Zoufalí lidé na darknetu nabízejí kyberzločincům pomoc s trestnou činností

1
Zoufalí lidé na darknetu nabízejí kyberzločincům pomoc s trestnou činností
Fotografie: pixabay.com
  • Darknet je nejtemnější část internetu, neviditelná pomocí vyhledávačů a přístupná jen anonymně
  • Hackeři na něm běžně obchodují s kradenými daty, ale i s drogami nebo zbraněmi
  • V poslední době prudce vzrostl počet uživatelů, kteří kyberzločincům nabízí pomoc s trestnou činností a dodávají, že „nebudou klást hloupé otázky“ a „chtějí vydělat peníze na internetu jakýmkoli způsobem“

Check Point Research upozorňuje, že koronavirová pandemie dostala řadu lidí do kritické situace a na darknetu a hackerských fórech se množí žádosti o práci. Zoufalí lidé bez práce, na které tvrdě dopadla ekonomická krize v důsledku koronavirové pandemie, hledají jakoukoliv cestu, jak si přivydělat a nabízí kyberzločincům svou pomoc. Slibují, že „nebudou klást hloupé otázky“, „budou dostupní 24/7“ a „chtějí vydělat peníze na internetu jakýmkoli způsobem“.

Darknet je část internetu, která není viditelná pomocí vyhledávačů a pro přístup je nutný anonymní prohlížeč. Hackeři zde obchodují s kradenými osobními daty, přihlašovacími údaji, kreditními kartami, drogami, kybernetickými a hackerskými nástroji nebo zbraněmi.

Na darknetu a hackerských fórech obvykle nabízí práci kyberzločinci. Check Point Research ale zaznamenal opačný trend: uživatelé na darknetu a hackerských fórech nyní nabízí své služby za finanční odměnu. Od začátku roku 2021 se na několika sledovaných hackerských fórech objevilo každý měsíc 10 až 16 nových příspěvků v podobném duchu, což je neobvykle vysoký počet, protože podobné příspěvky v minulosti prakticky neexistovaly, navíc jde o stoupající trend pravděpodobně v důsledku zoufalé situace mnoha lidí, kteří se snaží nějak uživit.

Doposud jsme prakticky neviděli, že by někdo hledal práci na darknetu a hackerských fórech. Nabídky pomoci s trestnou činností jsou šokující. Lidé, kteří nabízí kyberzločincům pomoc, mohou znamenat vážné bezpečnostní riziko. Sledovali jsme řadu měsíců několik hackerských fór a zjistili jsme, že počet zájemců o práci neustále roste. Můžeme odhadovat, že podobně to bude vypadat i na dalších fórech. Přitom by darknet měl být posledním místem, kde lidé hledají práci. Zoufalá doba bohužel přináší i zoufalé činy. Každopádně to můžeme brát jako volání o pomoc, které ovšem dále komplikuje boj s kyberzločinem,“ říká Daniel Šafář, Country Manager CZR regionu v kyberbezpečnostní společnosti Check Point.

Check Point pro ilustraci přináší i ukázku několika inzerátů:

  • Beru jakoukoli práci… Kvůli pandemii jsem doma 24/7
  • Budu klidně odesílatel. Nebo přijímat finanční prostředky... Budu útočník... nebo kurýr
  • Další uchazeč o zaměstnání je ochoten „vydělávat peníze na internetu jakýmkoli způsobem
  • Jiný uživatel tvrdí, že je ve složité finanční situaci a klidně bude pracovat v oblasti „finanční hotovosti, DDOS, bezpečnosti“ a slibuje, že nebude klást příliš mnoho hloupých otázek
  • 25letá žena z Ukrajiny, která má „zkušenosti s podvody v logistice, prodeji a velkoobchodu“ a rozumí souvisejícím rizikům, hledá práci s měsíční odměnou
  • Uchazeč o práci zmiňuje, že je „připraven na spolupráci
  • 27letý muž z Moskvy vzhledem k zoufalé situaci hledá jednorázovou práci za minimálně v přepočtu 200 000 Kč. Je otevřený vyjednávání
  • V dalším inzerátu uživatel zmiňuje, že „nutně potřebuje peníze