Testujeme Samsung Galaxy S III: podrobné první dojmy a fotogalerie

25

Jak jste si již minulý týden určitě všimli, k nám do redakce zavítala nejžhavější novinka letošního roku a aspirant na titul nejlepší Android roku 2012, Galaxy S III. Mezi jeho silné zbraně patří čtyřjádrový procesor Exynos 4412, obří dotykový displej Super AMOLED s rozlišením 1280 x 720 bodů, 8 Mpx fotoaparát nebo zajímavé a chytré funkce a vylepšení.

Z mého okolí jsem slyšel mnohé názory, že design nového Galaxy je ošklivý. Někteří tvrdili, že se jim nelíbí zaoblený design a někteří zase, že design není ničím neobvyklý. Jiní tvrdili, že nová vlajková loď nenabídne tolik novinek a inovací oproti předchozí generaci Galaxy S II. K novince jsem ale přistupoval bez jakýchkoliv předsudků. Jediné, co ve mně budilo obavy, byly rozměry. Osobně upřednostňuji zařízení, která mají dotykový displej kolem úhlopříčky 4 palce. Po několika dnech soužití s novinkou hodnotím mé obavy jako zbytečné a neodůvodněné. Jaké tedy jsou první dny se Samsungem Galaxy S III? Dočtete se níže.

Samsung Galaxy S III - oficiální fotografie

Lehký, na omak

Nevím jak ostatním, ale mně se design velmi líbí. Myslím si, že na trhu je dost telefonů, které připomínají kvádr nebo mají ostré rohy. Novinka má krásně zaoblené rohy, samotnou zaoblenost dotváří i další prvek, kterým je plastová linka lemující boky telefonu. S klávesami se to nepřehánělo, na levém boku je pouze dvojklávesa hlasitosti, na pravém pak klávesa pro vypnutí telefonu.

Samsung Galaxy S III - oficiální fotografie

Ve spodním boku je microUSB konektor s funkcí USB Host, jehož funkčnost jsme ihned otestovali. Přes patřičnou redukci telefon správně ihned detekoval Flash disky o kapacitách 4 GB a 16 GB, načtení obou pamětí bylo okamžité, práce s nimi taktéž. Horní bok je osazený 3,5 mm jack konektorem a také mikrofonem pro eliminaci nežádoucích zvuků během hlasového hovoru.

Samsung Galaxy S III – první pohled

Ze zadního krytu nemám radost, respektive z jeho provedení. Na efekt a okrasu svoji úlohu plní na jedničku. Je líbivý a jeho bílé provedení je velmi elegantní. Ovšem toto provedení si sebou nese nejednu daň. Za prvé lesklý kryt je lapačem otisků a nečistot. Za druhé již po pár dnech se na něm začínají objevovat mikroskopické škrábance.

Samsung Galaxy S III - oficiální fotografie

Za třetí ocenil bych jinou povrchovou úpravu, konkrétně jemné pogumování, zdrsněný kryt nebo jiné řešení, které by zabránilo nechtěnému vyklouznutí telefonu z ruky. Vzhledem k už poměrně velkým rozměrům a nutnosti občas přehmátnout k takovým situacím občas dojít může. Několikrát telefon prověřil můj postřeh a reflexy. Nebýt jich, skončil několikrát na dlažbě.

Samsung Galaxy S III - oficiální fotografie

Zadní stranu zakončíme zmínkou o fotoaparátu s přisvětlovací LED diodou a reproduktorem. Co není šťastným řešením je vystouplá čočka fotoaparátu. Snadno dojde k jejímu umaštění a časem bude nositelem škrábanců. Reproduktor je velmi hlasitý a při vyšších hlasitostech se snaží o zachování charakteru zvuku. Přestože je mono, zvuk z něho se linoucí ho řadí do nadprůměru nad většinu ostatních telefonů na trhu.

Samsung Galaxy S III - oficiální fotografie

Přední stranu si pro sebe sobecky zarezervoval dotykový a proporčně rozsáhlejší dotykový displej s kapacitní vrstvou a multitouch gesty. V jeho parametrech najdeme výkvět těch nejlepších technologií. Jednak je to špičková technologie Super AMOLED High Definition (HD) s jemným zobrazením 720p (1280 x 720 bodů) a (bohužel) maticí PenTile. Škarohlídi možná utrousí poznámku, že displej nebude tak jemný, když nemá matici RGBs. Vyvedu vás z omylu. Rastr není vůbec patrný ani kdybych jej zkoumal z velké blízkosti. Navíc Samsung tvrdí, že díky tomuto řešení vydrží displej déle. Tak jako tak nevnímám použitou matici z praktického hlediska jako negativum, protože rastr pozorovatelný není.

I přes větší rozměry se novinka velmi dobře drží v ruce, přesto je třeba si dát pozor na nechtěné vyzkouznutí

Nechtěnému poškození a škrábancům by mělo zabránit ochranné minerální sklo druhé generace Corning Gorilla Glass 2. Podle specifikací výrobce by sklo mělo být především tvrdší a odolnější. Vím, co ale není. Není bohužel 100% odolné vůči škrábancům. Po velmi krátké době jsem spatřil na displeji několik vlasových škrábanců, a to se k telefonu chovám velmi opatrně.

Zobrazovací schopnosti mě nadchly. Snad ve všech ohledech displej exceluje. Je to jak podání bílé, které je příkladné a nesměřuje do žluté, tak i podání černé, což je u AMOLED panelů dobrým zvykem. Nakonec jsou to i samotné barvy a kontrast. Intenzitu barev si můžeme sami upravit, podle čtyř navolených režimů. Od videoklipu, který podává asi nejpřirozenější barvy, až po dynamický režim. Tento režim příliš nedoporučuji, barvy jsou přesaturované a neodpovídají skutečnosti.

Přímé slunce je pro dotykový displej nepřítelem číslo jedna, jsou na něm totiž velmi dobře viditelné různé otisky a mastnoty. Dotykový displej jako by postrádal oleofóbní vrstvu, jinak si nedokážu vysvětlit tak značnou náchylnost k ulpívání otisků. Vedle mastnoty displej bojuje i se zhoršenou čitelností, zvláště za ostrého slunce. Řešením je tak šponovat jas do maximálních výšin, kdy už displej čitelný vcelku dobře je, ale stále to není to pravé ořechové. Například japonské Sony Xperia P tuto korejskou vlajkovou loď v této disciplíně zcela deklasuje. Dokonce i Galaxy S II má subjektivně o něco lépe čitelný displej.

Pod displejem se vyjímají až nezvykle nízko dvě senzorové klávesy, které jsou velmi citlivé na dotyk a dobře reagují. Prostřední klávesa je ideálně tuhá s dobrou odezvou i velikostí. Ovládání tak je bez výhrad. Podsvícení senzorových kláves v noci poměrně značně oslňuje, uvítal bych možnost zvolení intenzity jasu zvlášť pro klávesy. Nad displejem se vměstnaly senzory pro regulaci jasu displeje a proximity senzor. Pro videohovory tu má své místo poměrně kvalitní 1,9 Mpx kamera, která si poradí i se snímáním videa v rozlišení 720p a umožňuje i pořizování fotek. V levém rohu je pak poměrně výkonná notifikační dioda. Bliká modrou, zelenou a žlutou barvou. V noci ale dokáže osvětlit přilehlé prostory a poměrně tak ruší.

Diskuze ke článku
Rejpal
Otestujte hlavně bolístky známé- displej v šeru s malým jasem (Super Amoled má problém se skvrnami atp. + čitelnost venku), dále rychlost bootu, správu paměti ram při běhu her/aplikací, fps u náročných her (Nova 3 apod.), benchmarky a další jistě připomenou další lidé v komentech... Díky.
rrt
Mam ho 2 dni aa vadia mi tieto veci
-spatne sluchatka, dokonca nechytaju polovicu stanic na fm radiu co s hocijakymi inymi. Bady ziadne...
- polarid office sice otvori napr txt sl doc, ale ukazuje prazdny obsah pri vacsine dokumentov
- fotky robi mierne rozmazane no snad to update vyriesi.
- voice recorder je slaby. Pri porovnani so sgs2 sice lepsi ale proti iphone 4s radovo slabsi

Inak musim len chvalit.
Hlavne rychlost vydrz a display. A super rychly webbrowser
2 hod navigacie mi ubrali 15% bat. 3hod stramovaneho videa cez wifi z dreamboxu zobrali 38%
freeman
O kvalitách SGIII niet pochybu. Ale je to "pádlo" . To je na mobil už moc. Tento týždeň som držal v ruke Nokia Lumia 800 a povzdychol som si že takto má vyzerať mobil. A vôbec mi nevadila uhlopriečka 3.7. Práve naopak.
Aiden
obávám se, že po tom co už recenzi vydal každej blog na světě kromě mobilnetu, už žádný "podrobný první dojmy" nikoho nezajímají

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze