Gigabyte GSmart Alto A2
recenze

Gigabyte GSmart Alto A2

DualSIM pro nenáročné

Značka Gigabyte se s každým modelem dostává stále více do povědomí tuzemských zákazníků, novým zástupcem této značky je model GSmart Alto A2, který se snaží zaujmout nízkou cenou a podporou dualSIM. Špatný není ani design, potěší rovněž dvojice zadních krytů přímo v balení. Jak ale zhodnotit GSmart Alto A2 jako celek? Na to vám odpovíme v dnešní minirecenzi.

Společnost Gigabyte zastřešuje kromě jiného poměrně rozsáhlou nabídku mobilních telefonů, každý nový model se přičinil na větší povědomosti této značky mezi širokou veřejností. Dnes testovaný model GSmart Alto A2 patří do nižší střední třídy, čemuž odpovídá také cenovka, která se zastavila na 4 700 Kč. Za tuto cenu nabídne podporu dualSIM a také velký, konkrétně 5palcový displej. Jeho kvalita je ale na dnešní poměry bohužel dost špatná.

Gigabyte GSmart Alto A2 na oficiálních snímcích

Vyzdvihnout můžeme také poměrně hezký design bez jakýchkoliv výstřelků, zaujmout by tedy mohl velkou skupinu lidí. Konkurence je však ale i v této cenové hladině velká a mnohdy nabídne nejenom lepší optimalizaci systému, ale hlavně také lepší kvalitu displeje.

Technické parametry Gigabyte GSmart Alto A2

Kompletní specifikace
Konstrukce146 × 70,6 × 9,3 mm, 175,2 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT TN, 5" (854 × 480 px)
Fotoaparát5 Mpx (2 592 × 1 944), LED dioda, autofocus, video: 1 280 × 720 px, 30 FPS
ChipsetMediatek 6572, CPU: 2×1,3 GHz, GPU: PowerVR SGX544MP2
PaměťRAM: 1 GB, vnitřní paměť: 4 GB, paměťové karty: microSDHC
Datové funkceHSPA: 42 Mb/s, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ne
Operační systémAndroid 4.2
Akumulátor2 000 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 2:34 hodin
Dostupnostprosinec 2013, 4 700 Kč

Gigabyte GSmart Alto A2 – rychlý videopohled

Obsah balení: mírný nadstandard „natěsnačku“

Začneme pohledem na základní balení. Krabička je opět z recyklovaných materiálů a funguje na principu „šuplíčku“. Uvnitř nalezneme vše poměrně natěsno umístěné, až tak, že bočnice tlačí na vypínací tlačítko telefonu. Pokud tedy po vybalení telefonu zjistíte, že je zapnutý, nemělo by vás to příliš překvapit. Telefon se nachází hned na samém vrchu v pryžovém výřezu, pod ním pak naleznete nezbytné příručky.

Obsah základního balení

Překvapení je hned dvojice dodávaných krytů, kromě černého je zde i bílá varianta. Nechybí samozřejmě datový kabel, adaptér do zásuvky a obyčejná pecková sluchátka, která by jako z oka vypadla starší generaci sluchátek pro Apple iPhone (a to včetně bílé barvy). Rozdílně vypadá jen ovládací panel. Více toho v balení nenajdeme.

Design a konstrukce: štíhlý „sympaťák“

Vzhledově se Gigabyte GSmart Alto A2 opravdu povedl. Štíhlé tělo, bytelná konstrukce a zaoblené rohy, díky tomu všemu je telefon radost používat a držet v ruce. Alto A2 vsadilo na jednoduchý a střízlivý design, žádné výstřelky tedy nečekejte. Přední část telefonu zabírá přibližně z 80% samotný displej, který má po levé a pravé straně jen opravdu minimální rámeček. Horší je to pod a nad displejem, v tomto případě jsou však větší prostory poměrně účelně využity. Na spodní straně nalezneme kapacitní tlačítka, ta se nachází až téměř na úplné hraně, proto je jejich dostupnost trochu horší. Na druhou stranu alespoň neubírají místo na displeji, jak se poslední dobou stává u většiny výrobců zvykem.

Gigabyte GSmart Alto A2 osobně

Nad displejem pak nalezneme decentní mřížku reproduktoru, po pravé straně od něj se nachází čočka přední kamerky pro videohovory, na pravé straně pak najdeme nezbytné průchody senzorů, jako je například senzor jasu a senzor přiblížení. Více toho na přední části nenalezneme. Podíváme se také na boky telefonu. Na levé straně nalezneme přibližně v první čtvrtině od vrchu tlačítko pro vypnutí a zapnutí telefonu, respektive displeje. Tlačítko je vystouplé a jeho stisk je jistý, přesto o něj jen tak omylem nezavadíte. Na vrchní straně pak nalezneme 3,5milimetrový jack konektor a hned vedle něj se nachází nezakrytý microUSB konektor. Pravá strana hostí dvoupolohové tlačítko pro regulaci hlasitosti a i v tomto případě musíme pochválit jistý stisk. Pro leváky je umístění vypínacího tlačítka velmi vhodné, zbytek se občasným podhmatům bohužel nevyhne. Tlačítko pro regulaci se opět nachází ve stejné výšce, jako tlačítko pro vypnutí displeje, jeho umístění je pro stisk ideální.

Gigabyte GSmart Alto A2 ze všech stran

Na spodní straně už pak nenalezneme vůbec nic, v pravé části spodní hrany se však nachází miniaturní výřez na nehet pro snadnější sejmutí zadního krytu, ale o tom až později. Na zadní straně nalezneme čočku integrovaného fotoaparátu, ta je nad okolní povrch poměrně znatelně vystouplá. O poškrábání krycího sklíčka se ale bát nemusíte, ještě desetinu milimetru nad samotným sklem vyčnívá plechový rámeček, který případnému poškození zabrání. Napravo od čočky si našla svoje místo přisvětlovací LED dioda. Pod fotoaparátem nalezneme logo GSmart, to však nemá žádnou speciální úpravu, jedná se o obyčejný natištěný text. Ve spodní části zadního krytu se pak schovává „výdech“ hlasitého reproduktoru.

Gigabyte GSmart Alto A2

Krátce se zastavíme také u zpracování zadního krytu. I když se nejedná o lesklou variantu, ulpívajícím otiskům, respektive mastnotě se (především u černé varianty zadního krytu) nevyhnete. Naopak musíme pochválit měkčené zpracování, díky kterému je samotné držení a pocit z něj ještě lepší. I když to na první pohled nevypadá, zadní kryt je snímatelný. Na svém místě drží velice pevně (drží ho celkem 11 plastových zobáčků), bez větších nehtů se tedy neobejdete. Kryt je „vaničkovitý“ a tudíž obepíná i samotné boky telefonu, což se příznivě projevilo na celkové bytelnosti zařízení. Pod ním se schovává hned trojice slotů, dva pro SIM karty běžné velikosti a jeden slot pro paměťové karty microSD. Pod sloty se pak nachází vyměnitelná baterie, ta zabírá přibližně polovinu celé délky zadní strany. Není tedy problém vyměnit baterii bez nutnosti navštívit servis, ostatní výrobci by se Gigabytem mohli nechat inspirovat. Celkové rozměry telefonu jsou 146 milimetrů na výšku, 70,6 milimetru na šířku, hloubka se přitom zastavila na 9,3 milimetrech. Hmotnost činí 175,2 gramů, což je vzhledem k třídě a velikosti zařízení trochu nadprůměr. I tak se zdá být Gigabyte GSmart Alto A2 v ruce lehčí, než skutečně je.

Detaily

Jak jsme již zmínili v úvodu, v krabici dostanete společně s telefonem rovnou dvojici zadních krytů. Klasickou černou doplňuje i bílá barevná varianta, která má stejné provedení. Na druhou stranu se na tomto krytu neudržuje tolik otisků. Kdybychom měli na závěr této kapitoly Gigabyte GSmart Alto A2 zhodnotit jako celek, rozhodně ničím nezklamal. Příjemný design nenarušují žádná lesklá loga a to, že Gigabyte nepoužil hodnotnější materiály, ospravedlňuje nízká cena. Navíc se telefon díky zpracování zadního krytu a jemnému prohnutí výborně drží v ruce.

Diskuze ke článku
Karel
.....a který dualSim je pro náročné? Měl bych zájem....
lojza
a on GB nekdy udelal aspon prumerny smartphone ? dyt je to samy odpad...setreni na vsem co se da, display, cpu levny mediatek, zvuk, fotak spise jen do poctu. po tom sahne jen blazen...podobny nazor muze byt pravem smerovan k Prestigiu..cechacek vidi lacny dobre vypadajici kousek a doma po zapnuti...smejd.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze