Motorola Edge 60 Fusion
recenze

Motorola Edge 60 Fusion

Stylová, odolná, povedená?
4

Špičková odolnost, velký displej či baterie s nadstandardní kapacitou. To jsou jen některé z předností novinky Edge 60 Fusion, kterou lze aktuálně pořídit za 7,5 tisíc korun. Jak se cenově nejdostupnější zástupce řady Edge 60 povedl a stojí za pozornost?

Motorola nás pravidelně zásobuje novinkami z oblíbené řady Edge, která představuje ideální kompromis mezi cenou a výbavou. Je to ale také případ nového modelu Edge 60 Fusion? A odpovídá výbava spíše aktuální ceně 7,5 tisíc korun, nebo standardní doporučené ceně 10 tisíc Kč?

Technické parametry Motorola Edge 60 Fusion

Kompletní specifikace
Konstrukce161 × 73 × 8 mm, 177,5 g, konstrukce: klasická, odolnost: IP69
DisplejPOLED, 6,67" (2 712 × 1 220 px)
Fotoaparát50 Mpx, LED dioda, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS
ChipsetMediaTek Dimensity 7300,
PaměťRAM: 12 GB, vnitřní paměť: 256 GB, paměťové karty: microSDHC
Datové funkce5G: ano, LTE: ano, Wi-Fi: ?, Bluetooth: 5.4, NFC: ano
Operační systémAndroid 15
Akumulátor5 200 mAh, bezdrátové nabíjení: ne
Dostupnostkvěten 2025, 9 999 Kč

Obsah balení: ach ta vůně

V bílé krabičce, prosté plastových obalových materiálů, čeká smartphone, USB-C/USB-C kabel, nástroj na vytažení slotu na SIM a také povedené pouzdro. Jak je patrné z fotografií, pouzdro z recyklovaného materiálu barevně ladí s telefonem a chrání jej na všech důležitých místech, stále však dává prostor vyniknout povedenému designu.

Líbilo se nám
  • včetně pouzdra

Konstrukční zpracování: hezká na pohled, příjemná na dotyk

Motorola opakovaně dokázala, že design umí, přičemž Edge 60 Fusion sází na poměrně osvědčený recept. Ten spočívá v konstrukci využívající zaoblení displeje i zad, jež jsou navázaná na tenký rámeček. Telefon se díky tomu i příjemněji drží a působí prémiověji. Netřeba se přitom obávat, že byste měli problém nahmatat (či snad stlačit) tlačítka na pravém boku, která fungují příkladně. Rámeček je pak pouze plastový, což je v dané cenové kategorii běžné, novinka má však jiné eso v rukávu – ochranu IP69. Také se ale chlubí tím, že ochrana odpovídá standardu MIL-STD-810H. Edge 60 Fusion tak snese vysokou vlhkost, extrémní teploty, ponoření do vody, stejně jako pobyt v myčce, i když není záhodno takovéto věci testovat.

Povedená je také haptická odezva, která je mírně nadprůměrná. Slot na spodní straně zase pojme nejen dvě nanoSIM, ale také kombinaci nanoSIM + paměťové karty microSD, což je dnes již téměř nevídané. Z estetického hlediska je pak jedinou kaňkou na kráse výraznější potisk na spodní straně s povinnými informacemi, například „CE“ atd. Na horní straně naštěstí najdeme již decentnější logo Dolby Atmos.

Za zmínku stojí rovněž záda, která mají velmi příjemné jakoby textilní zpracování a decentní logo výrobce. Smartphone v ruce neklouže a na zádech jsem nenašel ani žádné stopy používání, ačkoliv přiznávám, že jsem většinu času mobil nosil v povedeném krytu. Pochválit lze i fotomodul, který není nijak extrémně velký a sází na čtyři kruhy, kdy jeden přísluší LED přisvícení, dva fotoaparátům a jeden senzor má pomoci s nastavením expozice a je pro tento rok novinkou.

Líbilo se nám
  • povedený design
  • nadprůměrná haptická odezva
  • špičková ochrana/odolnost
  • příjemně padne do dlaně
  • multifunkční slot

Displej: zaoblený, jasný, jemný

Novinka spoléhá na 120Hz 6,77" POLED panel, který je mírně zaoblený po všech stranách a nabízí parádní podívanou. Výrobce se chlubí maximálním jasem až 4 500 nitů a musím potvrdit, že ani za slunečného dne nebudete mít venku žádný problém s čitelností, která je nadprůměrná. Samozřejmostí jsou rovněž krásně jasné barvy či absolutní černá, rozlišení je navíc 2 712 × 1 220 pixelů, tudíž je rastr krásně jemný. Jedná se tedy o dokonalý zobrazovací panel, který zaujme třeba i podporou HDR10+ obsahu?

Ne tak docela, neboť někomu by mohl scházet klasický Always-On, který Motorola nahradila funkcí „Displej režimu spánku“, jenž funguje jako možnost AoD na pár sekund aktivovat pohnutím telefonem či poklepáním na displej. Pokud to však pro vás nepředstavuje problém, skutečně se jedná o velmi povedenou obrazovku, kterou navíc chrání moderní sklo Gorilla Glass 7i a nabídne i schopnou (přesnou a rychlou) optickou čtečku otisků prstů. Ta by mohla být o něco výše, ovšem některým nižší umístění vyhovuje. Na závěr zmíním přítomnost velmi tenkých rámečků, které ještě opticky ztenčuje výraznější zaoblení po stranách.

Líbilo se nám
  • 120Hz obnovovací frekvence
  • spolehlivá čtečka otisků prstů
  • vysoký maximální jas
  • tenké rámečky
Nelíbilo se nám
  • neumí klasický AoD

Zvuk: bez problémů

Jak již bylo zmíněno, novinka se chlubí Dolby Atmos, po jejíž aktivaci se dočkáte až nadprůměrně kvalitního zvuku se slušnými basy a velmi vysokou hlasitostí.

Líbilo se nám
  • kvalitní stereo reproduktory

Výkon hardwaru: postačí, ale neoslní

Novinku pohání čipset MediaTek Dimensity 7300, který můžeme znát ve velmi mírně upravené podobě například z nedávno testovaného CMF Phonu 2 Pro. Jedná se přinejlepším o průměrný čipset s přihlédnutím k aktuální ceně 7,5 tisíc korun, za nezlevněnou cenu 10 tisíc Kč je však výkon telefonu již podprůměrný. V každém případě umí být novinka většinu času poměrně svižná, „zamyšlení“ se dočkáte obvykle například při spuštění fotoaplikace či u náročnějšího multitaskingu. Pocitově mně osobně přijde zmiňovaný CMF Phone 2 Pro o něco svižnější, což bude ale zřejmě zapříčiněno softwarem/nadstavbou. Novinka má alespoň nadprůměrných 12 GB RAM LPDDR4X. Naopak úložiště je staršího/pomalejšího typu UFS 2.2, avšak velikost 256 GB je solidní a navíc jej lze rozšířit o paměťové karty.

Líbilo se nám
  • dostatečný výkon s přihlédnutím k aktuální ceně
Nelíbilo se nám
  • při zohlednění standardní ceny je výkon podprůměrný

Výdrž baterie: velká a s rychlým nabíjením

Navzdory tenkému tělu a nízké hmotnosti se výrobci povedlo implementovat baterii o kapacitě 5 200 mAh, která navíc podporuje 68W drátové nabíjení. Pomocí lze za půl hodiny doplnit mírně přes 80 % kapacity, což je excelentní. Relativně nedávno se navíc právě 68W originální adaptér od Motoroly prodával za cca 300 Kč (běžně cca 500 Kč), tudíž se nejedná o žádnou velkou investici a můžete s ním nabít třeba také notebook a další elektroniku s podporou Power Delivery. Z pohledu výdrže je novinka dvoudenním smartphonem, což není vzhledem k použitému čipsetu velkým překvapením. Bezdrátové nabíjení však schází. S přihlédnutím k ceně to lze akceptovat, i když to byla právě Motorola, která jej v roce 2022 nabídla i u levného předchůdce s označením Edge 30 Neo.

Líbilo se nám
  • dlouhá výdrž
  • velmi rychlé nabíjení
Nelíbilo se nám
  • chybí bezdrátové nabíjení

Konektivita: Wi-Fi 6 k vašim službám

Edge 60 Fusion podporuje Bluetooth 5.4, Wi-Fi 6, 5G i veškeré navigační služby jako GPS, Glonass, BDS, Galileo a QZSS. Samozřejmě neschází ani podpora NFC či populární eSIM.

Líbilo se nám
  • bezproblémová konektivita včetně eSIM

Fotoaparát: obstojný parťák

Edge 60 Fusion je vybavena 50Mpx senzorem o slušné velikosti 1/1,56" s podporou OIS a 13Mpx ultraširokoúhlým objektivem, který díky automatickému ostření zprostředkuje také makro záběry, viz specifikace.

Hlavní fotoaparát Ultraširokoúhlý objektiv Čelní kamerka
Rozlišení 50 Mpx 13 Mpx 32 Mpx
Clona f/1.88 f/2.2 f/2.2
Označení snímače Sony Lytia 700C GalaxyCore GC13A2 GalaxyCore GC32E1
Ohnisková vzdálenost/rozsah 24 mm 12 mm (120˚) 22 mm
Velikost senzoru 1/1,55" 1/3" 1/3,1"
Velikost pixelu 1,0 µm 1,12 µm 0,7 µm
Typ ostření vícesměrové CDAF automatické pevné
OIS ano ne ne

Ačkoliv nelze mít od zařízení v dané cenové relaci až příliš velká očekávání, fotí novinka velmi slušně a průměrnému uživateli udělají saturovanější fotografie s vyšším kontrastem radost. Nastavení expozice není vždy dokonalé a při bližším zkoumání by si někdo mohl stěžovat na úroveň detailů u některých scén, celkové dojmy jsou však rozhodně pozitivní a Edge 60 Fusion řadím v dané třídě k nadprůměru. Vůbec špatně nevypadají ani noční snímky či obecně fotografie pořízené za zhoršených světelných podmínek a na své si přijdou i ti, kteří rádi fotí. Pozitivní rovněž je, že na všechny tři senzory lze zaznamenat 4K video s 30 FPS, což rovněž není standardem.

Snímky pořízené hlavním snímačem a ultraširokoúhlým objektivem
Zhoršené světelné podmínky (foceno na hlavní snímač a ultraširokoúhlý objektiv)
Selfie a portrét (foceno na hlavní snímač a selfie kamerku)

Motorola Edge 60 Fusion 4K 30 FPS

Líbilo se nám
  • kvalitní fotovýbava
  • povedené fotografie
  • 4K s 30 FPS na všech senzorech

Software: klasika od Motoroly

Výrobce garantuje 3 velké aktualizace OS a 4 roky bezpečnostních záplat, což je vzhledem k ceně velmi slušné, ačkoliv ne nejlepší na trhu. V každém případě se lze těšit na klasickou nadstavbu od Motoroly s podporou různých praktických gest, Android 15 a v polovině května stále březnové bezpečnostní záplaty. K dispozici je také ThinkShield pro ochranu dat, méně však potěší tendence Motoroly stále dodávat telefony s aplikacemi, jako je Facebook, Opera a LinkedIn, ačkoliv musím uznat, že je jich zde oproti minulosti výrazně méně a samozřejmě je lze rychle odinstalovat. V otázce svižnosti chodu je pak nutné počítat s nižším výkonem, který telefon občas trochu brzdí.

Líbilo se nám
  • dlouhá softwarová podpora
  • povedená nadstavba
Nelíbilo se nám
  • občas méně svižný chod + balast

Zhodnocení

Motorola Edge 60 Fusion je za 7,5 tisíc korun velmi povedeným smartphonem, který nabídne vše důležité, ať už jde o design, ochranu, displej, baterii a nabíjení či softwarovou podporu. Největším minusem je zřejmě nižší výkon, který rozhodně neoslní a občas je při používání telefonu znát, příjemným překvapením je naopak velmi slušná fotovýbava a v neposlední řadě třeba i podpora eSIM a paměťových karet.

Konkurence

Redmi Note 14 Pro nabídne 200Mpx primární snímač s optickou stabilizací, eSIM, odolnost IP68 i mírně větší baterii s podporou 45W nabíjení. Oproti Edge 60 Fusion má však také méně výrazný design bez možnosti modulárních doplňků, ne každému též musí vyhovovat nadstavba HyperOS či zaoblený displej.

Xiaomi Redmi Note 14 5G

Rozměry162,4 × 75,7 × 8 mm, 190 g
DisplejOLED, 6,67" (2 400 × 1 080 px)
Fotoaparát108 Mpx
ProcesorMediaTek Dimensity 7025 Ultra,
PaměťRAM: 8 GB, úložiště: 256 GB, microSDXC
Akumulátor5 110 mAh

Za podobné peníze lze aktuálně zakoupit také Nothing Phone (2a) se zajímavými zády s prvkem Glyph, lepšími fotoaparáty a povedeným systémem od Nothingu. Nabíjení je však pomalejší a schází podpora paměťových karet.

Nothing Phone (2a)

Rozměry161,7 × 76,3 × 8,6 mm, 190 g
DisplejAMOLED, 6,7" (2 412 × 1 080 px)
Fotoaparát50 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS
ProcesorMediaTek Dimensity 7200 Pro, 2×2,8 GHz + 6×2 GHz
PaměťRAM: 8 GB, úložiště: 256 GBne
Akumulátor5 000 mAh

Foto: Ioannis Papadopoulos, mobilenet.cz

motorola-edge-60-fusion
Klady
  • kvalitní fotovýbava
  • dlouhá výdrž a velmi rychlé nabíjení
  • podpora eSIM i paměťových karet
  • povedený stereo zvuk
  • kvalitní displej s vysokým jasem
  • hezký design s vysokou odolností
Zápory
  • neumí standardní AoD
  • spíše průměrný až slabší výkon
Diskuze ke článku
Dominik Štolfa
Dominik Štolfa
Docela hledím že autor článku vyzdvihuje v dnešní době možnost rozšíření paměťovými kartami aby to ten telefon jeste více zpomalilo...
To je spíš nevídané.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze