HTC slaví 20. narozeniny. Seznamte se s jeho příběhem

HTC slaví 20. narozeniny. Seznamte se s jeho příběhem
8
  • HTC slaví tento týden své 20. narozeniny
  • Ve své historii slavilo mnoho prvenství, v roce 2008 uvedlo například úplně první Android telefon na světě
  • Může se ale pochlubit i prvním Windows smartphonem nebo 3G telefonem s Windows

Mnozí znají HTC jako výrobce úplně prvního Android telefonu, který se dostal na trh v roce 2008, avšak cesta společnosti začala mnohem dříve. Tchajwanská značka totiž byla založena již v roce 1997 a tento týden slaví své 20 narozeniny. Za tu dobu zažila mnoho vzestupů i pádů, ale nikdy neztratila odhodlání se změnit či vyzkoušet něco zcela nového. Právě díky tomu stojí HTC nejen za prvním Android telefonem, ale také za prvním Windows smartphonem či prvním 3G telefonem s Windows. Zítra představí HTC svou novou vlajkovou loď U11, takže je vhodný čas se podívat na ty největší milníky, které pomohly vytvořit HTC, jaké známe dnes.

1997 až 2002 – Těžké začátky

Říká se, že za každým úspěšným mužem stojí silná žena, a to platí i v případě společnosti High Tech Computer Corparation. Její jméno je Cher Wang a je dcerou jednoho z nejbohatších mužů Tchaj-wanu. Právě ona, Peter Chou a H. T. Cho uzavírají v roce 1997 partnerství, jež má za následek zrození HTC. Hlavním cílem společnosti bylo již od počátku přinést na trh kombinaci telefonu a osobního asistenta. HTC začalo tak již v roce 1998 pracovat na jednom z prvních dotykových telefonů, ale tento projekt se stal obrovským neúspěchem. Společnost zachránilo od brzkého konce až rodinné bohatství spoluzakladatelky Cher Wang, jež investovala značné prostředky jen aby postavila společnost opět na nohy.

Historie HTC

To se ji také podařilo a společně s tím přijalo HTC nový směr, který spočíval ve výrobě zařízení pro ostatní značky. První úspěchy přišly až s výrobou notebooků, které si v roce 2000 objednal Compaq a později HP. HTC však nezapomnělo na svůj hlavní cíl a snaží se stále prolomit s mobilními telefony. Hitem se stane pro HTC až vůbec první smartphone se systém Windows od Microsoftu, který přichází na trh v roce 2002 pod názvem Pocket PC. Tento úspěch přilákal rovněž pozornost velkých operátorů, jako je AT&T, T-Mobile, O2, Verizon či Orange, pro které začne HTC vyrábět zařízení.

HTC Magician, Wizard a Apache

Jméno HTC se však na žádné zařízení ještě dlouho nedostane. Společnost vytvářela zařízení pro zmíněné operátory a další jako Dell, Fujitsu-Siemens či Sharp. To pomáhá HTC získávat popularitu – především díky modelům Magician, Wizard a Apache si získala společnost pověst jednoho z nejlepších výrobců smartphonů s Windows Mobile na palubě.

2006 – Budování vlastní značky

Dalším velkým milníkem se stal pro HTC rok 2006, kdy začalo konečně vyrábět a telefony pod vlastní značkou, pro které vytváří rovněž vlastní reklamní kampaně. HTC je v této době považováno za velmi inovativního výrobce, a to zejména díky tehdy populární rodině zařízení Touch. Ta se snažila změnit názor veřejnosti, jež si myslela, že telefony s Windows Mobile jsou jen „těžké a ošklivé cihly“ určené výhradně pro práci. Série zařízení Touch pomohla tento názor vyvrátit díky atraktivnímu a příjemně ovladatelnému dotykovému prostředí TouchFLO, které bylo nadstavbou k rigidnímu Windows prostředí. Umožňovalo mnohem pohodlnější dotykové ovládání pomocí velkých ovládacích prvků a čisté grafiky.

Historie HTC
Telefon s TouchFLO

HTC bylo v této době prohlašováno za jednu z nejlepších technologických společností a začínaly prosakovat zvěsti, že již brzy bude jedním z TOP pěti výrobců mobilních telefonů. Jejich smartphony s Windows Mobile byly stále populárnější a jméno HTC se začalo vrývat do povědomí veřejnosti, ale ta největší chvíle má pro tohoto tchajwanského výrobce teprve přijít.

2008 – Zrod Androidu

Rok 2008 můžeme považovat za jakýsi zrod moderního HTC. Právě v tomto roce totiž sklidila společnost ovoce za spolupráci na vývoji nového operačního systému na bázi Linuxu, jež vytvářela společně s Googlem v rámci iniciativy OHA (Open Handset Alliance). Na trh tak přišel vůbec první Androidem poháněný telefon jménem HTC Dream (často známý také jako T-Mobile G1) – pradědeček všech dnešních Android smartphonů.

Historie HTC
HTC Dream (T-Mobile G1)
Na dnešní poměry nešlo o nijak prémiově působící zařízení, ale ve své době se svým designem dokázalo odlišit. Telefon nabízel horizontální QWERTY klávesnici, jež se objevila po odsunutí displeje do boku. HTC Dream nebylo nijak krásné, ale spíše tak trochu roztomilé a po designové stránce se u něj poprvé setkáváme zejména s výrazně vystupující bradou, která se stane na dlouhou dobu symbolem telefonů od HTC. Dream nebyl v žádném případě perfektním smartphonem, ale stal se prvním krůčkem, jež vedl k obrovskému vzestupu značky.

Diskuze ke článku
Vestor
Autor je evidentně mladší ročník. Kde jsou proboha skutečné legendy jako Diamond a hlavně HD2?! Navíc všechno od roku 2014 dál jste mohli vynechat, protože HTC se už jenom plácá a doufá že díky nálepce kdysi slavného jména vytříská za svůj šrot 2-3 násobek jeho skutečné hodnoty.
Robco
Plne suhlasím s Vesorom .Mal som HD2 a to bol peckový mobil aj po tom ako som tam prepálil Android ( pôvodne Windows ). Perfektný dizaj aj spoľahlivosť.
pet
tezky konec je asi ceka pokud budou delat mobily jake posledni roky delaji, coz je skoda :-(
pet
hd2 povazuji za posledni dobre htc :-)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze