Samsung Galaxy Tab S 8.4
recenze

Samsung Galaxy Tab S 8.4

špička v menším balení
16

Korejský Samsung pokračuje ve své strategii zaplavit trh mnoha a mnoha mobilními zařízeními všemožných typů, tvarů a velikostí. V záplavě smartphonů, phabletů a tabletů se však občas vyskytne model, který trochu vyčnívá a tím je také dnes recenzovaný tablet Samsung Galaxy Tab S 8.4, jenž nabízí špičkovou výbavu v kompaktním těle.

Jak již jistě tušíte, Samsung Galaxy Tab S 8.4 je menším sourozencem nedávno testovaného tabletu Samsung Galaxy Tab S 10.5, který se může s přehledem řadit k nejlepším tabletům na trhu. Menší sourozenec jde však plně v jeho stopách a pokud porovnáme celou výbavu, tak zjistíme, že tablety se liší skutečně pouze a jen velikostí. Všechny ostatní parametry zůstaly zachovány, což činí Samsung Galaxy Tab S 8.4 jedním z nejvýkonnějších tabletů na trhu a ve své kategorii možná vůbec největší hvězdou. Potvrdí však předpoklady také v praxi?

Oficiální fotografie Samsung Galaxy Tab S 8.4

Pokud patříte mezi spokojené uživatele tabletů nebo mezi potenciální zájemce o tablet, tak jistě sledujete alespoň trochu jejich vývoj na trhu. Nicméně i kdybyste jejich vývoj sledovali velmi pozorně, tak si troufám tvrdit, že Samsung vám dokáže pěkně zamotat hlavu a těžko dáte dohromady všechny tablety, kterými doslova zaplavuje trh. Pouze v našem katalogu najdete více než třicet zástupců řady Galaxy Tab. Jak jsme vás nedávno informovali, Samsung se chystá brzy nabídku tabletů zjednodušit a řada Galaxy Tab S bude ta nejvyšší vůbec. Po vzoru telefonů Galaxy S bude obsahovat ty nejvybavenější tablety se špičkovou výbavou.

Samsung Galaxy Tab S 8.4 – videopohled

Technické parametry Samsung Galaxy Tab S 8.4

Kompletní specifikace
Konstrukce212,8 × 125,6 × 6,6 mm, 294 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejSuper AMOLED, 8,4" (2 560 × 1 600 px)
Fotoaparát8 Mpx, LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS
ChipsetSamsung Exynos 5 Octa, CPU: 8×1,9 GHz, GPU: ARM Mali-T628 MP4
PaměťRAM: 3 GB, vnitřní paměť: 16 GB / 32 GB, paměťové karty: microSD
Datové funkce5G: ?, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 4.0, NFC: ne
Operační systémAndroid 4.4
Akumulátor4 900 mAh, bezdrátové nabíjení: ne
Dostupnostčervenec 2014, 11 790 Kč

Design a konstrukce: drobný, ale precizní

Samsung Galaxy Tab S 8.4 patří po designové stránce mezi jedny z nejpovedenějších tabletů vůbec. Stejně jako větší sourozenec se může pyšnit fantasticky tenkou konstrukcí – v pase měří pouhých 6,6 mm! Celkové rozměry jsou však díky menšímu displeji trochu kompaktnější, konkrétně se bavíme o rozměrech 212,8 × 125,6 × 6,6 mm a příjemné hmotnosti pouhých 294 gramů. Osobně musím říct, že jsem spíše příznivcem kompaktnějších tabletů a v tomto směru mi Galaxy Tab S 8.4 plně vyhovoval – vešel se například do zadní kapsy u kalhot a to rozhodně nenosím žádné kapsáče.

Konstrukce tabletu je kompletně plastová, nicméně materiály Samsung použil velmi kvalitní a nemáme k nim žádných výhrad. Tablet je velmi pevný, což je při jeho tloušťce obdivuhodné. Nikde nic nevrže ani se neprohýbá a vy si tak můžete plně vychutnat velmi povedený design, který sází na elegantní zaoblené tvary a jemné detaily v podobě bronzového rámečku u bílé varianty nebo perforovaného zadního krytu z měkčeného plastu, který je velmi příjemný na dotyk. Stejný materiál Samsung použil také u tabletu Galaxy Tab S 8.4 nebo u své letošní vlajkové lodi Samsung Galaxy S5.

Samsung Galaxy Tab 8.4 se řadí do kategorie kompaktnějších tabletů na trhu. Jeho hlavním lákadlem je displej s úhlopříčkou 8,4 palců, který se pyšní špičkovými parametry i zobrazovacími vlastnostmi. Tomu se však budeme věnovat ještě později. Nad displejem najdeme čočku 2,1Mpx předního fotoaparátu a senzor okolního osvětlení, pod displejem pak dvě senzorová tlačítka pro ovládání systému Android společně s hardwarovou domovskou klávesou, která v sobě skrývá také čtečku otisku prstů. Její funkčnost je bezproblémová a rozhodně se s ní pracuje lépe než u většího Galaxy Tabu S 10.5. Přesto mám osobně stále výtky k senzorovým klávesám, které možná vypadají efektivně, jejich ovládání je však nepohodlné a naopak často uživatele obtěžují, jelikož si je občas omylem stisknete.

Levý bok je prázdný, na pravém se nachází infraport, slot na pam. karty a klávesy; horní hrana s reproduktorem a spodní s microUSB, druhým reproduktorem a 3,5mm jack konektorem

Samsung má celkově trochu problém s ergonomií u svých tabletů, což dokazuje také podivuhodné rozmístění prvků na zbytku těla tabletu. Levý bok je zcela prázdný, na pravém však nalezneme klávesu pro vypnutí/zapnutí, kolébkové tlačítko pro ovládání hlasitosti, slot na paměťovou kartu a infračervený port pro ovládání domácích spotřebičů. Pokud jej tedy budete chtít použít, budete si muset tablet v ruce přendat do polohy na šířku, což mi osobně přijde dost nesmyslné. Hlavně proto, že na horní hraně se nenachází nic kromě reproduktoru a mikrofonu.

Zadní strana, fotoaparát a kontakt pro uchycení obalu

Spodní hrana je zase trochu bohatší – obsahuje druhý reproduktor, 3,5mm jack konektor a microUSB konektor pro připojení nabíječky, spojení s počítačem nebo připojení příslušenství v podobně flash disků a podobně. A zbývá nám ještě zadní strana tabletu, na které si v horní části můžeme všimnout hlavního 8Mpx fotoaparátu s přisvětlovací LED a také dvojice knoflíků, do kterých můžete zacvaknout speciální obal, který Samsung ke svému tabletu nabízí.

Zvuk a reprodukce: dvoukanálová kvalita

Jak jste si již asi všimli, Galaxy Tab S 8.4 je vybaven stereo reproduktory. Opět zde však narážíme na problém s ergonomií. Dle mého názoru většina uživatelů bude tablet držet v ruce buďto na výšku a když si jej dají na šířku, tak budou chtít mít ovládací klávesy u pravé ruky. V takovém případě si však budete rukama reproduktory přímo zakrývat, což je rozhodně nežádoucí. Zvuk z nich je totiž velmi dobrý a takto jej zbytečně degradujete o třídu níže. Basy sice nejsou nijak extra výrazné, nicméně zvuk z reproduktorů je čistý a dostatečně hlasitý.

Do knoflíků na zadním krytu můžete upevnit speciální kryt

Stejně tak 3,5mm jack konektor nabízí slušné podání zvuku a můžete počítat s tím, že uši vám hrůzou určitě neupadnou. Asi nebude úplně běžné, abyste požívali tablet jako hudební přehrávač, nicméně například při sledování filmů a videí vám Galaxy Tab S 8.4 poslouží velmi dobře. K tomu vám pomůže také praktický ekvalizér, který je součástí hudebního přehrávače.

Baterie a výdrž: spolehlivý průměr

Baterie a výdrž je bohužel oblast, ve které se v posledních letech neobjevil žádný významnější skok kupředu. V porovnání s konkurencí však Samsung Galaxy Tab S 8.4 nijak nezklame a na jeho výdrž se můžete spolehnout. Během našeho testování nám vždy vydržel minimálně jeden celý den a to i tehdy, když jsme na něm neustále hráli hry, sledovali video a surfovali na internetu.

Samsung Galaxy Tab S 8.4

V našem redakčním testu měření výdrže dokázal Galaxy Tab S streamovat FullHD video z internetu (50% úroveň jasu, 50% úroveň hlasitosti do běžných sluchátek, žádná synchronizace na pozadí) něco málo přes osm hodin (konkrétně 493 minut), což jej řadí spíše do průměru. Například hlavní konkurent v podobě iPadu mini 2 s Retina displejem v našem testu překonal desetihodinovou hranici, takže v tomto ohledu Galaxy Tab S 8.4 ještě má co dohánět. Jak jsem však již zmínil výše, v porovnání s ostatními tablety se jedná o standardní výdrž, která vám zajistí

Displej a ovládání: jemnější již nemá smysl

Pokud jsme displej většího Samsungu Galaxy Tab S 10.5 označili za špičkový, tak displej Galaxy Tabu S 8.4 můžeme označit za téměř dokonalý. Samsungu se totiž podařilo snížit úhlopříčku, ale zároveň zachovat extrémně vysoké rozlišení QHD, tedy 2 560 × 1 600 px. Na této ploše nám to dává skvělou jemnost 359 ppi – obraz je tedy perfektně jemný a lidským okem prakticky nemáte možnost rozpoznat jednotlivé pixely. Výše zmiňovaný iPad mini 2 s Retina displejem se například chlubí jemností „pouze“ 326 ppi.

Samsung již tradičně zvolil svůj Super AMOLED zobrazovač, takže se můžete těšit na bohaté barvy, které budou občas trochu přesaturované, ale také na skvělé pozorovací úhly, vynikající odezvu, rychlé vykreslování a přesné ovládání. Bohužel již tradičně trochu pokulhává čitelnost na slunci, paradoxně je však mnohem lepší než u většího sourozence. Tam jste totiž na slunci neviděli vůbec nic, zde je vidět alespoň něco.

Ovládání Galaxy Tab S 8.4 je díky kompaktnějším rozměrům vcelku pohodlné. Dosáhnete všude, kam potřebujete a potěší také zapínací tlačítko na boku tabletu. Osobně mám však stále výhrady k senzorovým klávesám pod displejem. Jak jsem již zmínil na začátku, často se mi stávalo, že jsem si je omylem stiskl při běžném používání. Střední hardwarové domovské tlačítko oproti tomu funguje mnohem lépe a to včetně čtečky otisku prstů, která funguje velmi dobře a nemusíte se bát, že by vám způsobovala nějaké problémy s odemčením tabletu a podobně.

Hardware a výkon, uživatelské prostředí: výkonný hardware a horší optimalizace

Po hardwarové stránce je Galaxy Tab S 8.4 vybaven na všech frontách skvěle. V redakci jsme testovali Wi-Fi variantu, dostupná je však také varianta s LTE konektivitou.

Výsledky benchmarků AnTuTu, Vellamo, 3Dmark a Nenomark

Dostatek výkonu obstarává osmijádrový procesor Samsung Exynos 5 Octa, který kombinuje čtyři výkonná jádra Cortex-A15 1,9 GHz a čtyři úsporná Cortex-A7 1,3 GHz. Když je třeba, dokáží tabletu dodat opravdu velký výkon, což nám ostatně potvrdily i benchmark testy, ve kterých si Galaxy Tab S 8.4 vedl velice dobře. Ostatně podívejte se na screenshoty. Kromě výkonného čipsetu má Galaxy Tab S 8.4 k dispozici také 3 GB paměti RAM, ze které si okamžitě systém vezme zhruba 1,3 GB pro sebe a vybrat si můžete z varianty s 16GB nebo 32GB vnitřní pamětí. V redakci jsme testovali 16GB variantu, u které má uživatel k dispozici zhruba 11 GB. Jen samotný systém potřebuje 4,5 GB ke svému běhu. Vnitřní paměť však můžete rozšířit o paměťové karty microSDXC až o dalších 64 GB, přičemž na kartu můžete přesouvat také aplikace.

Domovská obrazovka

Nikoho asi nepřekvapuje, že tento skvělý hardware pohání operační systém Android ve verzi 4.4.2 KitKat. Samsung do tabletu přidal také své uživatelské prostředí TouchWiz a to se všemi jeho výhodami i nevýhodami. Hlavní nevýhodou je, jako obvykle, jeho optimalizace. I přes vysoký výkon totiž na některé úkony musíte čekat, widgety se dlouho načítají a přechod mezi aplikacemi nebo obrazovkami není zdaleka tak plynulý, jak bychom očekávali. Osobně by mě velmi zajímalo, jak dlouho to Samsungu bude ještě procházet, protože svým neodladěným prostředím zbytečně snižuje atraktivitu jinak velice povedených zařízení.

Editace obrazovek a menu s aplikacemi

TouchWiz v nové verzi s prostředím Magazine UI však přináší i některé zajímavější prvky. Například na zamykací obrazovce najdete praktické widgety, které vám ukazují počasí, nadcházející událost z kalendáře nebo aktuální novinky. Kromě klasických obrazovek, na které si můžete umisťovat aplikace a widgety, je zde také rozšíření o další stránky, na které si můžete umístit živé dlaždice některých aplikací, sociálních sítí, různých nástrojů nebo zdrojů novinek ze služby Flipboard. Vypadá to skoro jako kopie Windows 8, ale povedená. Jediná škoda, že obsahu, který můžete na tyto stránky umístit, je velmi poskrovnu – citelně mi chyběl například Gmail, protože samotný emailový klient běžně nepoužívám.

Editace Magazine UI a nastavení

Z horní lišty se stahuje klasická lišta s rychlým nastavením a notifikacemi, ve které můžete mimo jiné upravit obrazovky, zvuky a rychle se dostanete k vyhledávání nebo do nastavení. Nastavení je plně přizpůsobeno velkému displeji a je velice obsáhlé, občas až trochu nepřehledné a nelogické. Například nastavení čtečky otisku prstů bych očekával spíše v sekci zabezpečení než na záložce Zařízení.

Samsung Galaxy Tab S 8.4

Díky velkému displeji je dostatek místa také na běh více aplikací současně. Můžete si vedle sebe pohodlně otevřít dvě rozměrná okna – například prohlížeč a mapy. Na displeji je na to místa opravdu dostatek a vám nic nebrání v tom dělat více věcí současně. Můžete si také vytvořit oblíbené skupiny oken, například Chrome + kalendář, a ty si uložit jako zástupce pro rychlé spuštění. Bohužel po chvíli práce s tabletem opět začnete narážet na špatně optimalizovaný software a vše se zpomalí, začne se zasekávat a pomůže až kompletní vymazání paměti běžících aplikací. V tomto ohledu by měl Samsung opravdu znatelně zapracovat.

Fotoaparát a video: tabletová klasika

Prostředí a nastavení fotoaparátu

Samsung Galaxy Tab S 8.4 je vybaven fotoaparátem s rozlišením 8 Mpx. Nechybí samozřejmě funkce, jako je automatické ostření, digitální stabilizace obrazu a bohaté možnosti nastavení přímo v aplikaci fotoaparátu. Na výběr je z mnoha režimů fotografování dokonce s možností stahování nových režimů z obchodu Galaxy Apps, můžete pracovat s detaily, jako je nastavení expozice a ISO, vyvážení bílé, časovač, nejrůznější efekty a mnoho dalšího.

Testovací fotografie

Kvalitou fotografií vás Galaxy Tab S 8.4 rozhodně neoslní, na druhu stranu se o to ale ani nemusí snažit. Těžko lze předpokládat, že vaším hlavním fotozařízením bude tablet. Na občasné momentky však fotoaparát poslouží dobře a osobně bych u takového tabletu uvítal spíše zaměření na přední kamerku, která nabízí průměrné rozlišení 2,1 Mpx – ať už na selfie nebo na videohovory skrze Skype nebo cokoliv jiného. Výsledky samotného fotoaparátu trpí na velkou úroveň šumu i při lehce zhoršených světelných podmínkách, fotografiím chybí ostrost a barvy jsou často vybledlé. Toho si však všimnete až na počítači, protože SAMOLED displej opravdu nepatří mezi referenční zobrazovače co se barev týče.

Galaxy Tab S 8.4 si poradí také s natáčením videa a to konkrétně až ve FullHD rozlišení rychlostí 30 fps. Kvalita videa je opět spíše ucházející, opět ale musím zdůraznit, že perfektní fotografie a perfektní videozáznam není něco, co by běžný uživatel od tabletu očekával.

Multimédia, aplikace a internet: užívejte si prostoru

Samsung si je vědom toho, že jeho tablet je také multimediální nástroj, a proto jej vybavil slušnou zásobou aplikací takříkajíc z fabriky. Jaké každý správný Android, tak i Galaxy Tab S 8.4 v sobě obsahuje všechny klasické Google aplikace, jako je Gmail, Google+, Google Disk, Hudba/Hry/Filmy/Knihy/Kiosek Play, aplikace pro YouTube, Hangouts, Mapy nebo Fotky. Všechno to jsou stejné aplikace, jaké znáte ze svých telefonů, některé však naštěstí alespoň částečně optimalizované pro velký displej tabletu.

Hudební přehrávač

Do klasické výbavy patří samozřejmě hudební přehrávač, který vám skladby rozdělí do jednotlivých karet podle konkrétní skladby, alb, interpreta, seznamu skladeb a podobně. Samotné prostředí přehrávače je jednoduché, můžete ovládat přehrávání hudby, vytvářet playlisty a v nastavení si můžete upravit například ekvalizér.

Samozřejmě nesmí chybět ani přehrávače videa, který u Galaxy Tabu S 8.4 díky velkému a povedenému displeji jistě využijete mnohokrát. Podporuje všechny běžné formáty včetně avi nebo mp4 a potěší také velmi dobrá práce s titulky, u kterých můžete dokonce nastavit kromě jejich polohy a vzhledu také časový posun.

Galerie fotografií a obrázků a editor

Galerie fotografií u Galaxy Tabu S 8.4 vám jednoduše zobrazí fotografie roztříděné podle času, alba nebo označených lidí. V rámci samotné aplikace pak máte bohaté možnosti sdílení fotografií přes Wi-Fi Direct, Bluuetooth, Google+, email, Dropbox, Picasu a mnoho dalšího. Nechybí ani editor fotografií s mnoha možnostmi na úpravu velikosti i barev fotografií. Do fotografií můžete také kreslit nebo přidávat samolepky, velmi mne však překvapilo, že editor je často velmi pomalý a na operace čekáte dost dlouho. Zvláštní při výkonu, jakým Galaxy Tab S 8.4 disponuje.

Nyní se dostáváme k aplikacím, které jsou trochu specifičtější a nejsou obsaženy v každém Android zařízení. Začneme aplikací WatchON, která má na starosti ovládání infračerveného portu na horní hraně přístroje a díky které můžete ovládat doma televizi, DVD přehrávač, satelit a další spotřebiče.

Aplikace WatchOn a SideSync

Velice zajímavou aplikací je SideSync 3.0, pomocí které můžete pohodlně sdílet data mezi tabletem, počítačem a smartphonem řady Galaxy. Můžete sdílet obrazovky, soubory nebo ovládat tablet nebo telefon z počítače klávesnicí. Další aplikací, která je připravena pro spolupráci s počítačem je aplikace Remote PC. Ta sice vyžaduje instalaci klienta do vašeho PC, odměnou vám však bude možnost vzdáleného přístupu na váš počítač z tabletu.

Obchod s aplikacemi Galaxy Apps

V rámci obchodu s aplikacemi Galaxy Apps si pak můžete stáhnout další prémiový obsah, ve kterém nechybí ani některé české časopisy, jako je například týdeník Reflex nebo deník Sport, které si můžete opět číst zdarma v rámci nabídky Samsungu. Aplikace můžete tedy čerpat z Galaxy Apps, ale samozřejmě nechybí ani Obchod Play, kde si můžete stahovat statisíce aplikací a her dle libosti.

Prohlížeč Google Chrome

Internetový prohlížeč je u tabletu jedním z nejdůležitějších prvků a troufám si tvrdit, že u mnohých uživatelů zdaleka nejvytíženější aplikace. Galaxy Tab S 8.4 vás v tomto ohledu nezklame – nabízí hned dva prohlížeče. Klasický Android prohlížeč a navíc Google Chrome. Oba si při prohlížení internetu vedou velmi dobře, nicméně Chrome je uživatelsky trochu příjemnější, lépe pracuje s prostorem stránek (například skrývání adresního řádku) a v neposlední řadě je zde samozřejmě možnost synchronizace záložek, hesel a podobně s vaším počítačem. Bohužel však zamrzí absence technologie Flash, takže na videa se na internetu podíváte leda ve formátu HTML5 a u stránek s Flashem, kterých je pořád ještě dost, máte s načtením takového obsahu smůlu.

Organizační funkce a email: ani zde se nespálíte

Samsung Galaxy Tab S 8.4 není pouze zařízení pro zábavu, dokáže být také obstojným pomocníkem při pracovním vytížení. V jeho výbavě najdeme hned několik velmi užitečných aplikací a funkcí, které vám pomohou s organizací času, komunikací s okolím a podobně.

Kalendář

Jedním z hlavních pomocníků je samozřejmě kalendář, který Samsung již tradičně mění za svůj vlastní S Plánovač. Na velkém displeji se jedná opravdu o velmi přehledný nástroj k organizaci času, který vám zobrazí náhledy roku, měsíce, týdne, dne nebo programu. Obrazovka je většinou rozdělena na dvě části tak, abyste v jedné části viděli větší časový úsek a v druhé pak náhled konkrétního dne. Nechybí samozřejmě možnost synchronizace kalendářů, spousta nastavení a potěší také integrace předpovědi počasí přímo do kalendáře.

Kalkulačka a správce souborů s integrací Dropboxu

Kromě kalendáře nechybí ani standardní funkce, jako je kalkulačka, která toho moc neumí a zoufale by potřebovala optimalizaci na takto velký displej, nebo velmi povedený správce souborů, který dokáže pracovat také s archivy a nabízí integraci služby Dropbox a kancelářského balíku.

Hancom Office Viewer a Evernote

Kancelářský balík Hancom Office Viewer je v Galaxy Tab S 8.4 zastoupen pouze jako zástupce, pomocí kterého si aplikaci stáhnete. Bohužel se však jedná pouze o program k zobrazení dokumentů. Abyste mohli dokumenty i editovat, tak musíte doinstalovat další moduly k aplikaci – naštěstí zdarma. Následně budete moci plnohodnotně pracovat s dokumenty Word, Excel a PowerPoint a Hancom Office Viewer si poradí také s PDF formáty.

Pro pohodlnou práci s poznámkami je přichystána aplikace Evernote, díky které můžete udržovat synchronizované poznámky mezi mnoha zařízeními a do pracovních aplikací bychom rozhodně mohli zařadit také aplikace SideSync 3.0 nebo Remote PC. Těm jsme se však věnovali již v předchozí kapitole, a tak se přesuneme rovnou ke zprávám.

Emailový klient Gmail

V rámci emailu vás Galaxy Tab S 8.4 nijak nepřekvapí. Jedná se o typickou Android sestavu emailového klienta s podporou MS Exchange, IMAP a POP a samostatnou aplikaci Gmail, pomocí které můžete spravovat všechny emailové účty hostované u Googlu. Obě emailové aplikace jsou si designem velmi podobné. Využívají skvěle rozměrný displej tabletu tak, že jej rozdělí na dva sloupce – nejdříve složky a všechny emaily a poté všechny emaily a tělo vybraného emailu. Práce s emaily je tak naprosto bezproblémová, zamrzí pouze nutnost cyklické kontroly nových emailů u emailových účtů IMAP a POP.

Klávesnice Samsung

Při psaní emailů se dostanete do kontaktu s klávesnicí, která se téměř v ničem neliší od těch, které známe ze Samsung telefonů. Liší se snad jedině svou velikostí a přítomností dvou šipek pro posun kurzoru a klávesy Ctrl, díky které můžete využívat klávesové zkratky pro výběr, kopírování, vyjmutí a podobně. Na klávesnici můžete psát buďto postupným psaním, tahy ve stylu klávesnice Swype nebo přímo prstem s pomocí rozpoznání psaného textu. Jelikož je klávesnice opravdu velká, tak v některých situacích přijde vhod také možnost ji zmenšit nebo rozdělit na dvě poloviny, aby každá ruka obsluhovala polovinu.

GPS a konektivita: neztratíte se

Jako každé dnešní mobilní zařízení tak i Samsung Galaxy Tab S 8.4 samozřejmě nabízí GPS konektivitu. Lokalizace satelitů je vcelku rychlá i s absencí mobilního internetového připojení, práce se samotnými mapami je díky velkému displeji velmi příjemná. Jak jsem již zmínil dříve, testovali jsme Galaxy Tab S 8.4 ve verzi Wi-Fi, takže mimo Wi-Fi signál jsme museli používat offline mapy, což je v případě Googlu poměrně problém a je lepší si zakoupit některou z navigačních aplikací podporující plnohodnotný off-line režim. Pokud si však pořídíte LTE variantu, budete moci využívat například Google Mapy i za pochodu.

Google Mapy

Kromě Wi-Fi a případně LTE (včetně podpory 2G a 3G sítí) v seznamu bezdrátových technologií u Galaxy Tab S 8.4 najdeme také Bluetooth ve verzi 4.0 a také již zmiňovaný infračervený port s funkcí dálkového ovládání. Bohužel se však nedostalo na NFC. Je jasné, že byste asi nechtěli platit v obchodě s takovým tabletem, ale pro rychlé poslání informací mezi mobilem a tabletem, načtení vizitky nebo tagu a spárování s příslušenstvím by se přítomnost NFC určitě hodila.

Závěr a zhodnocení: špička ve své kategorii

Samsung se svojí strategií zaplavit trh nejrůznějšími zařízeními všech cen, výkonů i velikostí zatím slaví úspěch. Nicméně to s sebou nese i některé špatné stránky, protože následně se může stát, že v záplavě tabletů, kdy vypadá jeden jako druhý a svou výbavou jsou prakticky totožné, snadno přehlédnete povedené zařízení, jakým Samsung Galaxy Tab S 8.4 bezesporu je. Dalším nežádoucím důsledkem této strategie je fakt, že zařízení často parazitují na svých stájových sourozencích a problém velké roztříštěnosti platformy Android se v tomto ohledu ještě více zvýrazňuje.

Samsung Galaxy Tab S 8.4 můžete mít také v tmavém provedení

Přitom samotný Samsung Galaxy Tab S 8.4 je asi nejlepší Android tablet ve své kategorii, který jen těžko bude hledat konkurenci a jeho hlavním protivníkem tak bude iPad mini od společnosti Apple. Na Galaxy Tabu S 8.4 lze velmi kladně zhodnotit především jeho kvalitní konstrukci a štíhlý design, špičkový QHD displej, výkonný hardware, kvalitní reproduktory a příjemné vychytávky navíc jako například infraport nebo čtečka otisku prstů.

Samsung Galaxy Tab S 8.4

Mezi nevýhody tabletu Samsung Galaxy Tab S 8.4 bych zařadil určitě již tradičně špatnou optimalizaci prostředí TouchWiz, které dává výkonnému hardwaru často opravdu zabrat. Samsung také mohl ještě zapracovat na výdrži baterie a především se trochu zaměřit na lepší ergonomii celého přístroje – například zmiňované nepraktické umístění reproduktorů a IR portu nebo senzorová tlačítka pod displejem.

Asi největším problémem Samsungu Galaxy Tab S 8.4 ale bude jeho cena. Ta je totiž nasazena opět velmi odvážně, neboť za základní 16GB Wi-Fi verzi si Samsung nechá zaplatit téměř 12 tisíc korun. Pokud zatoužíte po LTE verzi, budete muset z peněženky vytáhnout necelých 15 tisíc. Především pokud přihlédneme k tomu, že iPad mini 2 s Retina displejem stojí v podobné konfiguraci o tři tisíce méně a to jistě není málo. Uspěje Samsung Galaxy Tab S 8.4 s touto cenou na trhu? Inu, pokud někdo touží po kompaktním tabletu s operačním systémem Android, tak je Galaxy Tab S 8.4 v současnosti asi nejlepší volba.

Konkurence

Samsung Galaxy TabPRO 8.4

Paradoxně nejvíc bude Samsung Galaxy Tab S 8.4 parazitovat na svém stájovém kolegovi, modelu Galaxy TabPRO 8.4. Ten totiž za stejnou cenu nabízí horší výbavu ve větším těle. Je však vybaven IPS displejem namísto Super AMOLED panelu, což by mohlo pro někoho hrát ve prospěch Galaxy TabPRO 8.4. Ve všem ostatním však na Galaxy Tab S 8.4 ztrácí – rozměry, výdrž baterie, paměť RAM, výkon a tak dále.

Apple iPad mini 2 s Retina displejem

Hlavním konkurentem ale bude především iPad mini 2 s Retina displejem. Nabízí sice trochu menší a hrubší displej, do kvality si však se Samsungem v ničem nezadá, spíše naopak. Nabízí špičkovou kovovou konstrukci, lepší výdrž baterie a srovnatelný výkon. Ztrácí naopak ve kvalitě fotoaparátu a horší základní výbavě. Velkou zbraní je však cena, která je u iPadu mini 2 o více než tři tísíce nižší a to je již pořádný argument. Za cenu základní verze Galaxy Tab S 8.4 tak můžete získat 32GB verzi iPadu mini s Retina displejem nebo 16GB verzi s 3G konektivitou. Nicméně paměť Samsung dokáže nahnat také pomocí paměťových karet.

samsung-galaxy-tab-s-84
Klady
  • slušná základní výbava
  • nejnovější verze Android 4.4
  • tenká konstrukce a nízká hmotnost
  • infraport
  • vysoký výkon
  • kvalitní stereo reproduktory
  • čtečka otisku prstů
  • slušný fotoaparát
  • povedený design
  • precizní konstrukce
  • špičkový Super AMOLED displej s QHD rozlišením
Zápory
  • pouze průměrná výdrž baterie
  • špatná optimalizace TouchWiz
  • horší ergonomie
  • senzorová tlačítka pod displejem
  • vysoká cena
Diskuze ke článku
Mira
Koupil jsem ho v německu v Mediamarktu za 469 €.
Vendel
Citace: "Pokud jsme displej většího Samsungu Galaxy Tab S 8.4 označili za špičkový, tak displej Galaxy Tabu S 8.4 můžeme označit za téměř dokonalý." Hádám, že v prvním případě to nebude model 8.4.
Jakub
Sice to je jiná kategorie ale mohli jste dát do konkurence i iPad Air, který ve stejné konfiguraci stojí stejně.
Zdeněk
Jako velmi schopnou konkurenci bych viděl i v NVIDIA SHIELD Tablet. Čistý Android. Vyšší výkon. Sice menší rozlišení displeje ale především podstatně nižší cena.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze