Sony Xperia XZ1
recenze

Sony Xperia XZ1

Čest tradicím
73

Sony na veletrhu IFA 2017 představilo nové vlajkové lodě a my dnes detailně probereme zkušenosti z používání větší z nich. Nenechte se odradit, setrvání u známé designové linie ještě nemusí znamenat nic špatného. Konala se ale revoluce aspoň uvnitř telefonu, nebo zde máme pouze převlečenou Xperii XZ Premium? Nejen to odhalí naše recenze společně s videopohledem.

Konektivita: nelze si stěžovat

Samozřejmostí je plné LTE, Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0 a NFC. Chybět by vám mohl maximálně tak infraport. Pochválit musíme rychlou a spolehlivou GPS. USB-C představuje v dané kategorii již samozřejmost.

Sony Xperia XZ1
Líbilo se nám
 • rychlá Wi-Fi a LTE Cat 16
 • Bluetooth 5.0 a NFC
 • síla signálu
Nelíbilo se nám
 • nemá infraport

Fotoaparát: zamrznutí v čase

Čekat na fotoaparát se u Sony vyplatí a u Xperie XZ1 dvojnásob. Hardwarově je stejný jako v případě Xperie XZ Premium, ale má softwarová vylepšení. Bavíme se o fotoaparátu s rozlišením 19 Mpx a světelností f/2.0.

Aplikace fotoaparátu prošla aktualizací. Jsou to detaily, ale poměrně příjemné. Osobně jsem rád, že 4K je nově v nastavení u natáčení a již pro něj není vyhrazen další „speciální“ režim. Aplikace je jinak přehledná a jednoduchá, a to i v případě, že chcete natáčet video s 960 FPS. Jen pozor – v tomto režimu nemůžete natáčet kontinuálně, protože záběr se zpomalí jen na zlomek vteřiny a následně pokračuje „klasickou“ rychlostí. Znovu jej můžete aktivovat cca za 3 vteřiny.

Většinou s XZ1 pořídíte opravdu krásné fotografie, od vlajkové lodi koneckonců nelze nic jiného očekávat. Snímky mají věrné barvy, jsou poměrně detailní a vlastně se neliší od těch z Xperie XZ Premium (i když Sony říká, že fotoaparát XZ1 má softwarovou výhodu). Dynamický rozsah je také ukázkový a prediktivní hybridní ostření zajistí vždy ostré snímky.

Na konkurenci ale snímky stále trochu ztrácejí. Nemáme zde tolik detailů. U Xperií jsme byli zvyklí, že se detaily slévaly a vznikla jakási olejomalba. To již dnes neplatí, ale s detaily je to stále slabší, zejména pak v noci. Mnoho lidí si toho ale ani nevšimne. Viditelné to je především v přímém srovnání. Existují prostě i lepší fotomobily. I tak se Xperia XZ1 řadí mezi ty nejlepší.

Mít v kapse kameru s možností natáčet 960 FPS je prostě cool.

Hlavní síla tohoto foťáku ale není ani tak ve fotkách, jako spíš ve slow-motion nahrávaní při neuvěřitelných 960 FPS. Stačí buď jen klepnout a pořídit zpomalený záznam, nebo nahrávat normální video a klepnutím na speciální ikonku záběr na chvilku efektním způsobem zpomalit. A poté pokračovat v normálním natáčení dál. Přechody jsou plynulé, ostatně známe to již z Xperie XZ Premium. Pro hračičky skvělá volba, jen se naučte vše správně načasovat, protože v tomto režimu nelze natáčet kontinuálně – došlo by k přehřátí zařízení.

Sony Xperia XZ1 – testovací video, HD, 960 FPS

Sony Xperia XZ1 – testovací video, HD, 960 FPS

Pochválím také natáčení běžného videa, u nějž máte na výběr mezi 4K při 30 FPS nebo Full HD při 30 či 60 FPS. Všechny záznamy vypadají dobře, ale jen u Full HD při 30 FPS lze naplno využít pokročilou pětiosou elektronickou stabilizaci SteadyShot, která patří mezi ty nejlepší na trhu.

Sony Xperia XZ1 – testovací video, Full HD, 60 FPS

Sony Xperia XZ1 – testovací video, 4K, 30 FPS

Rovněž přední 13Mpx kamerka s 22mm širokoúhlým objektivem vám pořídí velmi kvalitní selfie fotky, a to opět díky přispění elektronické stabilizace SteadyShot.

Líbilo se nám
 • přehledná aplikace
 • kvalitní snímky
 • video s 960 FPS
 • Full HD s 60 FPS i 4K při 30 FPS
Nelíbilo se nám
 • horší snímky za tmy
 • 960 FPS „jen“ v HD
 • časově omezené natáčení při 960 FPS

Software: Android 8.0 mezi prvními

Za prostředí a potažmo celý systém lze Sony jen a jen chválit. Vše totiž běží na nejnovějším Androidu 8.0.0 s jen lehkou nadstavbou. Ta vůbec nepřekáží a zároveň zachovává rysy typické pro Sony. Prostředí je skoro čisté – najdete tu jen pár vlastních aplikací, jinak nic neobvyklého.

Launcher je příjemně jednoduchý a pěkný, byť se občas setkáte se záseky při animacích. Osobně mne však mnohem více mrzí to, že Sony odebralo možnost probudit telefon dvojitým poklepáním na displej. Proč?!

Na první pohled vypadá vše uhlazeně, ale jakmile začnete instalovat aplikace, tak některé ikonky jsou kulaté, jiné hranaté. I když se Sony snaží, tak sjednotit je nedokáže.

Líbilo se nám
 • nejnovější Android 8 Oreo
 • jednoduchý a hezký launcher
Nelíbilo se nám
 • občasné záseky animací
 • již nepodporuje probuzení poklepáním
Diskuze ke článku
Mira
Vypada jako moje dávná Z1. U Sony se asi zastavil čas. Kdy konečně změní ten retro design. Tam bych chtěl dělat designéra.
Dragereker
To porovnanie s autom nebol dobrý príklad. Je proste fakt, že ľudia niekedy ohromne siahali po Xperiách, a teraz? Je to značka niekde v úzadí...Tie rámčeky majú síce stereo,ale sú VEĽKÉ a to znamená že nosíš zbytočne väčšiu váhu a väčšie rozmery so sebou. Pritom aj s menšou kapacitou batérie(výdrž má Xz1 dobrú,keby mal ale o pár stovák mah navyše,ešte by mohla byť lepšia výdrž). Je to nepraktické.
Fotoaparát- sú tu vylepšenia, ale málo. Pre tých ktorí veria firme Dxomark(ja nie),tak ich asi sklame,keď jej starší brat XZ Premium dostala podľa nových testov 83 bodov, a paradoxne je na tom horšie VIDEO ako foto. Takže XZ1 bude na tom podobne.
Fre ddy
Recenzent evidentně zapomněl na chybějící FM Rádio. Pokud zrovna mu nechybí, tak to ještě neznamená, že by se tomuto skvělému mobilu nehodilo. Mě například nikdy nechybí "bezdrát. nabíjení", ale respektuji ty, kteří mobil bez něj nechtějí. Takže příště raději přesnější recenzi!, a nejen ty fičúry, které se líbí recenzentovi.
Blue Sun
Blue Sun
Rozplyvat se tolik na 960 FPS, kdyz to je vic marketingova, nez uzitecna funkce, je zkratka smesne... Vlastne i jeji pouziti je dost smesne, ale to u Sony nejak neprekvapuje.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze