Zaujmout ve střední třídě je velmi obtížné. V nabídce je totiž nespočet přístrojů různého vzhledu a s různou funkční výbavu, konkurují si samozřejmě hlavně cenou. Bohužel, ne vždy se pořadí skloubit povedený design, stabilní systém, slušné funkce a cenu. Sony se však tomuto ideálu pro nenáročné uživatele dost přiblížilo, a to právě dnes recenzovaným kouskem, Sony Xperií E4. Jestli Sony opravdu zadělalo na bestseller ukáže až čas, jak si novinka vedla v našem redakčním testu si však prozradíme již nyní.
Technické parametry Sony Xperia E4
Kompletní specifikaceKonstrukce | 137 × 75 × 10,5 mm, 144 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne |
---|---|
Displej | TFT IPS, 5" (960 × 540 px) |
Fotoaparát | 5 Mpx (2 592 × 1 944), LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS |
Chipset | Mediatek 6582, CPU: 4×1,3 GHz, GPU: ARM Mali-400 MP |
Paměť | RAM: 1 GB, vnitřní paměť: 8 GB, paměťové karty: microSDHC |
Datové funkce | HSPA: 21 / 5,76 Mb/s, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, Bluetooth: 4.1, NFC: ne |
Operační systém | Android 4.4 |
Akumulátor | 2 300 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 1:39 hodin |
Dostupnost | Q1 2015, ? |
Sony Xperia E4 – videopohled
Obsah základního balení: běžný standard
- mobilní telefon Sony Xperia E4
- krátký synchronizační USB kabel
- cestovní adaptér do sítě
- pecková sluchátka
- nezbytná dokumentace, záruční list

Design a konstrukce: bytelná „stylovka“
Hned na první pohled zaujme Sony Xperia E4 svým zdařilým a svěžím designem. I když detaily se řadí k modelové řadě OmniBalance známé z předchozích Xperií, odlišností přeci jenom pár nalezneme. Tak především výrazně zakulacené hrany a také zmenšené rámečky okolo displeje, které jednoznačně působí luxusním dojmem. Jak málo stačí, chtělo by se říci... Nad displejem nalezneme kromě loga společnosti Sony a nenápadného sluchátka také sekundární kameru pro videohovory s rozlišením 2 Mpx. Hned vlevo od sluchátka se pak nachází konfigurovatelná notifikační LED dioda, která, ač je malá, je poměrně výrazná a napomáhá tak odhalení příchozích notifikací ještě před rozsvícením displeje. Pod displejem nalezneme pouze designový průřez pro mikrofon, reproduktor ani softwarová tlačítka zde nehledejte.
Rozmístění prvků je pro Sony poměrně typické, konektor pro microUSB nalezneme na levém boku, 3,5milimetrový jack konektor potom na vrchní straně. Tlačítko pro regulaci hlasitosti se nachází na pravém boku, stejně jako kruhové tlačítko pro odemknutí displeje/zařízení, které je tolik typické pro designovou řadu OmniBalance. Zde ovšem budeme trochu kritizovat, tlačítko klade poměrně velký odpor, navíc není součástí konstrukce telefonu, ale pouze snímatelného krytu. Na druhou stranu je alespoň umístěno v ideální výšce. Zadní straně dominuje čočka 5Mpx fotoaparátu s přisvětlovací LED diodou, ve spodní části nalezneme slušně a nahlas hrající hlasitý reproduktor. Pod zadním krytem nalezneme slot pro microSD kartu a microSIM kartu, z nepochopitelných důvodů je však samotná baterie nevyměnitelná, nachází se totiž ještě pod dalším plastovým výliskem.
Zpět ale ke konstrukci jako takové. Zadní kryt je uchycen „vaničkovitou“ formou, a to hned několika plastovými západkami, což se dobře projevilo na kvalitě konstrukčního zpracování, která je výborná. Nikde se nic neprohýbá, nevydává skřípavé zvuky, ani nic podobného. Plastový kryt je navíc matný a lehce zdrsněný, takže nevyklouzává z rukou a ani se na něm nezachytávají otisky prstů. Navíc fakt, že je zadní kryt snímatelný, neprozradí ani žádný zářez pro nehet, kryt musíte větší silou sejmout od jeho spodní části. Ač to zní složitě, Sony si ze způsobem uchycení a sejmutí pohrálo a za toto určitě mohu Sony pochválit. Konstrukce a ukotvení krytu je bytelné, přesto jde kryt sundat poměrně snadno.
Zajímavostí je také vyčnívání zadního krytu nad modul zařízení. Zadní kryt telefon jakoby obalí, plast však ještě několik milimetrů vystupuje nad okraj samotného těla zařízení, což působí robustním, ale zároveň také zajímavým, dojmem. I takový malý detail totiž design novinky hezky ozvláštnil. Rozměry se zastavily na hodnotě 137 × 75 × 10,5 mm, hmotnost 145 gramů je sice citelná, ale kapsu vám telefon rozhodně neutrhne, v ruce navíc pocitově působí lehčím dojmem. Dodáme, že Sony Xperia E4 je dostupná v bílé a černé barvě, přičemž na našem trhu narazíte spíše na tmavou barevnou variantu.
Zvuk: vcelku obstojný poslech
Pro smartphony značky Sony je celkem typická vysoká hlasitost hlasitého reproduktoru a poměrně kvalitní reprodukce, což není výjimkou ani u modelu E4. Ten má sice pouze jeden malý reproduktor na zadní straně, ale s reprodukcí hudby si poradí velmi obstojně a kromě vysoké hlasitosti má i překvapivě dobrý přednes tónů napříč celým spektrem. Není to sice na dlouhé každodenní poslouchání hudby, každopádně svému účelu poslouží a občasná reprodukce rozhodně není „zvukové bubínky trhající“.

To stejné se dá říci i sluchátku pro hovory, které je krásně čisté a také velmi hlasité. Dokonce i v rušných prostorech jsem musel hlasitost snižovat, aby nebyla příliš vysoká. Čistota je pak obstojná, ale zvuk je velmi plochý a právě při vysokých hlasitostech může docházet k nepříjemnému „tahání za uši“. Co se kvalitnějšího poslechu týče, pak určitě sáhnete po 3,5mm jacku, který nabízí pěkně vybalancovaný zvuk. Pecková sluchátka přiložená v balení přitom patří do běžného průměru, správný audiofil si je však zamění za svá oblíbená a pak již není co vytknout.
Displej: mírný nadprůměr
Přední straně dominuje 5palcový IPS displej s rozlišením 960 × 540 pixelů, respektive qHD. Displej se pyšní poměrně dobrým podáním barev, i když barvy rozhodně nejsou tak syté, jako je tomu například u Samsungu. Na klasické omalovánky tedy zapomeňte, Sony sází na oku přirozenější barvy. Výsledná jemnost se ustálila na hodnotě 220 pixelů na palec, což je v dané třídě naprosto dostačující a bez přímého srovnání není proč si stěžovat. Jednotlivé pixely lze odhalit až po velmi detailním zkoumání. Pozorovací úhly jsou na dobré úrovni, co ovšem trochu zklame je maximální jas displeje, který bohužel ne zcela dostačuje pro bezproblémovou práci na přímém slunci, zamrzí také absence odolného skla a nadměrné ulpívání otisků prstů. Na druhou stranu se displej bezproblémově čistí. Skvěle ale funguje senzor okolního světla, který stále není součástí všech modelů střední třídy. Celkově ovšem můžeme zhodnotit kvality displeje pozitivně.

Nad displejem nalezneme také konfigurovatelnou notifikační LED diodu. Ta je sice menší, svoji úlohu však plní bezezbytku. Díky menším rámečkům okolo displeje neutrpěla ani ergonomie ovládání. I když se Sony Xperia E4 chlubí 5palcovým displejem, lze displej vcelku bez problémů ovládat i jednou (a menší) rukou, i když je to samozřejmě „na hraně“. Podle našeho názoru našlo Sony u modelu E4 ideální kompromis mezi velikostí úhlopříčky a šířkou rámečků, za což si jednoznačně zaslouží velkou pochvalu.

To je pravda, snáď sa to M4 Aqua podarí..
..ale E4 je ukážkový Low-end. Stredná trieda sú mobily tak 200-300€ resp. 5 až 9 tisíc Kč. Ale v teste je to stredná trieda sem, stredná trieda tam..
Môžete potvrdiť, alebo vyvrátiť prítomnosť autofocusu u foťáku. Whitepaper uvádza jeho absenciu. Dík za dodatočné info.
Odesláno ze smartphonu se systémem BlackBerry 10