Jak fotí kompaktní Sony Xperia 5 III? Vyzkoušeli jsme všechny snímače

Jak fotí kompaktní Sony Xperia 5 III? Vyzkoušeli jsme všechny snímače
Fotografie: Petr Vojtěch, mobilenet.cz
  • Snímky byly pořízeny v různých světelných podmínkách
  • Telefon se chlubí osvědčenou trojicí 12Mpx senzorů z Xperie 1 III
  • Nechybí ani ukázka ze selfie kamerky

Vlajkovou Sony Xperii 1 III jsme v naší podrobné recenzi pochválili za barevně sladěné snímky ze všech fotoaparátů, svižnou fotoaplikaci i nasazení variabilního teleobjektivu. Ještě před tím, než vydáme recenzi na kompaktnější, přesto však stále špičkově vybavenou Xperii 5 III, vám přinášíme možnost prohlédnout si snímky pořízené tímto smartphonem. Fotovýbava je (s výjimkou chybějícího ToF) v podstatě identická s dražší Xperií 1 III, těšit se tedy můžete na trio osvědčených 12Mpx senzorů včetně teleobjektivu s proměnnou ohniskovou vzdáleností. Před prohlížením nafocených snímků se můžete podívat na podrobné technické specifikace jednotlivých fotoaparátů.

Standardní senzor Variabilní teleobjektiv Širokoúhlý snímač Selfie kamerka
Světelnost objektivu f/1.7 f/2.3, f/2.8 f/2.2 f/2.0
Velikost snímače 1/1,7" 1/2,9" 1/2,6" 1/4"
Velikost pixelů 1,8 µm ? µm ? µm 1,12 µm
Ohnisková délka 24 mm 70, 105 mm 16 mm 24 mm
Stabilizace optická stabilizace optická stabilizace bez stabilizace bez stabilizace
Rozsah objektivu 82° 34/23° 124° 78°
Rozlišení 12 Mpx 12 Mpx 12 Mpx 8 Mpx
Ostření Dual Pixel PDAF Dual Pixel PDAF Dual Pixel PDAF Fixní

Všechny snímky byly pořízeny „na automatiku“ bez dalších úprav, manuální úpravy expozice či zaostřování. Fotografie si můžete jako vždy přiblížit pomocí nástroje lupy a v komentářích se podělit o vaše hodnocení.

Ukázky fotografií z hlavního snímače, ultraširokoúhlého objektivu, variabilního teleobjektivu i selfie kamerky

Sony Xperia 5 III

Rozměry157 × 68 × 8,2 mm, 168 g
DisplejOLED, 6,1" (2 560 × 1 080 px)
Fotoaparát12 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 60 FPS
ProcesorQualcomm Snapdragon 888, 1×2,84 GHz + 3×2,42 GHz + 4×1,8 GHz
PaměťRAM: 8 GB, úložiště: 128 GB, microSDXC
Akumulátor4 500 mAh
Související články
Diskuze ke článku
Michal Steidl
Michal Steidl
Naposledy upraveno: 17. 9. 2021 13:58
Bohužel stále stejný Sony postprocessing - fialovorůžový nádech fotek a brutálně agresivní kontrastní zostření, kvůli kterému fotky působí naprosto nepřirozeně - pouze nejdelší ohnisko má asi díky delšímu lomu světla v objektivu měkkčí reálnější kresbu. Od XZ2 Compact (který jsem měl naposledy) tam posun je, hlavně dynamický rozsah vypadá vyšší, ale aby ne, když čip je jednou takový. Zajímaly by mě RAWy, co v nich je, aby bylo vidět, co konečně čip a optika umí. Pokud to srovnám, i můj 3,5 roku starý Samsung S9 je v dynamickém rozsahu dále a celkové podání fotky (vyjma barevné přesnosti, i když u Sony už taky nejde o věrné barvy) je pořád lepší. Zatímco u Samsungu v některých případech mírně stáhnu sytost barev a ojediněle trochu ostrost, aby kresba byla měkkčí, u Sony jsem se vždy modlil, aby fotka byla vůbec použitelná i se započítáním úpravy v Lightroomu - protisvětlo, vyšší svetelný rozsah scény, rychlejší pohyb, téměř jakékoli jiné světelné podmínky než plné denní světlo, to vše znamenalo většinou nepoužitelné fotky. Tady vypadá, že už to není tragédie a žít by se s tím dalo, ale ne v dané cenové a roce 2021. U Samsungu dokonce 80% fotek fotím na automatiku rovnou do JPEGu, protože s těmi fotkami nemám zásadnější problém (fakt je, že z nich archivuju tak 1-2/10, zbytek jsou dokumentační cvaky pro momentální potřebu, které později smažu), u Sony jsem kvůli nepřítomnosti RAWu trpěl. U telefonu za tuhle cenu by mi opravdu vadilo, že nemůžu fotit na automatiku (přece jenom to není foťák s fyzickým manuálním ovládáním, kde nastavování dle aktuálních podmínek a potřeby fotky beru jako samozřejmost) rovnou do JPEGu, ale musím se přepínat do manuálního režimu pro získání RAWu pro pozdější úpravu.
lukas prikryl
lukas prikryl
Jako obvykle Sony nepochválím. Ty noční fotky jsou proti konkurenci tak měkké... Nevěřím ani těm profi funkcím z Alphy, ale zajímalo by mne, pokud protáhnu čas závěrky a snížím ISO, jestli to noční snímky výrazně zlepší.
Arnold22 Schwarzenegger
Arnold22 Schwarzenegger
Ty noční fotky jsou opravdu nic moc, to si myslím že moje Xperia 5 první generace má lepší
Zdeněk Šik
Zdeněk Šik
Kdo by to byl řekl, že pro telefon o rozměrech iPhone Pro Max se v dnešní době dá použít výraz kompaktní? Jaký by se dal použít výraz pro Google Pixel 5? Třeba miniaturní? A co pro iPhone Mini? Nano telefon?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze