Farmaceutická společnost Eli Lily, startup Evidation a technologický gigant Apple spojily síly, aby společně zjistily, zda dokáží chytré hodinky Apple Watch v kombinaci s iPhonem u svých uživatelů rozpoznat rané příznaky demence.
New Study Aims to Determine Whether iPhone and Apple Watch Can Detect Early Signs of Dementia https://t.co/k86bdor4AZ by @julipuli pic.twitter.com/TIx82occxn
— MacRumors.com (@MacRumors) August 7, 2019
Tento týden zveřejněný výzkum s názvem „Developing Measures of Cognitive Impairment in the Real World from Consumer-Grade Multimodal Sensor Streams“, na který upozornilo CNBC obsahuje poznatky všech zmíněných stran. Hlavním záměrem bylo zjistit, jestli mohou data sesbíraná pomocí senzorů poukázat psychické a behaviorální příznaky kognitivní poruchy. Ve studii se mimo jiné uvádí:
„Všudypřítomnost a pozoruhodný technologický pokrok segmentu wearables a mobilních výpočetních platforem (smartphony, chytré hodinky, tablety) spolu s množstvím dostupných senzorů umožňují nepřetržité sledování pacientů a jejich každodenních aktivit. Tyto informace mohou být sbírány pro účely sledování fyziologických a behaviorálních příznaků kognitivního poškození a představují nové způsoby pro detekci včasným a nenákladným způsobem.“
Podle abstraktu této práce bylo zkoumáno 31 osob s kognitivní poruchou a 82 osob bez kognitivní poruchy, a to po dobu 12 týdnů. Pomocí senzorů bylo nasbíráno celkem 16 terabajtů dat, z nichž byli výzkumníci schopni odlišit uživatele s ranými příznaky kognitivní poruchy od těch, kteří byli zdraví.
Mezi hlavní rozdíly patřilo například pomalejší psaní a celkově menší objem napsaného textu. Tito uživatelé rovněž více spoléhali na pomocné aplikace a celkově posílali méně zpráv. Ve studii se ovšem neuvádí žádné dlouhodobé analýzy a ve výzkumu je potřeba ještě pokračovat. Spoluzakladatel startupu Evidation, Christine Lemke, ve vyjádření pro CNCB uvedl, že pro průzkum byla použita data z iPhonů, Apple Watch a monitorů spánku Beddit .
Rozpoznání demence v raném stádiu je přitom klíčové. Přestože prozatím nejsme schopni demenci (jejíž nejčastější příčinou je Alzheimerova choroba) zcela vymýtit, dají se příznaky zmírnit a zkvalitnit tak život postiženého. Podle dat Světové zdravotnické organizace na světě současnosti trpí demencí více než 50 milionů lidí a 10 milionů přibývá každým rokem.
dement jsem tedy já, když za celý půlden nepošlu status nebo dokonce ani nemám kam ho poslat ?