Pokud chcete opravdovou kvalitu, a nezáleží v jakém směru, musíte si připlatit. Pokud chcete kvalitní poslech v bezdrátové formě, platí tato poučka dvojnásob. Dnes testovaná sluchátka společnosti Sennheiser chtějí rozmazlovat jak kvalitou zvuku a podpůrnými dovednostmi, tak také po stránce designu.
Momentum Wireless míří přímo na příznivce klasiky a milovníky jednoduchosti, k tomu navíc se špetkou výjimečnosti. Pokud přemýšlíte nad pořízením nových bezdrátových sluchátek, nenechte si ujít tyto naše dojmy z dlouhodobého používání.
Technické parametry Sennheiser Momentum Wireless
Hmotnost | 265 gramů |
---|---|
Kapacita baterie | 600 mAh |
Výdrž s ANC | zhruba 21 hodin |
Možnost vypnutí ANC | ne |
Uživatelsky vyměnitelná baterie | ne |
Konektivita | Bluetooth 4.0, NFC |
Frekvenční rozsah | 16 Hz až 22 000 Hz |
Obsah balení | sluchátka, pevné pouzdro, semišový vak, nabíjecí USB kabel, jack audiokabel, adaptér do letadla, manuál |
Barevné varianty | Black, Ivory |
Cena | 8 000 Kč |
Obsah balení: vše potřebné
S rostoucí cenou produktů se většina výrobců snaží zaujmout i obsahem balení, ten je v případě Sennheiser Momentum až nadprůměrně bohatý. V poměrně malé krabici nalezneme hned nahoře přenosné pouzdro, ve kterém se nachází složená sluchátka a nezbytná kabeláž. Jde zejména o propojující kabel s 3,5milimetrovým jackem na jednom a 2,5milimetrovým jackem na druhém konci a délkou 140 cm pro případ, že by se vybil akumulátor. Kabel je navíc opatřen i malým panelem pro ovládání (Play/Pause, přeskakování skladeb). Dočkali jsme se i klasického USB-A–microUSB kabelu pro nabíjení, ale adaptér do elektrické sítě si již musíte obstarat sami. V balení nechybí ani speciální „dvojkolíkový“ audio adaptér do letadla. Potěší také kvalitní textilní vak v černé barvě na přenášení, který svou jemností doslova vybízí k dotyku. Vybrat si tak můžete jak mezi pouzdrem, tak vakem, případně oba ochranné prvky kombinovat.
Konstrukční zpracování: kůže a kov
Už na produktových snímcích vypadají sluchátka Sennheiser Momentum Wireless lákavě. Není to však nic proti tomu, jak na vás zapůsobí po vybalení. Momentum Wireless jsou tvořena kombinací pravé kůže a nerezového kovu, což je stále poměrně výjimečné. Dost již bylo syntetickým náhražkám a plastovým skořepinám – sluchátka od Sennheiseru ukazují, jak by se to mělo dělat.
Konkrétně náušníky jsou u tohoto typu sluchátek velice důležité. Pokud nejsou pohodlné, sluchátka mohou hrát sebelépe, ale nezískají si vás. Toho se však u Sennheiser Momentum Wireless obávat nemusíte – jemná kůže krásně obejme vaše uši. Ani po několika hodinách s nasazenými sluchátky nepozorujete žádná otlačená místa nebo jakýkoliv nepříjemný pocit, o což se stará adaptivní pěna. Kromě kožených náušníků se můžete s koženými prvky setkat také na mostu sluchátek.
Jemná kůže náušníků krásně obejme vaše uši.
Pohodlí má na svědomí také samotné konstrukční řešení, které se nazývá „around-ear“, česky „okolo uší“. Zatímco u sluchátek „on-ear“ („na uších“) máte náušníky v přímém kontaktu s ušima, v případě around-ear máte uši schovaná přímo v mušlích. Ty se tak dotýkají pouze okolí uší a pocitově jsou mnohem příjemnější i při dlouhodobém používání.
Sluchátka lze na tuzemském trhu sehnat ve dvou barevných variantách, konkrétně Black a Ivory. Ivory kombinuje prvky v černé, stříbrné a bílé, což působí poměrně nápaditě. Příznivci klasiky zůstanou u černé, která navíc působí o chlup hodnotněji, to především díky barevné celistvosti. Jediným výraznějším prvkem je v případě černé varianty žluté štepování vrchní kožené části, které však působí velice decentně a konečný dojem rozhodně nekazí.
A jak je na tom kvalita zpracování? Jednoduše špičkově. Kovová ramena lze ohnout, přesto působí klouby solidním dojmem, stejně jako použitá kůže. Sluchátka působí v ruce velice poctivým, přesto pružným dojmem, navíc rozhodně nejsou těžkopádná. Potěší že klouby sluchátek jsou schované přímo pod koženým převisem, na první pohled je tedy ani neuvidíte.
Hmotnost 265 gramů sice není zanedbatelná, přesto se váha na hlavě příjemně rozprostře a ani po dlouhé cestě s nasazenými sluchátky nemáte nepříjemný pocit.
- strohý, přesto nápaditý design
- prémiové materiály
- rozumná hmotnost
Ovládání: to důležité napravo i nalevo
Sluchátka samozřejmě nejsou na okrasu, jde o funkční doplněk. A právě o ovládání si nyní povíme víc. Na rozdíl od takových B&O BeoPlay H9 se testovaná sluchátka neovládají dotykem, nýbrž mechanicky. Začneme ale výčtem prvků. Na pravé mušli nalezneme kromě 2,5milimetrového konektoru také microUSB pro nabíjení a dvojici tlačítek. Obě jsou multifunkční, přičemž to malé slouží k zapnutí/vypnutí sluchátek a ke spuštění párování. Sekunduje mu přitom barevná LED dioda, která signalizuje párování, nabíjení či stav baterie.
Delší posuvné tlačítko slouží pro ovládání hudby z připojeného zařízení. Tlačítko lze posunout nahoru i dolů, navíc jej lze i stisknout. Snadno tak měníte hlasitost a přeskakujete skladby, stisknutí poté slouží jako Play/Pause. I bez návodu tento princip pochytíte prakticky okamžitě.
I bez návodu pochytíte princip ovládání prakticky okamžitě.
Reakční doba je takřka okamžitá, hardwarové tlačítko má navíc plynulý pojezd a malá pružinka jej po dané akci automaticky vrátí do výchozí polohy „uprostřed“. Možná namítnete, že u podobných sluchátek byste očekávali zajímavější styl ovládání, ovšem opět se vracíme k začátku – sluchátka jsou spíše konzervativnějšího zaměření a pro takové zájemce bude tento styl ovládání zřejmě mnohem příjemnější, než zběsilé ťukání na mušle. Samozřejmě i toto řešení má svá „ale“. Zatímco dotyková ploška je většinou větší, tlačítka Sennheiser Momentum Wireless jsou menší a zpočátku je budete chvíli hledat.
Ani levá mušle není tak není úplně nezajímavá, nachází se v ní totiž NFC čip pro snadné párování. Telefon s NFC a zapnutým Bluetooth tedy stačí jen přiložit a sluchátka se během okamžiku automaticky spárují. Skvěle, to se nám líbí!
Doplníme že na obou mušlích se nachází také mikrofony. Sluchátka jsou vybavena aktivní technologií potlačení okolního hluku a k tomu jsou právě mikrofony naprosto nezbytné. Mikrofony navíc oceníte i při vyřizování telefonických hovorů, kdy si protistrana nikdy nestěžovala na kvalitu zvuku.
- plynulý pojezd hlavního tlačítka
- multifunkčnost tlačítek
- výrazná notifikační LED dioda
- NFC párování
- tlačítka budete zpočátku hledat
Výdrž baterie: dlouhé hodiny zábavy
Sennheiser Momentum Wireless jsou osazeny Li-Ion baterií s kapacitou 600 mAh. Je trochu škoda, že Sennheiser nešel stejnou cestou, jako B&O BeoPlay H9, která mají baterii uživatelsky vyměnitelnou. A nejde jen o snadnou výměnu v případě opotřebení – někteří uživatelé by jistě ocenili, kdyby mohli měnit dvojici baterií a zvýšit si tak výdrž sluchátek při delších cestách, kde není po ruce zásuvka.
Nabíjení není nejrychlejší.
Sennheiser slibuje, že kapacita baterie dostačuje až na 22 hodin poslechu, a to včetně zapnuté funkce aktivního potlačení okolních ruchů. To je ve srovnání s konkurencí od BeoPlay skvělý výsledek. V praxi jsme se s několika pauzami dostali na čas necelých 21 hodin při hlasitosti zhruba na 60 %. Sluchátka běžným uživatelům vydrží nabitá i nějaký ten týden při poslechu hodiny denně.
Nabíjení sluchátek není nejrychlejší. Pokud využijete klasickou 230V nabíječku, kterou určitě již doma máte nejen jako vzpomínku na starší telefon, do 100 % se dobijí asi během 2,5 hodin.
Pokud se vám po celém dlouhém dni sluchátka vybijí a vy přesto chcete poslouchat dále, lze je používat drátovou formou. V takovém případě jste již závislí jen na výdrži vašeho propojeného zařízení.
- dlouhá výdrž baterie
- delší nabíjení
Zvuk: spokojenost
Po produktech značky Sennheiser většinou sáhnou ti zájemci, kteří již mají nějaké zkušenosti. Ne nadarmo se říká, že jakmile jednou sluchátka tohoto výrobce vyzkoušíte, nebudete chtít jinak. My jsme na tom podobně už od recenze Sennheiser PXC 550, která nás rozhodně zaujala.
Sluchátka Sennheiser Momentum Wireless hrají i po letech od jejich představení jednoduše skvěle. Zvukový výstup produktů tohoto výrobce je dosti charakteristický, povšimnout si můžete například zaostřených výšek. Nudnější skladby jsou díky dynamičnosti mnohem zajímavější, přesto výstup nahrávku nijak nedeformuje. Pokud si následně stejnou skladbu pustíte skrze běžná sluchátka, nebo například na počítači, budete po čase používání sluchátek Momentum Wireless hledat onu živost. V přímém srovnání s BeoPlay H9 je reprodukce o trochu méně zabarvená a nahrávky tak mohou znít méně líbivě, ale jsou o stupeň blíže originálnímu záměru interpreta. Je tak čistě na vás, zda chcete nahrávky dobarvené, případně syrové a co nejbližší originálu – v takovém případě doporučuji právě sluchátka Sennheiser.
Aktivní potlačení okolního hluku NoiseGard Hybrid funguje skvěle, nic jiného jsme od podobných sluchátek ani nečekali. Existují samozřejmě i chvíle, kdy není potlačení ku prospěchu, například venku při silném větru. To však není nic neobvyklého, stejně jako mírný šum v momentě, kdy máte sluchátka s funkcí potlačení okolního hluku, ale na pozadí vám nehraje žádná hudba. V přímém srovnání s nejbližší konkurencí hodnotíme potlačení okolního ruchu jako výborné, je však nutné myslet na to, že nejde žádným způsobem vypnout – kupříkladu PXC 550 mají speciální režim, který je vhodný pro zachycení některých důležitých „ruchů“ města, což zvyšuje bezpečnost chodců, stejně tak umožňují aktivní potlačení manuálně vypnout. U Momentum Wireless podobná funkce chybí, což je trochu škoda.
Pokud se sluchátky voláte, slyšíte svůj hlas díky všesměrovým mikrofonům mnohem výrazněji, než když posloucháte hudbu a snažíte se něco říci. Je to logické – v opačném případě byste mluvili opravdu nepatřičně nahlas, abyste se slyšeli.
Osobně musím Sennheiser pochválit také za fakt, že šíření hudby skrze Bluetooth je stejně kvalitní jako v případě klasického drátového spojení – žádných rozdílů jsem si nevšiml. Dodáme, že sluchátkům nechybí ani kodek aptX.
Nakrátko se zastavíme ještě u dosahu Bluetooth, zde ve verzi 4.0. V přímém srovnání s běžnými bezdrátovými peckami Apple AirPods jsme zaznamenali zhruba o metr až dva horší dosah. Jde o drobnost, ale v mém případě onen metr navíc zamezoval tomu, abych vyšel na terasu se sluchátky a telefon nechal pod schody v obývajícím pokoji.
- hrají bezdrátově i skrze kabel
- nadprůměrně kvalitní zvuk
- podpora kodeku aptX
- potlačení okolního hluku NoiseGard Hybrid
- slabší dosah Bluetooth
Zhodnocení: skvělá investice
Testování sluchátek Sennheiser Momentum Wireless nás bavilo. Jsou poctivě zpracovaná, hrají ve všech ohledech nadprůměrně kvalitně a aktivní potlačení okolního hluku funguje dle představ. Ovládání sluchátek by určitě šlo vyřešit elegantněji, ale stále je nutné myslet na fakt, že sluchátka jsou na trhu již několik let. Z toho však můžete těžit vy jakožto zájemci. Aktuálně se jejich cena pohybuje na hranici 8 tisíc korun, při nákupu v akci lze ušetřit i další tisícikorunu.
Za cenu kolem 7 tisíc jde o špičkový referenční model vyšší třídy, který padne do noty téměř každému, tedy i náročnějšímu posluchači. Za nás dostávají Sennheiser Momentum Wireless palec nahoru a i v roce 2019 je můžeme s klidným svědomím doporučit.
Konkurence
Z konkurence můžeme zmínit levnější sluchátka od téže značky, konkrétně model PXC 550. Tato sluchátka umožní manuální vypnutí potlačení okolního hluku, potěší také speciální režimy, které lze aktivovat přímo skrze tlačítko na sluchátkách. Naopak po stránce konstrukčního zpracování jsou na tom Momentum Wireless lépe, přitom cena sluchátek je přitom téměř shodná.
Zaujmout mohou i Sony WH-1000XM2, která za cenu okolo 7 tisíc korun nabídnou skvělý zvuk, aktivní potlačení okolního hluku i poměrně hezký, neutrální design. Oproti Momentum Wireless však na těle Sony nenaleznete tolik kožených detailů, a proto působí o trochu levnějším dojmem.
Btw naprosto mi sedí zvuk ze sluchátek 1More Triple Driver Over Ear, opravdu zábavný zvuk, doporučuji vyzkoušet. Ano, rozhodně není neutrální, ale zato vůbec nepotřebuji nic dolaďovat na ekvalizéru :).
Jinak si je ale tedy fakt užívám, největší problém je, že bych potřeboval ještě jedny, abych je nemusel přenášet mezi prací a domovem, protože na jiná sluchátka se horko těžko zvyká :).