Samsung Galaxy Fold
recenze

Samsung Galaxy Fold

Vaše vstupenka do doby ohebné

Letošní trojlístek v podobě Samsungu Galaxy Fold, Huawei Mate X a reinkarnované Motoroly Razr mě utvrdil v tom, že pomalu, ale jistě, vstupujeme do „doby ohebné“. Vždyť světoví výrobci obrazovek disponují technologií ohebných zobrazovacích panelů již několik let a bylo jen otázkou času, než proniknou i do smartphonů – zařízení, která máme na očích v podstatě 24/7. Otázkou však zůstává, zda jsme na ohebné telefony připraveni a jak moc (a jestli vůbec) je potřebujeme... Jak se tedy povedla vůbec první vlaštovka z kategorie „foldables“ od Samsungu?

Displej: to je, oč tu běží

Displej, nebo spíše displeje, Samsungu Galaxy Fold vzbuzují kontroverzi a není divu. Jedna skupina tvrdí, že 7,3" vnitřní displej s takřka čtvercovým poměrem stran je až příliš velký, další si zase stěžuje na (na dnešní poměry) miniaturní displej na straně přední. Navíc se ve vzduchu vznáší otázka, zda jsme na ohebné displeje (nejen my, ale i výrobci těchto zařízení) opravdu plně připraveni a jestli nejde pouze o trend, který skončí někde v propadlišti dějin. Jak to tedy ve skutečnosti je?

Malý, ale návykový

Začněme nejprve malým předním displejem o velikosti 4,6 palce, jemnosti 399 pixelů na palec a filmovém poměru stran 21:9. Často slýchám dotaz (nebo rovnou stížnost) na to, jak je tento displej malý a že je škoda, že není rozprostřen přes celou plochu přední strany. Mám pro to pochopení, protože dokud jsem vídal tento telefon pouze na obrázcích/videích, také jsem si říkal, že je škoda, že není větší.

Samsung Galaxy Fold
Při používání dosáhnete takřka na celou plochu displeje.

Během používání Galaxy Foldu jsem však zjistil jednu zvláštní věc, a to tu, že mi tato velikost sekundárního zobrazovače vcelku vyhovuje. Právě díky tomu, že není přes celou přední plochu a že má nad i pod značně tlusté rámečky, dosáhnete takřka na celou plochu displeje relativně pohodlně. Schválně se zamyslete, kdy jste naposledy měli telefon, na jehož celou plochu displej jste bez nějakého extrémního natahování/přehmatávání relativně komfortně dosáhli. Osobně nemám zhola nic proti velkým displejům, pravděpodobně však se mnou budete souhlasit, že vývoj velikosti lidských dlaní jaksi nestačí tempu zvětšování uhlopříček.

Malý displej navíc jen slepě nezrcadlí ten velký, jak by se mohlo na první pohled zdát. Nastavit si zde můžete ikonky i jinou tapetu. Přitom zde však najdete přístup úplně ke všemu, co telefon nabízí, čímž chci říct, že jsem nenarazil na nějakou aplikaci, která by se na velkém vnitřním displeji spustila, ale na předním nikoliv. Navíc samozřejmě nechybí ani režim Always-On nebo krásné barevné podání díky obrazovce typu Super AMOLED.

Nepochopte mě špatně: menší velikost je sice v mnoha situacích naprosto dostačující, ale má také své nevýhody. Tou zcela evidentní je psaní, které na tomto malém displeji jednoduše vyžaduje trochu cviku. Pokud píšete „svajpováním“, pravděpodobně nebudete mít tak velký problém. Pokud píšete klasicky, je potřeba se na displeji nejprve naučit psát. Dobrá zpráva je, že to jde a po několika dnech jsem to poměrně dobře zvládal. Párkrát jsem také na malém displeji vyzkoušel hrát nové Call of Duty. Jde to a je skvělé, že je to uživateli umožněno, ale pravý zážitek na vás pochopitelně čeká až po otevření.

Závěrem bych dodal, že malý displej občas poslouží jako jakási bariéra, která vás odradí od konzumace obsahu na internetu nebo sociálních sítích, protože je jednoduše moc malý. Zároveň si uvědomíte, že telefon rozevírat vlastně nepotřebujete/nechcete, protože byste prokrastinací zbytečně strávili dalších několik minut.

Líbilo se nám
 • ve spoustě situací zcela dostačující velikost
 • špičková kvalita
 • možnost dosáhnout takřka na celou plochu displeje palcem
 • na malém displeji můžete dělat de facto vše, co na velké obrazovce
Nelíbilo se nám
 • hůře se na něm píše

Tablety, bojte se

Ve chvíli, kdy telefon rozevřete, nadejde ten opravdový „wow“ moment, když se před vámi zjeví 7,3" Dynamic AMOLED panel s takřka čtvercovým formátem stran 4,2:3. Infinity Flex Display, jak jej výrobce nazývá, se chlubí rozlišení 2 152 × 1 536 pixelů a celkovou jemností 362 PPI. Pokud jste čekali kvůli ohebnosti zhoršenou kvalitu obrazu, můžete tyto obavy hodit za hlavu. Obraz je krásný se špičkovými pozorovacími úhly a AMOLED dokáže zajistit pěkně syté barvy (pokud chcete). Díky vysokému maximálnímu jasu jsem navíc neměl problém s čitelností ani venku na slunci. Nebýt jedné věci, dalo by se říct, že je to vlastně ten stejný displej, který znáte z Galaxy Note10+ nebo třeba Galaxy S10+. Má to však jeden háček.

Samsung Galaxy Fold

Aby byl ohebný, respektive se ohýbá pouze část v kloubu, nemůže být skleněný, ale plastový, což mění nejen to, jakým způsobem prst klouže po displeji, ale i to, jak odolný zobrazovač je. Ohledně klouzání prstu to poznáte zejména při hraní her, kdy se vám mohou v případě, že máte vlhké/zpocené prsty, o něco více zadrhávat ve srovnání s běžným skleněným povrchem. Nejde však o nic závažného a osobně jsem neměl pocit, že by mě to nějak omezovalo.

Na displej byste neměli vyvíjet nadměrný tlak, tlačit do něj nehty nebo jeho odolnost jakkoliv jinak pokoušet.

Snížená odolnost hraje již mnohonásobně větší roli. Uživatele na to ostatně upozorňuje už výrobce hned při rozbalování a prvotním nastavování telefonu. Na displej byste neměli vyvíjet nadměrný tlak, tlačit do něj nehty nebo jeho odolnost jakkoliv jinak pokoušet. Vzhledem k pantu, který vytvoří v zavřeném stavu malý prostor mezi jednotlivými částmi displeje, navíc hrozí riziko, že se mezi škvíry dostane nečistota a napáchá škody na vnější straně displeje. V neposlední řadě hrozí riziko, že se nějaká nečistota dostane přímo pod displej, což je možná úplně nejhorší varianta, neboť může následně proniknout do sofistikovaného otevíracího mechanismu a napáchat ještě další škody.

K displeji jsem se tedy snažil chovat podle instrukcí výrobce a i po několikadenním testování mohu prohlásit, že jsem na něm nenašel žádný škrábanec/rýhu. Při klouzání prsty po displeji se vám navíc ne vždy povede po něm přejet vyloženě bříškem prstu, ale přidá se i trochu i nehet. Ani tak se naštěstí nic nestalo a displej stále vypadá stejně jako po rozbalení. Oproti sklu na něm navíc ulpívá méně otisků nebo jsou přinejmenším méně viditelné. Největší riziko shledávám v nebezpečí, že se k obrazovce dostane smítko z kapsy, které bez problémů napáchá škodu i na skleněných panelech. Než si tak Galaxy Fold vložíte do kapsy, možná stojí za to zkontrolovat, jestli je relativně čistá a není v ní něco, co by mohlo displej poškodit.

Ohybu si přestanete po chvíli všímat a nebude vám nijak překážet.

A jak je na tom ve skutečnosti pověstný ohyb uprostřed displeje? Viditelný je, což se odvíjí od barev, které se na displeji zrovna zobrazují, i úhlu, z nějž se na displej díváte. Stejně tak můžete malou prohlubeň cítit po přejetí prstem. Motorola Razr má ohyb rozhodně vyřešený lépe, neboť o něm v podstatě nevíte. Zde je, ale pokud se na něj vyloženě nesoustředíte, přestanete si jej po pár minutách všímat a nebude vám nijak překážet. Telefon se navíc v rozevřeném stavu drží poměrně příjemně (i když na ovládání jednou rukou to již opravdu není) a celkový dojem kazí snad jen výřez, v němž je dvojice selfie snímačů. Notch se projeví například při hraní her, kdy vám zakryje část prvků na obrazovce nebo při sledování videí. Nejde o nic, co by nešlo přenést přes srdce, ale nemohu se ubránit dojmu, že Samsung mohl raději umístit dva snímače na přední stranu a na velký displej umístit pouze jednu čelní kamerku, což by znamenalo menší výřez. Případně nechat kamery jen na přední straně. Tím bychom však přišli o možnost videohovorů na velkém displeji: pouze jeden snímač a menší notch se mi tedy jeví jako ideální volba.

Samsung Galaxy Fold

Přítomnost výřezu pro mě však rozhodně nepředstavuje žádné obrovské faux pas a při používání si jej, stejně jako ohybu, zase až tolik všímat nebudete. Navíc jej lze softwarově skrýt, čímž si uřežete i část displeje. Někomu toto řešení možná bude vyhovovat, osobně jsem se raději smířil s výřezem.

Líbilo se nám
 • špičkové kvality displeje
 • poměr stran 4,2:3
 • velká uhlopříčka
Nelíbilo se nám
 • náchylnost displeje k poškození
 • výřez mohl být menší
 • ohyb (pokud se na něj nesoustředíte, přestanete jej vnímat)
Diskuze ke článku
Hosaxx
Mno.....zatím nic moc. Ta drážka na displeji je otřesná.
Mio
Tak kompromisů je hodně, ale stále je to takové techdemo a reálné využití ohebných displejů bude mít za pár let možná úplně jinou podobu. Mě osobně se zatím nejvíc líbí koncept od Motoroly.
Ondřej Procházka
Výborná recenze, musí být těžké vyvážit negativa a pozitiva vzhledem k inovátorství a ceně
K
Zatim to zdaleka neni hotova technologie, takze za dve nebo tri generace to bude pouzitelne. Ted to koupit znamena delat betatestera.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze