Také jste si někdy uvědomili po odchodu z bytu, že jste nechali rozsvíceno, puštěnou klimatizaci nebo rádio, případně že jste zapomněli načasovat pračku? Ano, některou takovou elektroniku již můžete dálkově skrze mobil pomocí proprietárních aplikací ovládat už nyní, co ale mít vše sjednoceno v jednom systému, v jedné aplikaci?
Chatujte s vysavačem, lampou nebo ledničkou
Takové řešení přináší LG Home Chat. A funguje tak, jak název napovídá. Se svými spotřebiči a elektronikou chatujete. To sice může působit zajímavě, ale má to i svá úskalí, ke kterým se ještě dostaneme. Jednoduchými textovými příkazy tak můžete ovládat světla, audiosoustavu, klimatizaci, robota nebo lednici. Té například můžete napsat, aby vám vyfotila a poslala v chatu například obsah své zásuvky na zeleninu a vy tak ihned při nakupování na druhém konci města víte, co je potřeba koupit.
Povídat si můžete také s robotickým vysavačem, kterému můžete dálkově přikázat, aby začal uklízet nebo vám poslal fotku toho, co aktuálně vidí. A může sloužit jako hlídač. Pokud v prázdném bytě uklízí a detekuje pohyb, zastaví se a pošle fotku pohybujícího se objektu. Na vašem audio systému můžete také například chatem měnit styly skladeb, klimatizaci můžete na dálku aktivovat, aby byl domov vychlazen, než se vrátíte domů a užitečnou funkcí je jednoduchý příkaz „Odcházím pryč“ a po potvrzení se vše vypne a například automaticky vyjede vysavač. A při příchodu domů si můžete zase vše zapnout jedním příkazem do stavu, v jakém jste byt opouštěli. Systém je napojen i na Nest. Celý chat běží v rámci aplikace Line.
LG Smart Home s LG Home Chat – videpohled z IFA 2014
Zatím v začátcích
Chatování je zajímavost a zároveň slabina. Některé spotřebiče s vámi mohou opravdu komunikovat a s ledničkou si například můžete upřesnit, co přesně v ní je, nebo aby vám poslala konkrétní nákupní seznam, audiosoustavě můžete konkrétně napsat, co chce spustit. Problém ale je, že si musíte příkazy v angličtině pamatovat přesně a pokud vynecháte slovíčko nebo jej napíšete s překlepem, vrátí se vám jen odezva, že systém příkazu nerozumí. K dispozici je sice jakási schránka posledních příkazů, takže můžete často používané příkazy používat relativně rychle, stále to má ale daleko k dokonalosti.
Pohodlnější by bylo moci použít pro každý přístroj jednoduchá tlačítka, stejně tak pro celý systém. A v momentě, kdy by po vás přístroj chtěl něco podrobnějšího, mohli byste dotaz specifikovat nebo použít hlasové povely. K jednotlivým chytrým spotřebičům LG navíc existují hodně povedené mobilní aplikace, skrze které lze mnohé nastavit. Proč podobný interface nevybudovat tedy centrálně?
LG Home Chat je tedy spíše slibným začátkem a demonstrací technologie, která má velkou budoucnost a ambici výrazně nám zjednodušit život. Lze očekávat, že se v tomto směru dočkáme vylepšení ovládání.