Podle prvních zjištění byl útok realizován v pátek 8. dubna v 16:20 místního času. Přípravy na něj však trvaly dva týdny před jeho zahájením. Destruktivní malware stejně jako v předchozích případech mazal data na napadených zařízeních, která používala operační systémy Windows, Linux a Solaris.
#BREAKING #ESETresearch helped analyze a #Sandworm campaign against an energy company in #Ukraine 🇺🇦 using #CaddyWiper and a new version of the infamous #Industroyer malware. #WarInUkraine https://t.co/QRR5M6etfS 1/5
— ESET research (@ESETresearch) April 12, 2022
„Na základě prvních analýz vidíme jasnou souvislost s útoky na ukrajinskou rozvodnou síť z roku 2016, jejichž následkem došlo k masivním výpadkům elektřiny. Nyní byly použity inovované útočné nástroje, zejména malware Industroyer v nové verzi, ale pachatel byl s největší pravděpodobností totožný – ruskojazyčná útočná skupina Sandworm, která je spojována s ruskou zpravodajskou službou GRU,“ říká Michal Cebák, bezpečnostní analytik společnosti ESET.
Sandworm je skupina, která je řazena mezi tzv. APT, tedy pokročilé trvalé hrozby. Tímto termínem jsou označováni útočníci nebo skupiny útočníků, které získávají přístupy do počítačových sítí zpravidla významných soukromých či vládních organizací, kde bývají delší dobu nepozorovány. V mnohých případech je jejich aktivita financována státy.
Notorious hacking group Sandworm, linked to Russia's GRU spy agency, attempted cyberattack on Ukraine's electricity system, sought to take energy infrastructure offline last week in effort that was thwarted, security researchers & Ukrainian officials say: https://t.co/FQNZQ3Jqwc
— Ryan Gallagher (@rj_gallagher) April 12, 2022
„Kromě Industroyeru2 byly pro útok použity další škodlivé kódy. Detekovali jsme vzorky malware zahrnující mimo jiné i CaddyWiper, se kterým jsme se setkali při útocích na ukrajinské finanční instituce v polovině března. V tuto chvíli nevíme, jak přesně došlo k infikování napadené organizace, to je předmětem dalšího vyšetřování,“ dodává Cebák ze společnosti ESET.