Pokud hledáte opravdu levný smartphone pro děti, nenáročné uživatele, případně třeba jako stacionární telefon na doma, určitě by vaší pozornosti neměl uniknout Realme C11. Nabídne totiž, s ohledem na cenu, překvapivě solidní výbavu a také velkou baterii.
Realme C11 (RECENZE) - Když chcete za málo peněz hodně muziky
Technické parametry Realme C11
Kompletní specifikaceKonstrukce | 164,4 × 75,9 × 9,1 mm, 196 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne |
---|---|
Displej | TFT IPS, 6,5" (1 560 × 720 px) |
Fotoaparát | 13 Mpx, LED dioda, video: 1 080 × 1 920 px |
Chipset | CPU: 8×2,3 GHz, GPU: ano |
Paměť | RAM: 3 GB, vnitřní paměť: 32 GB, paměťové karty: microSD |
Datové funkce | 5G: ne, LTE: ano, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 5.0, NFC: ne |
Operační systém | Android 10 |
Akumulátor | 5 000 mAh, bezdrátové nabíjení: ? |
Dostupnost | srpen 2020, 3 299 Kč |
Obsah balení: pouze nabíječka
V žluté krabičce je kromě telefonu a manuálů pouze napájecí adaptér s kabelem typu USB-A/microUSB a nezbytná jehla pro vytažení SIM slotu.
- s ohledem na cenu odpovídající výbava
Konstrukční zpracování: plast, který neurazí
Realme C11 spoléhá na celoplastovou konstrukci včetně rámečku a zad. Ta mají matnou vroubkovanou povrchovou úpravu, díky které se telefon dobře drží v ruce. Čtvercový modul fotoaparátu takřka vůbec nevystupuje nad povrch, díky čemuž se telefon nehoupe.
Osazení jednotlivých ovládacích i dalších prvků je zcela standardní. Na spodní straně je 3,5mm jack, zastaralejší microUSB a výřez hlasitého reproduktoru. Napravo najdeme ovládací tlačítka v podobě kolébky hlasitosti a vypínacího tlačítka. Levá strana ukrývá pouze šuplíček na dvojici nanoSIM karet a jednu paměťovou kartu typu microSD.
Realme C11 se příjemně drží v ruce, neklouže a záda nezachytávají otisky.
Telefon mě i přes svou plastovou konstrukci neurazil vzhledem ani zpracováním, naopak se jednoznačně řadí k těm lepším. A v případě takto levného zařízení je ospravedlnitelná i přítomnost microUSB, přestože by C11 samozřejmě více slušelo moderní USB-C. Zařízení se příjemně drží v ruce, neklouže a na zádech se prakticky nezachytávají otisky. Někoho může zklamat absence kapacitní čtečky otisků prstů, to vám však telefon nahradí jiným biometrickým způsobem rozpoznávání, o kterém prozradím více v jedné z následujících kapitol.
- dobré zpracování
- praktická úprava zad
- slot pro dvě nanoSIM + microSD
- někoho může odradit starší microUSB
- chybějící čtečka otisku prstů
Displej: odpovídá ceně
Realme nasadilo 6,5palcový IPS LCD displej s jemností 270 PPI a poměrem stran 20:9. Má kapkovitý výřez a poměrně tlustou bradu, nabídne však bezproblémové pozorovací úhly a relativně solidní maximální svítivost. Problém jsem s ohledem na cenu neměl ani s rozlišením.
Již od výroby najdete na displeji předinstalovanou ochrannou fólii, takže se samotná obrazovka jen tak nepoškrábe. Stejně tak bych chtěl pochválit, že ani v okolí rámečků nedochází k tzv. efektu „IPS bleeding“.
- dostatečně kvalitní obrazovka
Zvuk: nezklame, nepřekvapí
Realme C11 má pouze jeden hlasitý repráček na spodní straně, který nehraje nijak úchvatně, na druhou stranu ani neurazí a při maximální hlasitosti netahá za uši. V pořádku je také výstup do 3,5mm jacku či kvalita telefonních hovorů.
- 3,5mm audiokonektor
Výkon hardwaru: milé překvapení
Výrobce u modelu C11 použil osmijádrový procesor MediaTek Helio G35, kterému dělá společnost 3 GB RAM a 32GB úložiště, ze kterého zůstane po zapnutí dostupných zhruba 20 GB, které můžete rozšířit paměťovou kartou. Ačkoliv se výbava nejeví jako nic extra, v kategorii takto levných zařízení bych ji označil za nadprůměrnou. Při používání se občasně setkáte s pomalejšími, ne zcela plynulými animacemi, nejedná se však o nic, co by mi kazilo zážitek z používání. Navíc se dají hrát (relativně komfortně) i hry jako Call of Duty. Realme C11 mě tedy mile překvapilo dostatkem výkonu, který jsem u takto levného zařízení nečekal.
- nadprůměrný výkon v dané kategorii
Výdrž baterie: klidně i dvoudenní
Kapacita baterie činí 5 000 mAh, což značí, že telefon vydrží opravdu hodně dlouho. Bez obtíží se dostanete na 1,5 až 2 dny používání. Nabíjení probíhá dodávaným 10W adaptérem a zabere zhruba 3 hodiny. Bezdrátové nabíjení či rychlonabíjení pochopitelně chybí.
- dlouhá výdrž
Konektivita: s tímto telefonem nezaplatíte
Realme C11 nabídne podporu Bluetooth 5.0, GPS, GLONASS i BDS, bohužel však ne NFC, což značí, že s telefonem nezaplatíte. K dispozici je alespoň podpora Dual SIM s podporou 4G na obou slotech, Wi-Fi 802.11 b/g/n a také podpora OTG, pokud byste chtěli k telefonu připojit například flashdisk.
- podpora OTG
- chybí NFC
Fotoaparát: nenáročným postačí
Realme C11 disponuje celkem třemi fotoaparáty. Zadní stranu obývá 13Mpx snímač s clonou f/2.2 a PDAF ostřením s 2Mpx bokeh senzorem (f/2.4). Na čelní straně najdeme 5Mpx selfie kamerku (f/2.4), která podporuje funkci rozpoznávání obličeje, kterou jsem v průběhu testování používal a fungovala bez problémů.
Kvalita snímků je pak na danou cenu solidní a pod tři tisíce korun byste asi obtížně našli (výrazně) lépe fotící smartphone. Milým překvapením je také podpora nočního režimu, který toho příliš nezmůže, ale fotky přeci jen trochu zesvětlí a vytáhne pár detailů. Zajímavostí nočního režimu je, že při jeho aktivaci se zmenší úhel záběru. Fotoaplikace odpovídá ostatním telefonům Realme, je přehledná a ničím vás nepřekvapí.
- spolehlivé rozpoznávání obličeje
- ucházející kvalita snímků
- noční režim
Software: Android 10 a čerstvé bezpečnostní záplaty
Uvnitř telefonu běží Android 10 s nadstavbou od Realme, která nabízí relativně hodně možností a subjektivně na mě působí přehledněji než MIUI od Xiaomi. Potěšilo mě také zjištění, že má telefon srpnové bezpečnostní záplaty, což je na takto levné zařízení solidní výkon. Chod systému je až na občasné zpomalení svižný a s používáním mobilu jsem neměl problém.
- aktuální bezpečnostní záplaty
Zhodnocení
Již na první pohled je patrné, že Realme C11 je telefon pro nenáročné. Osobně mě však přesto mile překvapil – nadstandardním výkonem i dlouhou výdrží. Za mínus lze pokládat snad jen starší microUSB a někoho může zamrzet absence čtečky otisků prstů. Počítat nelze ani s bezkontaktními platbami. Vzhledem k extrémně nízké ceně jsem však neměl ani s jedním problém. Chválím také praktický povrch zad či slot na dvojici nanoSIM + microSD kartu. Pokud máte omezený rozpočet, nebo jen nechcete zbytečně utrácet za funkce, které nevyužijete, Realme C11 bych vám doporučil.
Konkurence
Přímou konkurencí je Redmi 9A, které je obdobně levné, má však méně výkonu (slabší procesor i menší RAM).