Podobně jako se mezi výrobci smartphonů rozšířil tmavý režim, se stal populárním také režim „ochrany zraku“, jehož účelem je zredukovat studené modré světlo, které má snižovat kvalitu spánku. Spousta výrobců se tak chlubí tím, že získala certifikaci (například od TÜV Rheinland) a podařilo se jim snížit úroveň modrého světla na minimum. Co kdybychom vám však řekli, že veškerý boj za redukci modrého světla byl zcela zbytečný?
Is using your phone in bed really bad for your sleep?Research by Dr Timothy Brown of @FBMH_UoM published in @CurrentBiology could suggest other ways reports @BBCNews https://t.co/1MIBitMxTx
— UoM News (@UoMNews) December 17, 2019
Vědci z The University of Manchester, jejichž výzkum zaujal i The Guardian, totiž překvapivě došli k závěru, že modré světlo je pro člověka přirozenější než zežloutlý displej typický pro „noční režim“.
„Podle výzkumu je pro naše zdraví prospěšnější sledovat večer spíše chladnější odstíny při nižším jasu displeje. Náš výzkum dokazuje, že obecně přijímaný názor, že modré světlo je škodlivé, je zavádějící. Modré světlo, které je typické pro smrákání, má ve skutečnosti mnohem menší vliv na melanopsin – protein zodpovědný za tvorbu melatoninu, který je také nazýván jako „hormon spánku“ – než bílé nebo žluté světlo při ekvivalentním jasu.“
Výsledek tohoto výzkumu není tak překvapivý, když zvážíme, že den je obvykle bílý/žlutý, zatímco noc je laděna do studenějších odstínů. Testy byly prozatím prováděny pouze na myších, doktor Tim Brown však předpokládá velmi podobné výsledky i u lidí. Podle studie je jas důležitější než barvy. Při stejné úrovni jasu má však na lidské zdraví a „biologické hodiny“ každého z nás menší dopad světlo studenější než teplé.