ethernet kabel
  4. stručná dokumentace

Design a konstrukce: zaujme dokonale

Ke konci roku 2017 jsme pro vás otestovali Deco M5, Wi-Fi mesh řešení, které zaujalo už svým designem. Šlo totiž o trojici „puků“, které okamžitě upoutaly pozornost téměř každé návštěvy. Nebylo se čemu divit, design překvapil i ty, kteří už s Wi-Fi mesh řešením nějakou zkušenost měli. S novou generací na to jde TP-Link jinak, model Deco P9 sdílí s Deco M5 jen počet satelitů v základním balení, opět jde o tři kusy. Namísto „puků“ tu však máme již celkem standardní válce, který nám připomíná například LTE modemy od Huawei. Jde o zaoblené válce se zploštěným dnem. Deco P9 je opět kompletně plastové, naštěstí je použitý plast matný.

Nové živé fotografie Nokie N93i!

Nedá se říci, že by nás Deco P9 zklamalo, nebo že by se nám líbilo méně než Deco M5, někomu zkrátka bude vyhovovat design více, někomu méně. My TP-Link chválíme za iniciativu, kupříkladu vrchní část válce je tvořena černou a designově vyvedenou plastovou krytkou, která celý design osvěžuje. Stejně tak i bočnice Deca P9 nejsou pouze bílé, v zadní části bílé barvě ustupuje černý plast, ve kterém se nachází hlavní konektorová výbava každého kusu. Tato část je do hlavního plastového pásu „vyřízlá“, celek tak působí velmi elegantně a i efektně. Efektně působí také zapuštěné LED na vrchní straně, diodu uvidíte pouze v případě, že se díváte zblízka. Světlo navíc můžete později v aplikaci i vypnout.

Nové živé fotografie Nokie N93i!

V pásu po obvodu každého jednotlivého Deca jsou umístěné hned tři důležité prvky, konkrétně dva gigabitové LAN porty a nabíjecí konektor, který je schován pod stojánkem. Deco P9 působí rozhodně více technickým dojmem, než již několikrát zmíněné Deco M5, stále se však řadí k elegantnějším Wi-Fi mesh routerům, které na tuzemském trhu můžete zakoupit.

Deco P9 působí rozhodně více technickým dojmem.

Doplníme, že použité plasty jsou kvalitní, přesto se občasnému zavrzání, primárně při silnějším stisku, tentokrát nevyhnete, při srovnání s Deco M5 však nejde o nic neočekávaného, konstrukce již není tak kompaktní a proto je náchylnější. Je také třeba si uvědomit, že jednotlivé routery nejsou zrovna drobečci, jeden měří 190 mm × 90,7 mm × 90,7 mm, je tedy nezbytné s jejich přítomností v interiéru počítat a najít jim nejvhodnější umístění, tedy takové, které nebude pohledem svádět pozornost. My osobně jsme na rozpacích, zda se nám více líbil vzhled Deca M5, nebo P9, ovšem s klidným svědomím můžeme říci, že ani s jedním řešením si doma ostudu určitě neuděláte.

Líbilo se nám
  • Deco P9 působí techničtějším dojmem
  • zajímavé perforování a výseky
Nelíbilo se nám
  • plasty nejsou pevnější než u Deco M5
  • trochu rozměrnější

Specifikace: rychlostní přeborník

V čem že je tedy Deco P9 výjimečné? Kombinuje jak dovednosti Wi-Fi mesh řešení, tak i powerline řešení, i to jsme si na fZone.cz představili. Jinak řečeno, jednotky mezi sebou komunikují jak bezdrátově, tak také pomocí rozvodů u vás v domě, a to vše pro dosažení maximální přenosové rychlosti. To oceníte především v momentech, kdy máte doma opravdu rychlý internet (kupříkladu 500 Mbit/s) a chcete mít velmi rychlý internet i v místnostech, kde by klasická Wi-Fi síť vaše routeru již dávno stávkovala, případně by přenosové rychlosti nebyly dostatečné.

Samsung X830

Díky hybridnímu provedení může TP-Link nabídnout lepší porytí, výrobce udává prostor až 560 metrů čtverečních. Samozřejmě jde o ideální situaci, lepší je vždy počítat s menším prostorem, ovšem v tomto případě záleží na správném rozestavění jednotlivých routerů Deco a samozřejmě, díky podpoře powerline, také na stavu vašich rozvodů ve vašem domě/bytě. A jak jsme si už v recenzi na powerline řešení řekli, čím starší rozvody, případně větší vzdálenost, tím rychleji klesá přenosová rychlost. Ovšem vzhledem k tomu, že spolu jednotky stále komunikují skrze Wi-Fi, nejde o propad natolik výrazný.

Samsung X830
Powerline má na svědomí vyšší přenosové rychlosti

Pokud bychom srovnali již testované řešení Deco M5 s dnes testovaným řešením Deco P9, zaujme nás především nižší rychlost Wi-Fi sítě na 2,4 GHz. Tedy tam, kde Deco M5 deklarovalo rychlost 400 Mbit/s, tam Deco P9 nabízí o 100 Mbit/s méně. Je ovšem zřejmé, že pro dosažení maximálních přenosových rychlostí budete využívat ethernet, který je i v tomto případě gigabitový. a to oba porty na těle Deco P9.

Technické parametry TP-Link Deco P9

Rozměry 190 × 90,7 × 90,7 mm
Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac
Rychlost Wi-Fi 300 Mbps na 2,4 GHz + 867 Mbps na 5 GHz
Rychlost LAN 1 Gb/s
Powerline AV1000, standard HomePlug AV2, až 1 Gb/s
Udávané pokrytí až 560 m2
Počet antén
Cena od 9,5 tisíce
Líbilo se nám
  • nově s powerline
  • větší maximální pokrytí
  • gigabitový LAN

Aplikace: jednodušeji to už nešlo

V době psaní recenze na Deco M5 byla aplikace na první pohled stejná, jak vypadá nyní, tedy s řešením Deco P9. My ovšem máme srovnání a tak víme, jak to celé je. Aplikace byla ze strany vývojářů osekána prakticky na nezbytné minimum, což může méně zkušeným uživatelům vyhovovat, těm zkušenějším přijde, že je to škoda. Vzhledem k tomu, že uživatelskou přívětivost stavíme na první místo, nebudeme TP-Link kritizovat. Začneme prvotním párováním skrze aplikaci Deco, kterou nalezneme zdarma ke stažení jak pro iOS, tak také systém Android. Prvotní párování je velmi snadné, budete potřebovat jeden satelit Deco, váš modem a propojovací LAN kabel. Nejdříve vypnete modem, spojíte satelit Deco a modem LAN kabelem a modem opětovně zapnete. Během chvíle začne na Decu blikat modré světlo, které napoví, že může započít proces párování.

Stáhnout TP-Link Deco

Google Play (zdarma) App Store (zdarma)

Jednoduše tedy postupujete skrze český postup v aplikaci, stačí se přihlásit k nově vytvořené síti satelitu Deco, vybrat heslo, umístění a párkrát potvrdit. Během chvíle převezme Deco roli modemu a vy se můžete připojit k nově vytvořené síti. Samozřejmě, Deco máme ve vícero kusech, i jejich spárování je velmi snadné. Další satelit Deco stačí umístit do jiného patra, případně vzdálenější místnosti a zapojit do zásuvky. Během chvíle se opět rozbliká modré světlo a v aplikaci zvolíte přidání nového zařízení, samozřejmě už bez nutnosti připojovat další satelity k modemu. Doplníme, že pokud vyberete takové SSID a heslo, které má váš původní modem, síť se zcela nahradí, vybrat však můžete i takovou funkci, že Deco funguje jako klasický opakovač a vytvoří tedy zcela novou Wi-Fi síť.

Samsung X830

Nastavit celé řešení od TP-Linku zabere i méně zkušenějším uživatelům zhruba 10 minut. V průběhu procesu nastavování aplikace několikrát ověří, že je připojení stabilní a LED na vrchní ploše Deca prozradí, zda jsou satelity ve vhodné vzdálenosti. Pokud svítí bílou barvou, je vše v pořádku, pokud oranžově/červeně, jsou satelity daleko od sebe a bude nutné zvolit lepší (kratší) vzdálenost mezi jednotlivými satelity.

Samotná aplikace vám umožní zkontrolovat připojená zařízení (telefony, tablety, televize a další elektroniku), přímo skrze aplikaci lze i zakázat přístup vybraným zařízením, případně si je můžete vhodně přejmenovat. Dále lze nastavit pojmenování Wi-Fi sítě, změnit heslo, sdílet heslo, můžete Deco aktualizovat na nejnovější verzi a můžete ovládat i svit LED, které se nachází na těle Deca. Pokud tedy v noci nechcete pozorovat svit bílého světla, můžete jej vypnout, případně nastavit noční režim. Aplikace dále umožní zakázat upozornění na nově připojená zařízení, tato upozornění jsou ve výchozím stavu aktivní. Deco umožní i částečnou rodičovskou kontrolu, kdy pro dané zařízení můžete přizpůsobit čas, kdy se může připojit k internetu, a také na jak dlouho.

Samsung X830
Světlo lze i vypnout

Poslední věc, kterou můžete nastavit je tzv. pracovní režim, tedy režim, ve kterém má Deco fungovat. Vybrat si můžete mezi možností Router (Deco se připojuje k internetu přímo pomocí Dynamické IP, Statické IP nebo PPPoE a sdílí přístup k internetu, nebo režim Acces Point, ve kterém se Deco připojuje ke kabelovému či bezdrátovému routeru pomocí LAN kabelu a rozšiřuje tak bezdrátové pokrytí stávající sítě. V tomto režimu nefunguje rodičovská kontrola.

Samotná aplikace působí až extrémně jednoduchým dojmem, žádné odborné výrazivo nehledejte, vše je přehledné a také velmi intuitivní, což ocení méně zkušení jedinci. Ti ocení i to, že již nějakou dobu je aplikace Deco kompletně lokalizována do češtiny, což není vždy standardem.

Samotná aplikace působí až extrémně jednoduchým dojmem.

Co nám tedy v aplikaci chybí? Nově už nelze změřit rychlost připojení k internetu přímo skrze aplikaci, nedozvíte se ani nakolik spolu satelity Deco komunikují skrze Wi-Fi a na kolik pomáhá powerline. Pokud tedy nemáte možnost přímého srovnání, musíte věřit, že doma máte to nejlepší, co aktuálně jde. TP-Link by do budoucna mohl uvažovat o speciální „Pro“ sekci v aplikaci, kterou by si odkryli jen technicky zdatnější uživatelé, aby tak mohli ukojit svoji zvědavost po podrobnostech. Samozřejmě se tak zřejmě nestane, ovšem pro většinu to problém nebude.

Líbilo se nám
  • přehledné prostředí
  • kompletně lokalizovaná
  • rodičovská kontrola
Nelíbilo se nám
  • chybí podrobnější nastavení

Zkušenosti: vymalováno internetem

Tak nějak jsme tušili, že naše zkušenosti nebudou horší než s naposledy testovaným řešením Deco M5 a samozřejmě jsme se nemýlili. Deco M5 bez problému rozprostřelo signál v mezonetovém bytě o výměře zhruba 120 metrů tak, že i v nejvzdálenější místnosti poklesla rychlost jen naprosto minimálně. V případě Deca P9, kde se využívá i powerline byly rychlosti téměř srovnatelné s vstupní rychlostí, což znamená, že na většině běžných internetových přípojek nepocítíte pokles rychlosti. A to je přesně to, co od Wi-Fi mesh řešení očekáváme.

Philips chystá tenké véčko se slušnou výbavou

Kromě precizního pokrytí signálem oceňujeme stabilitu řešení. Za celou dobu několikatýdenního testování se nám nestalo, že by Deco odmítalo spolupracovat, případně se pravidelně restartovalo. K restartu nedošlo ani jednou, a to běžně trávím na internetu více než polovinu dne. Smutné, ale pro testování takového řešení se to vlastně i hodilo.

Samsung X830
Připojení k vybrané Wi-Fi je stabilní po celém vašem domově

Samozřejmě hlavní benefit Deca spočívá v jednoduchosti spojení. Ať už se nacházíte kdekoli v bytě, telefon se automaticky bez vašeho přičinění připojuje k satelitu, který nabízí nejlepší rychlost a nachází se tedy nejblíže. Nemusíte se přepojovat mezi vícero sítěmi, jako je tomu běžné u extenderů či podobných produktů. Zkrátka chodíte po celém bytě a stále jste připojení k jedné stabilní Wi-Fi síti.

Zhodnocení: cena vysoká, zkušenost úžasná

Nebudeme si nic nalhávat, cena Deco P9 není nízká, zvláště pokud zvolíte sadu po 3 kusech, které jsou nezbytné pro zasíťování většího bytu či klasického domu. Ale za své peníze dostanete kvalitu, kterou možná ani nečekáte, určitě ne, pokud jste do této doby měli tu čest jen s klasickými extendery. Wi-Fi mesh řešení se s nimi rozhodně nedá srovnávat, protože extendery nikdy nedokáží duplikovat síť natolik kvalitně, pokud tedy nemluvíme o zastřešení opravdu malého bytu s jen jedním „hluchým“ místem.

Samsung X830

Cena necelých 10 tisíc korun není nízká, ale nákup můžeme směle doporučit, zvláště pokud víte, že v domě budete připojovat velké množství elektroniky. Deco bez problému zvládne stovku zařízení, které se připojují k internetu, což u větší rodiny (s návštěvou) není limit nikterak vzdálený. V dnešní době, kdy s Wi-Fi komunikuje nejenom mobilní telefon, tablet a PC, ale také kamery, různé zabezpečovací systémy, televize a další je limit 100 zařízení sice dostatečný, ale přiblížit se k němu je vcelku reálné.

Za nás dostává Deco P9 palec nahoru, stejně jako si dříve kladné hodnocení vysloužilo Deco M5. Pokud však doma již Deco M5 máte a s kvalitou signálu jste spokojeni (pokles o maximálně 10-20 procent), bude pro vás nákup Deco P9 zřejmě zbytečný. Pokud však máte v plánu nákup prvního Deca, určitě model P9 nepřehlédněte.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze