Jak ze zapíše rok 2019 do historie dění okolo mobilních telefonů? Velká kapitola se bude zcela určitě jmenovat „Ohebné telefony“, další pak „Obchodní válka“ - a jistě zde najdeme i prostor pro „Temnou stranu“.
Jak Android, tak iOS ve svých posledních verzích mají vzhled, kdy se využívá hlavně černá a tmavě šedá, přičemž je zde záplava aplikací, které umožňují přepnutí do podobného barevného ladění. Cíl je zřejmý – ušetřit drahocennou energii. Zatímco u starších LCD je jedno, jaký obraz ukazují, u displejů s technologií OLED je každý bod zdrojem světla a čím je světlejší, tím více energie spotřebovává. Pokud je naopak černý, pak se obejde bez napájení.
Otázkou tak zůstává, nakolik je takový přístup skutečně účinný v běžném provozu. YouTuber PhoneBuff se rozhodl udělat praktický test, jehož zrychlený průběh můžete sledovat na videu výše. Použil dva identické iPhony 11 Pro s iOS 13 s aplikace, které tmavý mód podporují. V jednom případě byl vždy vypnutý, v druhé vždy zapnutý.
A výsledek? Zatímco se „světlý“ telefon vypnul, v tom „tmavém“ stále zbývalo 30 % energie. V běžném životě by byl rozdíl asi o něco menší, hlavně kvůli faktu, že ne všechny aplikace tmavý mód podporují, ale i tak je to výrazný rozdíl.