Testujeme Sony Xperia Z s FullHD displejem: podrobné první dojmy

32

Zhruba měsíc po představení se na redakční test dostavila Xperia Z od Sony. Model, který se okamžitě zařadí na pomyslný vrchol dnešních mobilních telefonů. Pětipalcový FullHD displej, čtyřjádrový procesor, stylový design nebo zvýšená odolnost proti prachu a vodě. Dotýká se snad Xperia Z prahu dokonalosti? To napoví první dojmy.

Japonské Sony se s modelem Xperia Z trefilo do černého. Ať už jde o design, výbavu nebo snad cenu, vždy se pohybujeme v těch nejvyšší patrech. Telefon si s žádným jiným nespletete, výbava jen těžce hledá konkurenci a cena bude atakovat 16 000 Kč.

Láska na první pohled

Sony se aktuálně řadí mezi výrobce, kteří ještě alespoň částečně dbají na design svých telefonů a nevytvářejí desítky stále stejných modelů, které od sebe nerozezná ani zkušený uživatel. Xperia Z opět nastoluje nový směr designu, který se u telefonů mění minimálně jednou ročně. V prvé řadě se vytrácí ergonomické prohnutí, které Xperiím zůstávalo ještě z dob Sony Ericssonu, a ke kterému se ještě vrátím. Xperia Z je úhledný kvádr, který je skleněný a lesklý jako zrcadlo. Výsledek je velmi elegantní a například loňská Xperia S z obyčejných matných plastů působivá jako mnohem chudší příbuzná.

Xperia Z působí velmi luxusním dojmem

Vše umocňuje nejen zahalení do černých odstínů, které vytváří jakýsi dojem tajemna, ale také právě použití skla na přední i zadní straně. Telefon funguje jako takřka dokonalé zrcadlo, to je plus. Zároveň ale slouží také jako dokonalý magnet na otisky prstů. Stačí si vzít Xperii Z do ruky a punc luxusu dostává od vašich rukou tvrdý direkt. Na řadu přichází hadřík a chvilka leštění. Nejde však jen o otisky, skleněná plocha také extrémně přitahuje veškerý prach. Použití skel vás ohromí ve druhé vlně v momentě, kdy telefon uchopíte. Mobil příjemně chladí a díky hmotnosti 146 gramů máte pocit, že v ruce držíte poctivý kus telefonu. Zároveň je hmotnost stále ještě v únosných mezích.

Temná zadní strana může posloužit jako zrcadlo

Po prvním ohmatání se však dostaví ještě další poznatek. Xperia Z se jednoduše nedrží nijak pohodlně a nejde jen o problém rozměrů. 139 milimetrů na výšku, 71 milimetrů na šířku a úžasných 7,9 milimetrů v pase bychom asi zvládli. Jenže telefon je hranatý, chybí i ono prohnutí, tedy není tu nic, co by úchop zpříjemnilo. Po obvodu Sony použilo pogumovaný plast, který na přední a zadní straně vystupuje nepatrně nad okolní sklo. Zřejmě pojistka proti případnému poškození. Zmíněné vyvýšení je ale poměrně ostré, což každého v ruce nepotěší.

Sony Xperia Z – videopohled

Kde jsou konektory?

Jedním z trumfů Xperie Z je bez pochyby zvýšená odolnost proti prachu a vodě. Tomu však muselo být mnohé přizpůsobeno. Pokud si tedy prohlédnete boky telefonu, nenajdete žádný konektor. Všechny jsou schované pod krytkami, které navíc ani nejsou skoro vidět. Například slot pro micro SIM kartu je pod krytkou, která je opravdu téměř neviditelná a ani není nijak popsaná. Rovnou si postěžuji, jak nepohodlné je vkládání SIM karty. Její slot je velmi hluboko a SIM kartu je navíc nutné umístit do malého nástavce. Titěrná práce, kde si bez delších nehtů mnohdy vylámete zuby.

Zvýšená odolnost zapříčinila, že je vše schováno pod krytkami

Pojďme ale dále. Na opačné straně, tedy levém boku, je krytka slotu pro paměťové karty. Ta je popsána, ale jinak se u ní opakuje výše zmíněný problém u SIM karty. Hned nad tímto slotem je pod krytkou micro USB konektor. Krytka opět není popsána ani formou piktogramu, aby nebyl narušen čistý design. Vše si tak budete muset postupně odhalit sami, což však určitě nebude problém. Posledním konektorem je samozřejmě 3,5 mm jack. Ten se nachází na horní straně a jeho krytka je pro změnu popsána. Bohužel se tentokrát nedostalo na HDMI konektor, a tak po delší době nemá vlajkový model japonského výrobce tento mutlimediální konektor.

Diskuze ke článku
pavelgajdo
Hmmm slušná mašinka. Čekal jsem, že se FullHD displej podepíše na 3D výkonu, ale vidím, že jsem se spletl asi si ho pořídím...
Daniel O.
Prosím o Antutu test baterie
nepřihlášený
DOTAZ:

Mám Samsung Galaxy Nexus který má tak systémová tlačítka na displeji. problém pak je že displej nemá 1270 x 720 ale méně a displej má pak porušený poměr stran. projevuje se to takřka ve všech aplikacích kde je poměr zmršený. Při použití alternativních louncherů jsou totálně nepoužitelné některé widgety.

Musím říct že mne to tak rozčiluje že bych příští telefon preferoval s dotykovými tlačítky pod displejem.

Vyskytuje se tento problém i u Sony?
D0m3
Mohli by ste urobyt test na Výdrž Baterie

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze