Prestigio Multiphone 4300 Duo
recenze

Prestigio Multiphone 4300 Duo

Dual SIM monstrum

Nejvybavenější zařízení nižší cenové kategorie vstupuje do bitvy o zákazníka s velkým potenciálem. Lákadly jsou 4,3 palcový IPS displej, Dual SIM funkce, 1 GHz procesor, bezplatná off-line hlasová navigace či Android 4.0 s přislíbenou aktualizací na 4.1. Bude se jednat o nedostatkové zboží? Jakou pověst si získá top telefon tohoto zatím nepříliš známého výrobce na našem trhu?

Prestigio bylo do října, respektive listopadu, známé na našem trhu pro své cenově přijatelné ale velmi dobře vybavené tablety. Po kladném přijetí jeho produktů se rozhodlo vstoupit na trh i se třemi chytrými zařízeními řady Multiphone. Jedná se o modely 3500, 4040 a 4300. Celá řada má společný znak, a tím je podpora Dual SIM funkcí. Do redakce nám zavítala nejvybavenější novinka s označením 4300. V její specifikaci najdeme podporu Dual SIM funkci, obří 4,3 palcový IPS displej, 5 Mpx fotoaparát s autofocusem, dobrou datovou konektivitu a Android 4.0.

Prestigio Multiphone 4300 Duo - oficiální fotografie

Cenovka pod 4500 Kč budí dojem, že někde se prostě muselo šetřit. Pokud se totiž podíváme na konkurenci, zjistíme, že se jedná o nejlépe vybavené zařízení v této cenové relaci. Přijdeme na kloub tomu, kde se šetřilo a naopak, jaké jsou silné stránky tohoto zařízení.

Technické parametry Prestigio MultiPhone 4300 DUO

Kompletní specifikace
Konstrukce127 × 68 × 11 mm, 150 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 4,3" (800 × 480 px)
Fotoaparát8 Mpx (3 264 × 2 448), LED dioda, autofocus, video: 1 280 × 720 px, 29 FPS
ChipsetMediaTek 6575, CPU: 1×1 GHz, GPU: ano
PaměťRAM: 512 MB, vnitřní paměť: 4 GB, paměťové karty: microSDHC
Datové funkceHSPA: ano, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ne
Operační systémAndroid 4.0
Akumulátor1 500 mAh, bezdrátové nabíjení: ?, doba nabíjení: 3:43 hodin
DostupnostQ4 2012, ?

Prestigio 4300 DUO – videopohled

Obsah balení

  • mobilní telefon
  • baterie
  • pecková sluchátka
  • nabíječka
  • datový microUSB kabel
Prodejní krabička je elegantní, obsah balení je standardní, výrobce navíc plánuje v příštích dodávkách přidat do balení i kožené pouzdro

Design a konstrukce

Prestigio MTP 4300 Duo nejde jen tak přehlédnout. Vděčí za to svým rozměrům, které patří k těm větším na mobilním trhu a pokud hledáte kompaktní telefon, rovnou se porozhlédněte v jiných vodách. Obrázek o proporcích samotného zařízení si uděláte už jen na základě jeho rozměrů – výška 124 milimetrů, šířka 64 milimetrů a tloušťka 10,95 milimetrů. Dané rozměry vzbuzují pochyby o ergonomii samotného zařízení a nejeden uživatel si před pořízením tohoto telefonu nepoloží otázku, není to už „pádlo“?

Vzhled je konzervativní, bez jakýchkoliv výstřelků a designových prvků.

Hodnocení, zda je telefon velký či malý, je do jisté míry subjektivním pocitem, každý z nás je totiž zvyklý na různě velké telefony. Za sebe mohu říct, že to není „malý“ telefon. Už samotná úhlopříčka 4,3 displeje nemusí každému vyhovovat, za jistých okolností se to dá překousnout. Jsou telefony, které mají velkou úhlopříčku displeje, a přesto se perfektně ovládají. Na druhé straně mohou být telefony s malou úhlopříčkou, ale špatnou ergonomií. Ta může být dána ostrými rohy, velkou tloušťkou i šířkou telefonu.

Kvůli rozměrům a ostrým rohům není ergonomie zrovna nejlepší.

Tuto rovnici mohu aplikovat i na samotné Prestigio. Jeho rohy jsou poměrně ostré, šířka nadprůměrná a tloušťka dělá z telefonu mírně bachratější zařízení. Olej do ohně pak přilévá vysoká hmotnost 150 gramů. Když si dám dohromady tato čísla, řeknu si, není to spíše odolný telefon nebo tank? Některé odolné telefony totiž mají obdobné rozměry. Z popisu je tedy jasné, že nové Prestigio není žádný drobek. Pojďme ale dál.

Testovaný kus nám na redakčním stole přistál v černé variantě. Vzhled telefonu působí přísně konzervativním až nudným dojmem. Nenašel jsem žádný prvek, kterým by upoutal. Hrany jsou ostré, zadní kryt plastový, bez jakékoliv povrchové úpravy. Pouze v horní části je výlisek gumové části, ve které je modul fotoaparátu s LED diodou. Ve spodní části se nachází také gumová část s reproduktorem.

Zadní kryt lze jen s obtížemi sundat a při každém pokusu o jeho vyjmutí jsem se obával o popraskání paciček. Naštěstí se tak nestalo a kryt drží vesele dál (děkuji za vynález vteřinového lepidla). Co se zpracování zadního krytu týče, neshledávám žádné nedostatky. Drží pevně, samotné plastové materiály jsou kvalitní a rozhodně tak nemám pocit, že se jedná o kus nekvalitního plastového – papírového krytu. Po promačkání nic nevrže ani neskřípe.

Zobrazovací schopnosti TFT IPS displeje jsou perfektní.

Když zamířím na boky, najdu tady jak osamocené části, tak i hustě osídlenou oblast. Na levém boku se nenachází zhola nic. Naopak všechny klávesy se utábořily na pravém boku. První klávesou (bráno směrem seshora) je spoušť fotoaparátu, která je ale pouze jednopolohová. Jejím delším podržením dojde k aktivaci fotoaparátu. Dále je tu nenápadná dvoupolohová klávesa pro ovládání hlasitosti. Na horním boku je klávesa pro vypnutí telefonu a vedle ní pak zdířka nabíjecího a datového microUSB konektoru.

Rozmístění kláves mi ze začátku dělalo problémy. Telefon jsem totiž v domnění, že na pravém boku je klávesa pro odemknutí telefonu, stále „odemykal“ neobvykle umístěnou spouští fotoaparátu. Aspoň jsem během krátké doby pořídil testovací snímky do recenze. Klávesa na horním boku je i pro mne samotného, i když mám velké prsty, těžko přístupná a neobešel jsem se bez přehmatávání. Sluchátkový konektor 3,5 mm jack je umístěný ve spodní části. Pravákům bude ale jeho umístění vadit, při zapojení sluchátek se totiž dlaň opírá o zapojený konektor. Tento konektor bych tak posunul spíše do středu.

Na přední straně ve spodní části je čtveřice senzorových kláves. Prestigio ovšem není „ovce“ a hurá, klávesa pro multitasking je zcela na levé straně. Vedle ní pak je kontextová klávesa, klávesa zpět a klávesa pro hledání. Klávesy jsou velmi slabě podsvícené a mají vibrační odezvu. Citlivost je příkladná. Pokud jsme v prostředí telefonu, je podsvícení kláves permanentně deaktivované. Osvětlení kláves je totiž aktivované pouze tehdy, když je přímo ovládáme. V nočních podmínkách jsem tak hrál hru s názvem „ hádej, kde jsem“ nebo „vedle, jak ta jedle“.

Diskuze ke článku
Caszidy
Dobrý den. Zajímalo by mě kdo vůbec stojí za společností Prestigio a z jaké země opravdu pochází? (citovat těch pár libozvučných vět z oficiálních stránek mi ale jako odpověď nemusíte;-) A vyrábí si něco sama, případně aspoň montuje dohromady, nebo jde všechno z Číny a tady se na to lepí loga?
Free
Tak to som skusal zistit, kvoli tabletu. A nezistil som nic. Len made in china
gojjim naches
i zakoupil jsem v ALZA tento silostroj a po čtyřech dnech jsem ho vyměnil za Evolve FX400DUO..lepší se ovládá...a je fuk,jestli v Číně sekají na jednom pásu Nokii a druhém Prestigio,nebo Evolve...Záleží na kusu,jaký polapíte...
Xon
Zdravím, chcel by som sa opýtať či náhodou netestujete tieto zariadenia: Prestigio multipad PMP 5770D Duo a Prestigio multipad PMP 5770C Duo. Za odpoveď ďakujem.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze