Za zapůjčení Xiaomi Redmi 3 děkujeme e-shopu xm.cz
Xiaomi patří do pětky největších výrobců mobilních telefonů, a to přesto, že cílí především na svou domovskou Čínu a přilehlé regiony. S jeho telefony se nicméně můžeme setkat i na českém trhu, kde si vydobyly dobrou pověst pro svůj vynikající poměr výbavy a ceny. V jeho telefonním portfoliu můžeme nalézt nejen top modely, ale i střední třídu, kterou reprezentuje právě model Redmi, jehož již třetí generaci jsme měli možnost otestovat. V povedeném designu, který ho povyšuje nad své soky, nabídne kvalitní pětipalcový displej a solidní hardware. Svou baterií s kapacitou 4 100 mAh pak nadchne všechny uživatele, které již nebaví každý večer hledat nabíječku. Stojí přitom zajímavých 5 599 Kč.

Obsah balení:
- mobilní telefon
- datový kabel
- manuál
- nabíječka
Technické parametry Xiaomi Redmi 3
Kompletní specifikaceKonstrukce | 139,3 × 69,6 × 8,5 mm, 144 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne |
---|---|
Displej | TFT IPS, 5" (1 280 × 720 px) |
Fotoaparát | 13 Mpx (4 128 × 3 096), LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS |
Chipset | Qualcomm Snapdragon 616 MSM8939v2, CPU: 4×1,2 GHz + 4×1,5 GHz, GPU: Adreno 405 |
Paměť | RAM: 2 GB, vnitřní paměť: 16 GB, paměťové karty: microSDHC |
Datové funkce | HSPA: 42 / 5,76 Mb/s, LTE: 150 / 50 Mb/s, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 4.1, NFC: ne |
Operační systém | Android 5.1 |
Akumulátor | 4 100 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 4:04 hodin |
Dostupnost | leden 2016, ? |
Design a konstrukce: kovové tělo se zajímavým vzorem
S pětipalcovým displejem je s rozměry 139,3 × 69,62 × 8,5 milimetrů telefon poměrně kompaktní a bez problémů ho strčíte i do kapsy od kalhot. Hmotnost navzdory použitému kovu dosahuje pouze 144 gramů. Telefon ve svém designu sází na kovové tělo se zajímavým károvaným vzorem. My jsme měli k dispozici variantu kombinující stříbrná zádai boky s přední bílou plastovou stranou. Kromě toho je však k dispozici i stříbrno-černá a zlatá varianta.

Přední stranu telefonu tvoří u námi testované varianty bílá plocha, ze které si velkou část ukrojuje displej. Pod ním leží trojice senzorických tlačítek. Ta mají výrazné stříbrné popisky, ale nejsou podsvětlená. Mají však alespoň vibrační odezvu. Pod prostředním tlačítkem se schovává barevná notifikační dioda, která není využitelná pouze při nabíjení, ale upozorňuje i na události. V nastavení si můžete nastavit i barvu, kterou mají být konkrétní události signalizovány. Ve výchozím stavu je pro všechny nastavená modrá. Nad displejem je už jen přední kamera, štěrbina telefonního reproduktoru a oko s tradičními senzory.
Boky a zadní strana tvoří vaničku. Ta není celá kovová, ale kvůli anténám byla spodní a horní část vyrobena z plastu. Plastové části jsou šedé a vcelku dobře barevně navazují na kov. Na pravém boku je klasická sestava tlačítek. Ta jsou stříbrná, z plastu a poměrně vystupující. Dobře se tisknou. Na opačném boku je šuplík, kam se vkládá primární SIM ve velikosti micro a buď sekundární SIM ve velikosti nano, anebo microSD karta. Na spodní hraně telefonu má tradičně své místo microUSB port a drobný otvor mikrofonu. Nahoře pak najdete 3,5mm jack pro připojení sluchátek a také nenápadný infraport.
Lehce zaoblená záda jsou prakticky prázdná. V horní plastové části se v levém rohu nachází čočka fotoaparátu s přisvětlovací LED, ve spodní pak podélný výdech hlasitého reproduktoru. Na kovové části je pak kromě již zmiňovaného kárového vzorku pouze nenápadné logo výrobce.
Po konstrukční stránce není telefonu co vytknout. Vše dokonale lícuje. Telefon je pevný a nijak se nekroutí ani při silnějším stisku. I díky použitému kovu navíc vypadá dražší, než ve skutečnosti je.
Líbilo se nám:
- příjemné rozměry
- kovové tělo
- notifikační dioda
Nelíbilo se nám:
- chybí podsvícení tlačítek
Displej: přirozené podání barev a dobrá čitelnost
Xiaomi vybavilo svůj Redmi 3 pětipalcovým IPS displejem, na kterém se rozprostírá rozlišení HD, tedy 1 280 × 720 pixelů, což dává hustotu pixelů 294 pixelů na palec. Ačkoli na 5palcových displejích stále častěji vídáme Full HD, ukazuje se, že i toto nižší rozlišení stačí a při běžném používání si nějakého hrubšího rastru nebo jednotlivých pixelů nevšimnete. Díky použité technologii se displej může pochlubit širokými pozorovacími úhly a přirozeným podání barev.
Problém nepředstavují ani odlesky a prudké slunce. Displej je vybavený automatickou regulací jasu, která funguje spolehlivě. V manuálním režimu je displej čitelný i na minimální jas a maximální hodnota nedráždí oči. O použití odolného skla nebo oleofobní vrstvy výrobce mlčí. Problém s nadměrným ulpíváním otisků jsem nicméně nezaznamenal.
Líbilo se nám:
- kvalitní podání barev
- dostatečná jemnost
- dobrá čitelnost na prudkém slunci
Nelíbilo se nám:
- absence odolného skla
Zvuk: průměr, ale s dostatečnou hlasitostí
Zvukový projev lze označit jako průměrný. Nenadchne, ale také neurazí. Naopak zvuk není úplně plochý a ani při vyšších hlasitostech nedochází při poslechu přes hlasitý reproduktor ke zkreslení. Reproduktor jako takový přitom hraje dostatečně hlasitě. Ještě lepších výsledků dosáhnete při použití sluchátek. Ta byste však v balení hledali marně. My jsme telefon testovali s uzavřenými sluchátky Sony MDR-ZX110W. Vylepšit zvuk si můžete i pomocí uživatelsky nastavitelného ekvalizéru v defaultním přehrávači.
Líbilo se nám:
- vysoká hlasitost
- ekvalizér
Nelíbilo se nám:
- průměrná kvalita
Baterie a výdrž: vysoká kapacita akumulátoru je znát
Vzhledem ke konstrukci nevyměnitelná baterie disponuje úctyhodnou kapacitou 4 100 mAh, což v kombinaci s pětipalcovým displejem a použitým hardwarem slibuje dlouhou výdrž. Při středním používání, které zahrnuje i neustálou synchronizaci přes mobilní data nebo Wi-Fi a občasné surfování po internetu, můžete bez problémů dosáhnout až na 3 dny.
Reálná výdrž se vždy odvíjí od způsobu využití. Nejvíc dokáže baterii provětrat přehrávání videa, hraní her nebo navigace. I tak by vás však baterie v Redmi 3 neměla uprostřed dne nechat na holičkách.
Provedli jsme standardní test výdrže. Během něj byla v telefonu aktivní pouze jedna SIM, jas displeje a hlasitost zvuku vedeného do sluchátek byly nastaveny na 50 procent a přes Wi-Fi se přehrávalo streamované video v kvalitě 720p. Telefon vydržel 9 hodin a 13 minut, což je velice nadprůměrná hodnota.
Za hodinu se Xiaomi Redmi 3 nabilo pouze na 25 procent kapacity baterie. I přes použití 2A nabíječky musíte vzhledem ke kapacitě akumulátoru počítat s poměrně pomalým nabíjením: na 80 procent to trvalo 3 hodiny a 1 minutu, plně nabito bylo za dlouhé 4 hodiny a 4 minuty.
Líbilo se nám:
- vysoká kapacita baterie
- dlouhá výdrž
Nelíbilo se nám:
- nevyměnitelná baterie
- pomalé nabíjení
Hardware a výkon: osmijádro se 2 GB RAM
Srdcem telefonu je osmijádrový procesor Snapdragon 616, který má čtyři jádra taktovaná na 1,2 GHz a čtyři jádra na 1,2 GHz. Doplňují ho pak 2 GB RAM. Poskytuje tak solidní výkon, který dostačuje nejen na běžné operace, ale zahrajete si bez problémů i náročnější 3D hry.

Vnitřní úložiště telefonu má papírově kapacitu 16 GB. Reálně máte k dispozici necelých 11 GB, ze kterých při prvním spuštění zbývá 9,5 GB. Interní paměť lze dále rozšířit pomocí microSD karty, které jsou podporované až do kapacity 128 GB. Má to však velký háček. Xiaomi Redmi 3 nabízí hybridní Dual SIM, takže slot pro druhou SIM ve formátu nano je společný s paměťovou kartou. Musíte si tak vybrat, jestli chcete mít v telefonu dvě SIM nebo větší úložiště. To může být pro některé uživatele problém. Kartu lze nastavit jako výchozí úložiště, ale již nainstalované aplikace na ní přesouvat nejde.
Telefon jsme podrobili i několika benchmarkům. V AnTuTu v6.0.1 skončil s výsledkem 32 552 bodů. V NenaMarku 2 dosáhl výsledku 59,9 FPS. Ve Vellamo benchmarku v sekci Metal obdržel 1 143 bodů, v Multicore dosáhl 1 831 bodů, v Xiaomi Browseru 1 909 bodů a Android WebView Browseru 2 322 bodů. V benchmarku Quadrant to bylo 21 843 bodů. V 3Dmarku pak skončil s 9 427 body.
Líbilo se nám:
- Snapdragon 616
- interní paměť 16 GB
Nelíbilo se nám:
- společný slot pro druhou SIM a microSD
- nainstalované aplikace není možné přesouvat