Čína údajně zvažuje, že TikTok prodá Muskovi

1
Čína údajně zvažuje, že TikTok prodá Muskovi
Fotografie: pixabay.com
  • TikTok v USA používá přes 170 milionů uživatelů
  • Čína TikTok ovládá prostřednictvím tzv. „zlaté akcie“

Podle zdrojů agentury Bloomberg mají představitelé Číny aktuálně promýšlet možný prodej TikToku do rukou Elona Muska, jenž už ovládá sociální síť X (dříve Twitter). Peking sice podle dřívějších informací dává přednost tomu, aby provoz kontroverzní aplikace v USA zůstal v rukou společnosti ByteDance, ale vzhledem k hrozícímu zákazu, který je naplánován už na 19. ledna, hledají rychlé řešení.

Muskovi přitom do karet hraje i fakt, že by měl být Donaldem Trumpem již brzy jmenován do jeho administrativy a vést „ministerstvo efektivity“. Jeden ze scénářů, které Čína údajně aktuálně diskutuje, zahrnuje to, že by Muskova společnost X získala TikTok US a provozovala obě firmy společně. Je přitom zásadní uvést do kontextu, že populární sociální síť původem z Číny má v USA velký vliv, neboť ji jen ve Spojených státech amerických využívá přes 170 milionů uživatelů.

Agentura Bloomberg však současně upozornila, že není jasné, zda Musk, TikTok, ByteDance a představitelé Číny už o takové dohodě skutečně jednali. Zástupci Muska na žádost o komentář nereagovali, mluvčí čínského ministerstva zahraničí Guo Jiakun se také odmítl vyjádřit a ByteDance uvedl, že od společnosti nelze očekávat, že bude komentovat čiré výmysly. Sám Trump by pak podle zdrojů Bloombergu měl mít zájem o odložení zákazu, aby se mohl účastnit jednání o řešení.


Zákaz TikToku v USA přitom podepsal prezident už v dubnu loňského roku a čínská společnost dostala 9 měsíců na odprodej Američanům. „Tento návrh zákona je přímým zákazem TikToku, bez ohledu na to, jak moc se to autoři snaží zamaskovat,“ uvedl TikTok ve svém prohlášení k obhajobě proti banu na sociální síti X, které můžete vidět výše. „Tento zákon pošlape práva 170 milionů Američanů podle prvního dodatku a připraví 5 milionů malých podniků o platformu, na kterou spoléhají při svém růstu a vytváření pracovních míst.

Zlatá akcie


Jak dodává gsmarena.com, čínská vláda má kontrolu nad provozem společnosti ByteDance prostřednictvím takzvané „zlaté akcie“ v dceřiné společnosti. To ve zkratce znamená, že Čína má právo veta při hlasování akcionářů na valné hromadě a může firmu ovládnout i při minoritním majetkovém podílu.

Diskuze ke článku
Janek Fanek
S agenturou Bloomberg jsem se mnohokrát setkal při čtení zahraničních zpráv a v několika případech nebyla jejich informace adekvátní realitě. Podle jiné informace z činských novin, firma ByteDance připravuje odchod z trhu USA a není ničím doloženo jaký vliv má vláda Číny na činnost firmy. Chybí rovněž oficielní vyjádření Muska. 170 milionů uživatelů není zanedbatelná část, ale oproti celkovému počtu to není rozhodující pro přežití ByteDance. Otázka je, zda dojde k zpolitizovaní situace a dalšímu vyhrocení vztahu Čína - USA?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze