ČTÚ vydražil zbývající kmitočty v pásmech 1800 MHz a 2600 MHz

7 kmitočtových úseků, které zůstaly nevydražené v předchozím výběrovém řízení, konečně našlo své majitele. Jsou jimi stávající operátoři, kteří za ně zaplatí celkem 2,6 miliardy korun.

Vydražené kmitočty jsou důležité pro takzvané kapacitní dokrývání, tedy posílení signálu v místech velkého zatížení sítě. „Operátoři získali další spektrum na uspokojení současných datových potřeb svých zákazníků. Není tedy důvod čerpání datových služeb uživatelům jakkoliv omezovat umělými překážkami, ale naopak v rámci podpory digitální ekonomiky je třeba podporovat další využívání datových služeb,“ říká předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák s odkazem na praxi v dalších zemích, „odhad průměrné spotřeby dat na jednu SIM kartu využívající datové služby byl v loňském roce 598 MB, zatímco pro srovnání, ve Finsku připadá na každou SIM kartu v průměru desetinásobek spotřebovaných dat.“

Mohlo by vás zajímat:

V pásmu 1800 MHz získala společnost O2 dva aukční bloky o velikosti 2×2,9 MHz a jeden aukční blok o velikosti 2×5 MHz, společnost Vodafone získala jeden aukční blok o velikosti 2×5 MHz.

V párové části pásma 2600 MHz získala společnost T-Mobile aukční blok o velikosti 2×10 MHz, v nepárové části pásma 2600 MHz potom získaly společnosti O2 a T-Mobile po jednom aukčním bloku o velikost 25 MHz. Všechny nabízené bloky tedy byly v rámci aukce rozděleny.

Společnost O2 by měla zaplatit za získané spektrum celkem 1472,05 mil. Kč, společnost T-Mobile 729,9 mil. Kč a společnost Vodafone 442,0 mil. Kč.

LTE-A BTS

Vydání rozhodnutí o udělení přídělu získaných rádiových kmitočtů ČTÚ předpokládá ve druhém pololetí roku 2016 poté, co úspěšní uchazeči uhradí ceny za vydražené spektrum. Podobně jako v předchozí aukci kmitočtového pásma v roce 2013 i tentokrát podmínky výběrového řízení, tzv. rozvojová kritéria, zaručují, že rozdělené kmitočty nezůstanou bez využití, a operátoři je využijí na poskytování svých služeb mobilního internetu.

Zdroje: ctu.cz

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze