Sennheiser PXC 550
recenze

Sennheiser PXC 550

Ničím nerušený zážitek
9

Existují sluchátka pro základní poslech, sluchátka luxusní a sluchátka pro audiofily. I když máte neomezený rozpočet, dávejte si pozor, kolik připlácíte za samotnou značku dotvářející pocit luxusu. Pokud chcete za své peníze co možná nejvíce kvality, nabízí se dnes testovaná Sennheiser PXC 550, která vám dovolí vychutnat si vaše oblíbené skladby nanovo, tentokrát ve špičkové kvalitě.

Značku Sennheiser nemusíme většině vůbec představovat. Již delší dobu nabízí sluchátka s kvalitním zvukovým výstupem a i když se se svým designem nesnaží blížit „blýskavější“ konkurenci, nabídnou vlastní designovou linku, která rozhodně neurazí. Vše je i přesto podpořeno kvalitními materiály a bytelnou konstrukcí, kterou ocení především majitelé – a o to přesně u osobních sluchátek přeci jde.

Sennheiser PXC 550

Sennheiser PXC 550 jsou vhodná sluchátka pro posluchače, kteří ocení kvalitu, ale nepotřebují, aby samotný vzhled sluchátek evokoval něco předraženého a zbytečně na sebe upozorňoval. Znalci produkty značky Sennheiser stejně poznají na první pohled i v záplavě podobné konkurence, praví audiofilové se designem sluchátek chlubit nepotřebují.

Obsah balení: vše co potřebujete na cesty

V poměrně malé krabici (na poměry velikosti sluchátek) nalezneme vyztužený cestovní box, ve kterém se nachází jak sluchátka, tak také doplňkové příslušenství. Konkrétně se jedná o nabíjecí kabel s microUSB koncovkou, audio kabel s 3,5milimetrovým konektorem na obou stranách (pro drátové spojení, třeba v případě vybití baterie), adaptér do letadla a 6,3milimetrovou redukci. Samozřejmostí je podrobný obrázkový manuál, který vás provede prvotním nastavením a seznámí vás s gesty.

Konstrukční zpracování: vlastní pojetí elegance

Pokud se poprvé střetnete se sluchátky Sennheiser PXC 550 a máte již nějaké zkušenosti s konkurenčními modely z podobné cenové relace, například s BeoPlay H9, budete možná trochu zklamaní. Ne snad proto, že by sluchátka nepůsobila kvalitním dojmem, ovšem namísto kartáčovaného hliníku a různých elegantních detailů dostanete „surová“ a strohá sluchátka s na pohled nevyužitými plochami v tmavě černé barvě, která na sebe nerada upozorňují.

Sennheiser PXC 550

Není se však třeba děsit, sluchátka jsou pochopitelně úměrně zpracovaná k ceně, za kterou se prodávají – tedy opravdu kvalitně. Základ tvoří kovová výztuha, která tvoří součást náhlavního mostu. Kovovou výztuhu lze pochopitelně povytáhnout, a to o opravdu velký kus. Skvěle tak sluchátka sednou i na větší hlavu. V zasunutém stavu jsou sluchátka ideální pro adolescenty, případně větší děti, povytáhnout si je bude muset téměř každý dospělý. Je však dobře, že Sennheiser přistoupil na opravdu dlouhý pojezd, což není u konkurence běžný standard.

I když mušle svým kapkovitým tvarem nenapovídají, že by se do nich vešlo celé vaše ucho, opak je pravdou. Sluchátka jsou over-ear, tedy stejně jako například BeoPlay H9. Over-ear sluchátka mají velkou výhodu v tom, že se mušle nedotýkají přímo vašich uší, ale přímo hlavy – uši do sluchátek jednoduše vklouznou opravdu celé, ač kapkovitý vzhled mušle může vyvolat obavy. Polstrování mušlí je kožené a náušníky jsou vycpané kvalitní paměťovou pěnou. „Dosed“ sluchátek je tedy mimořádně příjemný a měkký, přesto kůže působí pevnějším dojmem. Nikde však nic netlačí a kůže nevyluzuje žádné nepříjemné zvuky tření v případě, kdy hýbáte hlavou do různých směrů. Izolace od okolí je nejen díky over-ear provedení skvělá.

Sennheiser PXC 550
Namísto kartáčovaného hliníku a různých elegantních detailů dostanete „surová“ a strohá sluchátka.

Konstrukce sluchátek je značně variabilní. Kromě otočení mušlí do polohy směrem na podložku (tedy o 90 stupňů) lze pravou část sklopit tak, aby se sluchátka snadno vešla do přepravního boxu, který naleznete v balení. Mechanismus otáčení a skládaní má na svědomí plastová konstrukce, čili zpočátku bude potřeba trochu síly, avšak postupem času se konstrukce vychodí. Ze zkušeností můžeme říci, že i po dlouhodobém a častém používání neutrpěl mechanismus žádné šrámy a vše funguje i po mnoha týdnech bez problémů.

Sluchátka over-ear s sebou přináší i klasické problémy a benefity – v létě se můžete při intenzivním poslechu lehce zapotit, na druhou stranu teď v zimě poslouží jako ochrana před mrazem. Sluchátka jsem si občas nasadil jen proto, abych se trochu zahřál, i když musím souhlasit, že klapky na uši by šlo pořídit i o trochu levněji.

Sennheiser PXC 550

Doplníme, že sluchátka jsou s hmotností 227 gramů poměrně lehká, zvláště pak s přihlédnutím na konstrukci over-ear.

Vnitřní hardware: magická pravá mušle

Centrální mozek sluchátek se nachází v pravé mušli, kde ze spodní strany nalezneme 3,5milimetrový jack konektor pro drátové spojení, napájecí microUSB konektor, přepínač hudebních režimů, přepínač potlačení okolního hluku a na vrchní straně pak také přepínač Bluetooth. Kromě přepínačů se na vnější hraně nachází také nenápadná sestava notifikačních LED diod, které signalizují stav nabití, nabíjení a rovněž také párování. Pro tyto příležitosti si sluchátka vystačí se třemi barvami (červená pro chybu při párování nebo méně než 2 % kapacity baterie, bílá pro nabíjení/nabití a modrá pro právě probíhající párování). Maximem je 5 svítících LED diod, které signalizují plné nabití, každá LED dioda znázorňuje 20 % kapacity baterie.

Sennheiser PXC 550

Mimo přepínačů plní pravá mušle i další funkci, jedná se totiž o jeden velký ovladač. Plocha pravé mušle je citlivá na dotyk a rozpozná hned několik gest, kterými lze sluchátka ovládat. Ta jsou velice intuitivní: klepnutím spustíte/vypnete reprodukci, vodorovným pohybem lze přeskakovat mezi skladbami, vertikálním poté měníte hlasitost. Pomocí gest lze i danou skladbu posunout/vrátit zpět dle libosti, stačí na závěr horizontálního gesta podržet prst na dotykové plošce do doby, než se skladba posune na vybrané místo. Pomocí gest lze rovněž ovládat hovory, kdy jedním klepnutím hovor přijmete a dalším ukončíte. Pokud chcete hovor rovnou odmítnout, stačí klepnout a na vteřinu prst na dotykové plošce podržet. Právě probíhající hovor lze i podržet (dvojité klepnutí), případně vypnout/zapnout mikrofon (horizontální pohyb zprava doleva, respektive zleva doprava).

Sluchátka nabízí také zajímavou funkci rychlého párování. Po prvotním spárování skrze Bluetooth (které lze provést i skrze NFC bez nutnosti hledat sluchátka v seznamu) se automaticky uloží do paměti. Takto lze uložit i další zařízení. Po zapnutí sluchátek se automaticky spárují s nejbližším zařízením, a to bez nutnosti manuálního spojení skrze nastavení. Pokud vám automatické párování s prvním zařízením nevyhovuje, stačí stisknout tlačítko pro změnu hudebního módu po dobu 4 sekund, kdy se sluchátka následně propojí s druhým zapamatovaným vysílačem. Samozřejmostí je nutnost aktivovaného Bluetooth na druhém zařízení a rovněž to, aby bylo zařízení v dosahu.

Sennheiser PXC 550

Možná se ptáte, jakým stylem se sluchátka zapínají a vypínají, neb žádný speciální přepínač na těle sluchátek není. Odpověď je jednoduchá – pokud pravé sluchátko otočíte o 90 stupňů, automaticky se vypnou, o čemž informuje ženský hlas přímo ve sluchátkách. Zapnutí provedete tak, že sluchátka zase narovnáte do pracovní polohy. Během testování jsem si na tento způsob vypnutí zvykl, v prvních pár dnech se mi však stávalo, že jsem sluchátka nechal odložené na stole bez toho, aniž bych je otočil, a tak sluchátka zůstala v pohotovosti.

Když už jsme u doprovodného hlasu, ten vás kromě vypnutí/zapnutí sluchátek informuje také o slabé baterii, nabíjení a také párování („device one connected“, „device two connected“). Anglický jazyk lze změnit, avšak čeština v nabídce chybí.

Diskuze ke článku
Tonda
Škoda, že děláte testy sluchátek, která si koupí pár vyvolených. Já si sluchátka za měsíční plat kupovat vážně nebudu. Nešlo by udělat recenzi sluchátek do 1000 Kč? Děkuji
Ondra 'Satai' Nekola
Ondra 'Satai' Nekola
Srovnání s QC35?
skacelp
Tak to je tedy skvělá recenze! Ani jeden údaj, či technický parametr, pouze subjektivní názor, jak to krásně funguje a hraje, že to vyhoví i náročnému posluchači. Neuvěřitelné! Pánové tak se hodnotí na jaře ženské v parku, ale ne technická věc jejíž základní parametry jsou udávány a celkem lehce měřitelné! Ale to by se to muselo znát a asi i studovat a nedej bože i měřit! Nicméně je možné, že je to za peníze od dovozce. V dnešní době bych se ani nedivil. Styďte se!
cot1122
Tak ty plusy jako jo. Je prakticky nemožné poznat rozdíl kvality zvuku z telefonu přes kabel a přes BT, ale hrají fest potichu. Takže mínusy jak je vidím já: 1) Mikrofony nepředvádí kvalitní výkon, ostatně mají to dost těžké díky umístění ve srovnání s mikrofonem pod ústy na kabelu. 2) hrají opravdu potichu 3) unikátní zapínání způsobuje, že při zapojení externího sluchátkového zesilovače se tento bije s tím integrovaným a v pozici otočených mušlí k hlavě nelze sluchátka vypnout, čili hrají potichu a zesilovač nepřipojíte, nebo připojíte, ale zvuk je nesnesitelně zkreslený. To je zásadní problém.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze