Levné telefony s Androidem se jen obtížně zbavují nálepky málo spolehlivých zařízení, která uživatele spíše obtěžují, než aby mu sloužila. Xiaomi a jeho prostředí je však vcelku povedené a dokazuje to i v nejnižší třídě. Na redakční test dorazil model Redmi Note 5A v kombinaci 32GB úložiště a 3GB operační paměti. Jeho cena se pohybuje kolem 3,5 tisíce korun a za tuto částku získáte slušný displej i hardware, 13megapixelový fotoaparát či čtečku otisků prstů. Jde o nabídku, která se neodmítá, nebo má i novinka od Xiaomi vážné mouchy?
Za zapůjčení mobilního telefonu Xiaomi Redmi Note 5A děkujeme internetovému obchodu xm.cz
Xiaomi Redmi Note 5A Prime 32 GB
Rozměry | 153 × 76,2 × 7,7 mm, 153 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 5,5" (1 280 × 720 px) |
Fotoaparát | 13 Mpx, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 435 MSM8940, |
Paměť | RAM: 3 GB, úložiště: 32 GB, microSDHC |
Akumulátor | 3 080 mAh, doba nabíjení: 2:21 hodin |
Obsah balení
V nápadně oranžové krabičce nevelkých rozměrů se vyjma samotného telefonu skrývá již jen USB kabel a koncovka nabíječky. Další příslušenství nečekejte, což však u levného přístroje překvapí málokoho.
Konstrukční zpracování: na kov už nezbylo
Dnes lze říci, že je skoro každý chytrý telefon alespoň zčásti kovový. Podobně se tváří i námi testované Xiaomi. Po uchopení do rukou však nabydete dojmu, že něco nehraje. Telefon promačkáte a proklepete, načež uzříte, že je všude plast. Inu levný model, levnější materiál. Model Redmi Note 5A je tak celý plastový a oproti dražším zástupcům je to poznat. Na druhou stranu je konstrukce stále bytelná a nikde nic nevrže. Plusem je i matný povrch.
Čtečka otisků prstů u levných modelů rozhodně není obvyklá.
Vzhledově se nový model nijak zásadně neliší od ostatních zástupců řady Redmi a ve výsledku tak na první pohled není poznat, že máte levnějšího zástupce. Zejména z dálky a v naší stříbrné verzi, která je k dispozici kromě zlaté a růžové, vypadá smartphone spíše hodnotněji.
Rozmístění prvků po obvodu zařízení je zcela klasické: vpravo nezbytná a dobře se tisknoucí tlačítka, vlevo slot pro dvě nanoSIM karty a paměťovku. Nic tak nebudete hledat. Spodní hrana je domovem microUSB konektoru a hlasitého reproduktoru. Na horní hraně dělá 3,5mm jacku společnost ještě infraport.
Zmínit musíme ještě čtečku otisků prstů na zadní straně, která u levných modelů rozhodně není obvyklá. Zde ji však najdeme a je vcelku spolehlivá. Mohla by být rychlejší, ale nemůžeme chtít vše.
- bytelnost
- dobře padne do ruky
- pouze plastové materiály
Displej: rozhodně neurazí
Displej Xiaomi Redmi Note 5A Prime nás vcelku potěšil. Na poměry nižší třídy dostal velmi slušné HD rozlišení při úhlopříčce 5,5 palců. Rastr sice není nejjemnější, avšak jednotlivé pixely takřka rozeznat nelze. Dostalo se dokonce i na automatickou regulaci jasu, ale musíte být shovívaví. Na měnící se světelné podmínky reaguje velmi pozvolna a postupného krokového zvyšování či snižování jasu si vždy všimnete. Samotný rozsah jasu je pak velmi slušný a postačující pro většinu podmínek. I když se Xiaomi nechlubí přítomností odolného skla, předpokládáme, že i tak má displej nějakou nadstandardní ochranu. Za celou dobu testování se na něm totiž neobjevily žádné známky používání. Hned pod displejem je trojice senzorových tlačítek. Nechybí jim vibrační odezva, ale podsvětlení se nekoná.
- slušný displej
- automatická regulace jasu
- klávesy pod displejem nejsou podsvětlené
Zvuk: obyčejná klasika
Pokud jste středně náročný posluchač, výstup hlasitého reproduktoru na spodní hraně vás vyloženě nezklame. Na nějakou party však Redmi Note 5A Prime raději neberte. Zvuk hraje při vyšší hlasitosti dosti plechově a celkově obstojí jen při srovnání s konkurenty ze střední třídy.
Výstup do sluchátek je už o něčem jiném. Zde nemáme výtek a dostačovat by měl všem nenáročným posluchačům. Pokud navíc sáhnete po kvalitních sluchátkách, můžete se spolehnout na poměrně nadstandardní zážitek.
- dostatečně hlasitý reproduktor
Výkon hardwaru: velká paměť potěší
O výkonnostní stránku se u námi testovaného modelu stará poměrně překvapivě výkonný procesor od Qualcommu, konkrétně osmijádrový Snapdragon 435. Tomu sekundují 3 GB operační paměti, přičemž pro uživatele zůstává dostupná zhruba polovina. Interní paměť nabídne kapacitu 32 GB, z nichž pro uživatele zbývá zhruba 26 GB volných. (Na trhu lze najít také o něco lepší verzi se 4GB RAM a 64GB interní pamětí.)
Tato kapacita nemusí být konečná, neboť Redmi Note 5A Prime disponuje slotem pro paměťové karty, respektive si musíte vybrat mezi microSD kartou (až do 128 GB) a druhou SIM. Až paměť zahltíte aplikacemi a multimediálním obsahem, data budete ukládat na kartu.
- velká RAM
- 32 GB interní paměti
Výdrž baterie: z průměru nevybočí
Telefony Xiaomi jsou známé svými vcelku silnými bateriemi a z nich plynoucí dobré výdrže na jedno nabití. U modelu 5A Prime tomu však není. V útrobách se nachází uživatelsky nevyměnitelná baterie s kapacitou 3 080 mAh. Velký displej si o svůj podíl energie řekne a ve výsledku se tak můžete spolehnout na jeden celý den. Dvoudenní výdrž už patří do kategorie úspornějšího využívání.
Nezapomněli jsme provést ani náš standardizovaný test výdrže, kdy se HD video přehrávalo přes Wi-Fi přesně 8 hodin a 11 minut. Nabití z nuly na 80 % zabere 1 hodinu a 37 minut, úplné nabití pak 2 hodiny a 21 minut.
- uživatelsky nevyměnitelná baterie
Konektivita: LTE? Samozřejmě
Velkou výhodou Xiaomi Redmi Note 5A Prime je úplná podpora sítí LTE. Připojíte se tedy po celém území České republiky. Dále samozřejmě nechybí Wi-Fi ac, Bluetooth 4.2 nebo velmi dobře fungující čip GPS, se kterým je nalezení vaší polohy otázkou okamžiku.
Na internet se můžete podívat skrze prohlížeč Chrome, sada aplikací od Googlu v telefonu totiž nechybí. Netřeba ani nic doinstalovávat, telefon je připraven pro použití hned po vybalení z krabice. Dnes již opět zajímavostí je přítomnost infračerveného portu na horní hraně zařízení. V kombinaci s předinstalovanou aplikací můžete skrze telefon ovládat domácí elektroniku, například televizi. Přesnost však není nijak zázračná a musíte mířit opravdu soustředěně. Nahrazení běžného ovladače k televizi tak určitě neplánujte.
- infračervený port
Fotoaparát: čelní kamerka překvapí
Vzadu integrovaný fotoaparát nabídne rozlišení 13 Mpx a světelnost f/2.2. Sekunduje mu jednotónová přisvětlovací LED dioda. Na optickou stabilizaci se samozřejmě nedostalo, což lze vzhledem k ceně pochopit, i tak ovšem můžeme snímky hodnotit jako velmi slušné, tedy alespoň co se ideálních světelných podmínek týká. Nabídnou vcelku věrné barevné podání i zdařilé makro. Ostrost není úplně ideální, zejména v rozích, ale máme před sebou levný telefon. Při přiblížení je samozřejmě znatelné slévání detailů, opět se však nejedná o žádný výrazný problém. Aplikace je zpracována ve znamení jednoduchosti a rychle se v ní zorientujete.
Dle očekávání nenadchnou fotografie za zhoršeného osvětlení. Nastupuje totiž výrazný šum a snímky ztrácí detaily. Celkově je ale fotoaparát v rámci své kategorie obstojný.
Přední kamera s nezvykle vysokým rozlišením 16 Mpx nabídne slušné výsledky, pro selfies je tedy jako stvořená. Kvalitním autoportrétům dopomáhá i režim krásy a vcelku obstojně si vede i funkce, která odhalí váš věk.
Videoklipy zvládne telefon nahrávat ve Full HD při 30 snímcích za vteřinu. Záznam je kvalitní, přesto se občas setkáte s mírnými záseky. Barevné podání je však velmi dobré, stejně tak pozitivně hodnotíme rychlost přeostřování.
- přehledné prostředí
- slušné snímky za dobrého světla
- kvalitní čelní kamerka
- horší kvalita za nedostatku světla
Software: základ, který nezklame
Xiaomi samozřejmě běží na operačním systému Android, konkrétně ve verzi 7.1 Nougat. Zde bychom si představovali již novější verzi. Pokud čekáte klasické prostředí, budete zklamáni, neb Xiaomi dlouhou dobu vsází na svoji nadstavbu MIUI, zde ve verzi 8.5. Ta dovoluje měnit témata či zamykací obrazovku a vybírat můžete ze stovek různých motivů a tapet. Prostředí můžete během okamžiku změnit na takové, které se blíží iOS, případně si můžete vybrat i téma s různorodou nabídkou zajímavých ikon. MIUI je zkrátka pánem přizpůsobení, ve verzi 8 navíc vcelku prokouklo.
Typické pro MIUI jsou barvy. Ty spatříte všude, jsou výrazné a v některých případech dokonce až agresivní. Čínská klientela si na syté odstíny potrpí. V globální verzi Xiaomi Redmi Note 5A Prime, kterou pořídíte na našem trhu, najdete kompletní českou lokalizaci i aplikace Googlu, což znamená i obchod Google Play. Optimalizace se povedla velmi slušně. Svižný je chod i spouštění aplikací.
- velmi dobrá optimalizace
- starší verze Androidu
Zhodnocení: vstup do světa smartphonů
Nové Xiaomi Redmi Note 5A Prime bychom mohli pasovat na smartphone pro méně náročné či začínající uživatele, kteří si chtějí vyzkoušet možnosti systému Android a současně neutrácet horentní sumu peněz. Za něco málo přes tři tisíce korun obdrží bytelný chytrý telefon s velkým displejem, dostatečně velkou pamětí a solidně optimalizovaným prostředím. Samozřejmě bychom mohli najít i několik vad na kráse: pouze průměrný fotoaparát, nikterak oslnivou výdrž či jen plastové zpracování. Vše však hravě kompenzuje nízká cena a bez šance na úspěch tak nové Xiaomi rozhodně není.
Za zapůjčení mobilního telefonu Xiaomi Redmi Note 5A děkujeme internetovému obchodu xm.cz
Konkurence
Prvním konkurentem vybíráme Huawei Y6 II, který vyjde cenově téměř shodně s Xiaomi. Bohužel zaostává menší pamětí i starším Androidem a ve výsledku tak Xiaomi vychází lépe.
Huawei Y6 II
Rozměry | 154,3 × 77,1 × 8,5 mm, 168 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 5,5" (1 280 × 720 px) |
Fotoaparát | 13 Mpx, video: 1 280 × 720 px, 30 FPS |
Procesor | Huawei Kirin 620, 8×1,2 GHz |
Paměť | RAM: 2 GB, úložiště: 16 GB, microSDXC |
Akumulátor | 3 000 mAh, doba nabíjení: 3:02 hodin |
Mnohem vážnějším konkurentem bude Motorola Moto G4, která má také 5,5palcový displej, avšak s vyšším Full HD rozlišením. Na druhou stranu má méně paměti či starší verzi systému.
Lenovo Moto G4
Rozměry | 153 × 76,6 × 9,8 mm, 155 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 5,5" (1 920 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 13 Mpx, video: 1 920 × 1 080 px |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 617 MSM8952, 4×1,5 GHz + 4×1,2 GHz |
Paměť | RAM: 2 GB, úložiště: 16 GB, microSDXC |
Akumulátor | 3 000 mAh |
Ty hledající styl by mohl zaujmout Alcatel Idol 5, který má mnohem líbivější vzhled. Navíc má kvalitnější displej, byť menší, či novější Android. Zamrzí menší paměť a cena oproti Xiaomi je o pár set korun vyšší.
Alcatel Idol 5
Rozměry | 148 × 73 × 7,5 mm, 155 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 5,2" (1 920 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 13 Mpx, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS |
Procesor | MediaTek 6753, 4×1,3 GHz + 4×1,5 GHz |
Paměť | RAM: 3 GB, úložiště: 16 GB, microSDXC |
Akumulátor | 2 760 mAh, doba nabíjení: 2:53 hodin |
A kvalita zrovna tohoto testu taky nic moc. Měli jste na to aspoň jeden den? Působí to narychlo spíchnuté, jen tak jakoby mimochodem při jiné práci.
Ale abych jen nekritizoval, foťák na tuhle kategorii působí slušným dojmem, vezmu-li v úvahu podmínky, za kterých to testovali. Výkon taky super, aspoň je to Qualcomm. Výdrž naopak působí jako zklamání, jestli s 3000 mAh zvládne jen den.