Sony Xperia XZ Premium
recenze

Sony Xperia XZ Premium

Skvost zaseknutý v čase
85

Většina letošních vlajkových lodí již vyplula, ale pár nám jich přeci jen doteď pouze stálo v docích. Jedním z opozdilců je Sony, které přichází na trh s Xperií XZ Premium. 4K displej, Snapdragon 835 a zcela nový fotoaparát – jen pár vlastností, které vás k ní mohou lákat. Jak si však nová Xperie povede vzhledem k letošní ostré konkurenci?

Fotoaparát: 960 FPS a mnoho dalšího

Jedním z největších taháku nové Xperie XZ Premium má být již tradičně fotoaparát. U něj Sony dostalo trochu rozum a místo navyšování počtu megapixelů jsme se dočkali pravého opaku, i když ne moc výrazného. Nový senzor Exmor RS má nyní 19 Mpx a nese jméno Motion Eye. Světelnost f/2.0 není nijak působivá, ale je tu 25mm širokoúhlý objektiv a pixely mají 1,22 mikrometru. Specifikace vám však neřeknou celou pravdu – je nutné se vrhnout do focení.

Většinou pořídíte s XZ Premium opravdu krásné fotografie, od vlajkové lodě nic jiného nelze čekat. Snímky mají věrné barvy, jsou detailní a typické rozmazání v rozích skoro úplně zmizelo, byť občas pořád růžky vystrkuje. Dynamický rozsah je také ukázkový a prediktivní hybridní ostření zachytí vždy ostré snímky. A pokud zachytí rychle se pohybující objekt, dá vám vybrat až ze čtyřech automaticky zachycených fotek, které pořídí ještě před stisknutím spouště i po něm.

Rovněž je zábava fotit díky bleskovému ukládání fotek. Není to sice nic na úrovni iPhonu, ale bohatě stačí. Prodleva nenastává ani u hardwarové spouště, u které lze upravit, zda chcete namáčknutím nejprve zaostřit a domáčknutím vyfotit, či fotit hned lehkým namáčknutím.

Pojďme si však přiblížit také pár záporů, kterým se Sony nevyhnulo. Za špatného světla jsou nyní fotografie o něco lepší než dříve, ale stále nemají na současnou konkurenci, která je v této oblasti trochu dál. Největší problém však představuje fakt, že stále úplně nezmizel nechvalně známý „soňácký“ postprocessing. Při zběžném prohlížení fotek si jej každý všimnout nemusí, ale na velkém monitoru a po přiblížení lze jasně vidět výrazné splývání detailů. Jako vždy tento neduh nejvíce odnesou zelené plochy jako tráva či koruny stromů. Nutno však doplnit, že se v této oblasti Sony výrazně polepšilo a výsledná „olejomalba“ už nebije tolik od očí.

Hlavní síla tohoto foťáku ale není ani tak ve fotkách jako v revolučním slow-motion nahrávaní při neuvěřitelných 960 FPS. Stačí buď jen klepnout a pořídit zpomalený záznam, nebo nahrávat normální video a klepnutím na speciální ikonku záběr na chvilku efektním způsobem zpomalit a poté pokračovat dál. Třetí možností je nahrávání ve 120 FPS, kdy si můžete zpomalení sami určit kdekoli chcete, a to i zpětně ze záznamu.

Zpomalené záběry vypadají opravdu úžasně a zejména plynulý přechod z normální rychlosti na 960 FPS a zase zpět je často až dechberoucí. Problémem je ale pouze HD rozlišení, což s sebou nese potíže s celkovou kvalitou. Potřebujete opravdu skvělé světlo, aby vypadal obraz alespoň trochu použitelně, neboť jinak je zrnitý a barvy vybledlé. Zároveň lze v důsledku vlastností DRAM paměti, která tuto funkci umožňuje, zachytit jen 2 desetiny sekundy okamžiku – musíte se tedy naučit pořádně časovat stisknutí spouště. Naštěstí ale můžete zpomalené záběry v průběhu natáčení celkem hojně dávkovat, kdy minimální prodleva mezi záběry činí nějaké 3 sekundy. Po jejich uplynutí můžete stisknout zpomalení znovu.

Technologie je to tedy opravdu úžasná, ale zůstává otázkou, jak často slow-motion používáte. Já prakticky nikdy, a proto mi přijde tato funkce spíše jako gimmick. Ale skutečně úctyhodný gimmick, který nikdo jiný nenabídne. Určitě si díky němu najde XZ Premium nespočet fanoušků. Pokud chcete o novém fotoaparátu a slow-motion vědět ještě více, odkáži vás na naše speciální články o foťáku a slow-motion režimu, kde najdete ještě více fotek a hlavně skvělé video s mnoha krásnými zpomalenými záběry v dokonalých podmínkách.

Sony Xperia XZ Premium – testovací video, 720p, 960 FPS

Dále pochválím také natáčení videa, u nějž máte na výběr mezi 4K při 30 FPS nebo Full HD při 30 či 60 FPS. Všechny záznamy vypadají dobře, ale jen u Full HD při 30 FPS lze naplno využít pokročilou pětiosou elektronickou stabilizaci SteadyShot, která patří mezi ty nejlepší na trhu.

Sony Xperia XZ Premium – testovací video, 2160p, 30 FPS

Sony Xperia XZ Premium – testovací video, 1080p, 30 FPS, SteadyShot

Rovněž přední 13Mpx kamerka s 22mm širokoúhlým objektivem vám vyfotí velmi kvalitní selfie fotky, a to opět díky přispění elektronické stabilizace SteadyShot. Jen si trochu rýpnu do fotoaplikace, která má sice výborný manuální režim, ale už opravdu potřebuje modernizaci. Ovládání je občas trochu problematické a rozdělení funkcí jako 4K video do speciálních aplikací by už mohlo zmizet.

Líbilo se nám:

  • velmi kvalitní fotografie
  • revoluční slow-motion záběry při 960 FPS
  • výborné video a elektronická stabilizace
  • povedená 13Mpx selfie kamerka

Nelíbilo se nám:

  • za špatného světla nepatří foťák mezi úplnou špičku
  • postprocessing stále velmi častým neduhem
  • slow-motion videa vyžadují opravdu dobré světlo
  • zastaralá fotoaplikace
Diskuze ke článku
gfjdf
me to prijde dost hnusny a kycovity. leskla zada des bes, detailum by neuskodilo vice minimalizmu, lepsi zpracovani. deti to chtit nebudou, ja si to taky neporidim ale nejakej lojza se urcite najde
Stanislav
Už opravdu nechápu co Sony potřebuje k tomu aby konečně vylepšilo celkovou kvalitu foťáku protože ani to nemusím dávat na monitor ale jen tady z galerie co je k dispozici je tam viditelné celkem jasné splývání ploch docela pěkná olejomalba přitom konkurence s čipy od Sony je dále to my nejde do hlavy
Jj
Ja fakt nevím co po sony chcete... spickove parametry ale stejně málo, kdo má 4k nevypalujici se displej na, nebo slowmo 960fps, nebo 5osou stabilizaci videa nebo stabilizaci i v predni kamerce, stereo ze predu, nejlepší podporu krom googlu... Jo vlastně protože rámečky tenké ???????? ale pridana hodnota nikde ???? pritom design xperii je unikátní a lehce rozpoznatelny.. narozdíl od jinych vyrobcu nevypadají jako by design vymyslela uklizecka z hyundaie ????????
Petr
Zcela pravem kral letosnich vlajkovych lodi. Sony vsem vytrelo zrak. Dokonaly design, spickove parametry a luxusne odladene prostredi. Ostani pozue z pozdali uznale a zavistive zaroven pokyvuji hlavou nad umenim Sony. Bravo

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze