Na světě běží 2,5 miliardy zařízení s Androidem, které dodává přes 180 různých výrobců. Nyní se můžeme těšit už na desátou verzi operačního systému Android. Protože Google zveřejnil beta verze tohoto operačního systému, mohli jsme si udělat hrubou představu o jeho vzhledu a fungování, ale je zajímavé se podívat i na oficiální představení toho, co považují tvůrci systému za to přední.
První velký okruh se jmenuje inovace. To znamená podporu ohebných displejů, kde je kladen velký důraz na multitasking. Dalším často skloňovaným termínem je 5G, které letos spustí asi dvě desítky operátorů. I s jeho možnostmi nový Android počítá. A samozřejmě nesmí chybět ani všudypřítomná „umělá inteligence“, přesněji řečeno strojové učení.
To se ukazuje třeba ve funkci pro zvýšení přístupnosti, která vám libovolné audio v telefonu dokáže v reálném čase přeložit do psaného textu. Všechno se přitom odehrává v samotném telefonu, takže není vyžadováno připojení na internet.
Uživatelé bez postižení ale také ocení výhody. Jednou z nových funkcí je například i Smart Reply, kdy telefon sleduje obsah zpráv a jejich kontext a podle toho vám nabízí předdefinované odpovědi. A je úplně jedno, jestli jde o textovku, e-mail nebo libovolný komunikátor. A nemusí se jednat pouze o napsání odpovědi, ale také o související akce – například otevření mapy, pokud se vás někdo ptá na adresu.
Jestli sledujete aktuální Hru o trůny, pak jste si určitě všimli, jak je všechno utopené ve tmě. Tomuto módnímu trendu (a také kvůli OLED displejům, samozřejmě) se do tmavých odstínů halí i nový Android.
Bezpečnost a soukromí
Ve světle nejrůznějších bezpečnostních skandálů se v poslední době všichni předhánějí v tom, kdo přinese zabezpečenější produkt. Takových novinek má být v „kvéčku“ skoro padesát.
Mezi nejdůležitější patří nová položka v menu, kde naleznete všechny volby týkající se soukromí pěkně pohromadě. Systém umí například „žalovat“, že si nějaká aplikace bere data o poloze, i když běží na pozadí. Takové chování jí můžete snadno zatrhnout.
Kritické aktualizace zabezpečení byste také měli dostávat přímo a bez zdržení a ani nebude nutné restartovat po jejich instalaci telefon.
Chceme pro vás jen to dobré
Další sada funkcí byla naznačena už v předchozí verzi a jejím smyslem je, abyste s telefonem netrávili příliš mnoho času, ale naopak se věnovali něčemu důležitějšímu.
Letos k nim přibude i tzv. „Focus Mode“. V něm si označíte aplikace, které považujete za rušivé – od emailu až po hry – a ty budou vypnuty. Lidé se vám ale pořád dovolají. Focus Mode se objeví na podzim, a to i na zařízeních s Androidem 9.
Novou položkou v menu je také Rodičovský mód, v němž můžete nastavovat, co a po jak dlouhou dobu mohou vaše ratolesti na telefonu dělat.
Údajně je toho ještě hodně, o čem by se dalo mluvit, a proto si to všichni mohou vyzkoušet sami. Android Q Beta 3 je nyní dostupný pro celkem 21 zařízení od 12 výrobců – od Pixelů přes Sony, Asus, Nokie až po LG. To je dvakrát více než loni.
-ohebné displeje = zbytečný buzzword
-5G = dtto
-bezpečnost a soukromí = zablokují howno, protože největší šmírák začínající na G bude mít pořád full přístup ke všemu
-dětská pojistka = konečně něco užitečného, protože něco tak hrozného můžou používat jenom děcka nebo dospělí s jejich mentální kapacitou