B&O BeoPlay H9
recenze

B&O BeoPlay H9

Luxusní pohlazení pro vaše smysly
10

Pokud se chcete obklopovat luxusními věcmi, cenu byste měli řešit až jako poslední. Dnes testovaná sluchátka Beoplay H9 za zhruba 12 tisíc korun jsou určitou vstupenkou do světa luxusu, minimálně tedy co se zpracování a kvality zvukového výstupu týká.

Nikdo není tak bohatý, aby si mohl kupovat levné věci. Přísloví, které ani časem neztratilo nic na své pravdě. Pokud chcete opravdovou kvalitu, a nezáleží v jakém směru, musíte si připlatit. Pokud chcete kvalitní poslech v bezdrátové formě, platí tato poučka dvojnásob. Dnes testovaná sluchátka společnosti B&O vás dokáží rozmazlit jak svým zvukem, tak také kvalitou konstrukčního zpracování. Pokud máte volných zhruba 12 tisíc korun a chcete to nejlepší, H9 by určitě neměly ujít vašemu zájmu.

Obsah balení: bohatá nadílka

Od základního balení málokdy očekáváme zázraky. Jak ale vidno, s rostoucí cenou produktu se výrobci snaží. V poměrně malé krabici (na poměry velikosti sluchátek) nalezneme hned ve vrchním plastovém boxu potaženém mikroplyšem samotná sluchátka, pod kterými se nachází tři tajemně vyhlížející papírové krabičky. V nich naleznete jak nabíjecí kabel s microUSB koncovkou, tak také audio kabel s 3,5milimetrovým konektorem na obou stranách (pro drátové spojení v případě vybití baterie) a adaptér do letadla. Potěší také kvalitní textilní vak na přenášení, který se svou jemností doslova vybízí k dotyku.

Konstrukční zpracování: kůže a kov, kam se podíváte

Jakmile sluchátka vyndáte z krabičky, okamžitě na vás dýchne pocit luxusu. Kovově vyhlížející prvky jsou opravdu kovové, to co se tváří jako kůže je opravdu kůže. Zde zkrátka na žádné iluze není prostor. Kůži nalezneme jak na vrchní části sluchátek (hovězina), která vede přes hlavu, tak také na náušnících, kde je použita jemná jehněčí kůže. Náušníky jsou u podobných sluchátek velice důležité. Pokud nejsou pohodlná, sluchátka mohou hrát sebelépe, a přesto neuspějí. To se však u H9 nekoná, náušníky velice příjemně obklopují uši, ani po několika hodinách s nasazenými sluchátky nepozorujete žádná otlačená místa nebo jakýkoliv nepříjemný pocit.

Na svědomí to má také samotné řešení, které se nazývá over-ear. Zatímco u sluchátek on-ear máte náušníky v přímém kontaktu s ušima, v případě over-ear máte uši schovaná přímo v mušlích. Ty se tak dotýkají pouze okolí uší a pocitově jsou tak mnohem příjemnější i při dlouhodobém používání.

B&O BeoPlay H9

Spodní část půlkruhu vedoucího přes hlavu je kvalitně vypolstrovaná adaptivní pěnou. Tentokrát ji překrývá textilní materiál, protože přichází do přímého kontaktu s vaší hlavou a vlasy. Z hygienických důvodů jde tedy o nejlepší možné řešení. Se sluchátky přes uši se můžete lehce zapotit, zvláště pak v letních měsících. Naopak v zimě příjemně zahřejí. V námi testované hnědé barevné variantě s šedými a kovově stříbrnými doplňky (dostupná je i černá barva) je spodní část šedivá a umocňuje celý dojem ze sluchátek. Ta se hodí pro lidi s různě velkou hlavou, míra prodloužení oblouku je opravdu velká.

Kvalita zpracování? Jednoduše špičková. Kovová ramena na kloubu s rotací 90 stupňů působí precizně, stejně jako použitá kůže. Pokud se zaměříme na detaily, musíme pochválit také švy spojující jednotlivé části. I když nejsou tak důkladné jako v případě ručně šitých kabelek Hermès, i při bližším prozkoumání nenabudete pocitu, že by se časem měla kvalita prošití jakkoli měnit, což je podstatné.

B&O BeoPlay H9

Sluchátka působí v ruce velice poctivým, přesto pružným dojmem, navíc rozhodně nejsou těžkopádná. Hmotnost 295 gramů sice není zanedbatelná, přesto se váha na hlavě příjemně rozprostře a ani po dlouhé cestě s nasazenými sluchátky nemáte nepříjemný pocit.

Vnitřní hardware: centrální mozek hledejte vpravo

Jen kvůli kůži a leštěnému hliníku si asi sluchátka kupovat nebudete, proto se zaměříme na to, co dělá tato sluchátka opravdovým klenotem. Centrální mozek sluchátek se nachází v pravé mušli, kde ze spodní strany nalezneme 3,5milimetrový jack konektor pro drátové spojení, napájecí microUSB konektor a také posuvné tlačítko pro vypnutí/zapnutí a Bluetooth párování, kterému sekunduje notifikační LED dioda s mnoha barvami znázorňující danou funkci (párování, aktivní spojení, vybíjení, nabíjení). To ale není vše, celá pravá kovová část mušle je připravena poslouchat vaše povely. Je totiž dotyková a základní pokyny tak snadno uděláte i bez nutnosti vytahovat smartphone (či specializovaný přehrávač) z kapsy.

B&O BeoPlay H9
I když se může zdát, že si všechna gesta nedokážete zapamatovat, během chvíle si zvyknete.

Kovová část rozpozná hned několik gest. Tím základním je jedno klepnutí doprostřed, které simuluje tlačítko play/stop. Snadno můžete také přeskočit právě hrající skladbu, a to posunem prstu horizontálně zleva doprava či zprava doleva, a to podle toho, jakou skladbu chcete přehrát (následující/předchozí). Pokud chcete danou skladbu zesílit či naopak zeslabit, poslouží gesto posunu prstu ve směru/proti směru hodinových ručiček po jemné kruhové drážce, která je na mušli speciálně vyfrézována. Díky této drážce snadno poznáte, jestli prstem pohybujete ve správné části. Pochválit musíme i to, že nedochází ke skokovému zeslabení či zesílení, ale k velmi jemným posunům, které v první chvíli nevytrénované ucho jen stěží rozpozná.

Další gesto spočívá ve swipenutí ze spodní části nahoru, nebo naopak z vrchní části kovové plochy dolů. Tímto gestem aktivujete/deaktivujete aktivní potlačení okolního zvuku, kterým sluchátka disponují. Pro tyto případy jsou vybavena jedním mikrofonem na každé mušli, ty zároveň slouží v případě telefonických hovorů. Funkce potlačení okolního zvuku je vcelku běžná až u opravdu dražších sluchátek, proto jsme o její přítomnosti v Beoplay H9 nepochybovali.

B&O BeoPlay H9

Pokud chcete přijmout hovor, stačí jednou klepnout do prostřední části kovové plochy. Dlouhým klepnutím hovor ukončíte. Pokud chcete vytočit naposledy volané číslo, stačí dvakrát poklepat. Pouhým jedním horizontálním swipenutím při probíhajícím hovoru snadno přesunete hovor do smartphonu. Pak tedy stačí sundat sluchátka a začít telefonovat. Jednoduché a elegantní. I když se může zdát, že si všechna gesta nedokážete zapamatovat, během půl dne používání zjistíte, že jsou velice inteligentně vymyšlená a fungují dle očekávání.

Diskuze ke článku
Fanda
* Opr.
Následně stačí na mušli lehce klepnout a baterie sama z těla hodinek vyjede.
Luboš
Mám bezdrátová sluchátka od Sony, a nefungují třeba basy když je mám připojené kabelem,či nejdou při nabíjení připojit k bluetooth. Mají tyto sluchátka od B&O také NFC pro spárování?? či fungují basy po připojení klasického kabele. A díky bohu za to že nemají USB-C vstup, a škoda že nemají vyšší výdrž na baterku 21hod. je v celku málo za 12tis.
Jab
Prej drahý... Dyť to nestojí ani půl ledviny.!
Mezulán
Takové kýdy,jakože nepoznám rozdíl mezi bt a kabelem si příště raději nechejte od cesty,ne každý trpí hluchotou. Spíš by mě zajímalo na čem jste sluchátka testovali (zdroj) a v jaké kvalitě.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze