Segment wearables, tedy chytrých nositelností, je mezi námi již poměrně dlouho. Zatímco hodinky nemusí každému sedět, především kvůli nezbytnosti je neustále nabíjet, mnohem větší smysl mohou dávat chytré náramky. Ty často dokáží nabídnout podobné funkce, avšak za mnohem přijatelnější cenu a především s delší výdrží na nabití. Zdárným příkladem může být řada Mi Band od Xiaomi. Nejnovější Mi Band 4 již rozhodně spadá mezi ty schopnější náramky. Má barevný a dotykový displej, zvládá různé fitness aktivity, samozřejmostí jsou notifikace a zvýšená odolnost. Cena jen mírně převyšuje hranici jednoho tisíce korun. Je i nejnovější Mi Band 4 stále tou správnou volbou?
Xiaomi Mi Band 4 je chytrý náramek s barevným AMOLED displejem – preview
Technické parametry Xiaomi Mi Band 4
Kompletní specifikaceKonstrukce | 45 × 18 × 9 mm, 22,1 g, odolnost: ano |
---|---|
Pásek | umělý, vyměnitelný: ano, zapínání: flexibilní materiál |
Displej | AMOLED, 0,95" (120 × 240 px), tvar: hranatý |
Systém | proprietální, kompatibilní s: Android, iOS |
Datové funkce | Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: ne, mobilní sítě: ne, NFC: ne |
Chipset | |
Paměť | RAM: 1 MB, vnitřní paměť: 16 MB, paměťové karty: ne |
Akumulátor | 135 mAh, nabíjení: proprietární kolébka, doba nabíjení: 1:03 hodin |
Dostupnost | Q3 2019, 950 Kč |
Obsah balení: líbivá krabička
Nový Mi Band 4 si domů přinesete v pěkné krabičce, ve které byste možná očekávali spíše ochranné pouzdro na telefon. Na každý pád v něm najdete kromě černého silikonového náramku také hlavní tělo, tedy samotný Mi Band 4. Dále je zde samozřejmě nabíjecí kolébka s USB-A konektorem a kraťoučkým kabelem.
Konstrukční zpracování: náramek, o kterém ani nevíte
Po designové stránce Xiaomi nic moc nevymýšlelo. Máme zde jednoduché oválné tělo samotného Mi Bandu 4, které se vloží do silikonového náramku. Samotné tělo je možná až příliš tlusté a čas od času se mi stávalo, že jsem s ním drcnul o nějakou hranu. Ke cti připočtěme, že všechny kolize zvládá náramek zatím zcela bez úhony. Větší tloušťku vyváží opravdu velice nízká hmotnost pouhých 22 gramů. O náramku na zápěstí za chvíli ani nevíte a můžete s ním skutečně fungovat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.
O náramku na zápěstí za chvíli ani nevíte.
Starší generace mohly v některých náramcích o něco hůře držet, to však v letošním roce rozhodně nehrozí. Umístit Mi Band 4 do náramku je téměř nadlidský úkol vyžadující hodně síly. Podobně komplikovaně se Mi Band 4 z náramku také dostává, a je tedy jediným štěstím, že nabíjení není nijak časté.
Samotný silikonový náramek je matně černý a působí vcelku obyčejným dojmem. Samozřejmě si náramky můžete dokoupit a potěší, že je na nich dostatek zdířek, a hodí se tak na větší i menší ruku.
S Mi Bandem se nemusíte obávat ani vlhkého prostředí či vody. Výrobce se chlubí odolností až do 5 ATM, což je ekvivalent ponoření do 50metrové hloubky. Na potápění však novinka rozhodně určena není. Určitě s ní však můžete plavat, zmoknout a podobně.
- velmi nízká hmotnost
- pevně drží v náramku
- voděodolnost do 5 ATM
- tlustší tělo
- obtížnější vyjímání z náramku
Displej: užijete si barvičky
V případě displeje došlo mezigeneračně k zásadnímu posunu. Xiaomi se rozhodlo nasadit barevný AMOLED panel s úhlopříčkou 0,96 palce. Displej je tak o něco větší, nadále obdélníkového tvaru s rozlišením 120 × 240 pixelů. Plocha těla Mi Bandu samozřejmě zdaleka není využita, přesto patří displej v rámci segmentu chytrých náramků k těm větším. Podstatné ovšem je, že se zásadně zlepšila čitelnost venku i na ostrém slunci. Vhodně zvolené barvy jednoduše dělají své. Lví podíl na čitelnosti má také jas, který lze skrze náramek v několika krocích nastavit, přičemž na nejvyšší hladinu displej září.
Displej, respektive celá čelní strana, je chráněna nejmenovaným odolným sklíčkem, které svou práci odvádí spolehlivě a na zobrazovači není po dvou týdnech ani jeden škrábanec. Displej samozřejmě nesvítí pořád. K životu jej probudíte buď senzorovým tlačítkem pod ním, nebo gestem zvednutí ruky. To si však nejprve musíte povolit v aplikaci Mi Fit a beztak nefunguje zcela spolehlivě. Občas můžete s rukou hýbat jak chcete a náramek je nadále ponořen do tmy.
- velmi dobrá čitelnost
- vysoká úroveň jasu
- velký a barevný AMOLED panel
- gesto probuzení nefunguje spolehlivě
Systém a výkon: základ zvládnete skrze náramek
Proprietární systém Mi Bandu 4 je pevně spjatý s aplikací Mi Fit, kterou si do svého telefonu s Androidem 4.4 či iOS 9 a novějšími musíte nainstalovat. Aplikace je potřebná již k samotnému párování přes Bluetooth. Párování je otázkou chvilky a následně můžete začít náramek využívat.
Stáhnout Mi Fit
Prostředí působí velmi jednoduše a primárně se v něm pohybujete vertikálním směrem. Tímto pohybem opustíte hlavní obrazovku s hodinami + dalšími informacemi a přesunete se do menu. První položkou je Status, pod kterou se skrývají základní statistiky, tedy kolik jste ušli kroků, kilometrů a kolik jste spálili kalorií. Druhou položkou je měření srdečního tepu, Mi Bandu 4 totiž nechybí potřebný senzor, a snadno si tak můžete změřit tep, případě nechat náramek, ať jej v pravidelných intervalech měří za vás. Nastavit lze také automatické zvýšení frekvence měření při zaznamenání fyzické zátěže. Podrobnější volby se vždy provádějí v aplikaci Mi Fit ve smartphonu.
Třetí položkou v menu jsou již cvičební akce, kdy si vyberete, zda například jdete jen na procházku, hodláte se proběhnout, projet na kole či si jdete zaplavat. Další v řadě je počasí, které mi však zcela nepochopitelně nefungovalo. Po otevření náramek hlásil, že je nutné jej spojit s aplikací Mi Fit, a to navzdory tomu, že byl spárován.
Dále jsou na řadě notifikace, které si nejprve opět musíte nastavit skrze Mi Fit. Snadno si zvolíte, od kterých aplikacích chcete notifikace na náramek dostávat. Notifikace pak skutečně chodí a dokonce můžete každé aplikaci přiřadit lehce odlišné vibrace. Vše by bylo dokonalé, kdyby náramek podporoval češtinu, případně alespoň české znaky. Aktuálně jsou znaky často nečitelné a zásadním způsobem to degraduje používání náramku. Lze sice stáhnout doplňkovou neoficiální aplikaci, která sice češtinu nepřinese, ale je pouze pro Android, placená a ořeže veškerou diakritiku. Případně je k dispozici již beta verze českého prostředí od komunity, ani jedno však není oficiální a v tomto ohledu musíme měřit všem zařízením jedním metrem. Běžný uživatel si chce náramek koupit a používat. Nikoliv kutit a přemýšlet, jak jej dostat do použitelného stavu. Mi Band 4 v tomto ohledu tedy pokulhává. A aby toho nebylo málo, na notifikace nelze ani základně reagovat, a vždy tak stejně musíte sáhnout po telefonu.
Poslední položka zvaná „More“ (více) nabízí doplňkové funkce, jako jsou například stopky, časovač, budík, nastavení úvodního displeje, případně vyhledání telefonu nebo tichý režim. Nechybí ani hudební přehrávač, ke kterému se mimochodem rychle dostanete také horizontálním tahem z hlavní obrazovky. Snadno můžete pouštět a přepínat skladby, bohužel jen z nativního přehrávače ve vašem telefonu. Spotify s náramkem nijak nespolupracuje.
Barevný displej přímo vybízí využít různé obrazovky s hodinami. V náramku jsou k dispozici tři vcelku konzervativní možnosti. Skrze aplikaci Mi Fit si vždy můžete jeden další typ stáhnout. V nabídce jich je několik desítek, bohužel většina je „čínsky extravagantní“, a rozhodně tak nesednou každému.
Aplikace Mi Fit se snaží o minimalistický design a přehlednost. Alespoň v jejím případě potěší přítomnost českého jazyka, byť to opět není 100% a v nastavení najdete hned několik popisků, které jsou anglicky. V aplikaci získáte přehled o všem, co náramek posbíral. Již zmíněné kroky, kalorie nebo třeba také informace o vašem spánku, kdy náramek dokáže automaticky zaznamenat, že jste delší dobu v klidu a odpočíváte. Jakmile se vzbudíte, opět režim sledování spánku ukončí a vy získáte přehled o lehké a hluboké fázi vašeho spánku.
- nejdůležitější informace jsou k dispozici
- přehledné menu
- plynulý chod
- přehledná aplikace Mi Fit
- podporuje zařízení s Androidem i iOS
- náramek oficiálně neumí česky
- aplikaci Mi Fit není dokonale přeložená
Výdrž baterie: klasická jistota
Mi Bandy byly známé opravdu velmi dlouhou výdrží, která dokázala atakovat i jeden měsíc. To se s příchodem Mi Bandu 4 lehce mění, a to navzdory tomu, že Xiaomi nasadilo silnější 135mAh baterii. Více možností a především barevný displej si žádají o svůj příděl energie. Sám výrobce slibuje až 20denní výdrž a realita se k této hodnotě může přiblížit. Po 7denním využívání, kdy jsem měl náramek neustále při sobě, zapnuté notifikace a měření srdečního tepu každou půl hodinu, zbývalo 60 % kapacity baterie. Právě měření srdečního tepu odčerpává nejvíce energie. Nastavit si totiž můžete i měření každou minutu, což v praxi znamená, že náramek budete nabíjet přibližně každé 4 dny.
Nabití náramku je velmi svižné i v případě, že jej budete nabíjet přímo z notebooku. Ze zhruba 5 % do 100 % zabere přibližně jednu hodinu.
- velmi dobrá výdrž
Sportovní funkce: základy splní
S Mi Bandem 4 můžete samozřejmě také sportovat. Přímo v hlavním menu naleznete spoustu aktivit, ze kterých si postačí vybrat. Základem je prostá chůze. U venkovních aktivit vás náramek vyzve, ať si zapnete GPS. Tu sám bohužel nenabízí, což je s ohledem na cenu pochopitelné. Běhat můžete i bez GPS, avšak o trase nebudete mít přehled. Samozřejmě je zde možnost, že GPS nezapnete ani v telefonu a budete-li jej mít při sobě, bude náramek polohu počítat dle mobilního signálu a stanic BTS (vysílačů mobilních operátorů).
Nechybí samozřejmě běhání, a to jak venku, tak na pásu. Zvolit si můžete také jízdu na kole či klasické posilování. Jelikož je Mi Band 4 odolný proti vodě, nechybí ani možnost plavání, kde lze zvolit délku bazénu. Na výběr jsou klasické vzdálenosti, tedy 25 metrů a 50 metrů. Máte však i možnost si délku plavání navolit sami. Kaňkou na kráse je, že si činnost musíte vždy sami odstartovat, náramek automaticky počítá jen kroky a konkrétní „workout“ automaticky nespustí.
Veškeré údaje můžete sledovat v aplikaci Mi Fit, která navíc podporuje synchronizaci například s Google Fit, což se může hodit, pokud například v průběhu let budete střídat různé chytré doplňky.
- široký výběr činností
- synchronizace s Google Fit
- každou činnost je zapotřebí ručně spustit
- nutnost spoustu údajů manuálně upravovat či nastavovat
Zhodnocení: za málo peněz hodně muziky
Xiaomi Mi Band 4 důstojně navazuje na své předchůdce a dává jednoznačný důvod původním majitelům k přesedlání na nejmodernější typ. Ponechává si totiž v podstatě vše pozitivní a pouze vylepšuje. V prvé řadě zde tak máme neskutečně lehký náramek, který se pohodlně nosí. Designem sice příliš nenadchne, ale tomu budiž odpuštěno. Značným progresem prošel displej, který je mezi levnými chytrými náramky jednoznačně nejlepší. Barevný a dotykový AMOLED panel s perfektní čitelností, to je přesně to, co aktivní lidé, často se pohybující venku, potřebují.
Nechybí zvýšená odolnost, propracovaná aplikace Mi Fit a možnost provádět nespočet sportovních aktivit. Zde je sice nutné počítat s manuální obsluhou, ale opět platí, že před sebou máme náramek za dvanáct stovek. Vynikající je možnost být o všem informován či přítomnost automatického měření srdečního tepu. Stinnou stránkou zůstává absence češtiny v rámci náramku, což se však do budoucna může změnit. Pokud hledáte chytrý náramek s nijak vysokou cenou, zjistíte, i po pohledu ke konkurenci, že Mi Band 4 v tomto segmentu jednoznačně vládne.
Konkurence
Z levných náramků se nabízí například Samsung Galaxy Fit e, který na první pohled vypadá přeci jen lépe. Jenže tím jeho klady končí. Má pouze černobílý displej a především zásadně horší výdrž. Levnější je přitom pouze o cca dvě sto koruny, což je zanedbatelné.
Samsung Galaxy Fit-e
Konstrukce | 40,2 × 16 × 10 mm, 15 g, odolnost: ano |
---|---|
Pásek | umělý, vyměnitelný: ne |
Displej | POLED, 0,74" (128 × 64 px) |
Systém | proprietální, kompatibilní s: Android, iOS |
Konektivita | Bluetooth: 5.0, ne, ne |
Akumulátor | 70 mAh, nabíjení: proprietární kolébka |
Další možností je Honor Band 4, který se chlubí 0,95palcovým dotykovým AMOLED displejem a nechybí mu ani voděodolnost nebo měření spánku. Cenově se pohybuje těsně pod hladinou jednoho tisíce korun.
Honor Band 4
Konstrukce | 43 × 17,2 × 11,5 mm, 23 g, odolnost: ano |
---|---|
Pásek | umělý, vyměnitelný: ? |
Displej | AMOLED, 0,95" (128 × 32 px) |
Systém | proprietální, kompatibilní s: Android, iOS |
Konektivita | Bluetooth: 4.2, ne, NFC |
Akumulátor | 100 mAh, nabíjení: proprietární kolébka, doba nabíjení: 1:30 hodin |