LG L70
recenze

LG L70

Elegán pro mladé i seniory

Jihokorejské LG představilo letos v únoru na veletrhu MWC 2014 v Barceloně už třetí generaci řady L, která nabízí trojici modelů nižší a střední třídy. Prostřední model L70 nabízí za příznivou cenu kvalitní 4,5" IPS displej, dvoujádrový procesor, 1 GB RAM nebo pětimegapixelový fotoaparát. Jak si vedl v našem testu?

LG L70 se řadí do nižší střední třídy a je tak v rámci třetí generace řady L pod modelem L90. Proti němu v o něco menších rozměrech a s takřka shodným designem nabízí solidní poměr cena/výkon. Spokojit se sice musíte pouze s dvoujádrovým Snapdragonem 200 taktovaným na 1,2 GHz a interní pamětí o velikosti 4 GB, ale potěší, že mu LG dalo do vínku 1 GB RAM, dále potěší i vcelku kvalitní displej, dobrá výdrž na nabití a především Android 4.4.2 KitKat. LG použilo jednu z nejnovějších verzí Androidu navzdory tomu, že si k němu přidává vlastní nadstavbu LG Optimus UI.

LG L SERIES III
Oficiální fotografie L Series III

Kromě jednosimkové verze, kterou jsme měli k dispozici na test, nabízí LG i verzi s podporou Dual SIM. Stejně tak existuje i verze s osmimegapixelovým fotoaparátem místo pětimegapixelového, který je na českém trhu. Dokáže tento telefon za cenu přibližně 4 000 korun zaujmout případné zájemce nebo se vyplatí sáhnout po jiné značce, případně si i připlatit?

Za zapůjčení telefonu děkujeme e-shopu alza.cz.

Obsah balení

  • telefon
  • baterie
  • nabíječka
  • USB kabel
  • sluchátka s mikrofonem
  • návod

LG L70 – videopohled

Technické parametry LG L70

Kompletní specifikace
Konstrukce127,2 × 66,8 × 9,5 mm, 133 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 4,5" (800 × 480 px)
Fotoaparát5 Mpx (2 592 × 1 944), LED dioda, autofocus, video: 800 × 480 px, 30 FPS
ChipsetQualcomm Snapdragon 200 8212, CPU: 2×1,2 GHz, GPU: Adreno 305
PaměťRAM: 1 GB, vnitřní paměť: 4 GB, paměťové karty: microSDHC
Datové funkce5G: ?, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 4.0, NFC: ano
Operační systémAndroid 4.4
Akumulátor2 100 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 3:23 hodin
Dostupnostduben 2014, 4 699 Kč

Design a konstrukce: konzervativní, ale s dobrým dílenským zpracováním

LG L70 patří s rozměry 127,2 × 66,8 × 9,5 mm k vcelku kompaktním telefonům. Překvapí však, že je i přes menší displej proti vyššímu modelu LG L90 jen nepatrně menší a na šířku je dokonce větší o 0,6 milimetru. Za vše mohou o něco tlustší rámečky kolem displeje, které jsou však stále slušně tenké. Telefon je však dostatečně malý na to, aby váš palec obsáhl celou plochu displeje. Ručička hmotnosti se vyškrábala na 133 gramů, což je u takto malého telefonu průměr a nemusíte se obávat, že by vám telefon trhal kapsy.

Zaoblený design telefonu je v rámci třídy velice povedený, není však extravagantní a bude spíše vyhovovat konzervativnějším uživatelům. Výrobce nabízí L70 ve dvou barevných provedeních. Kromě černé, je zde ještě bílá varianta, kterou jsme měli k dispozici na test. V reálu telefonu bílá, kterou doplňuje tenký stříbrný pásek přes boky, který se na spodní hraně rozšiřuje do zdrsněné plošky, skutečně sluší.

Pod displejem naleznete tradiční trojici tlačítek. Prostřední tlačítko domů je hardwarové, zbylá dvě tlačítka – zpět a kontextové menu, jsou senzorická. Jsou označena čitelnými stříbrnými popisky, ale nejsou nijak podsvícená. Alespoň, že při dotyku vibrují.

Nad displejem je pak kromě výrazného šedého loga stříbrná mřížka reproduktoru a napravo od ní senzor přiblížení a čočka přední VGA kamery. S notifikační diodou však nepočítejte.

Také zadní strana je ozdobená výrazným logem výrobce. Nahoře je čočka zadního fotoaparátu s přisvětlovací LED diodou nalevo. Dole jsou pak dva drobné otvory hlasitého reproduktoru. Její povrch je matný, takže na něm neulpívají otisky prstů.

Pod snímatelným krytem, který má na vnitřní straně NFC anténu, najdete vyměnitelnou Li-ion baterii s kapacitou 2 100 mAh. Jejím vyjmutím se dostanete ke slotu na standardní miniSIM. Naopak slot microSD karty, který je vlevo nahoře je pohodlně přístupný i bez vyjmutí baterie.

Součástí stříbrné linky na bocích jsou tenká stříbrná tlačítka. Vypínací tlačítko je tradičně na pravém boku a regulátor hlasitosti je na protější straně. Tlačítka jsou poměrně dost vystouplá, ale nijak se neviklají a dobře se tisknou. Na spodní hraně přesně uprostřed má své místo microUSB konektor. Nalevo od něj je pak otvor mikrofonu. Nahoře má své místo 3,5mm jack, který stříbrný pásek lemuje kolem dokola.

Za co výrobce jednoznačně zaslouží pochválit je nejen matný povrch, ale i dostatečně kvalitní použité materiály. Na dobré úrovni je i dílenské zpracování. Všechno lícuje, jak má. Nikde nic nevrže ani se nekroutí. Celkově budí telefon dobrý dojem.

Displej: potěší Gorilla Glass 3, automatická regulace jasu však chybí

I u tohoto modelu sáhlo LG po IPS displeji. Jeho úhlopříčka je 4,5" a rozlišení u nižší střední třídy standardních 800 × 480 pixelů, což nám dává jemnost vcelku nízkých 207 ppi. Při běžném používání je to však dostatečné a pro rozeznání hrubšího rastru se musíte dívat zblízka.

Díky použité technologii nabízí displej přirozené podání barev se širokými pozorovacími úhly, který nemá na vyšší jas ani problém s čitelností na přímém slunci. Trochu je však škoda, že ne vždy displej spolehlivě reaguje na dotyk a někdy tak musíte kliknutí opakovat.

Ze speciálních funkcí potěší probuzení poklepáním na displej KnockOn nebo zabezečený režim Knock Code, o kterém se podrobněji zmíním v části věnované hardwaru. Pochvalu zaslouží LG i za to, že i u nižší střední třídy nezapomnělo na odolné sklíčko Gorila Glass 3, takže se nemusíte obávat škrábanců.

Někde se však šetřit muselo a v tomto případě chybí bohužel automatická regulace jasu. Manuální nastavení, které probíhá pomocí šoupátka, je však jednoduché a je součástí notifikační lišty.

Zvuk: pouze průměr

Od hlasitého reproduktoru nemůžete čekat žádné zázraky. Je sice dostatečně hlasitý, ale kvalita zvukového projevu je pouze průměrná bez citelnějších basů a nijak nenadchne.

LG L70

Přes sluchátkový výstup je kvalita podstatně lepší, ale v tomto případě hodně záleží na použitých sluchátkách a klasické špunty, které jsou k telefonu přibaleny, jsou také pouze průměrné.

Co se týče reproduktoru pro hovory, na jeho hlasitost si nemohu stěžovat, jeho zvuk však obsahuje lehký kovový nádech. Přesto jsem však při telefonování svému protějšku vždy bez problémů rozuměl.

Baterie a výdrž: dva dny bez problémů

Jak již bylo řečeno výše, L70 je vybavena vyměnitelnou Li-ion baterií s kapacitou 2 100 mAh a díky slabšímu hardwaru se může pochlubit skutečně dobrou výdrží.

Při náročném používání, které zahrnovalo kromě neustálé synchronizace přes mobilní data i Wi-Fi, i porci hraní her a navigování jsem se večer dostal na třetinu kapacity baterie. Při běžném používání, které zahrnovalo rovněž puštěnou synchronizaci, vyřízení 2 až 3 krátkých hovorů, několika emailů a zpráv přes Hangouts a Facebook Messenger, jsem se bez problémů dostal na skoro dva dny provozu. Při kompletním vypnutí datového připojení a ztlumení jasu na minimum nebyly problém ani tři dny, ale k tomu, aby někdo takto používal telefon, si skutečně nemusí pořizovat smartphone.

Provedli jsme rovněž standardizovaný test, při kterém byly jas a hlasitost nastaveny na 50 % a přes Wi-Fi bylo streamováno video v kvalitě 720p. V tomto test se telefon vypnul po 9 hodinách a 4 minutách, což je skutečně vynikající výsledek. Pro srovnání vyšší model L90 s 4,7" displejem, čtyřjádrem a kapacitou baterie 2 300 mAh, se dostal na jen o dvě minuty lepší čas. Naopak například Zopo ZP700 s 4,7" displejem, čtyřjádrem a jen 1 750 mAh se vypnulo už po 5 hodinách 30 minutách.

V testu nabíjení je L70 nabil za hodinu přibližně na třetinu kapacity akumulátoru. Na 80 % se nabil za 2 hodiny 33 minut a plný stav hlásil za 3 hodiny 23 minut.

Hardware a výkon: velké a náročné hry si nezahrajete

LG L70 je vybaveno dvoujádrovým Snapdragonem 200, který je taktovaný na 1,2 GHz, který podporuje grafický akcelerátor Adreno 305. Dvě jádra by se mohla zdát v dnešní době málo, ale čipsetu pomáhá rovný 1 GB RAM, byť z něho po spuštění nebo ukončení všech aplikací ve správci úloh zbývá jen kolem 450 MB. Při běžném používání se nicméně zdá být tato volná RAM dostatečná a neměl jsem nikdy potřebu ukončit běžící procesy, abych RAM uvolnil.

Výsledky LG L70 v benchmarcích

Zklamáním je velikost interní paměti. Ta má sice papírově 4 GB, ale ve skutečnosti je uživatelsky přístupných 1,5 GB, z čehož je po prvním spuštění volných 1,4 GB. Naštěstí telefon podporuje microSD karty do kapacity 32 GB a umožňuje přesouvání aplikací na kartu a mazat cache u jednotlivých aplikací. Přesto však velké aplikace, jako například Asphalt 8, do telefonu nenainstalujete, a dočkáte se hlášky, že nemáte dost velkého místa. To je také důvod, proč jsem skutečně náročné 3D hry nemohl vyzkoušet. Běžné casual hry, jako Angry Birds si nicméně zahrajete bez problémů.

Výsledky LG L70 v benchmarcích

Telefon jsme podrobili i několika benchmarkům. V AnTuTu 5.0 získal 13 742 bodů a podle hodnocení nemá jeho CPU dostatečný výkon na velké aplikace, což se nicméně dalo čekat. V Nenamarku 2 dosáhl výsledku 57,2 fps. Ve Vellamo benchmark v sekci Metal obdržel 599 bodů, v Multicore 897, Chrome Browser 1 345 bodů, Internet Browser 1 452 bodů. V 3D Marku jsem zaznamenal skóre 4 281 bodů a v benchmarku Quadrant 5 405 bodů.

Operační systém a uživatelské prostředí: zaujme speciální zjednodušený launcher

To, co v případě LG L70 potěší, je Android 4.4.2 KitKat. Pokud však preferujete čistý Android, tak LG není tím pravým výrobcem pro vás. Podobně jako například Samsung a jeho TouchWiz je i LG jedním z výrobců, kteří vybavují své smartphony hutnou nadstavbou s mnoha odlištnostmi. Tyto nástavby jsou mnohdy u asijských výrobců přizpůsobeny vkusu tamních zákazníků a Evropanům mohou připadat poměrně dětsky, což však není tento případ. V případě levnějších telefonů se slabším hardwarem se nicméně vůči různým nadstavbám objevuje další výtka, a to, že zbytečně a nadměrně zatěžují systém, což však u kombinace LG Optimus UI a L70 rozhodně neplatí, vše je rychlé a dobře odladěné.

Uživatelské prostředí zaujme už svými možnostmi odemykání, kde kromě klasických způsobů, jako je posunutí, heslo, gesto, PIN nebo pomocí obličeje, nabídlo LG jak KnockOn, tedy odemknutí pomocí poklepání na zhasnutý dislej, ale také Knock Code, který byl původně vyhrazen pouze pro nejvyšší modely G2 a G3, a který nyní LG nabízí i v nižších modelech.

V podstatě se jedná o možnost odemknout telefon pomocí série 2 až 8 klepnutí ve čtvercové matici rozdělené do čtyř sektorů. Tímto způsobem přitom odemknete telefon už ze zhasnutého displeje a nemusíte ho předtím aktivovat pomocí zapínacího tlačítka. Některé Lumie od Nokie nebo další telefony rovněž umí rozsvítit displej dvojím poklepáním, ale řešení LG je daleko propracovanější a vychytanější. Nemusíte totiž nastavovat číselný kód nebo obrazec, zabezpečené ověření probíhá už vyťukáním na zhasnutý displej.

Jen malá drobnost, při nastavení složité sekvence klepnutí do všech čtyř rohů jsem se setkal s vysokou chybovostí a mnohdy se mi telefon podařilo odemknout až na několikátý pokus, ale to rozhodně není chyba telefonu jako takového, ale uživatele. Je ale lepší se držet jednodušších kombinací.

Uživatelské prostředí jako takové není ničím překvapující. Je tvořeno až sedmi domácími obrazovkami, u kterých je možné zapnout i listování v nekonečné smyčce. Gestem, kdy dva prsty přiblížíte k sobě, se dostanete do náhledu všech domácích obrazovek. Zde můžete nejen obrazovky přidávat a odebírat, ale i přeskládat jejich pořadí a nastavit výchozí obrazovku.

Domácí obrazovka je již tradičně rozdělena do dvou částí. Dole je pás se čtyřmi ikonami, který je pro všechny obrazovky shodný, a který je od zbytku vizuálně oddělený tenkou bílou linkou, jež slouží zároveň při listování obrazovkami, jako ukazatel, na které právě jste. Ve výchozím stavu jsou zde ikony Telefon, Kontakty, Zprávy a Aplikace. Ty si však můžete nejen libovolně přeskládat podle svého, ale i nahradit jinými. Jedinou výjimkou je ikona Aplikace, kterou sice můžete posunout na jiné místo, ale ne nahradit.

Zajímavou funkcí je speciální launcher EasyHome, který ocení zejména méně zdatní uživatelé, typicky senioři. Prostředí je maximálně zjednodušené a je rozděleno na dvě obrazovky, na kterých jsou soustředěny hlavní funkce a zvětší se i velikost jednotlivých prvků a písma v menu. První obrazovka nápadně připomíná svými velkými tlačítky číselníku a dalšími hlavními zástupci hloupý telefon s hardwarovou klávesnicí. Tahem zprava doleva se pak dostanete na druhou obrazovku, kam je možné si umístit zástupce oblíbených aplikací. Rozhodně se jedná o zajímavý nápad, který by mohl k LG přitáhnout další skupinu zákazníků.

Vysouvací lišta tradičně nabízí přístup k rychlým přepínačům hlavních funkcí, jako je Wi-Fi, data, GPS, zvuk, otáčení nebo Bluetooth. V pásu jich je sice viditelných pouze pět, ale k dalším se dostanete tahem do stran. Na prvních dvou místech je specialita LG Quick Memo a QSlide.

V případě Quick Memo se jedná o šikovné poznámky, které dovolují psát přímo na displej telefonu. Screenshot s takovou ručně psanou poznámkou, pak můžete uložit, vyexportovat do poznámek nebo jednoduše sdílet. QSlide pak přidává do notifikační lišty další pás s nejpoužívanějšími aplikacemi, které se otevírají do menšího okna. Ty můžete libovolně přesouvat po displeji a pracovat přitom v jiné aplikaci.

Jedná se sice o vcelku elegantní řešení, jak nabídnout další level multitaskingu, ale faktem je, že tato lišta zabírá další místo. Pod ní je navíc posuvný regulátor jasu displeje, protože L70 nemá automatickou úpravu jasu, takže na samotné notifikace pak zbývá přibližně polovina obrazovky. Pokud vám to nicméně vadí, můžete si lištu QSlide vypínat a zapínat podle potřeby.

Samotný přehled naposledy spuštěných aplikací se vyvolá podržením prostředního hardwarového tlačítka. K aplikacím v seznamu je možné si zobrazit podrobné informace, odebrat ze seznamu, ale také odebrat vše a spustit správce úloh.

Z dalšího nastavení uživatelského prostředí bych vypíchl ještě možnost nočního režimu, který ztlumí jas displeje mezi půlnocí a šestou ranní. Jinak jsou další možnosti standardní. Vybrat si můžete tapetu, obrázek zamykací obrazovky, přechodové efekty nebo zvukové profily.

Celkově bych zhodnotil uživatelské prostředí jako bezproblémové. Vše funguje plynule a nezaznamenal jsem problémy se zasekáváním prostředí nebo s tím, že bych musel na nějakou reakci déle čekat. V tomto ohledu to má LG i u tohoto modelu dobře odladěné.

Fotoaparát a videokamera: široké možnosti nastavení, ale pouze WVGA video

LG L70 je vybaveno dvojicí fotoaparátů. Zadní nabízí rozlišení 5 Mpx, autofokus a přisvětlovací LED diodu, přední disponuje pouze VGA rozlišením a svými kvalitami postačí tak akorát na videohovory například přes Skype. V každém případě však platí, že lepší je alespoň nějaká přední kamera než žádná.

Fotoaparát nabízí celou řadu možností ovlivnit nastavení. Můžete si vybrat z režimů normální, panorama, sekvence nebo sport, který zkrátí čas závěrky a umožní tak zachytit rychle se pohybující obrázky bez rozmazání. Z dalších možností je tu možnost manuálního nastavení ISO, vyvážení bílé, kompenzace expozice. Vybrat si můžete, i zda má fotoaparát ostřit automaticky, sledovat obličej nebo chcete ostřit manuálně. Za co však zaslouží LG velkou pochvalu a co nahradí hardwarovou spoušť je možnost přiřadit regulátoru hlasitosti buď funkci spouště, nebo ovládání digitálního zoomu.

Co se týče obrazové kvality, platí zde to, s čím se vesměs setkáváme i u ostatních smartphonů v této cenové kategorii. Za dobrých světelných podmínek jsou snímky čisté, poměrně ostré a s věrnými barvami. S ubývajícím světlem navzdory přisvětlovací diodě kvalita fotografií upadá a výrazně přibývá šumu. V některých případech se objevuje i problém s ostřením a celkovou ostrostí snímků. LED dioda pomůže na kratší vzdálenosti, ale rychle ztrácí výkon.

LG L70 – testovací video, 480p

U videa přichází první zklamání už u maximálního rozlišení, které je pouze WVGA (800 × 480 pixelů). Alespoň, že video je v dobrých světelných podmínkách čisté, ostré a plynulé bez jakýchkoli zádrhelů. Samozřejmě, že s ubývajícím světlem jeho kvalita klesá. I při natáčení videa přitom můžete použít kompenzaci expozice, nastavení vyvážení bílé nebo barevné efekty. Navíc je zde i režim živý efekt, který využijete při natáčení zábavných videí, kdy můžete natáčeným osobám deformovat obličej.

Multimediální funkce: videopřehrávač zvládne i titulky

K přehrávání audia máte rovněž dvě možnosti na výběr a kromě aplikace Hudba Play je zde i klasický hudební přehrávač, který si poradí s přehráváním formátů MP3, WAV, eAAC+ a FLAC. Přehrávač sice nedisponuje ekvalizérem nebo jiným vylepšením zvuku, ale i tak umí více než jen přehrávat zvuk. Můžete si upravit jeho uživatelské rozhraní včetně zobrazených karet, ale šikovné je i tlačítko YouTube. To vyhledá přehrávanou skladbu na YouTube prostřednictvím předinstalované aplikace. Pokud by vám vaše hudba nestačila, je zde i FM rádio s RDS.

Pro prohlížení fotografií najdete v telefonu klasickou galerii, která však umožňuje přepínat mezi obsahem z telefonu a online alby Picasa. Fotografie se řadí do mřížky, která pojme na jedné straně tři fotografie na šířku a čtyři a kousek fotografie na výšku. Výpisem fotografií pak listujete tahem prstu nahoru a dolů. Pokud by vám zobrazení podle alb nevyhovovalo, tak si je můžete řadit i podle lokality a času.

Kromě galerie je však v telefonu předinstalovaná i aplikace fotky, která proti galerii nabídne mnohem víc možností prohlížení online alb z Google+ a navíc nabízí i možnost automatického zálohování fotografií i videí.

Také k přehrávání videa máte k dispozici aplikaci Filmy Play a dále klasický přehrávač. Ten si poradí s formáty XviD, MP4, H.264 a H.263, ale nepřehraje video ve FullHD kvalitě, což však vzhledem k rozlišení displeje vůbec nevadí. Co je však potěšitelné, je podpora titulků včetně české diakritiky. Přehrávač videa je navíc jednou z aplikací, kterou je možné přes QSlide zobrazit v plavoucím oknu na ploše, což se hodí, pokud chcete při sledování videa dělat i něco jiného.

Telefonování: žádné novinky

Aplikace Telefon i Kontakty nabízí standardní funkce z Androidu. Při vytvoření nového kontaktu si můžete vybrat, kam chcete kontakt uložit. Kromě jména a řady telefonních čísel, můžete ke kontaktu přiřadit fotografii, email, skupinu, ale i celou řadu dalších polí s údaji. S telefonním seznamem je možné synchronizovat celou řadu účtů a jednotlivé kontakty z nich libovolně spojovat a rozdělovat s těmi z telefonu nebo SIM.

Zprávy: vlastní klávesnice od LG

Ke vstupu použilo LG u L70 svou vlastní klávesnici LG. Standardní klávesnice Androidu přitom není v telefonu vůbec přítomna. Klávesnice nabízí řadu nastavení a přes službu LG SmartWorld si k ní můžete stáhnout i další témata. V režimu na výšku jsou jednotlivá tlačítka vcelku malá, ale i pokud máte větší prsty, je na ní psaní vcelku pohodlné. V horizontální poloze se však tlačítka zvětší a zvětší se i rozestupy mezi nimi, takže psaní na ní je jistější.

Vzhled aplikace Zprávy zapadá do systému. Jinak jsou její funkce standardní. Potěší však možnost načasovat si odeslání zprávy, což oceníte například, abyste nezapomněli popřát k narozeninám.

Na emaily, jak je u Androidu zvykem, máte dvě aplikace. Jednak specializovanou aplikaci pro Gmail a pak univerzální emailová klient, který si kromě MS Exchange poradí i s dalšími poskytovateli emailových schránek. Předinstalovaný je zde rovněž klient pro Google Hangouts.

Organizační funkce: kalendář s vlastním vzhledem a úkoly se synchronizací

Základem organizačních funkcí telefonu je kalendář, poznámky a úkoly. Všechny tři aplikace nabídnou přesně to, co od nich čekáte. Kalendář, který má upravený vzhled, aby zapadal do systému, se může synchronizovat s Googlem i MS Exchange a nabídne denní, týdenní, měsíční náhled a agendu.

Aplikace Poznámka má vzhled klasického papírového bloku, který nabízí možnost změny barvy. Můžete si zde psát nejen nejrůznější poznámky nebo seznamy, ale můžete do nich vložit i obrázek, zvuk, místo, datum a čas nebo vlastnoruční kresbu. Aplikace Úkoly pak nabízí i možnost synchronizování s MS Exchange. Pro prohlížení kancelářských dokumentů je zde k dispozici aplikace thinkfree mobile.

Ve výbavě telefonu nechybí samozřejmě ani opakující se budík, časovač, světový čas, kalkulačka, stopky nebo záznamník zvuku. Z dalších funkcí bych pak ještě zmínil pokročilý Správce souborů, který automaticky roztřídí soubory podle typu a nabízí i propojení s Dropboxem. Aplikace LG Backup pak dovoluje zálohovat si rozložení domovské obrazovky, osobní údaje, multimediální data, LG aplikace a stažené aplikace do interního úložiště nebo na SD kartu.

Navigace a GPS: rychlé zafixování polohy

Pro nalezení polohy pomáhá LG L70GPS se zpřesněním pomocí A-GPS, S-GPS a Wi-Fi. Zafixování polohy i při horší viditelnosti na oblohu trvá v řádu sekund a telefon drží spolehlivě polohu i tam, kde jiné modely selhaly. Ve výbavě přitom nechybí ani elektronický kompas. Za toto zaslouží LG jednoznačně pochvalu.

Navigační software je v základu standardem Androidu. Máte tak zde předinstalované Google Maps. Ty však, ačkoli nabízejí možnost si stáhnout část mapy pro offline použití, stále z velké části vyžadují neustálé připojení k internetu. To platí zejména o automobilové navigaci, kterou umí Google pouze v on-line režimu. Pokud proto hledáte čistě offline řešení, budete se muset porozhlédnout po alternativě v obchodě Google Play.

Datové funkce a konektivita: LTE chybí, NFC ne

Pokud hledáte telefon s rychlými daty LTE, pak zrovna L70 nebude pro vás tou pravou volbou, protože tato technologie zde chybí. Alespoň, že kromě 2G nabízí telefon rychlá mobilní 3G data HSDPA s maximální rychlostí 21 Mb/s a HSUPA s maximem 5,76 Mb/s. Další bezdrátové možnosti připojení reprezentuje Wi-Fi ve verzích 802.11 b/g/n s funkcemi Wi-Fi Direct a Wi-Fi hotspot a Bluetooth 4.0 s A2DP.

Když už chybí LTE, tak na druhou stranu potěší, že LG nezapomnělo na NFC, které podporuje i bezkontaktní placení. Navíc obsahuje i možnost samostatného aktivování Android Beam, přes které je možné sdílet obrázky nebo hudbu.

Poslední možností připojení telefonu je přes microUSB 2.0, které nabízí několik režimů. Když telefon připojíte k počítači, tak můžete pouze nabíjet, synchronizovat média (MPT), tethering, při kterém sdílíte mobilní síť telefonu s PC, připojit se k LG softwaru v počítači nebo odeslat obrázky z telefonu přes PTP.

Pro prohlížení internetu máte v telefonu na výběr kromě Android Browseru i Chrome. Oba prohlížeče fungují bez problémů a plynně i při více otevřených oknech. S flashem si však neporadí ani jeden z nich. Spíše tak záleží na preferenci uživatele, kterému prohlížeči dá přednost.

Zhodnocení a závěr

LG L70 by se dal považovat za poměrně povedený model nižší střední třídy, který nabídne některé vlastnosti střední třídy. Bohužel však snaha ušetřit a vymezit se proti o tisícikorunu dražší vyšší L90 přinesla některá nepříjemná osekání výbavy.

Design L70 je povedený a LG použilo kvalitní plast, což i díky dobrému dílenskému zpracování, vytváří dojem mnohem dražšího telefonu než ve skutečnosti je. Dále pak potěší, že výrobce vybavil telefon vcelku kvalitním displejem s věrným podáním barev a širokými pozorovacími úhly. Velkou pochvalu si zaslouží za výdrž, kde se při běžném používání dostanete na dva dny. Ti, co používají telefon i místo navigace, pak ocení elektronických kompas a rychlé zafixování polohy. Velkým plusem pak je dobré odladění prostředí nového Androidu 4.4.

LG L70

Naopak zřejmě největší zklamání představuje malá kapacita vnitřní paměti. Ta je sice rozšiřitelná pomocí microSD karty, na kterou je možné přesunout nainstalované aplikace, ale telefon nenabízí možnost vybrat si jí jako primární úložiště pro instalaci a některé velké aplikace, typicky hry, si prostě nenainstalujete. Nepotěší ani horší kvalita fotografií při nízké úrovni světla a menší rozlišení natáčeného videa.

Přesto bychom mohli říct, že výhody převažují nad nevýhodami. Typickým uživatelem pravděpodobně nebudou děti, mládež a náruživý hráči, ale mohl by oslovit starší a konzervativnější uživatele, kteří hledají telefon se slušným výkonem na běžné činnosti spojené s telefonováním, ale chtějí i přístup na internet nebo navigovat. Cena L70 se v českých internetových obchodech pohybuje v průměru za kolem 4 000 korun, což je vcelku adekvátní cena, a je možné ho za ní doporučit.

Konkurence

Z nabídky LG je nejbližším konkurentem pro L70 její Dual SIM varianta, pokud chcete telefon s podporou dvou SIM karet. Její výbava je jinak shodná a cena se pohybuje téměř na stejné úrovni jako u L70.

Přibližně o tisíc korun víc, tedy přibližně 5 000 Kč zaplatíte za L90. Proti L70 získáte v takřka stejně velkém a vizuálně velice podobném těle jen o 0,2" větší displej, ale s rozlišením 960 × 540 pixelů, díky čemuž nabídne větší jemnost. Velikost RAM je zde rovněž 1 GB a takt procesoru 1,2 GHz, ale nabízí čtyři jádra místo dvou. Dvojnásobná je i velikost interní paměti, která má kapacitu 8 GB. Rozlišení zadního fotoaparátu rovněž vzrostlo na 8 Mpx.

Pokud se spokojíte s méně renomovanou značkou, můžete sáhnout například po Zopo ZP700. To nabízí 4,7" displej s rozlišením 960 × 540 pixelů, ale jedná se pouze o horší typ TFT. Jeho procesor, který je taktovaný na 1,3 GHz je však čtyřjádrový. Velikost RAM má stejnou, tedy 1 GB, a interní paměť 4 GB. Více nabízí u fotoaparátů, kdy ten zadní má rozlišení 8 Mpx a přední 5 Mpx. Jeho další výhodou je rovněž podpora Dual SIM. Zopo ZP700 se v oficiálním českém obchodě prodává za 3 880 Kč.

Další čínskou značkou je Xiaomi a jeho model Redmi 1S, který má úhlopříčku 4,7" s rozlišením 1 280 × 720 pixelů a je vybavený čtyřjádrovým procesorem, který má takt 1,5 GHz. Dále nabízí 1 GB RAM, interní paměť o velikosti 8 GB a osmimegapixelový fotoaparát. Jeho cena se v českých internetových obchodech pohybuje kolem pěti a půl tisíce korun.

Pokud hledáte telefon pro seniory a zaujal vás zjednodušený launcher u L70, pak je pro vás alternativou i Acer Liquid Z4, který nabízí něco obdobného. Nabízí však menší 4" pouze TFT TN displej, který má však na shodném rozlišení 800 × 480 pixelů mnohem lepší jemnost. Uvnitř se skrývá dvoujádrový MediaTek taktovaný na 1,3 GHz, ale pouze s 512 MB RAM. Interní paměť má kapacitu 4 GB. Rovněž nabídne podporu funkce Dual SIM. Velice slušný fotoaparát s rozlišením 5 Mpx, má autofokus, LED diodu a na rozdíl od L70 si poradí s HD videem. Přední kamera však chybí. Jeho cena se však pohybuje v průměru kolem 2 700 Kč. Je tak výrazně levnější než L70.

Alternativou na platformě Windows Phone 8.1 je Nokia Lumia 630, která nabízí menší 4,5" displej s rozlišením 854 × 480 pixelů, disponuje čtyřjádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 400 taktovaným na 1,2 GHz, jenž doplňuje grafický čip Adreno 305 a 512 MB RAM. Interní paměť má kapacitu 8 GB a je jí možné rozšířit microSD kartou. Má však pouze zadní pětimegapixelový fotoaparát bez LED diody. V oficiálním obchodě pak vyjde na 3 690 Kč.

Prestigio MultiPhone 8500 DUO

Další možností s Windows Phone je například Prestigio MultiPhone 8500 Duo, který disponuje 5" IPS displejem s rozlišením 1 280 × 720 pixelů, čtyřjádrovým procesorem taktovaným na 1,2 GHz, 1 GB RAM, interní pamětí o velikosti 8 GB a slotem na microSD kartu podporovanou až do kapacity 32 GB. Nechybí ani podpora funkce DualSIM, osmimegapixelový zadní fotoaparát s LED diodou a autofokusem a přední kamera s rozlišením 2 Mpx. Jeho cena se pohybuje kolem 4 300 Kč.

lg-l70
Klady
  • zjednodušený launcher pro seniory
  • dlouhá výdrž baterie
  • elektronický kompas a rychlé nalezení polohy
  • IPS displej se širokými pozorovacími úhly
  • kvalitní dílenské zpracování
  • elegantní design
Zápory
  • malé rozlišení videa
  • slabý fotoaparát při horším světle
  • malá vnitřní paměť
  • pouze manuální úprava jasu
Diskuze ke článku
Prco
Mám telefón asi 2 týždne, a čim dlhšie ho mám, tým sa mi zdá lepší. A funkcia KnockOn funguje skvelo. Ľudia čumia, keď odomknem telefon s vypnutým displejom. :)
Vodafone Smart 4 Power
Co to zas recenzujete za humus?! Vodafone Smart 4 Power nabídne po všech stránkách lepší výbavu za srovnatelnou cenu, ale vy nabízíte zopo, redmi, prestigio a podobné čínské sračky bez již nezbytné podpory LTE!
Majo
Problem s pametou je vraj kvoli Kit Katu. Root to vsak vyriesi :-)
GT
Elegan, to je vec osobneho vkusu a nazoru na design, to sa este da pochopit.
Ale kde ste prisli na to, ze je aj pre mladych, aj pre seniorov?
Obe skupiny, maju diametralne odlisne naroky na mobil.
Nakoniec sami seba potopite vetami

"Typickým uživatelem pravděpodobně nebudou děti, mládež a náruživý hráči, ale mohl by oslovit starší a konzervativnější uživatele, kteří hledají telefon se slušným výkonem na běžné činnosti spojené s telefonováním, ale chtějí i přístup na internet nebo navigovat."

Takze pre mladych zrejme nie je, ale do nadpisu date nieco ine.
Schyza? ;-)

Medzi uzivatelskymi zvykmi seniorov a mladych su take priepastne rozdiely, ze snaha spajat ich do jedneho zariadenia mi pripada, ako reklamno predajny clanok na objednavku.

Medzi minusy ste dali veci, ktore drvivej vacsine seniorov nechybaju.
Kvalita zvuku mizerna, to malo byt v minusoch.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze