Apple v posledních letech nepřichází prakticky s ničím revolučním a v mnohém spíše konkurenci dohání. Či spíše pečlivě zvažuje funkce, které by mohly být pro uživatele užitečné a nasazuje je rozvážně a později. Třeba jako NFC, i když v omezené podobě. Velmi dlouho Applu trvalo také zavedení bezdrátového nabíjení, velmi pohodlné funkce, na kterou se lehko zvyká.
Velkým zastáncem byla před mnoha lety Nokia a poté Microsoft se svými Lumiemi, nasazovalo ho třeba i LG nebo Google do svých Nexus telefonů. Už několik let ho ve svých vlajkových lodích Galaxy S a Galaxy Note používá i největší výrobce telefonů na světě, Samsung. Dá se tedy (opět) říct, že je Apple tak pět let pozadu. Ale opět se stalo to, co vždy. A my za to musíme být vděční. Co totiž udělá Apple, toho se chytí další, zejména výrobci příslušenství, kteří jsou velmi přizpůsobiví.
A trend v příslušenství na letošním CES Asia 2018 v Šanghaji, kterého se účastníme, byl jasný. Samozřejmě bezdrátové nabíječky, a samozřejmě díky Applu, jehož iPhone X se na krabičkách nabíječek objevoval nejčastěji.
Třeba takový Momax ukázal na stánku elegantní a tenké nabíječky pro více zařízení a dokonce i malé bezdrátové nabíječky s vlajkami vybraných zemí. Zajímavým konceptem jsou také powerbanky s bezdrátovým nabíjením, u kterých sice nemusíte nosit kabel, kvůli velkým energetickým ztrátám u bezdrátového nabíjení ale zdaleka nenabijete tolik, kolik se standardní powerbankou. U těchto powerbank je to ale jen jako možnost navíc, samozřejmě nadále mají standardní konektory.
Zajímavě vypadají i bezdrátové nabíječky od Rock Space, vyzdvihnout můžeme třeba malou, elegantní a dobře zpracovanou nabíječku potaženou textilií s výkonem až 10 W. Navíc třeba tato konkrétní vyjde v Číně jen na 400 korun. To jen tak pro zajímavost.
Nezbývá než doufat, že se bezdrátové nabíječky skutečně rozšíří i do kaváren, restaurací a dalších míst, kde by tak bylo velmi snadné dobíjení telefonů bez kabelů.