Nokia 2.2 se na českém trhu objevila začátkem letních prázdnin. Jak naznačuje samotné označení, jde o základní smartphone výrobce, který cílí na začínající/nenáročné uživatele. Nabízí proto v podstatě jen nezbytně nutnou výbavu, která se však skloubí s hlavní doménou značky, tedy nasazením čistého Androidu a zařazením do programu Android One. Cena se pohybuje pod hranicí tří tisíc korun. Je to adekvátní, nebo na trhu najdeme lepší možnosti?
Technické parametry Nokia 2.2
Kompletní specifikaceKonstrukce | 146 × 70,6 × 9,3 mm, 153 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne |
---|---|
Displej | TFT IPS, 5,71" (1 520 × 720 px) |
Fotoaparát | 13 Mpx, LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS |
Chipset | MediaTek helio A22, CPU: 4×2 GHz, GPU: ano |
Paměť | RAM: 2 GB, vnitřní paměť: 16 GB, paměťové karty: microSDXC |
Datové funkce | 5G: ?, LTE: 150 / 50 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, Bluetooth: 4.2, NFC: ne |
Operační systém | Android 10 |
Akumulátor | 3 000 mAh, bezdrátové nabíjení: ne |
Dostupnost | červenec 2019, 2 989 Kč |
Pro Vás naše věrné čtenáře mobilenet.cz jsme si, společně s Mobil Pohotovostí, připravili možnost zakoupit telefon Nokia 2.2 (2 GB/16 GB) za cenu 2 691 Kč. Slevu 10 % získáte po zadání slevového kódu mobilenet299 na e-shopu mp.cz. Tato nabídka platí pro prvních 10 z vás! |
Obsah balení
Nokie 2.2 je levnější smartphone a dle toho také vypadá prodejní balení. Kromě samotného telefonu, nabíječky a USB kabelu nic nečekejte.
Konstrukční zpracování: plastově odfláknutá
Nokia 2.2 je nejen cenově ale také na první pohled levným telefonem, ze něhož dýchá, že výrobce šetřil, kde jen mohl. Nabízí se v mdlé černé variantě a je nad slunce jasné, že dominantním materiálem je plast. Nic není ani nijak maskováno. Definitivní stvrzení přijde ve chvíli, kdy telefon uchopíte do ruky. Málokdy míváme pocit, že v ruce držíme nějakou atrapu či dětskou hračku. Nokia 2.2 však přesně tyto hmatové dojmy navozuje.
Nelíbí se nám ledabylé zpracování telefonu.
Držení telefonu je však poměrně pohodlné, neboť jsou boky zaoblené. Rozhodně byste také nehádali hmotnost 153 gramů, ale výrazně nižší. V tomto ohledu má novinka konkurenční výhodu. Co se nám naopak velmi nelíbí, je ledabylé zpracování telefonu. Zařízení je vloženo do plastové skořepiny, která obepíná záda a boky. Přechod mezi boky a čelní stranou je ale nepříjemně ostrý. Jako kdyby na výrobní lince zapomněli hrany trošku uhladit, aby neřezaly do rukou. Taková skutečnost nám i na levném telefonu přijde zcela neodpustitelná.
Jde však spíše o jediný větší konstrukční nešvar. Umístění tlačítek po pravém boku je ideální a totéž tvrdíme i o jejich stisku. Bonusem je klávesa na levém boku, které je pevně přiřazena Google Asistentovi. V našich končinách tedy funkce bohužel příliš nevyužitelná. Na spodní hraně je pouze datový a nabíjecí konektor typu micro USB, což u levného mobilu není velkým překvapením. Hudební 3,5mm jack je pak na horní hraně.
Zpracování jsme již lehce nakousli, ale nyní je čas na opravdovou specialitu. Nokia 2.2 má totiž uživatelsky odnímatelný zadní kryt. Ten jde sundat snadno, a získáte tak přístup k baterii, mimochodem také vyměnitelné, a slotům pro dvě nano SIM karty a paměťovku. Ačkoliv je kryt odnímatelný, drží na svém místě pevně a nijak nepovrzává ani při silnějším promačkání.
- pohodlně padne do ruky
- zadní kryt lze sundat
- ostré hrany na boku
- nemožnost levou klávesu přenastavit
- chybí čtečka otisku prstů
Displej: jednoduše průměrný
Jak jste si již mohli všimnout, rámečky kolem displeje jsou poměrně tlusté ve všech směrech. Obří brada s logem mohla být využita aspoň pro umístění fotoaparátu, ale místo toho jej najdete v otravném výřezu v zobrazovači. A navíc jej nelze skrýt. U základního modelu lze však nad rámečky ještě přimhouřit oči. Zařízení není přerostlé, což dokládá úhlopříčka IPS panelu, která činí 5,71 palce při HD+ rozlišení. Displej příliš nepotěší barevným podáním, v rámci kategorie však patří k průměru. Jas displeje můžete regulovat ručně i vše nechat na automatice. Ta však spíše nic nedělá a vše zůstane na vás. Nokia 2.2 postrádá informační diodu a částečně ji supluje ambientní displej, který se v případě uchopení telefonu krátce rozsvítí.
- dostatečně velký displej
- podání barev
- nepříliš dobrá automatická regulace jasu
Zvuk: obyčejný
Na zadní umístěný reproduktor je vhodný jen pro účely vyzvánění. Hlasitý je skutečně dost, avšak pokud telefon položíte na záda, dojde zákonitě k částečnému utlumení. Výstup skrze 3,5mm jack pak uspokojí všechny nenáročné posluchače. V této kategorii si tak Nokia 2.2 připisuje průměrný a všemi požadovaný minimální výkon.
Výkon hardwaru: na hraně snesitelnosti
U levných telefonů se nejvíce šetří na hardwaru a HMD Global se na Nokii 2.2 vyřádilo v tom horším slova smyslu. Srdcem je veskrze průměrný osmijádrový procesor Helio A22, který je spjat jen s 2GB operační pamětí. To je tak akorát, aby se rozpohyboval samotný systém, na hraní náročnějších her zcela zapomeňte. Snad ještě horší je to s úložným prostorem. 16 GB není příliš, zejména v kontrastu s tím, že systém spolyká téměř 10 GB. Když jsem do telefonu doinstaloval zhruba třicítku obvyklých aplikací, byla paměť telefonu vyčerpána z 97 %. Ke slovu tak asi u většiny uživatelů přijde slot pro paměťovou kartu.
- podpora paměťovek
- malá interní paměť
- jen průměrný procesor
Výdrž baterie: obvyklá
Baterie má kapacitu 3 000 mAh a jedná se o příjemný průměr. Telefon bez obtíží vydrží téměř celé dva dny při středně náročném používání. Pokud navíc nebudete příliš využívat internet a sociální sítě, bude výdrž ještě stoupat. Co je však unikátní, je možnost si baterii uživatelsky vyměnit.
Nabití baterie trvá poměrně dlouho. Zabere více než 2 hodiny. Nejlépe je proto nabíjet obden přes noc.
- dobrá výdrž
- uživatelsky vyměnitelná baterie
- velmi dlouhé nabíjení
Konektivita: základ je přítomen
Po datové stránce nabídne telefon především LTE Cat 4 s maximální rychlostí 150 Mb/s při downloadu a 50 Mb/s při uploadu. LTE funguje ve všech u nás podporovaných pásmech. Z dalších možností bezdrátového připojení máte samozřejmě k dispozici i Wi-Fi ve verzích 802.11 b/g/n. Dostalo se také na GPS a GLONASS, a tak lze telefon rozhodně využít pro navigování. Zbývá zmínit ještě Bluetooth 4.2 pro blízku konektivitu. NFC již v Nokii 2.2 chybí, což lze u levného telefonu ještě odpustit.
- LTE
- chybí NFC
Fotoaparát: pomalý a problémový
Na zadní straně se nachází pouze jeden 13megapixelový fotoaparát s automatickým ostřením a přisvětlovací diodou. Prostředí je až překvapivě prošpikováno možnostmi a nastavením, avšak cílová skupina uživatelů bude zřejmě primárně využívat jen automatický režim.
Jakákoliv akce v aplikaci fotoaparátu je trošku sázkou do loterie, zda telefon zareaguje, případně jak rychle. Kvalita snímků je za slunného dne slušná a odpovídající telefonu za tři tisíce korun. S ubývajícím světlem však kvalita prudce klesá. Hlavním problémem je dlouhý expoziční čas, kdy se focený objekt buď pohne, nebo fotograf neudrží telefon zcela v klidu. Výsledkem je rozmazaný a zašumělý snímek. Kaňkou na kráse je také fakt, že telefon tu a tam fotografii neuloží. Například v náhledu aplikace fotoaparátu snímek uvidíte, po otevření najednou zmizí a nikde jej nenajdete.
Čelní kamerka má pouze základní 5megapixelové rozlišení a slouží zde spíše jako nouzovka než jako nástroj pro pravidelné pořizování selfies.
Záznam videa je umožněn dle očekávání maximálně ve Full HD rozlišení se 30 snímky za vteřinu, přičemž kvalita je opět průměrná a smířit se musíte s lehce trhanými záběry.
Nokia 2.2 (testovací video) – 1080p, 30 FPS
- pomalý chod aplikace fotoaparátu
- nižší kvalita snímků při horším světle
Software: nový, ale zadýchaný
Přesouváme se k prostředí, což je dlouhodobě velký trumf telefonů značky Nokia. Ani novinka 2.2 není výjimkou a přivítá vás Androidem 9.0 Pie se zářijovými bezpečnostními záplatami. Telefon je zařazen do programu Android One, a čekají jej tak pravidelné a včasné aktualizace. Po prvním zapnutí se dočkáte jen aplikací od Googlu, a to navíc pouze těch, které Google považuje za nutné. Nic navíc, žádný nepříjemný balast. Co si doinstalujete je tak čistě na vás.
Vše by bylo sluncem zalité, kdyby celé prostředí nebylo neskutečně pomalé. I běžné operace se sekají, spouštění aplikací trvá neúměrně dlouho. Takovýto běh nelze tolerovat ani na levném zařízení, neboť uživateli znepříjemňuje i základní práci, jako je psaní zpráv či prohlížení fotografií. Otázkou zůstává, zda by Nokia mohla více zapracovat na optimalizaci, nebo je problém v nepříliš výkonném hardwaru.
- aktuální bezpečnostní záplaty
- zařazení do programu Android One
- žádné aplikace navíc
- bídná optimalizace
Zhodnocení a konkurence
Nokia 2.2 se tváří jako základní smartphone pro nenáročné/děti. Není příliš drahá, současně má velký displej a obyčejné plastové tělo, které se nepoškodí jen špatným pohledem. Papírově působí dostatečně i výbava, zájemce nadchne vysoké rozlišení fotoaparátu nebo čistý Android 9. Praxe však ukázala, že s Nokií 2.2 bude těžké žití. Malá interní paměť vás začne omezovat až nepříjemně brzy, fotoaparát zklame i nenáročného uživatele a bídné fungování prostředí odradí i ty nejodvážnější.
Málokdy se to stává, ale Nokii 2.2 nelze doporučit ke koupi. Netřeba však na značku Nokia zanevřít, protože v podstatě za stejné peníze můžete pořídit Nokii 3.2. Pokud se smíříte s většími rozměry, získáte po všech stránkách lepší telefon, který má vyšší výkon, skvěle fungující prostředí a dokonce i lepší výdrž.
Nokia 3.2
Rozměry | 159,4 × 76,2 × 8,6 mm, 178 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 6,2" (1 520 × 720 px) |
Fotoaparát | 13 Mpx, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 429, 4×1,95 GHz |
Paměť | RAM: 3 GB, úložiště: 32 GB, microSDXC |
Akumulátor | 4 000 mAh, doba nabíjení: 2:26 hodin |
Přímou konkurencí může být Honor 8A s podobně velkým displejem, čtečkou otisků prstů i výkonem. Honor je však o 500 Kč dražší, ale mnohem lépe funguje.
Honor 8A
Rozměry | 156,3 × 73,5 × 8 mm, 150 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 6,02" (1 520 × 720 px) |
Fotoaparát | 13 Mpx, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS |
Procesor | MediaTek helio P35, 8×2,3 GHz |
Paměť | RAM: 3 GB, úložiště: 32 GB / 64 GB, microSDXC |
Akumulátor | 3 020 mAh, doba nabíjení: 2:54 hodin |
Samsung vám může nabídnout Galaxy A10. Jde o větší zařízení, ale výbava je lepší. Podstatné je o něco lépe fungující prostředí. Cena je však zhruba o tisíc korun vyšší.
Samsung Galaxy A10
Rozměry | 155,6 × 75,6 × 7,9 mm, 168 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 6,2" (1 520 × 720 px) |
Fotoaparát | 13 Mpx, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS |
Procesor | Samsung Exynos 7 Octa, 2×1,6 GHz + 6×1,35 GHz |
Paměť | RAM: 2 GB, úložiště: 32 GB, microSD |
Akumulátor | 3 400 mAh, doba nabíjení: 2:14 hodin |
Pakliže vám nevadí o něco menší displej, můžete sáhnout po Xiaomi Mi A2 Lite, které rovněž spadá do programu Android One, ale navrch přihodí výkonnější procesor. Jeho cena je vyšší zhruba o pětistovku.
Xiaomi Mi A2 Lite
Rozměry | 149,3 × 71,7 × 8,8 mm, 178 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 5,84" (2 280 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 12 Mpx, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953, |
Paměť | RAM: 4 GB, úložiště: 64 GB, microSDXC |
Akumulátor | 4 000 mAh |
Toto je nejlepší místo k nalezení sexuálního partnera!
Čekám na tebe :)
Kdyz se bez tak s e k a a ja nevim co vsechno..
Mozna jako GPS nebo MP3/4 přehrávač ? ...