Nokia Asha 210
recenze

Nokia Asha 210

Levná manažerka pro nenáročné
56

V dnešní recenzi se podíváme na levný mobilní telefon Nokia Asha 210, který nabídne svému uživateli nedotykový displej, hardwarovou QWERTY klávesnici a dokonce i bezdrátovou síť Wi-Fi. Dokáže klasická konstrukce obstát proti přesile mobilních telefonů s dotykovým displejem?

Finský výrobce Nokia naštěstí myslí i na uživatele, kteří si nechtějí kupovat drahé smartphony s dotykovými displeji. Stále uvádí na trh i řadu mobilních telefonů, které najdou své místo u nenáročných uživatelů. Mobilní telefon Nokia Asha 210 v sobě snoubí klasickou konstrukci s hardwarovou QWERTY klávesnicí, prověřené prostředí S40 a horizontálně orientovaný nedotykový displej. Uživatelé si mohou vybrat i z několika barevných variant, které budou postupně na trhu k zakoupení.

Nokia Asha 210 se na pulty dostává ve více barvách

Technické parametry Nokia Asha 210

Kompletní specifikace
Konstrukce111,5 × 60 × 11,8 mm, 99,5 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT TN, 2,4" (320 × 240 px)
Fotoaparát2 Mpx (1 600 × 1 200), , video: 176 × 144 px, 10 FPS
Chipset
PaměťRAM: 32 MB, vnitřní paměť: ?, paměťové karty: microSD
Datové funkceHSPA: ne, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g, Bluetooth: 2.1, NFC: ne
Operační systémNokia S40
Navigacevestavěná GPS: ne
Akumulátor1 200 mAh, bezdrátové nabíjení: ?
Dostupnostzáří 2013, 1 500 Kč

Obsah balení

  • Telefon Nokia Asha 210
  • Nabíječka Nokia AC-11E
  • Baterie Nokia BL-4U s kapacitou 1200mAh
  • Pecková sluchátka
  • Uživatelská příručka
Balení obsahuje pouze nabíječku, sluchátka a příručku

Po otevření modré krabičky spatříte mobilní telefon Nokia Asha 210 (v našem případě v barevné variantě Black). Na trhu se postupně objeví i další barevné varianty (mělo by jich být celkem pět). V balení se dále nachází baterie, úsporná nabíječka (bohužel se starším 2 mm konektorem) a pecková sluchátka. Přítomna je i uživatelská příručka.

Design a konstrukce

Klasických mobilních telefonů je čím dál tím méně, neboť mobilnímu světu vládnou dotykové mobily. Výrobce Nokia nabízí ve svém portfoliu několik modelů telefonů s klasickou konstrukcí a jedním z nich je i námi testovaný přístroj Nokia Asha 210. Po prvním kontaktu s telefonem je jisté, že máme tu čest se zařízením, na kterém hraje hlavní roli plast. Kvalita lícování a provedení není špatná a v dané cenové relaci nevidím prostor pro negativní hodnocení. Nicméně je pravdou, že zadní kryt bude časem vykazovat mírnou vůli (u námi testovaného modelu již mírně v horní části vyluzuje zvuky). Nokia Asha 210 dorazila na test v černém kabátě, který přidává přístroji více elegance. Tělo telefonu o rozměrech 111,5 x 60 x 11,8 mm a váze rovných 99,5 g padne dobře do ruky a v kapse neudělá pomyslnou díru. Telefon je samozřejmě o něco širší než klasické telefony,ale to je samozřejmě způsobeno přítomností hardwarové QWERTY klávesnice.

Nokia Asha 210 v černém kabátě

Přední části telefonu dominuje nedotykový 2,4 palcový displej s rozlišením 320 x 240 pixelů. Pod displejem nalezneme hlavní ovládací prvky telefonu. Předně středovou navigační a potvrzovací klávesu, která je obklopena tlačítky pro rychlé spuštění aplikace Facebook a fotoaparátu. V ovládací části jsou přítomny i výběrová tlačítka a tlačítka „Volat“ a „Konec/vypínač“. Celý blok ovládacích tlačítek spolu s displejem přitahuje nejvíce otisků prstů. Hlavním prvkem přední části telefonu je bezesporu hardwarová QWERTY klávesnice s celkem 37 tlačítky. Tlačítka klávesnice mají dobrý zdvih, jsou od sebe poměrně slušně oddělena. Abychom zkompletovali přední část, nad displejem se nachází tradiční logo výrobce Nokia a nad ním sluchátko. Pozitivně hodnotím podsvětlení všech ovládacích prvků na přední části telefonu a rovněž indikaci zmeškaných zpráv a hovorů. Telefon se v případě notifikace v krátkých intervalech rozsvěcuje.

Přední část je ve znamení displeje a QWERTY klávesnice
QWERTY klávesnice patří k těm lepším

Levý i pravý bok telefonu spolu se spodní částí neukrývá žádný ovládací prvek. Přítomné jsou pouze oblé hrany, žádné tlačítko pro regulaci hlasitosti nebo slot pro paměťovou kartu.

Na bocích přístroje nejsou žádné ovládací prvky

Horní část přístroje se stala útočištěm pro zastaralý nabíjecí 2mm konektor, microUSB konektor a 3,5mm jack pro připojení sluchátek. S telefonem sice dostanete přibalenou nabíječku využívající starý 2mm konektor, naštěstí lze ale telefon nabít i klasicky přes microUSB. Zadní strana telefonu se nechala inspirovat řadou Lumia. To je patrné zejména orámováním čočky 2Mpx spolu s nápisem Nokia. Vrchní část zadního krytu je mírně vykrojená pro snadnější přístup k baterii, SIM kartě a microSD kartě. Jak SIM karta, tak i microSD karta se nachází pod baterií. Spodní část zadního krytu patří reproduktoru.

Zadní část se podobá řadě Nokia Lumia
Diskuze ke článku
Maruš Tátovská
Maruš Tátovská
U telefonu Nokia asha 210 se mi pravidelně stane že když chci volat a zmáčknu tlačítko na volání tak se to automaticky vypne co s tím?
Maruš Tátovská
Maruš Tátovská
Jestli mohu poprosit o zprávu na email tatovska.marie@seznam.cz moc děkuji
pepa
dobry den a da sa nabijat aj cez usb alebo len cez mikrokonektor ?
Pepa
Tuto Nokii mám už necelý měsíc, ale všude mě tvrdili (u MP kde jsem jej kupoval i u T-mobile) že na český trh příjde jen varianta Dual-SIM, proto jsem ji taky vzal i přes to že mě vadí (psychycky) ten slot na druhou SIM a nemožnost změnit na homescreenu ten první widget. Jak je možné že máte veri na jednu SIMkartu? Dále druhý dotaz, po zkopírování kontaktů ze SIM do telefonu mi telefon zobrazuje kontakty duálně, tzn z obou zdrojů, vím že u starších Nokií byla možnost změny pohledu jen na telefon, zde tuvolbu nevidím a ani na německých forech píšou, že to u této platformy už nejde, je tomu tak?

Děkuji za reakce

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze