Nokia 6.1
recenze

Nokia 6.1

Vznešená Finka za sympatickou cenu
24

Finská společnost HMD Global vlastnící legendární značku Nokia zkompletuje své portfólio a ve velkém se bude spoléhat i na model 6.1. Ten stojí v samotném středu a za necelých 7 tisíc korun nabízí klasický displej či originální vzhled. Výbava se opírá o dostatečně výkonný hardware, schopný 16megapixelový fotoaparát nebo nejnovější Android 8.1 Oreo v čisté podobě.

Dokáže vás v dnešní době chytrý telefon na první pohled zaujmout? Možná jen ty drahé, řeknete si. Nokia se však pokusí o obdobný počin i ve střední třídě s modelem 6.1. Jde o druhou generaci a její trumfy tkví v zajímavém vzhledu. Solidní je však i displej, procesor či fotoaparát. Výhodou jest i zcela aktuální Android. Za sedm tisíc tu máme dost nadějí, které si v právě začínající recenzi ověříme.

Nokia 6.1

Rozměry148,8 × 75,8 × 8,6 mm, 172 g
DisplejTFT IPS, 5,5" (1 920 × 1 080 px)
Fotoaparát16 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS
ProcesorQualcomm Snapdragon 630, 4×2,2 GHz + 4×1,8 GHz
PaměťRAM: 3 GB, úložiště: 32 GB / 64 GB, microSDXC
Akumulátor3 000 mAh

Nokia 6.1 – videopohled

Obsah balení

V poměrně tenké krabičce se kromě samotného zařízení nachází USB kabel, koncovka nabíječky a také základní pecková sluchátka.

Konstrukční zpracování: v davu nezapadne

Kouzlem nové Nokie 6.1 je její barevná kombinace, která stejně jako v případě větší Nokie 7 Plus kombinuje černé plochy s měděnými prvky. Ty se objevují ve dvou rovnoběžných liniích po obvodu a dále zpestřují prostor kolem fotoaparátu a čtečky otisků prstů. Výsledkem je sice konzervativní, ale originální vzhled, díky kterému telefon bezpečně rozeznáte od záplavy ostatních nudných placek. Pokud se vám kombinace černé s měděnými prvky nelíbí, nemáte příliš na výběr – jiné verze české e-shopy nenabízí.

Nokia 6 (2018)
Matná povrchová úprava zajišťuje, že na telefonu neulpívají otisky prstů.

Rozměrově máme před sebou větší telefon, za což může tradiční poměr stran displeje. Nokia 6.1 se tak paradoxně drží v ruce hůře než větší 7 Plus. Na druhou stranu není tak velká a rozhodně ji o něco snáze schováte do kapsy. I přes nepříliš zaoblené boky padne pohodlně do ruky a nijak neklouže. Konstrukce působí bytelným dojmem, čemuž se nedivíme. Celý telefon je hliníkový. Matná povrchová úprava pak zajišťuje, že na telefonu neulpívají otisky prstů.

Drobnou výtku máme k tlačítkům po pravém boku. Vážně se jen obtížně chápe, proč je výrobce natlačil až zcela nahoru, aby na ně uživatel dosáhl co nejhůře. Tisknou se však poměrně jistě. Chuť si lze spravit čtečkou otisků prstů, kterou na zadní straně dobře nahmatáte a funkci plní na jedničku. Jistě jste si již povšimli, že modul fotoaparátu nepatrně ční nad okolní povrch. Jde však o nepatrnost, která nijak nezavazí. Telefon se takřka ani nekýve při položení na stůl.

Chválíme za nasazení USB-C konektoru i za ponechání klasického 3,5mm jacku. Levý bok působí zdánlivě nerušeně, avšak ukrývá se v něm malý šuplíček se dvěma sloty. Šuplíček je jištěn zámkem, který je samozřejmě dodáván společně s telefonem.

Líbilo se nám
  • originální vzhled
  • špičkové zpracování
Diskuze ke článku
petr
Aktuálně už nedoproručuji telefon bez funkčního telefonování přes LTE.
milan
Lepší fotoaparát než S7??
Blue Sun
Blue Sun
Na střední třídu docela slušné. Jak provedení, tak výkon, i fotky.
Co mě ale nejvíce zarazilo, je samotný android. Čistý systém zabere 10 GB paměti? To je síla... A čistý systém vykazuje drobné nedostatky v optimalizaci? To o androidu leccos vypovídá. Měli by do něj trošku radikálněji říznout.
Martin
Povedený telefon, optimalizace se s dalšíma aktualizacema určitě zlepší. Stejně tak to měla i loňská Nokia 6

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze