Zase uplynulo pár týdnů a já musím opět připomenout hru Clash Royale. Zdá se, že nás bude provázet minimálně po celý tento rok. Rovnou však upozorním, že dnes recenzovaný titul si nepůjčuje tolik jako dříve recenzovaná konkurence a místo toho se snaží přijít s kompletně odlišným zážitkem, i když vypadá velmi podobně.
Stormbound – videorecenze
Zpomal
Jednoduše by se dalo říci, že pokud je pro vás Clash Royale příliš rychlý a zběsilý, zkuste Stormbound. Ten totiž stále zachovává onu premisu bitevního pole s hrady na obou koncích, ale místo hektického házení bojových jednotek do vřavy přináší mnohem taktičtější tahový režim. To znamená, že na vše máte dostatek času a nemusíte se bát si své kroky rozmyslet. Skoro by se dalo říci, že se zbrklostí v žádném případě nevyhrajete. Tady totiž síla vždy nerozhoduje.
Musím zmínit i druhou hru, která vám během hraní bude tanout na mysli: HearthStone. Během svého tahu vykládáte do pole jednotky. Ty mají sílu, která zároveň odpovídá jejich životům, a v každém tahu se pohnou kupředu. Lepší jednotky pak nesou i nějakou schopnost, která může zlepšit vaše stávající jednotky či ovlivnit soupeře. Asi nemusím zdůrazňovat, že chytrou kombinací těchto schopností a vykládání ve vhodném pořadí můžete zásadně ovlivnit průběh bitvy.
Nejen síla vyhrává
Zatímco v prvních úrovních kampaně si vystačíte s hrubou silou, proti skutečným hráčům už neobstojíte. Karty se dělí do několika kategorií, které se výrazně liší stylem hraní. Ledový klan se celkem očekávatelně zaměřuje na mražení protivníků, čímž je zpomaluje. V tomto balíčku najdete karty, které umí jednotky mrazit, jiné zase zmražené jednotky ničí, zároveň výrazněji pracují se ziskem many, její přeměnou na sílu apod.
Najít svůj herní styl vám pomůže i kampaň, ve které si zahrajete proti všem druhům balíčků ve třech obtížnostech. Zároveň si zde můžete ozkoušet strategii a funkčnost poskládaného balíčku. Snadno se vám stane, že do něj zahrnete příliš karet efektů a zapomenete na jednotky, případně nezvládnete rozložení many. Každá karta totiž stojí určitý počet many. Její počet se vám každým kolem zvyšuje a postupně tak můžete hrát více karet najednou nebo využít nějaké silnější.
Vše něco stojí
Zatímco herní systém je opravdu zábavný a nabízí výraznější taktické možnosti než konkurence, v rámci monetizace jde ve velmi podobných šlépějích. I když některé běžné prvky chybí – po výhře nemusíte čekat na doručení odměny, ta naopak přijde ihned v závislosti na vašem umístění v lize. Zhlédnutím reklamy navíc můžete zisk ještě zvýšit. Základní free-to-play mechanikou je samozřejmě sběr karet, protože ty představují jednotky a kouzla.
Po dohrání kampaně získáte pro každý balíček několik karet, což bohužel nestačí pro plnohodnotné hraní a zkušenější hráče tím v žádném případě nezaskočíte. Získat další karty můžete plněním denních úkolů či vyhráváním bitev. Nejjednodušší variantou samozřejmě zůstává nákup balíčků za skutečné peníze. Pokud vám nevadí opravdu pomalý postup, s notnou dávkou trpělivosti si postavíte lepší balíčky i dlouhým opakováním bitev a pomalým získáváním zlaťáků.
Závěr
Stormbound kombinuje vynikající taktické bitvy se sběratelskou hrou, která nemusí být pro každého. Navíc přichází v jednoduché, ale moderní a stylové grafice. Čtveřice herních balíčků pak nabízí značnou variabilitu, i když získat více karet může chvíli trvat, pokud do hry nechcete investovat spoustu skutečných peněz. Velkou výhodou však zůstává, že vás autoři neomezují energií nebo čekáním na odměny.