Fotoaparát: 960 FPS a mnoho dalšího
Jedním z největších taháku nové Xperie XZ Premium má být již tradičně fotoaparát. U něj Sony dostalo trochu rozum a místo navyšování počtu megapixelů jsme se dočkali pravého opaku, i když ne moc výrazného. Nový senzor Exmor RS má nyní 19 Mpx a nese jméno Motion Eye. Světelnost f/2.0 není nijak působivá, ale je tu 25mm širokoúhlý objektiv a pixely mají 1,22 mikrometru. Specifikace vám však neřeknou celou pravdu – je nutné se vrhnout do focení.






















Většinou pořídíte s XZ Premium opravdu krásné fotografie, od vlajkové lodě nic jiného nelze čekat. Snímky mají věrné barvy, jsou detailní a typické rozmazání v rozích skoro úplně zmizelo, byť občas pořád růžky vystrkuje. Dynamický rozsah je také ukázkový a prediktivní hybridní ostření zachytí vždy ostré snímky. A pokud zachytí rychle se pohybující objekt, dá vám vybrat až ze čtyřech automaticky zachycených fotek, které pořídí ještě před stisknutím spouště i po něm.
Rovněž je zábava fotit díky bleskovému ukládání fotek. Není to sice nic na úrovni iPhonu, ale bohatě stačí. Prodleva nenastává ani u hardwarové spouště, u které lze upravit, zda chcete namáčknutím nejprve zaostřit a domáčknutím vyfotit, či fotit hned lehkým namáčknutím.
Pojďme si však přiblížit také pár záporů, kterým se Sony nevyhnulo. Za špatného světla jsou nyní fotografie o něco lepší než dříve, ale stále nemají na současnou konkurenci, která je v této oblasti trochu dál. Největší problém však představuje fakt, že stále úplně nezmizel nechvalně známý „soňácký“ postprocessing. Při zběžném prohlížení fotek si jej každý všimnout nemusí, ale na velkém monitoru a po přiblížení lze jasně vidět výrazné splývání detailů. Jako vždy tento neduh nejvíce odnesou zelené plochy jako tráva či koruny stromů. Nutno však doplnit, že se v této oblasti Sony výrazně polepšilo a výsledná „olejomalba“ už nebije tolik od očí.
Hlavní síla tohoto foťáku ale není ani tak ve fotkách jako v revolučním slow-motion nahrávaní při neuvěřitelných 960 FPS. Stačí buď jen klepnout a pořídit zpomalený záznam, nebo nahrávat normální video a klepnutím na speciální ikonku záběr na chvilku efektním způsobem zpomalit a poté pokračovat dál. Třetí možností je nahrávání ve 120 FPS, kdy si můžete zpomalení sami určit kdekoli chcete, a to i zpětně ze záznamu.
Zpomalené záběry vypadají opravdu úžasně a zejména plynulý přechod z normální rychlosti na 960 FPS a zase zpět je často až dechberoucí. Problémem je ale pouze HD rozlišení, což s sebou nese potíže s celkovou kvalitou. Potřebujete opravdu skvělé světlo, aby vypadal obraz alespoň trochu použitelně, neboť jinak je zrnitý a barvy vybledlé. Zároveň lze v důsledku vlastností DRAM paměti, která tuto funkci umožňuje, zachytit jen 2 desetiny sekundy okamžiku – musíte se tedy naučit pořádně časovat stisknutí spouště. Naštěstí ale můžete zpomalené záběry v průběhu natáčení celkem hojně dávkovat, kdy minimální prodleva mezi záběry činí nějaké 3 sekundy. Po jejich uplynutí můžete stisknout zpomalení znovu.
Technologie je to tedy opravdu úžasná, ale zůstává otázkou, jak často slow-motion používáte. Já prakticky nikdy, a proto mi přijde tato funkce spíše jako gimmick. Ale skutečně úctyhodný gimmick, který nikdo jiný nenabídne. Určitě si díky němu najde XZ Premium nespočet fanoušků. Pokud chcete o novém fotoaparátu a slow-motion vědět ještě více, odkáži vás na naše speciální články o foťáku a slow-motion režimu, kde najdete ještě více fotek a hlavně skvělé video s mnoha krásnými zpomalenými záběry v dokonalých podmínkách.
Sony Xperia XZ Premium – testovací video, 720p, 960 FPS
Dále pochválím také natáčení videa, u nějž máte na výběr mezi 4K při 30 FPS nebo Full HD při 30 či 60 FPS. Všechny záznamy vypadají dobře, ale jen u Full HD při 30 FPS lze naplno využít pokročilou pětiosou elektronickou stabilizaci SteadyShot, která patří mezi ty nejlepší na trhu.
Sony Xperia XZ Premium – testovací video, 2160p, 30 FPS
Sony Xperia XZ Premium – testovací video, 1080p, 30 FPS, SteadyShot
Rovněž přední 13Mpx kamerka s 22mm širokoúhlým objektivem vám vyfotí velmi kvalitní selfie fotky, a to opět díky přispění elektronické stabilizace SteadyShot. Jen si trochu rýpnu do fotoaplikace, která má sice výborný manuální režim, ale už opravdu potřebuje modernizaci. Ovládání je občas trochu problematické a rozdělení funkcí jako 4K video do speciálních aplikací by už mohlo zmizet.
Líbilo se nám:
- velmi kvalitní fotografie
- revoluční slow-motion záběry při 960 FPS
- výborné video a elektronická stabilizace
- povedená 13Mpx selfie kamerka
Nelíbilo se nám:
- za špatného světla nepatří foťák mezi úplnou špičku
- postprocessing stále velmi častým neduhem
- slow-motion videa vyžadují opravdu dobré světlo
- zastaralá fotoaplikace