Alcatel One Touch Idol X patří mezi nejzajímavější zařízení poslední doby, zejména z pohledu ceny. V ceně necelých deseti tisíc korun nabídne velmi štíhlé tělo s tloušťkou jen 6,9 milimetrů s titanovým rámem nebo výkonný čtyřjádrový procesor o taktu 1,5 GHz typu MediaTek 6589T s pamětí RAM 2 GB (po zapnutí je k dispozici velkorysých 1200 MB). A chloubou je i 5 palcový TFT IPS displej, který v kombinaci s obrazovým enginem MiraVison přináší výrazné podání barev, minimální odlesky, vysokou úroveň jasu i extrémní pozorovací úhly. A je tomu skutečně tak, displej v podání novinky patří mezi to nejlepší, co jsem v mobilních telefonech dosud mohl vidět. V tenkém těle pak nalezneme i baterii s kapacitou 2000 mAh. V praxi je zatím výdrž velmi dobrá.
TIP: Špičkový Alcatel One Touch Idol X s FullHD displejem naživo z MWC
A nyní to hlavní, o čem celý náš dnešní článek je. Hlavní dějství se točí kolem 13,1 megapixelového fotoaparátu s autofocusem se speciální optikou "Blue Glass". Samotný objektiv se vyznačuje vynikající světelností f/2.0 a výrobce deklaruje i špičkové makro snímky již od 5 centimetrů. Nechybí nahrávání FullHD videí, HDR režim a panorama režim. Pro videohovory je k dispozici přední kamera s rozlišením 2,1 megapixelů a taktéž s objektivem nadprůměrné světelnosti f/2.2. Samotný senzor neznámé velikosti je typu BSI (Exmor RS) a pochází od Sony.
Čím mě výrobce poměrně výrazně zklamal, jsou možnosti respektive prostředí fotoaparátu, ve kterém schází jakékoliv pokročilé volby pro nastavení fotoaparátu. Najdeme zde pouze zaostření dotykem, HDR režim a panorama režim. Chybí nastavení vyvážení bílé, ISO, volba rozlišení i efekty.
Základem fotoaparátu je hledáček, kdekoliv na obrazovce můžeme na snímek dotykem zaostřit, čímž dojde k automatické úpravě expozice a zaostření, následně pak pomocí softwarové spouště snímek vyfotíme. Pořízení snímku za dobrých podmínek je okamžité, v horších světelných podmínkách trvá i dvě až tři sekundy, než se snímek pořídí. Samotné snímky mají slušnou datovou velikost v rozmezí 4 - 6 MB. Zvláštním způsobem funguje automatické nastavení citlivosti, snímky pořízené v interiéru mají totiž hodnotu ISO 100 a v nočních podmínkách pouze 300 a 400, což je velmi málo. Delším podržením spouště fotoaparátu dojde k pořízení série snímků.
Mezi elitními fotomobily patří snímky mezi nadprůměrné, některé snímky se dají označit jako špičkové. Vzhledem k tloušťce těla a tím miniaturnímu senzoru, jehož velikost se nám nepodařilo zjistit, jsou výsledky opravdu výborné, i když problémy najdeme i zde.
Makro snímky
Nejsilnější stránkou fotoaparátu jsou opravdu excelentní makro snímky. Konkurenci ukazuje záda minimální zaostřovací vzdáleností, která je 4 - 5 centimetrů. Makro snímky mají krásně rozmazané pozadí a málokdy se mi stalo, že by fotoaparát nedokázal zaostřit byť i na velmi malou plochu, přitom telefony s ostřením na menší objekty mívají fotoaparáty v mobilech obecný problém. Samotná technická kvalita fotek je pak skutečně vynikající. Všimnout si můžeme detailní struktury kláves či pouzdra.
Interiér
Kvalita snímků pořízených v interiérů bývá zpravidla horší. Společnými znaky totiž bývá menší ostrost, nižší úroveň detailů a vysoká hladina šumu. Nicméně kvalita snímků opět i v této oblasti je nadprůměrná. Zejména první snímek překvapí nižším šumem a dobrými detaily, není ale ostrý po celé své ploše. Zbylé snímky si taktéž drží velmi dobrou úroveň a můžeme říct, že mnozí konkurenti si v daném prostředí vedou hůř.
Noční snímky
Noční snímky si již tak dobré zhodnocení nezaslouží. Úroveň detailů je spíše průměrná, hladina šumu je vysoká a často se mi stávalo, že snímek byl rozmazaný. Příznivě hodnotím pouze druhý snímek zleva, který vzhledem ke světelným podmínkám překvapí svoji ostrostí i detaily.
Ideální světelné podmínky
Řekli byste, že za dobrého světla budou snímky zcela ideální? Není to tak jednoznačné. Fotoaparát totiž při ostrém světle mívá tendenci snímky přepalovat. Když už se snímek povede, tak jsou některé části snímků byly rozmazané, což celý zážitek ze snímku degraduje. Pokud už se snímek povedl, pak úroveň detailů byly na takové úrovni, že bychom jej mohli označit jako výborné s tím, že si Alcatel zaslouží vstupenku do klubu nejlepších fotomobilů.
Snímky z přední kamery
Obrazová kvalita snímků patří spolu s přední kamerou HTC One a Ascendem P6 patří mezi nejlepší, které můžeme dnes v mobilních telefonech vidět. Snímky v rozlišení 2,1 Mpx jsou ostré a mají velmi dobrou úroveň detailů.
Vzhledem k tomu, že v námi testovaném zařízení je prvotní software a zahraniční uživatelé uvádí, že již dostali tři aktualizace, lze předpokládat, že fotoaparát se s dalšími aktualizacemi zlepší. I tak lze ale zatím hodnotit snímky z Alcatelu jako nadprůměrné a jediná věc, která výrazně zamrzí, je znatelná neostrost po stranách snímků, která celkový dojem z jinak velmi kvalitních a detailních fotografií kazí. To je ale velmi pravděpodobně věc optiky, která se jen tak nezmění.
Technické parametry Alcatel OneTouch Idol X
Kompletní specifikaceKonstrukce | 140,4 × 67,5 × 6,9 mm, 120 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne |
---|---|
Displej | TFT IPS, 5" (1 920 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 13 Mpx (4 224 × 3 168), LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS |
Chipset | Mediatek 6589, CPU: 4×1,5 GHz, GPU: ano |
Paměť | RAM: 2 GB, vnitřní paměť: 16 GB, paměťové karty: ne |
Datové funkce | 5G: ?, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ne |
Operační systém | Android 4.2 |
Akumulátor | 2 000 mAh, bezdrátové nabíjení: ?, doba nabíjení: 2:28 hodin |
Dostupnost | říjen 2013, ? |
Vypadá to, že se nyní TCL/Alcatel brutálně rozjel a těším se co bude dál.