Nokia 3.2 se již prodává na českém trhu, ovšem od jejího únorové představení uplynulo už několik měsíců. Novinka tak lehce zestárla, ačkoliv u základních smartphonů to není nikdy tolik pocítit jako u vlajkových modelů. Právě proto má model 3.2 nadále co nabídnout. Může to být kupříkladu slušná výdrž, schopný fotoaparát nebo přehledné prostředí. To vše se české zastoupení rozhodlo zabalit a nacenit na necelé tři tisíce korun. Tím se Nokia 3.2 stává jedním z nejlevnějších značkových smartphonů a zbývá zodpovědět otázku, zda v tom není nějaký zádrhel.
Technické parametry Nokia 3.2
Kompletní specifikaceKonstrukce | 159,4 × 76,2 × 8,6 mm, 178 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne |
---|---|
Displej | TFT IPS, 6,2" (1 520 × 720 px) |
Fotoaparát | 13 Mpx, LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS |
Chipset | Qualcomm Snapdragon 429, CPU: 4×1,95 GHz, GPU: Adreno 504 |
Paměť | RAM: 3 GB, vnitřní paměť: 32 GB, paměťové karty: microSDXC |
Datové funkce | 5G: ne, LTE: 150 / 50 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 4.2, NFC: ne |
Operační systém | Android 11 |
Akumulátor | 4 000 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 2:26 hodin |
Dostupnost | červenec 2019, 3 900 Kč |
Obsah balení
Výrobce považuje Nokii 3.2 za levnější smartphone a dle toho také vypadá prodejní balení. Kromě samotného telefonu, nabíječky a USB kabelu nic nečekejte.
Konstrukční zpracování: tenká a konzervativní
Po stránce designu vás Nokia 3.2 nijak zásadně neosloví, což je však bohužel společným jmenovatelem většiny dnešních telefonů, přičemž u levnějších to platí dvojnásob. Zde vše podtrhuje nijak zajímavý černý odstín, jiný u nás oficiálně dokonce ani neseženete. Bude tak vyhovovat především konzervativněji smýšlejícím jedincům, případně těm, kteří telefon považují za spotřební zboží, které má sloužit a netřeba tolik hledět na design.
Díky zaobleným bokům se drží pohodlně.
Ačkoliv je Nokia 3.2 rozhodně větším mobilem, v ruce se díky zaobleným bokům a malé tloušťce drží pohodlně. Tělo je samozřejmě plastové, přesto pocitově zanechává vyloženě dobrý dojem a rozhodně bychom telefon neoznačili jako „pouťový plasťák“. Zadní strana je nicméně náchylná na otisky prstů a po dvou týdnech se zdá, že i na drobné oděrky. Vlásečnicové škrábance se začínají povážlivě množit, což není dobrou zprávou. Pokud chcete zachovat vzhled nového telefonu co nejdéle, pořízení pouzdra se zřejmě nevyhnete.
Rozmístění ovládacích prvků po obvodu telefonu nepřekvapí. Podstatné klávesy pro odemčení a regulaci hlasitosti jsou vpravo. Zde se lehce zdržíme. Ve větší odemykací klávese se totiž nachází informační dioda. Místo je vcelku praktické a tlačítko spíše „dýchá“ (standardně nebliká jako dioda, ale pomalu se rozsvítí i pomalu zhasíná). Nemůže se stát, že nějakou zmeškanou událost přehlédnete. Poslední klávesa se nachází na levém boku a slouží k přímému spuštění Google Asistenta. Bohužel klávesu nelze přenastavit, což je škoda. Konektory jsou rozmístěny standardně. 3,5mm jack na horní hraně, micro USB na spodní hraně. Zde se mohla Nokia „pochlapit“ a nasadit USB-C.
Na levém boku je ještě dlouhý šuplíček, kam můžete současně umístit dvě nano SIM a navrch i paměťovou kartu, což je jistě vítaná možnost. Zapomenout nesmíme ani na čtečku otisků prstů pod fotoaparátem, která je sice pomalejší, ale někomu může dobře posloužit. Zde musíme upozornit, že čtečka je pouze na lepších kouscích s 32GB interní pamětí. V některých obchodech totiž najdete i Nokii 3.2 s 16 GB paměti, která právě čtečkou nedisponuje. Zpracování telefonu celkově není vůbec zlé a působí bytelně.
- pohodlně padne do ruky
- bytelná konstrukce
- praktické tlačítko po pravém boku
- nemožnost levou klávesu přenastavit
- na těle ulpívají otisky prstů
Displej: velký a průměrný
Jak jste si již mohli všimnout, rámečky kolem displeje jsou poměrně tlusté ve všech směrech. Obří brada s logem mohla být využita aspoň pro umístění fotoaparátu, ale místo toho jej najdete v otravném výřezu v zobrazovači. A navíc jej nelze skrýt. Samotný panel příliš kvality nepobral. Má 6,2palcovou úhlopříčku a HD+ rozlišení. Jemnost rekordy netrhá, ale při běžné práci si rastru spíše nevšimnete. I přes IPS technologii je bohužel displej špatně čitelný na ostrém slunci a barvy jsou vcelku bledé. Nokia zde hodně šetřila. Klasická informační dioda nad displejem chybí, ale spolehlivě ji supluje již zmíněné svítící boční tlačítko. V nastavení lze najít ještě jednu notifikační funkci, kdy se displej po zameškání události dokáže na moment rozsvítit. Totéž se stane, když telefon uchopíte do ruky. Pravidelně nás pak vytáčela automatická regulace jasu, která jej snižuje na úroveň, při které na displeji skoro nic nevidíte. Doporučujeme proto převzít otěže nad regulací jasu do vlastních rukou.
- dostatečně velký displej
- podání barev
- horší čitelnost na slunci
- nepříliš dobrá automatická regulace jasu
Zvuk: obyčejný
Na spodní hraně umístěný reproduktor je vhodný jen pro účely vyzvánění. Hlasitý je skutečně dost. Výstup skrze 3,5mm jack pak uspokojí všechny nenáročné posluchače. V této kategorii si tak Nokia 3.2 připisuje průměrný a všemi minimální požadovaný výkon.
Výkon hardwaru: očekávaný základ
Pod kapotou je Snapdragon 429 a asistuje mu 3GB operační paměť. Na běžné operace to stačí, avšak ledacos už naznačuje nijak oslnivý výsledek z AnTuTu. Na náročné hry rozhodně zapomeňte, avšak ty cílová skupina zpravidla nehraje. Interní paměť má 32 GB a po prvním zapnutí pro vás zbývá necelých 23 GB. Naštěstí nechybí šuplíček, kam umístíte paměťovou kartu o velikosti maximálně 400 GB.
- slušná interní paměť
- podpora paměťovek
- jen průměrný procesor
Výdrž baterie: potěší
Baterie má kapacitu 4 000 mAh a jedná se rozhodně o příjemný nadprůměr. Telefon bez obtíží vydrží celé dva dny při středně náročném používání. Pokud navíc nebudete příliš využívat internet a sociální sítě, bude výdrž ještě stoupat.
Nabití baterie trvá ale neúnosně dlouho. Zabere více než 2,5 hodiny. Nejlépe je proto nabíjet obden přes noc.
- dobrá výdrž
- velmi dlouhé nabíjení
Konektivita: vše nezbytné připraveno
Po datové stránce nabídne telefon především LTE Cat 4 s maximální rychlostí 150 Mb/s při downloadu a 50 Mb/s při uploadu. LTE funguje ve všech u nás podporovaných pásmech. Z dalších možností bezdrátového připojení máte samozřejmě k dispozici i Wi-Fi ve verzích 802.11 b/g/n. Dostalo se také na podporu GPS a GLONASS, a tak lze telefon rozhodně využít pro navigování. Zbývá zmínit ještě Bluetooth 4.2 pro blízku konektivitu. NFC již v Nokii 3.2 chybí, což lze u levného telefonu ještě odpustit.
- LTE
- chybí NFC
Fotoaparát: na momentky postačí
Cena v případě Nokie 3.2 klesla natolik, že na zadní straně najdeme již jen jeden fotoaparát. Má 13megapixelové rozlišení a světelnost f/2.2. Správně očekáváte, že jde o průměrný snímač, kterému vyhovují co nejlepší světelné podmínky. Za jasného počasí s Nokií 3.2 pořídíte pěkné snímky, které si lze prohlédnout i na počítači. S ubývajícím světlem však klesá ostrost a přibývá digitální šum. Často je také problém telefon při zachycení scény za horších světelných podmínek dostatečně dlouho klidně držet. Na krátké vzdálenosti pomůže přisvětlovací dioda, avšak zázraky čekat nelze.
Levný telefon však k fotografování příliš často neslouží, totéž platí také pro video. Záznam je umožněn pouze ve Full HD nebo HD rozlišení se 30 snímky za vteřinu. Obrazová i zvuková kvalita je vhodná pro účely přehrávání na telefonu.
Nokia 3.2 (testovací video) – 1080p, 30 FPS
Pro nadšence do selfies je zde připravena 8megapixelová čelní kamerka. Pro potřeby sociálních sítí jsou výsledky dostatečné.
- horší kvalita snímků při horším světle
Software: takřka nejnovější možný
Přesouváme se k prostředí, což je dlouhodobě velký trumf telefonů značky Nokia. Ani novinka 3.2 není výjimkou a přivítá vás Androidem 9.0 Pie s červencovými bezpečnostními záplatami. Mohli bychom zde čekat alespoň srpen (když ne rovnou září), na druhou stranu i tak se Nokia 3.2 chlubí nejnovějším softwarem mezi levnými telefony. Prostředí takřka čistého Androidu běhá ladně, na nic se nečeká a u levnějších smartphonů jde o příjemnou změnu. Telefon je zařazen do programu Android One, a čekají jej tak pravidelné včasné aktualizace. Po prvním zapnutí se dočkáte jen aplikací od Googlu, a to navíc pouze těch, které Google považuje za nutné. Nic navíc, žádný nepříjemný balast. Co si doinstalujete je tak čistě na vás.
- zařazení do programu Android One
- žádné aplikace navíc
- perfektní optimalizace
Zhodnocení a konkurence
Na první pohled se může zdát, že v segmentu základních smartphonů kraluje Xiaomi, případně Huawei s Honorem. Nová Nokia 3.2 však přináší svým způsobem svěží vítr, a to hned v několika ohledech. Svým konzervativním vzhledem jde o jakýsi maják jistoty. Opomenout nelze ani logo Nokia, které i po letech stále funguje. Ano, model 3.2 vypadá jako kdejaká konkurence, ale zpracování je o něco lepší a máme zde zejména prostředí bez zbytečných výstřelků. Za vyzdvihnutí stojí i velký displej. Úhlopříčka nad 6 palců není mezi telefony s cenou pod 3 tisíci obvyklá. Ačkoliv tedy Nokia 3.2 nijak zvlášť nevyčnívá a kromě již zmíněného prostředí ji nelze za nic obzvlášť pochválit, vyvaruje se i zbytečným přešlapům. Vzhledem šedá myš v nabídce českých obchodů by neměla uniknout vaší pozornosti. Může vás totiž příjemně překvapit.
Přímou konkurencí může být Honor 8A s podobně velkým displejem, čtečkou otisků prstů i výkonem. Honor je však o 700 Kč dražší a má slabší baterii.
Honor 8A
Rozměry | 156,3 × 73,5 × 8 mm, 150 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 6,02" (1 520 × 720 px) |
Fotoaparát | 13 Mpx, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS |
Procesor | MediaTek helio P35, 8×2,3 GHz |
Paměť | RAM: 3 GB, úložiště: 32 GB / 64 GB, microSDXC |
Akumulátor | 3 020 mAh, doba nabíjení: 2:54 hodin |
Samsung vám může nabídnout Galaxy A10s. Opět zde máme podobnou velikosti i výbavu, ovšem prostředí funguje podstatně hůře, výdrž baterie je slabší a cena vyšší již o zásadní tisíci korunu.
Samsung Galaxy A10s
Rozměry | 156,9 × 75,8 × 7,8 mm, 168 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 6,2" (1 520 × 720 px) |
Fotoaparát | 13 Mpx, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS |
Procesor | Samsung Exynos 7 Octa, 2×1,6 GHz + 6×1,35 GHz |
Paměť | RAM: 2 GB, úložiště: 32 GB, microSD |
Akumulátor | 4 000 mAh, doba nabíjení: 2:14 hodin |
Pakliže vám nevadí o něco menší displej, můžete sáhnout po Xiaomi Mi A2 Lite, které rovněž spadá do programu Android One, ale navrch přihodí výkonnější procesor. Jeho cena je vyšší zhruba o pětistovku.
Xiaomi Mi A2 Lite
Rozměry | 149,3 × 71,7 × 8,8 mm, 178 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 5,84" (2 280 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 12 Mpx, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953, |
Paměť | RAM: 4 GB, úložiště: 64 GB, microSDXC |
Akumulátor | 4 000 mAh |
Za SD429 - dál nemusím číst.
SD660 (jiná liga) začíná na 4.000,- Kč.
Android one se SD6xx jdou sehnat za podobné peníze.