Sony Xperia U
recenze

Sony Xperia U

Třetí japonské Déjà vu

Třetí barcelonská novinka z řady Xperia a třetí takřka stejný vzhled. Model U je však z trojice S-P-U tím nejméně vybaveným, nejmenším a také nejlevnějším. Přesto mu nechybí elegance, velmi dobrá výbava v čele s kompletní datovou nadílkou nebo kvalitním displejem.

Baterie a výdrž: průměrný bojovník

K baterii se u Xperie U dostanete poměrně snadno. Zadní kryt je odnímatelný a stejně tak baterii lze uživatelsky zcela běžně vyjmout. Moc často to ale zřejmě provádět nebudete, neboť se pod ní nic zajímavého nenachází, slot na SIM kartu hledejte po sundání krytu na levém boku. Samotný akumulátor nabízí kapacitu 1320 mAh, což je mimochodem nepatrně více, než u vyšší Xperie P. Výdrž mohu hodnotit jako průměrnou až lehce nadprůměrnou. Při aktivním běžném průměrném používání (několik kratších hovorů, 10 SMS, online aktualizace u všech aplikací, časté prohlížení internetu, jas displeje na maximum a připojení na síť 3G či zabezpečenou Wi-Fi), jsem se vždy dostal na zhruba 30 hodin výdrže. Jinými slovy druhý den dopoledne jsem většinou hledal nabíječku. Na rozdíl od vyšší Xperie P tak menší „Učko“ nemá problém s výdrží a i při intenzivnějším používání nemá problém spolehlivě sloužit až do večera. Jako jednoznačné plus lze označit velmi rychlé nabíjení. Z kapacity 2%, kdy dochází k vypnutí, se na 100 % Xperia U nabije za zhruba 80 minut.

Zadní kryt je odnímatelný, na svém místě ale drží bytelně

Provedli jsme také standardizovaný test výdrže na přehrávání videa na YouTube. Telefon byl připojen k zabezpečené Wi-Fi s dobrým signálem, jas displeje nastaven na 50 %, hlasitost do dodávaných sluchátek taktéž na 50 % a automatické aktualizace byly zakázány. V této disciplíně ale Xperia U příliš neobstála, neboť vydržela pouze 4 hodiny a 15 minut.

Pokročilé nastavení šetření energie

Zvuk

Sony Ericsson, respektive Sony, bylo vždy po zvukové stránce na vysoké úrovni. Ve stejných šlépějích se snaží jít i letos. A musím říci, že se to daří. Ačkoli se v základním balení nachází jen na pohled obyčejné špunty, je zvukový projev minimálně lehce nadprůměrný. Pokud muzice vyloženě neholdujete, budou vám bohatě stačit. S lepšími sluchátky je zážitek samozřejmě ještě lepší a pro poslech hudby se tak Xperia U opravdu hodí. Zahanbit se nechce nechat také hlasitý reproduktor. Jeho projev je čistý a nechybí mu dostatečná dynamika. Pozor jen na nejvyšší úrovně hlasitosti, kde reproduktor přestává stíhat a dochází k nepříjemným rezonancím a vytracení některých zvuků.

Displej: nepsaný ideál?

Pokud si myslíte, že Sony vsadilo na nějaký dech beroucí AMOLED, vyvedu vás z omylu. To není japonský styl. Počítejte s LCD Reality panelem, který je podpořen technologií BRAVIA pro lepší úroveň jasu. Bez rozmýšlení mohu říci, že se displej povedl. Není sice tak kontrastní jako AMOLEDY či Super LCD displeje od HTC, nicméně je perfektně čitelný, a to i venku. Potěší, že Sony zapracovalo na pozorovacích úhlech a barvy na displeji ztrácí své odstíny až při opravdu ostrém úhlu pohledu.

Displej a svítí proužek schopný měnit barvy

Dlužím vám ještě úhlopříčku displeje. Zde se Sony zřejmě rozhodlo, že vsadí na nepsaný ideál zavedený iPhonem a Xperia U nabízí úhlopříčku 3,5 palce. Na ní pak operuje jemné rozlišení 854 x 480 pixelů, které vytváří jemnost 280 ppi. Jednotlivé pixely tedy lidským okem takřka nejsou vidět.

Hardware: špička ve střední třídě

V této kategorii začneme velmi zvesela a i v Sony mohou slavit. Xperia U je totiž doslova přeplněna výkonem, který ji obstarává dvoujdárový procesor ST-Ericsson U8500 s taktem 1 GHz. Podporou je operační paměť RAM, která nabízí papírovou hodnotu 512 MB. Z této hodnoty je reálně dostupných 368 MB a po naběhnutí systému zůstává uživateli necelých 180 MB RAM. Všichni vášniví hráči pak jistě docení přítomnost výkonné grafiky Mali-400MP. Mimochodem úplně stejnou nabízí například Samsung Galaxy S II. Sečteno a podtrženo, těžko najdete výkonnější telefon v ceně kolem 6 tisíc korun.

Benchmark testy

Nyní ale přejdeme k méně lichotivé stránce telefonu, dost možná největší slabině, která by jinak skvělé Xperii U mohla „zlomit vaz“. Sony totiž přistoupilo k nepopulárnímu kroku a odstranilo slot pro paměťové karty. To bychom ještě mohli rozdýchat v případě dostatečně velké interní paměti. Ale naše naděje umírají, bohužel. Papírově je k dispozici pouze 8 GB. Tato paměť je ale rozdělena na 3,97 GB pro data a necelé 2 GB pro aplikace, dohromady tedy reálně něco kolem 6 GB. Pokud telefon neplánujete používat dohromady na navigaci, hry a videa, mohl by vám prostor stačit. V opačném případě se buďto uskromníte nebo se Xperii U vyhněte obloukem. Dnešní moderní hry zabírají mnohdy i 1 GB, a to je s ohledem na výše zmíněné prostory opravdu hodně.

Diskuze ke článku
Jakub
Moc pěkný a povedený telefonek, škoda že sem si nedávno koupil Ray. Ale jedno vím jistě další můj mobil bude opět sony :-)
Vlastík
Mám black/white provedení. V balení jsou mimo jiné špuntová sluchátka, autonabíječka a bílá vyměnitelná spodní brada.
Recenze je hezká, a opět jste první mezi významnými servery o mobilech. Velká pochvala :-)
blue.sun
Krásný telefon, který zabíjejí dvě výrazné chyby. První je samozřejmě paměť, druhou slabší baterie. Výkon je naopak výborný (až na pomalou GPS). Tak opět nevím, chtěl jsem si "účko" koupit, ale ta baterie mě trápí...
Petr
Má Sony Xperia U NFC? :) Přemýšlím buď o U,o Sole, nebo o P ale jde mi i o to NFC. A ten svítící proužek je taky zajímavý :D

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze