Dell XPS 13 (2015)
recenze

Dell XPS 13 (2015)

Elegantní pracant bez rámečků

V záplavě dnešních notebooků je velmi těžké se odlišit. Společnost Dell na to jde po svém a v lednu tohoto roku představil model XPS 13. Ten má, mimo elegantního designu, zaujmout především minimálními rámečky okolo displeje, které z něj dělají nejmenší 13palcový notebook na světě. Přes své rozměry má ale dostatečný výkon, který mu zajišťují nízkonapěťové procesory Intel.

Výdrž baterie: nezklame

XPS 13 je především pracovní nástroj, kompaktní a vhodný pro cestování, a tak i výdrž baterie tomu musí odpovídat. Výdrž udávaná výrobcem je 11 hodin. Této hodnoty dosáhnete ale pouze s úsporným režimem, kdy je jas nastaven na polovinu hodnoty a také bez připojení k internetu. Spočívá tak pouze v práci s dokumenty. Při zapnuté Wi-Fi a běžné kancelářské práci jsme se dostali na hodnotu blížící se 7 hodinám.

Při plném zatížení všech komponent na maximum se výdrž razantně sníží a notebook se vypíná po necelých 2 hodinách. Z toho pohledu vypadá výdrž až děsivě nízká, ovšem při porovnání s konkurencí se jedná o očekávatelnou hodnotu. Většina uživatelů totiž bude notebook používat pro běžnou kancelářskou práci a 6-7 hodin je běžná hodnota. Při přehrávání streamovaného videa v rozlišení 1080p s jasem na střední hodnotě, tedy našeho standardizovaného testu, jsme se dostali téměř k 5 hodinám provozu.

Dell XPS 13 2015

Výdrž tedy splnila očekávání a notebook vám bude asistovat při práci poměrně dlouhou dobu. Tu vám pomůže ještě o něco prodloužit úsporný režim, který jas stáhne na polovinu a omezí výkon notebooku. Výdrž se tak prodlouží o přibližně jednu hodinu. Nelze vyloučit, že varianta s FullHD nedotykovým displejem vydrží o něco déle, avšak ani tento model nezklamal a výdrž hodnotíme jako dobrou.

udávaná výdrž 11 h
kanc. práce + Wi-Fi 408 min.
přehrávání stream. videa 285 min.
plná zátěž (FurMark) 115 min.

Závěr a konkurence : hlavně výjimečný

V závěru musíme uznat, že při testování si notebook vedl obstojně a splnil naše očekávání. Práce s ním je velice pohodlná a je vidět, že Dell si dal záležet s každým detailem. Vyzdvihnout musíme krásný displej a zejména minimální rámečky, díky kterým je notebook stejně malý, jako 11palcové modely. Solidní je také výkon a celková výbava, i když se musíte smířit s některými chybějícími konektory vzhledem ke kategorii ultrabooků, do které je notebook zařazen. Téměř neuvěřitelná je pak pevnost konstrukce, která se dnes již v takovéto kvalitě nevidí. Cena přesahující 40 000 Kč je sice vysoká, ale Dell jí zvládá obhájit více než dobře a navíc přidává skvělý design, který se vám jen tak neokouká a špičkovou konstrukci i rozměry, které z Dell XPS 13 dělají ideálního cestovního společníka.

Konkurence ve střední třídě je mnoho, ale připočteme-li vzhled a jedinečnost celého zařízení, pak už tolik protivníků nezbývá.

Ze stájí Applu bude jeho největším soupeřem MacBook Pro 2015 s 13palcovým displejem a Retina rozlišením. Nahrává mu plnohodnotný procesor Intel Core i5 nebo přítomnost Thunderboltu. Naopak má menší SSD úložiště, pouze 128 GB, a menší rozlišení displeje. Cena se pohybuje okolo 39 990 Kč.

TIP: Apple inovoval také stávající MacBook Air a Pro: jaké jsou změny?

MacBook Pro 13\" 2015

I Lenovo má svého hráče a v tomto případě je to ThinkPad Yoga, který oproti Dellu nabídne konvertibilní konstrukci. Displej má ale uhlopříčku 12,5" a FullHD rozlišení. Procesor je také nízkonapěťový Intel Core i7, avšak v o něco slabší konfiguraci. Integrovaná grafická karta také lehce pokulhává. Cenová relace je okolo 42 000 Kč.

TIP: Lenovo uvedlo nové ThinkPady Yoga: hned ve třech úhlopříčkách

Lenovo ThinkPad Yoga 12.5

Dalším hráčem je Toshiba Portégé Z30, která má sice pouze FullHD rozlišení, avšak potěší větší paměť RAM, a to 16 GB anebo větší kapacitou rychlého SSD disku s 512 GB. Navíc má i LTE modem. Její nevýhodou je ale slabší procesor a integrovaná grafická karta. Finální cena se pohybuje okolo 41 000 Kč.

TIP: Recenze Minitest Toshiba Portégé Z30-A-181: modem k nezaplacení

Toshiba Portégé Z30
dell-xps-13-2015
Klady
  • kompaktní rozměry
  • displej s minimálními rámečky
  • perfektní zpracování konstrukce
Zápory
  • umístění webkamery
  • chybí HDMI a LAN konektor
  • chudý obsah balení
Diskuze ke článku
Milan
Nejsem úplně odborník na IT.Když má dvakrát procesor 2,4 Ghz dá se to sčítat tak že to výjde na 4,8 Ghz?
vvv
HDMI sice nemá, ale má micro a dell prodává redukci.
iOSHater/AndroidHater
U DELLů jsem si všiml jednoho nepříjemného konstrukčního řešení a tím je umístění WiFi antény pod klávesnici a ne do víka displeje. Takže na to pozor, je třeba si to před koupí ověřit, jak to ten či onen model má řešeno, protože s anténou pod klávesnicí nebo dokonce pod deskou (jako to má nová řada Vostro), si AC standard moc uživatel neužije...
Jméno
Sorry, ale aby měl notebook za 40 000 kolem klávesnice bakelit... Navic na ultrabook se mi zda docela tlustý.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze