Idol 4S přijde na trh spolu s první vlaštovkou v oblasti virtuální reality, do které se Alcatel pouští. Samotné brýle budou součástí balení, přesněji řečeno právě brýle budou ono balení, ve kterém se bude novinka s novým logem společnosti dodávat. Za cenu zhruba 12 000 Kč tak dostanete nejen vcelku slušně vybavený telefon, ale i nástroj virtuální reality. A i ten jsme si přímo v centru Barcelony na tiskové konferenci vyzkoušeli a přinášíme tak první dojmy včetně videa.
TIP: Nové Alcately Idol 4 naživo: VR, stereo a QHD displej (video)
Virtuální realita v podání Alcatelu není po designové či konstrukční stránce ničím výjimečná. Jde jednoduše o plastovou krabičku, do které se vloží nově představené telefony řady Idol 4 (včetně nižšího modelu 4), čímž se brýle automaticky aktivují. Samotná konstrukce pak kromě úchytů na opasky kolem hlavy nabízí dvě tlačítka, jedno pro potvrzení akce, jedno pro vyvolání kroku zpět, a to jak v rámci dané aplikace, tak i hlavní nabídky. Obě tlačítka jsou umístěná na spodní straně brýlí a přistupuje se k nim vcelku snadno. Přesto by dle našeho názoru bylo jejich umístění vhodnější na jednom z boků zařízení.
Virtuální realita od Alcatelu – MWC 2016
Co se týče samotného zážitku z používání brýlí, na nějaký sofistikovaný verdikt je zatím brzy. V demo režimu jsme si i tak vyzkoušeli zejména 360° videa, která bývají v případě virtuální reality, kromě her, největším lákadlem. Jednou jsme se tak prolétli nad mrakodrapy v New Yorku, jednou v horách s "okřídleným" oblekem. Obecně reakce při pohybu hlavou byly okamžité a nestihli jsme si všimnout ani nějaké nepříjemné závratě. Zážitek byl pouze lehce ochuzen o zvukový doprovod, který si však v pohodlí domova můžete dopřát skrze sluchátka či vestavěné JBL reproduktory. Nutno však počítat s tím, že zvuk bude v brýlích utlumen.
Alcatel Idol 4S, který byl při testování virtuální reality jejím pohonem, nabízí displej s rozlišením 2 560 × 1 440 pixelů a takto jemný displej je zde mimo jiné kvůli použití spolu s brýlemi pro virtuální realitu. I tak nebyla námi sledovaná videa úplně ostrá, a to i kvůli absenci posuvníku pro přesnější zaostření obrazu, který nechybí například u Gear VR od Samsungu. I tak je ale nástroj virtuální reality v podání Alcatelu slušnou vstupenkou do tohoto stále velmi mladého oboru. Jde navíc o pouhé příslušenství k telefonu, které je navíc dodáváno jako bonus. Pokud se na Alcatel „VR“ bude nahlížet pouze z tohoto úhlu, jde o opravdu zajímavý doplněk k telefonu, který obstojně poslouží na stále populárnější 360° videa či hry, ke kterým však bude ve většině případů potřeba bezdrátový ovladač. Pokud navíc Alcatel zaručí, že obsahu bude v jeho nabídce přibývat, bude jistě i přibývat zákazníků, kteří si jeho telefony vyberou i díky tomuto bonusu v podání brýlí pro virtuální realitu.